Dodany: 03.07.2024 10:29|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Czytamy i polecamy! Wybierz książkę na lipiec

Pierwsza wakacyjna odsłona zabawy "Czytamy i polecamy!" przed Wami! Zachęcamy do zgłaszania propozycji, do przeczytania których chcecie zachęcić innych w najbliższych tygodniach.

Poniżej przypominamy reguły zabawy "Czytamy i polecamy":

1. W pierwszym etapie każdy może zgłosić maksymalnie 2 tytuły, które przeczytał i które chce polecić innym użytkownikom. Kandydatury wraz z uzasadnieniem, dlaczego warto sięgnąć po tę książkę, należy opublikować w komentarzu pod tym wpisem.

2. W drugim etapie każdy BiblioNETkowicz może zagłosować na trzy książki, których nie zna, a które chciałby przeczytać w najbliższym czasie (co oznacza, że nie można głosować na swoje i przeczytane propozycje). Tak jak w przypadku głosowania na książkę miesiąca, przyznajemy punkty: 5 pkt. - 1. miejsce, 3 pkt. - 2. miejsce, 1 pkt - 3. miejsce.

3. Po zsumowaniu głosów ogłaszamy polecany tytuł na dany miesiąc.

Na propozycje czekamy w komentarzach do 7 lipca do godziny 23:59.

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 22
Użytkownik: Marylek 04.07.2024 11:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwsza wakacyj... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Polecam powieść islandzkiej pisarki Ognie: Miłość i inne katastrofy (Björnsdóttir Sigríður Hagalín)
Główna bohaterka, Anna, to ceniona wulkanolożka, naukowczyni o dużej wiedzy i autorytecie, a także żona i matka. Jej życie pełne jest pasji. Ostatnio wyspę odwiedza wielu turystów, chcących na własne oczy zobaczyć budzący się ponoć do życia prastary wulkan. Wycieczki przyglądają się dymiącemu kraterowi ze specjalnie w tym celu zbudowanej platformy. Jakie to ekscytujące! Że niebezpieczne? Ależ, to tylko dodaje smaku przygodzie!

Opowieść o braku pokory wobec sił natury, który to brak mści się straszliwie.

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 04.07.2024 14:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwsza wakacyj... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Swoim zwyczajem polecam coś nowiutkiego i coś nieco starszego, czytanego dawno, ale wciąż (dobrze, bardzo dobrze!) wspominanego:
1. Niezwykłe zmysły: Jak zwierzęta odbierają świat (Yong Ed) - frapująca opowieść o dziwnych i niezwykłych (dla nas) sposobach, jakie Natura przydzieliła swoim wielonożnym lub beznożnym, skrzydlatym lub płetwiastym, ogromnym i ledwie widzialnym dzieciom, by te mogły poznawać świat. A niejednemu my, choć ewolucyjnie najbardziej zaawansowani, możemy pozazdrościć.
2. Duchy poetów (Bryll Ernest, Styczeń Marcin)
Wiem, że nie wszyscy poezję lubią. Ale tej garstce, która lubi, chciałabym podsunąć opowieści jednego (niedawno zmarłego) poety o innych (wcześniej zmarłych) poetach, w tym bardzo mało znanych, co nie znaczy, że niezasługujących na wzmiankę. Ani to biografie, ani to eseje, a już na pewno nie artykuły literaturoznawcze, tylko swobodne gawędy, które się czyta z wielką przyjemnością, bez względu na to, czy spodoba nam się twórczość poszczególnych wspominanych poetów, czy nie.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 04.07.2024 15:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwsza wakacyj... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
- Dojrzewanie (Janiszewski Boguś (Janiszewski Bogusław)) - W zasadzie mógłbym polecić całą serię To, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą), ale skupię się na najnowszym tomie, który jest dla mnie mocno aktualny ze względu na dorastające dzieci. :-)
Są to książki adresowane do ludzi 10+ (testowane nawet na 90-latce), przez co forma czasem wydaje się nazbyt infantylna, ale to tylko pozory, bo świetnie wprowadzają oraz tłumaczą zagadnienia z tytułów książek. Choć zdarzają się gorsze tomy, to całość jest bardzo dobra i naprawdę jest tak jak w nazwie serii - w prosty sposób tłumaczą rzeczy, których dorośli często sami nie wiedzą (choć myślą inaczej). Polecam też inne utwory tego duetu artystycznego (czyli Boguś Janiszewski i Max Skorwider).

- Cham i pan: A nam, prostym, zewsząd nędza? (Chwalba Andrzej, Harpula Wojciech) - moda na chłopstwo i ludową historię jest obecnie bardzo widoczna w publikacjach popularnonaukowych oraz w poważniejszych opracowaniach. Ta książka jest taką fact-checkingową analizą i podsumowaniem, a po części rozprawia się z pokutującymi od lat mitami. Wydaje mi się, że każdy, kogo interesują tematy chłopskie, powinien chcieć przeczytać. :-)
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 04.07.2024 15:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwsza wakacyj... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ja również polecę coś w tematyce, która od kilku dobrych lat mnie interesuje, zaspokajając pragnienie poznania i zrozumienia Boga. Jedna pozycja współczesna, druga już ma swoje....kilkanaście setek lat :)

Kościół i Żydzi: Cienie i blaski wzajemnych relacji (Gruber Daniel) - na razie tylko moja ocena - 6. Jest to pozycja, która wyjaśni wiele zagadnień wspólnych relacji Kościoła i Żydów, czy nawet szerzej, chrześcijaństwa i judaizmu. Autor na podstawie przekazu Biblii opisuje jak dalece Kościół odszedł od swoich początków z I/II wieku n.e. Przy tym nie jest to książka wielce teologiczna (w rozumieniu niektórych prac teologów chrześcijańskich utkanych z mnóstwa religijno-teologicznych terminów, których tak naprawdę nie lubimy), a przystępnie napisana historia wzajemnych relacji od śmierci Chrystusa po dziś dzień. Czy do zrozumienia Pisma nie wystarczy samo Pismo? Tym, którzy jeszcze choć trochę wierzą, lub którzy mają wewnętrzne rozterki spowodowane (najczęściej) przez postawę i wypowiedzi hierarchów poszczególnych denominacji chrześcijańskich, serdecznie polecam.

Prośba za chrześcijanami; O zmartwychwstaniu umarłych (Atenagoras z Aten) - antyczne cudeńko. Króciutkie dwie apologie greckiego filozofa i chrześcijanina, Atenagorasa z Aten. Również tylko moja ocena na biblionetce - 5. Świetnie się to czyta, niezwykle inteligentne. Jeśli chodzi o biblijne zmartwychwstanie, osobiście nie słyszałem lepszego wykładu u żadnego ze współczesnych teologów czy kaznodziejów. Szczególnie polecam tym, którzy lubią starożytne, antyczne utwory, jest to jedno z nielicznych bardziej racjonalnych dzieł tamtego okresu, jakie zdarzyło mi się przeczytać.
Użytkownik: Artola 05.07.2024 17:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwsza wakacyj... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Wyspa zaginionych drzew (Shafak Elif (Şafak Elif))
Właśnie skończyłam czytać i jestem zachwycona! Ileż w tej książce tematów, wątków...Jest trudna, zakazana miłość, uchodźstwo i emigracja, jest historia Cypru z jego wojną domową, podziałami i tragediami, jest piękna przyroda, ciekawostki na temat drzew i motyli, są religie, wierzenia, ale też zabobony i egzorcyzmy, są bardzo współczesne problemy nastolatków, z hejtem na czele...
A wszystko to ubrane w zgrabną fabułę i ładny styl.
Bardzo, bardzo polecam!
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 05.07.2024 18:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Wyspa zaginionych drzew ... | Artola
Czytałam, więc na nią nie mogę zagłosować, ale potwierdzam - świetna!
Użytkownik: Aquilla 05.07.2024 20:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwsza wakacyj... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Wykopałam książkę, która ma najmniej ocen spośród moich 5,5 i chcę ją przedstawić:

Gawędy o sztuce: Dzieła, twórcy, mecenasi: Włochy XIII-XV wiek (Fabiani Bożena) - 16 ocen, średnia 5,16. Bożena Fabiani napisała całą serię esejów o życiu malarzy, i każdy z nich to mała perełka. Bohaterowie są pełni życia, anegdoty wysypują się z tekstu, a wszystko napisane bardzo przyjemnym językiem, który pełen jest sympatii dla malarzy. Czuć, że autorka nie tylko ceni malarstwo, ale też zwyczajnie lubi ludzi, o których pisze i często wtrąca małe komentarze dowodzące sympatii. Przy tym oczywiście olbrzymia wiedza, poparcie żródłami. Jedyne co mogę zarzucić, że zainteresowanie pani Fabiani sztuką kończy się w miejscu, gdzie moje się zaczyna, czyli w okolicach impresjonizmu. Wersja audiobookowa szczególnie polecana, bo autorka ma świetny gawędziarski ton i bardzo miło się jej słucha.
Użytkownik: benten 06.07.2024 18:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Wykopałam książkę, która ... | Aquilla
Jeszcze nie było głosowania, a już w schowku. Od lat jestem świadoma tych książek i pozytywnych opinii na ich temat, a jeszcze po żadną nie sięgnęłam, ani nawet nie wrzuciłam do schowka.
Użytkownik: Aquilla 07.07.2024 13:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeszcze nie było głosowan... | benten
To dorzucę anegdotkę z biografii autorki, bo mnie rozłożyła na łopatki.

Kiedy autorka studiowała historię, miała odczytać swój referat przed resztą studentów. Odczytała, skończyła, profesor spytał, co o nim sądzą. Na co jeden ze studentów się zgłosił i oświadczył, że nie podobał mu się, ponieważ był napisany zbyt interesująco, a przez to był nieprofesjonalny.

I z takim podejściem uczmy dzieci historii...
Użytkownik: ksiomolek 05.07.2024 20:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwsza wakacyj... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
W tym miesiącu chciałabym polecić Cud (Mas Victoria). W małej społeczności u wybrzeży Bretanii samotny nastolatek ma wizje. Po okolicy rozchodzi się wieść o cudownych objawieniach. Te niezwykłe wydarzenia powodują zamęt. Obserwujemy reakcje bliskich, sąsiadów i duchownych. Wszyscy muszą zmierzyć się z własną wiarą, przesądami, przekonaniami i własnym człowieczeństwem. To poruszająca, pełna refleksji powieść o tym, jak zachowujemy się w sytuacjach trudnych, ekstremalnych, ale też w skomplikowanych relacjach rodzinnych. Polecam nie tylko osobom wierzącym.
Użytkownik: benten 06.07.2024 18:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwsza wakacyj... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
To ja skopiuję trochę styl Dot i dam jedną książkę przeczytaną niedawno (bo na bieżąco z wydaniami nie jestem) i jedną dobrą przypominajkę. Więc jeśli ktoś śledzi "wspomnienia" comiesięczne, to jedna pozycja nie będzie zaskoczeniem:

1. Barbarzyńska Europa (Modzelewski Karol) klasyczna pozycja dotycząca historii plemienności, przenikania się i rozwarstwiania we wczesnośredniowiecznej Europie, zwłaszcza wśród ludów postrzeganych jako barbarzyńskie z punktu widzenia kultury grecko-rzymskiej i ich "spadkobierców". Niesamowicie ciekawy przegląd źródeł, który pokazuje znaczenie przynależności do grupy krewniaczej i prawa zwyczajowego.

2. Sánchez i jego dzieci: Autobiografia rodziny meksykańskiej (Lewis Oscar) również klasyk, dużo starszy i czytany też dawniej. Praca antropologiczna, ale przedstawiona w formie biografii-wywiadu Jesusa Sancheza i jego rodziny. Obraz biedoty przedstawiony bez fetyszyzowania i bez załamywania się, tak jak jest, jako codzienne życie, czasem smutne, czasem wesołe. Dodam, że dzięki adaptacji filmowej można słuchać z dobrym soundtrackiem Chucka Mangione.
Użytkownik: yyc_wanda 06.07.2024 18:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwsza wakacyj... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Wodnikowe Wzgórze (Adams Richard)
Sądząc po liczbie ocen na B-netce, wiele osób już tę książkę czytało, więc nie wiem czy jest sens ją polecać. Ale może są tacy, co podchodzą z rezerwą do powieści o królikach, zastanawiając się cóż też może w niej być ciekawego. Spieszę więc donieść, że jest to wspaniała powieść fantazy, napisana z epickim rozmachem, w której grupa królików opuszcza rodzinną królikarnię i wyrusza w świat w poszukiwaniu nowego miejsca na osiedlenie się. Przygody, przeszkody i problemy, z którymi przyjdzie im się zmagać są nie tylko ciekawe, ale też każą zastanowić się nad kondycją współczesnego świata. Piękna opowieść o przyjaźni, bohaterstwie, lojalności i dostosowaniu się do życia w grupie.
Użytkownik: Artola 07.07.2024 13:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Wodnikowe Wzgórze Sądzą... | yyc_wanda
Jest sens polecać! Od dawna czaję się na tę książkę, mam zapisany jej tytuł i...ciągle jakoś odwlekam...Może tym razem zabawa mnie zmobilizuje, a twoja polecanka wreszcie skutecznie zachęci :)
Użytkownik: yyc_wanda 07.07.2024 20:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Jest sens polecać! Od daw... | Artola
Ja też długo podchodziłam do tej książki. Kiedyś nawet przyniosłam ją z biblioteki, ale oddałam bez czytania. Ciągle jednak dochodziły do mnie pochwalne opinie, więc spróbowałam powtórnie. I nie żałuję, bo to naprawdę świetna opowieść.
Użytkownik: ewa1207 06.07.2024 20:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwsza wakacyj... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Bractwo Bang Bang: Migawki z ukrytej wojny (Silva João, Marinovich Greg) - oficjalnie nie istniało, ale nieformalnie wszyscy je uznawali, tak jak uznawali, że trzon Bractwa stanowią Ken Oosterbroek, Kevin Carter, Greg Marinovich i João Silva. To o tej czwórce fotografów, dziennikarzy, korespondentów z rejonów konfliktów zbrojnych opowiada wspólna książka Silvy i Marinowicha. O tym, skąd się wzięli, co robili, dlaczego to robili i jaką cenę przyszło im za to płacić autorzy książki opowiadają słowami Marinowicha. Robert Capa uważany za guru korespondentów wojennych mawiał ponoć, że jeśli zdjęcie nie jest dostatecznie dobre, to znaczy, że fotoreporter nie podszedł wystarczająco blisko. A ich zdjęcia były dobre, najlepsze, doceniane i wielokrotnie nagradzane – chociaż czasami budzące wielkie kontrowersje, jak to słynne Kevina Cartera, z dzieckiem i sępem.
Zaraz po wydaniu książka była dość popularna, ale teraz odeszła w zapomnienie, a przecież to, co w niej najistotniejsze, wciąż jest aktualne. W Biblionetce oceniło ją tylko 54 użytkowników (średnia 5,09, moja 6,0), więc postanowiłam o niej przypomnieć i namówić Was do przeczytania, bo warto.
Użytkownik: Marylek 07.07.2024 10:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwsza wakacyj... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Polecam Brudne lata trzydzieste: Opowieści o wielkich burzach pyłowych (Egan Timothy)
Świetny reportaż o mało znanym (chyba) u nas zjawisku, jakim były burze pyłowe, występujące w środkowej części Stanów Zjednoczonych w latach 30. XX wieku. Już wtedy człowiek - biały człowiek - chciał być mądrzejszy od natury. Opowieść przekrojowa, ale z wyraźnie określonymi bohaterami, osadnikami szukającymi swojego miejsca na życie. Wielkie Równiny wydawały się idealne...
Użytkownik: Artola 07.07.2024 13:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwsza wakacyj... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
To ja polecę na wakacje jeszcze coś "z innej beczki":
Twoje kompetentne dziecko: Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej? (Juul Jesper (1948-2019))
Klasyka psychologii. Mogę powiedzieć, że ta książka, przeczytana wiele lat temu, odwróciła mój świat do góry nogami. W nowym świetle zobaczyłam moje dzieci, ale też swoje zachowania. Poczułam, jakby spadły mi klapki z oczu. Od momentu przeczytania jej pokochałam Juula miłością dozgonną. Czytałam chyba wszystkie jego książki, ale to właśnie ta wydaje mi się najlepsza i przełomowa. Od lat polecam ją wszystkim świeżo upieczonym rodzicom, ale i tym z długoletnim stażem, bo nawet ci mający już dorosłe dzieci dzięki niej zrozumieją wiele trudnych zachowań we wzajemnych relacjach.
Ocen ma niewiele, dla mnie to pozycja na 6 z plusem.
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 07.07.2024 18:43 napisał(a):
Odpowiedź na: To ja polecę na wakacje j... | Artola
Kompetentnych dzieci nie czytałem. Natomiast Twoja kompetentna rodzina: Nowe drogi wychowania (Juul Jesper (1948-2019)) tego autora jest świetna! Przyznaję, niesamowity człowiek, otworzył mi oczy na wiele błedów, które jako rodzina popełnialiśmy, a których z drugiej strony nie dostrzegaliśmy. Cała seria "kompetentnych" wydaje się być wyjątkowa.
Użytkownik: Losice 07.07.2024 20:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwsza wakacyj... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Godziny (Cunningham Michael)

Niedawny, poprowadzony przez ilia "Konkurs nr 279 - EKRANIZACJE LITERATURY" naprowadził mnie na książkę, której filmowa adaptacja, przyniosła w 2003 roku, australijskie aktorce (co ciekawe, urodzonej w Honolulu na Hawajach) Nicole Kidman, nagrodę Oscara za najlepszą kobiecą rolę pierwszoplanową. Aktorka wcieliła się w postać Woolf Virginia. Zarówno książka, jak i film noszą ten sam tytuł "Godziny". Pierwotnie tytuł ten miała nosić powieść Virginii Woolf Pani Dalloway (Woolf Virginia).
Michael Cunningham za swoją najsłynniejszą powieść otrzymał Nagrodę Pulitzera w 1999 roku.

Losy trzech kobiet (jedną z nich jest Virginia Woolf), żyjących w trzech różnych epokach, splata jedno pytanie i jedna niepewność, czy godziny ich życia płyną podobnie do godzin życia innych ludzi .... ?
Virginia Woolf popełniła samobójstwo 28 marca 1941, wchodząc do rzeki Ouse (rzeka w południowo-wschodniej Anglii w hrabstwie East Sussex), w płaszczu, którego kieszenie wypełniła kamieniami.

Użytkownik: Losice 07.07.2024 21:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwsza wakacyj... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
2. Diament Mohuna (Falkner John Meade)

Co jakiś czas na naszym portalu pojawia się pytanie o rekomendacje dotyczące powieści przygodowych dla młodzieży.
Myślę, że warto wtedy polecić książkę, która jest lekturą szkolną w szkołach angielskich.
Napisana w 1898 roku, trzymająca w napięciu, barwna, awanturnicza i pełna przygód opowieść tocząca się w osiemnastowiecznej Anglii - i jej przesłanie "W życiu jak w hazardowej grze, zręczność wiele uczynić może, nawet z najgorszego rzutu kośćmi...".
Przemytnicy, skarby, zatopione wraki i niezwykły diament skradziony królowi Karolowi I.

Użytkownik: ilia 07.07.2024 23:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwsza wakacyj... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Niemiecka autorka, uhonorowana licznymi nagrodami - Juli Zeh jest moim odkryciem roku. Pragnę polecić kolejną jej książkę Witamy w Unterleuten! (Zeh Juli). Znowu jest to mała brandenburska wioska i mała lokalna społeczność, ale konflikty międzyludzkie ciągle takie same. Zaostrzają się, gdy w okolicach wioski ma powstać 10 wielkich wiatraków i na nic nie zdają się protesty, gdyż kraj związkowy Brandenburgia zobowiązał się zostać liderem niemieckim w ilości energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Jak mówi jedna z bohaterek książki: "Takie decyzje zapadają w miastach, ale buduje się to na wsi". Konflikty pojawiają się też, gdyż sposób myślenia autochtonów (wieś, tereny byłej NRD) i ludności napływowej, głównie z dużych miast byłej NRF bardzo różni się. "Gombrowski nie uważał siebie za obrońcę środowiska, ale z zasady był gotów rozmawiać o wszelkiego rodzaju przekonaniach. Przy piwie w gospodzie albo przy filiżance kawy w swoim biurze. Jeśli się rozmawia, dochodzi się do porozumienia. Podaje się rękę i wychodzi w przyjaznym nastroju. W świecie kobiet i Niemców z Zachodu nie ma miejsca na takie rzeczy. Wysyłają listy, albo od razu prawnika, i zaczynają krzyczeć i wyć, a potem dziwią się, że traktuje się ich z rezerwą".
Książka porusza dużo ważnych spraw współczesnego świata. Stawia pytania - na przykład takie - czy to co jest dobre dla państwa jest także dobre dla ludzi?
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 08.07.2024 10:19 napisał(a):
Można już głosować :-) Czytamy i polecamy! Głosujemy na rekomendację lipca