Dodany: 08.07.2024 10:18|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

1 osoba poleca ten tekst.

Czytamy i polecamy! Głosujemy na rekomendację lipca

Czas na głosowanie! Wybieramy czytelniczą rekomendację lipca spośród Waszych książkowych propozycji - zachęcamy do wspólnej zabawy.

W drugim etapie "Czytamy i polecamy!" każdy BiblioNETkowicz może zagłosować na trzy książki, których nie zna, a które chciałby przeczytać w najbliższym czasie (co oznacza, że nie można głosować na swoje i przeczytane propozycje). Tak jak w przypadku głosowania na książkę miesiąca, przyznajemy punkty:
5 pkt. - 1. miejsce,
3 pkt. - 2. miejsce,
1 pkt - 3. miejsce.

Poniżej prezentujemy Wasze zgłoszenia w kolejności alfabetycznej - czas na wytypowanie swojej propozycji macie do czwartku, 11 lipca, do godziny 23.59.

Czytamy i polecamy - propozycje na lipiec:

1. Barbarzyńska Europa (Modzelewski Karol) (zgłasza: benten)
Klasyczna pozycja dotycząca historii plemienności, przenikania się i rozwarstwiania we wczesnośredniowiecznej Europie, zwłaszcza wśród ludów postrzeganych jako barbarzyńskie z punktu widzenia kultury grecko-rzymskiej i ich "spadkobierców". Niesamowicie ciekawy przegląd źródeł, który pokazuje znaczenie przynależności do grupy krewniaczej i prawa zwyczajowego.

2. Bractwo Bang Bang: Migawki z ukrytej wojny (Silva JoãoMarinovich Greg) (zgłasza: ewa1207)
Oficjalnie nie istniało, ale nieformalnie wszyscy je uznawali, tak jak uznawali, że trzon Bractwa stanowią Ken Oosterbroek, Kevin Carter, Greg Marinovich i João Silva. To o tej czwórce fotografów, dziennikarzy, korespondentów z rejonów konfliktów zbrojnych opowiada wspólna książka Silvy i Marinowicha. O tym, skąd się wzięli, co robili, dlaczego to robili i jaką cenę przyszło im za to płacić autorzy książki opowiadają słowami Marinowicha. Robert Capa uważany za guru korespondentów wojennych mawiał ponoć, że jeśli zdjęcie nie jest dostatecznie dobre, to znaczy, że fotoreporter nie podszedł wystarczająco blisko. A ich zdjęcia były dobre, najlepsze, doceniane i wielokrotnie nagradzane – chociaż czasami budzące wielkie kontrowersje, jak to słynne Kevina Cartera, z dzieckiem i sępem. Zaraz po wydaniu książka była dość popularna, ale teraz odeszła w zapomnienie, a przecież to, co w niej najistotniejsze, wciąż jest aktualne. W Biblionetce oceniło ją tylko 54 użytkowników (średnia 5,09, moja 6,0), więc postanowiłam o niej przypomnieć i namówić Was do przeczytania, bo warto.

3. Brudne lata trzydzieste: Opowieści o wielkich burzach pyłowych (Egan Timothy) (zgłasza: Marylek)
Świetny reportaż o mało znanym (chyba) u nas zjawisku, jakim były burze pyłowe, występujące w środkowej części Stanów Zjednoczonych w latach 30. XX wieku. Już wtedy człowiek - biały człowiek - chciał być mądrzejszy od natury. Opowieść przekrojowa, ale z wyraźnie określonymi bohaterami, osadnikami szukającymi swojego miejsca na życie. Wielkie Równiny wydawały się idealne...

4. Cham i pan: A nam, prostym, zewsząd nędza? (Chwalba AndrzejHarpula Wojciech) (zgłasza: wwwojtusOpiekun BiblioNETki)
Moda na chłopstwo i ludową historię jest obecnie bardzo widoczna w publikacjach popularnonaukowych oraz w poważniejszych opracowaniach. Ta książka jest taką fact-checkingową analizą i podsumowaniem, a po części rozprawia się z pokutującymi od lat mitami. Wydaje mi się, że każdy, kogo interesują tematy chłopskie, powinien chcieć przeczytać. :-)

5. Cud (Mas Victoria) (zgłasza: ksiomolek)
W małej społeczności u wybrzeży Bretanii samotny nastolatek ma wizje. Po okolicy rozchodzi się wieść o cudownych objawieniach. Te niezwykłe wydarzenia powodują zamęt. Obserwujemy reakcje bliskich, sąsiadów i duchownych. Wszyscy muszą zmierzyć się z własną wiarą, przesądami, przekonaniami i własnym człowieczeństwem. To poruszająca, pełna refleksji powieść o tym, jak zachowujemy się w sytuacjach trudnych, ekstremalnych, ale też w skomplikowanych relacjach rodzinnych. Polecam nie tylko osobom wierzącym.

6. Diament Mohuna (Falkner John Meade) (zgłasza: Losice)
Co jakiś czas na naszym portalu pojawia się pytanie o rekomendacje dotyczące powieści przygodowych dla młodzieży.
Myślę, że warto wtedy polecić książkę, która jest lekturą szkolną w szkołach angielskich. Napisana w 1898 roku, trzymająca w napięciu, barwna, awanturnicza i pełna przygód opowieść tocząca się w osiemnastowiecznej Anglii - i jej przesłanie "W życiu jak w hazardowej grze, zręczność wiele uczynić może, nawet z najgorszego rzutu kośćmi...". Przemytnicy, skarby, zatopione wraki i niezwykły diament skradziony królowi Karolowi I.

7. Dojrzewanie (Janiszewski Boguś (Janiszewski Bogusław)) (zgłasza: wwwojtusOpiekun BiblioNETki)
W zasadzie mógłbym polecić całą serię To, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą), ale skupię się na najnowszym tomie, który jest dla mnie mocno aktualny ze względu na dorastające dzieci. :-) Są to książki adresowane do ludzi 10+ (testowane nawet na 90-latce), przez co forma czasem wydaje się nazbyt infantylna, ale to tylko pozory, bo świetnie wprowadzają oraz tłumaczą zagadnienia z tytułów książek. Choć zdarzają się gorsze tomy, to całość jest bardzo dobra i naprawdę jest tak jak w nazwie serii - w prosty sposób tłumaczą rzeczy, których dorośli często sami nie wiedzą (choć myślą inaczej). Polecam też inne utwory tego duetu artystycznego (czyli Boguś Janiszewski i Max Skorwider).

8. Duchy poetów (Bryll ErnestStyczeń Marcin) (zgłasza: dot59Opiekun BiblioNETki)
Wiem, że nie wszyscy poezję lubią. Ale tej garstce, która lubi, chciałabym podsunąć opowieści jednego (niedawno zmarłego) poety o innych (wcześniej zmarłych) poetach, w tym bardzo mało znanych, co nie znaczy, że niezasługujących na wzmiankę. Ani to biografie, ani to eseje, a już na pewno nie artykuły literaturoznawcze, tylko swobodne gawędy, które się czyta z wielką przyjemnością, bez względu na to, czy spodoba nam się twórczość poszczególnych wspominanych poetów, czy nie.

9. Gawędy o sztuce: Dzieła, twórcy, mecenasi: Włochy XIII-XV wiek (Fabiani Bożena) (zgłasza: Aquilla)
16 ocen, średnia 5,16. Bożena Fabiani napisała całą serię esejów o życiu malarzy, i każdy z nich to mała perełka. Bohaterowie są pełni życia, anegdoty wysypują się z tekstu, a wszystko napisane bardzo przyjemnym językiem, który pełen jest sympatii dla malarzy. Czuć, że autorka nie tylko ceni malarstwo, ale też zwyczajnie lubi ludzi, o których pisze i często wtrąca małe komentarze dowodzące sympatii. Przy tym oczywiście olbrzymia wiedza, poparcie żródłami. Jedyne co mogę zarzucić, że zainteresowanie pani Fabiani sztuką kończy się w miejscu, gdzie moje się zaczyna, czyli w okolicach impresjonizmu. Wersja audiobookowa szczególnie polecana, bo autorka ma świetny gawędziarski ton i bardzo miło się jej słucha.

10. Godziny (Cunningham Michael) (zgłasza: Losice)
Niedawny, poprowadzony przez Srebrna Wilczyca "Konkurs nr 279 - EKRANIZACJE LITERATURY" naprowadził mnie na książkę, której filmowa adaptacja, przyniosła w 2003 roku, australijskie aktorce (co ciekawe, urodzonej w Honolulu na Hawajach) Nicole Kidman, nagrodę Oscara za najlepszą kobiecą rolę pierwszoplanową. Aktorka wcieliła się w postać Woolf Virginia. Zarówno książka, jak i film noszą ten sam tytuł "Godziny". Pierwotnie tytuł ten miała nosić powieść Virginii Woolf Pani Dalloway (Woolf Virginia). Michael Cunningham za swoją najsłynniejszą powieść otrzymał Nagrodę Pulitzera w 1999 roku. Losy trzech kobiet (jedną z nich jest Virginia Woolf), żyjących w trzech różnych epokach, splata jedno pytanie i jedna niepewność, czy godziny ich życia płyną podobnie do godzin życia innych ludzi .... ? Virginia Woolf popełniła samobójstwo 28 marca 1941, wchodząc do rzeki Ouse (rzeka w południowo-wschodniej Anglii w hrabstwie East Sussex), w płaszczu, którego kieszenie wypełniła kamieniami.

11. Kościół i Żydzi: Cienie i blaski wzajemnych relacji (Gruber Daniel) (zgłasza: benzmanOpiekun BiblioNETki)
Na razie tylko moja ocena - 6. Jest to pozycja, która wyjaśni wiele zagadnień wspólnych relacji Kościoła i Żydów, czy nawet szerzej, chrześcijaństwa i judaizmu. Autor na podstawie przekazu Biblii opisuje jak dalece Kościół odszedł od swoich początków z I/II wieku n.e. Przy tym nie jest to książka wielce teologiczna (w rozumieniu niektórych prac teologów chrześcijańskich utkanych z mnóstwa religijno-teologicznych terminów, których tak naprawdę nie lubimy), a przystępnie napisana historia wzajemnych relacji od śmierci Chrystusa po dziś dzień. Czy do zrozumienia Pisma nie wystarczy samo Pismo? Tym, którzy jeszcze choć trochę wierzą, lub którzy mają wewnętrzne rozterki spowodowane (najczęściej) przez postawę i wypowiedzi hierarchów poszczególnych denominacji chrześcijańskich, serdecznie polecam.

12. Niezwykłe zmysły: Jak zwierzęta odbierają świat (Yong Ed) (zgłasza: dot59Opiekun BiblioNETki)
Frapująca opowieść o dziwnych i niezwykłych (dla nas) sposobach, jakie Natura przydzieliła swoim wielonożnym lub beznożnym, skrzydlatym lub płetwiastym, ogromnym i ledwie widzialnym dzieciom, by te mogły poznawać świat. A niejednemu my, choć ewolucyjnie najbardziej zaawansowani, możemy pozazdrościć.

13. Ognie: Miłość i inne katastrofy (Björnsdóttir Sigríður Hagalín) (zgłasza: Marylek)
Główna bohaterka, Anna, to ceniona wulkanolożka, naukowczyni o dużej wiedzy i autorytecie, a także żona i matka. Jej życie pełne jest pasji. Ostatnio wyspę odwiedza wielu turystów, chcących na własne oczy zobaczyć budzący się ponoć do życia prastary wulkan. Wycieczki przyglądają się dymiącemu kraterowi ze specjalnie w tym celu zbudowanej platformy. Jakie to ekscytujące! Że niebezpieczne? Ależ, to tylko dodaje smaku przygodzie! Opowieść o braku pokory wobec sił natury, który to brak mści się straszliwie.

14. Prośba za chrześcijanami; O zmartwychwstaniu umarłych (Atenagoras z Aten) (zgłasza: benzmanOpiekun BiblioNETki)
Antyczne cudeńko. Króciutkie dwie apologie greckiego filozofa i chrześcijanina, Atenagorasa z Aten. Również tylko moja ocena na biblionetce - 5. Świetnie się to czyta, niezwykle inteligentne. Jeśli chodzi o biblijne zmartwychwstanie, osobiście nie słyszałem lepszego wykładu u żadnego ze współczesnych teologów czy kaznodziejów. Szczególnie polecam tym, którzy lubią starożytne, antyczne utwory, jest to jedno z nielicznych bardziej racjonalnych dzieł tamtego okresu, jakie zdarzyło mi się przeczytać.

15. Sánchez i jego dzieci: Autobiografia rodziny meksykańskiej (Lewis Oscar) (zgłasza: benten)
Również klasyk, dużo starszy i czytany też dawniej. Praca antropologiczna, ale przedstawiona w formie biografii-wywiadu Jesusa Sancheza i jego rodziny. Obraz biedoty przedstawiony bez fetyszyzowania i bez załamywania się, tak jak jest, jako codzienne życie, czasem smutne, czasem wesołe. Dodam, że dzięki adaptacji filmowej można słuchać z dobrym soundtrackiem Chucka Mangione.

16. Twoje kompetentne dziecko: Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej? (Juul Jesper (1948-2019)) (zgłasza: Artola)
Klasyka psychologii. Mogę powiedzieć, że ta książka, przeczytana wiele lat temu, odwróciła mój świat do góry nogami. W nowym świetle zobaczyłam moje dzieci, ale też swoje zachowania. Poczułam, jakby spadły mi klapki z oczu. Od momentu przeczytania jej pokochałam Juula miłością dozgonną. Czytałam chyba wszystkie jego książki, ale to właśnie ta wydaje mi się najlepsza i przełomowa. Od lat polecam ją wszystkim świeżo upieczonym rodzicom, ale i tym z długoletnim stażem, bo nawet ci mający już dorosłe dzieci dzięki niej zrozumieją wiele trudnych zachowań we wzajemnych relacjach. Ocen ma niewiele, dla mnie to pozycja na 6 z plusem.

17. Witamy w Unterleuten! (Zeh Juli) (zgłasza: ilia )
Niemiecka autorka, uhonorowana licznymi nagrodami - Juli Zeh jest moim odkryciem roku. Znowu jest to mała brandenburska wioska i mała lokalna społeczność, ale konflikty międzyludzkie ciągle takie same. Zaostrzają się, gdy w okolicach wioski ma powstać 10 wielkich wiatraków i na nic nie zdają się protesty, gdyż kraj związkowy Brandenburgia zobowiązał się zostać liderem niemieckim w ramach ilości energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Jak mówi jedna z bohaterek książki: "Takie decyzje zapadają w miastach, ale buduje się to na wsi". Konflikty pojawiają się też, gdyż sposób myślenia autochtonów (wieś, tereny byłej NRD) i ludności napływowej, głównie z dużych miast byłej NRF bardzo różnią się. "Gombrowski nie uważał siebie za obrońcę środowiska, ale z zasady był gotów rozmawiać o wszelkiego rodzaju przekonaniach. Przy piwie w gospodzie albo przy filiżance kawy w swoim biurze. Jeśli się rozmawia, dochodzi się do porozumienia. Podaje się rękę i wychodzi w przyjaznym nastroju. W świecie kobiet i Niemców z Zachodu nie ma miejsca na takie rzeczy. Wysyłają listy, albo od razu prawnika, i zaczynają krzyczeć i wyć, a potem dziwią się, że traktuje się ich z rezerwą". Książka porusza dużo ważnych spraw współczesnego świata. Stawia pytania - na przykład takie - czy to co jest dobre dla państwa jest także dobre dla ludzi?

18. Wodnikowe Wzgórze (Adams Richard) (zgłasza: yyc_wanda)
Sądząc po liczbie ocen na B-netce, wiele osób już tę książkę czytało, więc nie wiem czy jest sens ją polecać. Ale może są tacy, co podchodzą z rezerwą do powieści o królikach, zastanawiając się cóż też może w niej być ciekawego. Spieszę więc donieść, że jest to wspaniała powieść fantazy, napisana z epickim rozmachem, w której grupa królików opuszcza rodzinną królikarnię i wyrusza w świat w poszukiwaniu nowego miejsca na osiedlenie się. Przygody, przeszkody i problemy, z którymi przyjdzie im się zmagać są nie tylko ciekawe, ale też każą zastanowić się nad kondycją współczesnego świata. Piękna opowieść o przyjaźni, bohaterstwie, lojalności i dostosowaniu się do życia w grupie.

19. Wyspa zaginionych drzew (Shafak Elif (Şafak Elif)) (zgłasza: Artola)
Właśnie skończyłam czytać i jestem zachwycona! Ileż w tej książce tematów, wątków...Jest trudna, zakazana miłość, uchodźstwo i emigracja, jest historia Cypru z jego wojną domową, podziałami i tragediami, jest piękna przyroda, ciekawostki na temat drzew i motyli, są religie, wierzenia, ale też zabobony i egzorcyzmy, są bardzo współczesne problemy nastolatków, z hejtem na czele... A wszystko to ubrane w zgrabną fabułę i ładny styl. Bardzo, bardzo polecam!

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 19
Użytkownik: Marylek 08.07.2024 10:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na głosowan... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Barbarzyńska Europa (Modzelewski Karol)
2. Wodnikowe Wzgórze (Adams Richard)
3. Sánchez i jego dzieci: Autobiografia rodziny meksykańskiej (Lewis Oscar)

Dwie ostatnie mam na półce, czekają od lat. Może się wreszcie doczekają...
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 08.07.2024 11:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na głosowan... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Co do dwóch pierwszych miejsc, nie mam wątpliwości:
1. Cham i pan: A nam, prostym, zewsząd nędza? (Chwalba Andrzej, Harpula Wojciech)
2. Bractwo Bang Bang: Migawki z ukrytej wojny (Silva João, Marinovich Greg) (pewnie przeczytam wcześniej, bo ebook leży w czytniku),
z trzecim mam problem, bo pewnie nie należy głosować na książkę czytaną na długo przed powstaniem Biblionetki i przez zapomnienie nieocenioną, z której się pamięta tylko tyle, że była dobra - więc na Sánchez i jego dzieci: Autobiografia rodziny meksykańskiej (Lewis Oscar) chyba nie mogę. A skoro nie, to niech będzie coś z beletrystyki
3. Ognie: Miłość i inne katastrofy (Björnsdóttir Sigríður Hagalín)
Użytkownik: Artola 08.07.2024 11:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na głosowan... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Wodnikowe Wzgórze (Adams Richard) może wreszcie się zdecyduję ;)
2. Godziny (Cunningham Michael)
3. Cud (Mas Victoria)
Użytkownik: Neska 09.07.2024 22:44 napisał(a):
1."Barbarzyńska Europa" - Modzelewski Karol

2."Sanchez i jego dzieci " - Lewis Oskar

3. "Wyspa zaginionych drzew" - Shafak Elif
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki przedwczoraj, 09:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na głosowan... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ostatni dzień głosowania - na Wasze typy czekamy do końca dnia :-)
Użytkownik: ewa1207 przedwczoraj, 13:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na głosowan... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1.Cham i pan: A nam, prostym, zewsząd nędza? (Chwalba Andrzej, Harpula Wojciech)
2. Barbarzyńska Europa (Modzelewski Karol)
3.Gawędy o sztuce: Dzieła, twórcy, mecenasi: Włochy XIII-XV wiek (Fabiani Bożena)
Ależ miesiąc! Wybrałam do przeczytania 12 tytułów z tych zgłoszonych w lipcu. Tak jeszcze nie było :)
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki wczoraj, 09:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na głosowan... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dziękujemy za udział w głosowaniu - prezentujemy wyniki: Czytamy i polecamy! "Barbarzyńska Europa" rekomendacją na lipiec.