Dodany: 24.10.2003 16:34|Autor: recenzja

Książka: Srebrne orły
Parnicki Teodor

1 osoba poleca ten tekst.

Małość Ottona i mądrość Gerberta, których świat nie zaakceptował


Powieść trudna, bo nowatorska w formie i problematyce. Posągowy Otton III, jakiego znamy z kart historii, wielki wizjoner nowego Imerium, u Parnickiego co dzień zmaga się ze swymi słabościami; żyje z piętnem pochodzenia greckiego, bo każe nazywać się Rzymianinem, traktowany przez Niemców jak mieszaniec i odmieniec. Nękany fantazjami erotycznymi pozwala uwodzić się tajemniczej kobiecie, która może przywieść go do zguby...

Pamięta zbrodnie na swym ojcu z dzieciństwa, zbrodnie uczynione z polecenia matki. Próbuje narzucić swą wolę papieżowi, który okazuje się być człowiekiem wyprzedzającym mentalność swej epoki. Gerbert, uczony i mądry, z duszą wynalazcy, stale oskarżany jest o pakty z diabłem. Otton także wierzy w diaboliczne moce papieża, wierzy nawet na łoży śmierci.

Świadkiem wydarzeń roku tysięcznego stał się mnich irlandzki - Aaron, także nie akceptowany przez społeczeństwo, które jeszcze nie wierzy, że można żeglować po morzu. On to zwiedza ten wielki Rzym i odkrywa sekrety Arabów.

W tle wydarzenia historyczne podporządkowane biegowi zdarzeń bohaterów.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 7531
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: bibi1 06.06.2005 20:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieść trudna, bo nowato... | recenzja
Jakie zbrodnie Otton ma pamiętać na swym ojcu? Gdy miał 10 lat, matka opowiedziała mu
o zamordowaniu jej ojca, a dziadka Ottona III -Nikefora Fokasa, przez Armeńczyka, Jana Zemiskena. Do zdrady przyczyniła się babka Ottona, która mordercę swego męża ogłosiła od razu swoim nowym mężem.
Mam też wątpliwości co do braku akceptacji przez społeczeństwo Arona! A już napewno nie przez żeglowanie po morzu, które było bardzo wtedy powrzechne!
Społeczeństwo natomiast nie wierzy, że ziemia jest okragła! A dowód tego arabscy uczeni widzieli właśnie w widoku statku na morzą; najpierw widać maszt,a później cały statek; natomiast, gdyby ziemia była płaska to od razu widać by go było całego!
Użytkownik: antecorda 06.06.2005 21:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Jakie zbrodnie Otton ma p... | bibi1
Hm! To jest recenzja powieści i sprawy w niej poruszone (w recenzji) maja swoje odbicie w powieści. Nie oburzaj się na autora, że tak napisał. Oburzaj się raczej na Parnickiego, ale radziłbym być ostrożny. Nie byle kogo on potrafił zaginać z zakresu wiedzy historycznej ;))))

Pozdrawiam
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: