Dodany: 10.06.2024 16:05|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Czytamy i polecamy! Głosowanie na polecankę czerwca

Wybieramy polecankę czerwca! Jaką ksiażkę warto zabrać na tegoroczne wakacje? Zachęcamy do głosowania w zabawie "Czytamy i polecamy!".

W drugim etapie zabawy "Czytamy i polecamy!" każdy BiblioNETkowicz może zagłosować na trzy książki, których nie zna, a które chciałby przeczytać w najbliższym czasie (co oznacza, że nie można głosować na swoje i przeczytane propozycje). Tak jak w przypadku głosowania na książkę miesiąca, przyznajemy punkty: 5 pkt. - 1. miejsce, 3 pkt. - 2. miejsce, 1 pkt - 3. miejsce.

Poniżej prezentujemy Wasze zgłoszenia w kolejności alfabetycznej -czas na wytypowanie swojej propozycji macie do czwartku, 13 czerwca, do godziny 23.59.

Czytamy i polecamy - propozycje na czerwiec:

1. Anagalis: Historia miłosna (Maurensig Paolo) (zgłasza: fugare)
To niewielkiej objętości powieść szkatułkowa zawierająca trzy historie. Pierwszą - współczesną, w której do Wenecji przyjeżdża amerykański pisarz i odnajduje zupełnie niesamowity rękopis, drugą – środkową jest opowiadanie, którego akcja toczy się w XIX wiecznej Wenecji, a autorem jest (być może) Henry James i trzecią - ostatnią, która jest poświęcona wycinkowi z biografii Henry’ego Jamesa, a konkretnie jednemu z pobytów w Wenecji, podczas którego dochodzi do nieszczęśliwego wypadku (być może samobójstwa) Konstancji Woolson – przyjaciółki pisarza.

2. Anna Nie (Gómez-Arcos Agustín) (zgłasza: ewa1207)
Wg krytyków francuskich jest to jeden z najpiękniejszych portretów kobiecych w literaturze współczesnej i jestem przekonana, że mają rację. Anna chciała tylko spokojnego rodzinnego życia, ale tę skromną wizję szczęścia zniweczyła Wielka Historia i Wielka Polityka, która nie liczy się z tym, czego chciałyby jakieś tam Anny tego świata. Wojna odebrała jej męża i dwóch synów, a najmłodszego zaprowadziła do więzienia na zawsze. U kresu swych dni Anna Nie wyrusza przez frankistowską Hiszpanię, aby zobaczyć go po raz ostatni, niesie mu matczyny dar. Jej droga to nieustające pasmo cierpienia i upokorzeń, ale z uporem i siłą, na jakie stać chyba tylko zdesperowaną matkę, prze do celu. Polityczne sympatie i antypatie autora mają swoje odbicie w poglądach bohaterów powieści (uprzedzam, bo nie każdemu czytelnikowi mogą odpowiadać), ale tak naprawdę tło akcji jest tu mało istotne, bo to, co w książce najwartościowsze, jest ponadczasowe. Poruszająca, napisana poetyckim językiem powieść zasługuje na więcej, niż tylko 8 ocen w Biblionetce (średnia 5,0).

3. Daleko, coraz bliżej (Schulman Alex) (zgłasza: Artola)
To jedna z tych powieści, które zaczynają się całkiem banalnie, a potem napięcie rośnie z każdą przewróconą kartką... Trzej dorośli bracia spotykają się w domku nad jeziorem, by rozsypać prochy matki, zgodnie z jej wolą. Od tej chwili zaczynamy się cofać w czasie, dwutorowo: godzina po godzinie i duży skok do dzieciństwa mężczyzn. To w tamtym okresie, w dysfunkcyjnej rodzinie, mają korzenie zachowania, cechy, które zostają na całe życie...Ale o największej tragedii dowiadujemy się dopiero na końcu...

4. Edgar Allan Poe: Ciemna strona księżyca (Tresch John) (zgłasza: idiom1983)
Opowieść o życiu legendarnego mistrza grozy i przerażających mrocznych opowiadań Edgara Allana Poego. Wyjątkowa w tym sensie, że intymne szczegóły z wyjątkowo pogmatwanego życia amerykańskiego pisarza i poety, potrafi intrygująco zestawić z jego fascynacją dynamicznie się wówczas rozwijającą nauką i techniką. To także portret epoki zawieszonej pomiędzy empirycznym oświeceniem i pełnym "czucia i wiary" romantyzmem, a jednocześnie portret budującej wówczas swoją narodową tożsamość Ameryki, w cieniu wojen z Indianami, agresywnej wojny przeciwko Meksykowi, podboju Dzikiego Zachodu, gorączki złota i mającej się niebawem zacząć krwawej i bratobójczej wojny secesyjnej.

5. Kaj znów się śmieje (Gagelmann Hartmut) (zgłasza: jolekp)
To autobiograficzna historia człowieka, który w ramach odrabiania służby wojskowej wybrał pracę w ośrodku dla niepełnosprawnych dzieci, gdzie poznał tytułowego Kaja - postrach wszystkich opiekunów. Dzięki uporowi, cierpliwości oraz ogromnemu sercu udaje mu się sprawić, by Kaj poznał prawdziwą radość dzieciństwa, która wcześniej nie była mu dana. Ta króciutka książka zawsze podnosi mnie na duchu i przywraca wiarę w ludzkość.

6. Księga zwierząt niemalże niemożliwych: Bestiariusz XXI wieku (Henderson Caspar) (zgłasza: benten)
Bo pięknie pisze o ludzkich doświadczeniach ze zwierzętami. A przez doświadczenia mam na myśli: poznawanie ich biologii, powiązania kulturowe, filozoficzne i mitologiczne. Dodam, że jest też pięknie wydana, w stylu bestiariuszy, z mnóstwem rycin i ilustracji.

7. Liliowa taksówka (Déon Michel) (zgłasza: ksiomolek)
Akcja tej powieści toczy się w Irlandii po II wojnie światowej, gdzie para obcokrajowców pragnie zaznać spokoju i samotności na łonie natury polując na bażanty i bekasy. Wydarzenia, których są świadkami oraz ludzie, których tam spotykają sprawią, że całkowicie zmieni się ich podejście do życia. Opowieść wciąga niczym dobre wino i aura tajemnicy nie pozwala odłożyć książki.

8. Mały astronauta (Eid Jean-Paul) (zgłasza: wwwojtusOpiekun BiblioNETki)
Bohaterka komiksu przypadkiem odkrywa, że jej dawny dom jest wystawiony na sprzedaż i w ramach dni otwartych zaczyna go zwiedzać wspominając swoje dzieciństwo. To oparty na faktach z życia autora, bardzo poruszający komiks o życiu rodziny, w której dziecko cierpi na mózgowe porażenie dziecięce.

9. Pocztówki (Proulx Annie E.) (zgłasza: Losice)
Mniej znana powieść Proulx Annie E., amerykańskiej pisarki uhonorowanej Nagrodą Pulitzera w 1994 roku za słynne Kroniki portowe (Proulx Annie E.) (ścieżka dźwiękowa z filmowej adaptacji powieści cieszy się dużym powodzeniem wśród miłośników muzyki filmowej). Historia dezintegracji biednej rodziny farmerów, spowodowana ucieczką głównego bohatera, który zabił swoją kochankę i ukrył jej ciało. Ucieczka ta determinuje losy wszystkich członków rodziny, ale powieść nie jest kryminałem. Jest ona jeszcze jedną historią o samotności, o drodze, o poszukiwaniu swojego miejsca w zbrutalizowanym świecie. Miarą drogi bohaterów, ich samotności i upływu czasu są pocztówki, które regularnie przez wiele następnych lat wysyła do rodziny główny bohater. Pocztówki nie mają podanego adresu zwrotnego i dla głównego bohatera obraz jego rodziny i farmy pozostanie już na zawsze w "zamrożeniu".

10. Podwójne życie Mildred: Historia kobiety, którą kazał zabić Hitler (Donner Rebecca) (zgłasza: idiom1983)
Historia kobiety, która miała odwagę przeciwstawić się nazistowskiemu reżimowi i zapłaciła za swoją walkę najwyższą cenę. Opowieść o młodej Amerykance, która powodowana miłością swojego życia, wyrusza wraz z mężem do Niemiec, nad którymi niedługo potem rządy przejmuje partia NSDAP z kanclerzem Adolfem Hitlerem. Porażające kompendium mechanizmów dojścia do władzy i codziennego funkcjonowania nazistowskiego totalitaryzmu, a także świetnie napisana, oparta i udokumentowana na wiarygodnych źródłach historycznych, historia antynazistowskiego niemieckiego ruchu oporu. Mocna, wyrazista i zapadająca w pamięć książka.

11. Pożydowskie: Niewygodna pamięć (Dobkiewicz Agnieszka)  (zgłasza: dot59Opiekun BiblioNETki)
Impresja reporterska - przy czym impresja nie oznacza tu koloryzowania rzeczywistości, odnosi się do artystycznej kompozycji całości- na temat losów polskich Żydów (szersze uzasadnienie: Byli i są wśród nas)

12. Przenośna magia: Historia książek i ich czytelników (Smith Emma) (zgłasza: dot59Opiekun BiblioNETki)
Przeciekawa rozprawa o książce jako przedmiocie na przestrzeni dziejów (szersze uzasadnienie: Ten niezwykły przedmiot, książka).

13. Pustynia miłości (Mauriac François) (zgłasza: Losice)
Maupassant Guy de w jednym ze swoich opowiadań napisał: "Gustaw Flaubert, który był jednym z najnieszczęśliwszych ludzi na tej ziemi, bo jednym z najtrzeźwiej myślących, napisał był kiedyś do swojej przyjaciółki takie rozpaczliwe zdanie <Wszyscy znajdujemy się na pustyni. Nikt nigdy nikogo nie zrozumie>". Mauriac François tę dla nas tak okrutną myśl rozwinął w powieści, która uchodzi za ukoronowanie jego twórczości, twórczości za którą w 1952 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla. Pustynia, jako symbol samotności i my w poszukiwaniu miłości, zabłąkani i zagubieni, tak łatwo karmiący się mirażami i fatamorganami, spragnieni uczucia, a jakże często zdani na akceptację namiastek prawdziwych uczuć, handlujący tanimi kompromisami i rozczarowaniami. Zagadkowa i piękna Maria Cross, główna bohaterka powieści, chociaż poddana społecznemu ostracyzmowi, rozpaczliwie poszukuje uczucia, które nadałoby sens jej życiu. Swoją gorycz i rozczarowanie najmocniej wyraziła w retorycznym pytaniu: "Nie ma w nas wielu miłości, tylko jedna, a my na chybił trafił wybieramy spotkania, wybieramy oczy i usta, co stwarza pozory miłości. Czyż nie jest szaleństwem mieć nadzieję, że osiągnie się prawdziwą miłość?". Wspaniała powieść napisana pięknym i precyzyjnym językiem. Prawdziwa uczta literacka.

14. Saga [Vaughan i Staples] (zgłasza: wwwojtusOpiekun BiblioNETki)
Połączenie wątków z "Romea i Julii" razem z peckinpahowską "Ucieczką gangstera" oraz "Prawdziwym romansem" Tony'ego Scotta i Tarantino osadzone w świecie science-fantasy niczym z "Gwiezdnych Wojen", jednak z estetyką i etyką rodem z "Gry o tron" (każdy może umrzeć i umiera wielu). Są to komiksy pełne wojennej brutalności, narkotyków, seksu i nagości (pierwszy tom zaczyna się od naturalistycznej sceny porodu), a jednocześnie mocno promują pacyfizm, życie rodzinne oraz czytelnictwo (np. główną inspirację do pacyfizmu bohaterowie znajdują w quasiharlequinowskim romansie, a różne książki na kadrach komiksu pojawiają się często i czasem gęsto). Jest to bardzo rozrywkowy i przygodowy komiks, który ciągle gra ze schematami gatunkowymi i oczekiwaniami czytelników. Ale uwaga - tylko dla dorosłych i to raczej tych nie brzydzących się nagością, tarantinowską (czyli zahaczającą o groteskę) przemocą i przekleństwami.

15. Skarby Ziemi: Sześć surowców, które zadecydują o przetrwaniu naszej cywilizacji (Conway Ed) (zgłasza: Marylek)
Polecam rewelacyjnie napisaną, arcyciekawą a mało rozreklamowaną książkę o świecie, w którym żyjemy, opisującą go w oparciu o dzieje i sposób wykorzystywania sześciu surowców - tytułowych skarbów Ziemi. Oczywiście na tej szóstce się nie kończy. Książka otwiera oczy na wiele zagadnień, z którymi tak zwany zwykły zjadacz chleba, klikający w swój smartfon, nie ma na co dzień styczności. Dla zachęty dodam, że porzuciłam czytany właśnie kryminał dla tej książki.

16. Starożytna Grecja od kuchni (Nowakowska Magdalena [historia]) (zgłasza: benten)
Również pięknie wydana, z mnóstwem odniesień literackich, zdjęć i opisów nie tylko kultury kulinarnej, ale też naczyń używanych, zawodów z nią powiązanych i smakołyków, które można odtworzyć. Dla fanów kulinariów, literatury i sztuki.

17. Ściana (Haushofer Marlen) (zgłasza: Artola)
Bohaterka powieści przybywa do letniskowego domku przyjaciół. Nagle, z niewiadomych przyczyn, zostaje odgrodzona od reszty świata przezroczystą ścianą. Widzi, że po drugiej stronie ludzie nie żyją, zastygli jak woskowe figury. Domek wyposażony jest wyśmienicie, jednak nie wiadomo, ile czasu potrwa sytuacja. Autorka do końca tego nie wyjaśnia. Samotna kobieta musi nauczyć się dbać o ocalałe zwierzęta, uprawiać ziemię, żeby mieć co jeść. Póki ma czym, pisze dziennik, mający ją uchronić przed wariactwem. To piękna opowieść o psychicznej sile, determinacji, powrocie do natury, samotności.

18. Wariacje pocztowe (Brandys Kazimierz) (zgłasza: ksiomolek)
To błyskotliwa powieść epistolarna. W listach ojców do synów i synów do ojców poznajemy dzieje rodu Zabierskich nierozerwalnie splecione z dziejami Polski na przestrzeni dwustu lat (1770-1970). Każdy z niesamowitym klimatem z epoki, barwnymi anegdotami i głęboką refleksją o polskości. Rewelacja!

19. Wśród sąsiadów (Zeh Juli) (zgłasza: ilia )
Juli Zeh to znana niemiecka pisarka, jej książki zostały przetłumaczone na wiele języków, jest laureatką licznych nagród literackich. Książka, którą chcę polecić, mówi o młodej kobiecie Dorze, która wraz ze swoim ukochanym psem przeprowadza się z Berlina do niewielkiej brandenburskiej wioski. Dzieje się to w czasie lockdownu. W Berlinie pustki na ulicach, strach i panika. Na prowincji życie toczy się jeszcze w miarę normalnie, choć nie do końca. Dora wkracza pomału w życie wiejskiej społeczności. Spotyka ludzi o różnych poglądach. Wielkim problemem jest dla niej, że sąsiad, wielce uczynny, z którym pomału zaprzyjaźnia się, ma przekonania nie do zaakceptowania. I właściwie co tak naprawdę liczy się w życiu. "Dora przysłuchuje się rozmowie (...) i uświadamia sobie, jak niewielka w zasadzie istnieje polaryzacja. Nie ma Wschodu ani Zachodu, dołu ani góry, lewej czy prawej strony. Ani raju, ani apokalipsy, jak to nierzadko przedstawiają media oraz politycy. Zamiast tego mamy żyjących obok siebie ludzi. Ludzi, którzy w mniejszym lub większym stopniu się lubią. Spotykają się i rozchodzą. (...) Urządzają przyjęcie, by uczcić jedyną obowiązującą prawdę: że wszyscy, tu i teraz, na tej planecie, są razem. Tworzą wspólnotę istnienia. Siedząc czy stojąc, milcząc czy rozmawiając, pijąc i paląc, gdy Ziemia się kręci, słońce zachodzi, a ogień płonie. Cóż za cholerny cud". Bohaterka książki żyjąc na niemieckiej prowincji nie może uwierzyć - "że tak bogaty kraj może sobie pozwolić na istnienie regionów, w których niczego nie uświadczysz. Ani lekarzy, ani aptek, klubów sportowych, autobusów, pubów, przedszkoli ani szkół. Nie ma warzywniaka, piekarni, masarni. Regionów, w których emeryci nie mogą wyżyć z emerytur, a młode kobiety muszą pracować dzień i noc, by zapewnić dzieciom utrzymanie. A do tego stawia się tam mnóstwo turbin wiatrowych, zakazuje dojeżdżającym do pracy używania diesla, licytuje pola rolników wśród inwestorów, ludziom, których nie stać na gaz ziemny, odbiera się piece opalane drewnem, a nawet debatuje się głośno o zakazie grillowania i palenia ognisk, przy których skupiają się ostatnie resztki rekreacji. I oczekuje się, że wszyscy będą współdziałać bez słowa sprzeciwu. Kto się buntuje, jest piętnowany jako głupi wieśniak, negacjonista, a nawet wróg demokracji". Bardzo ciekawa książka.

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 18
Użytkownik: Marylek 10.06.2024 16:51 napisał(a):
Hej, pomyłka!

To nie ja zgłaszałam książkę Kaj znów się śmieje (Gagelmann Hartmut)

To propozycja niedźwiedzia z tobołem jolekp
Czytamy i polecamy! Wybierz książkową polecajkę na czerwiec!
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 10.06.2024 17:14 napisał(a):
2. Pocztówki - Annie Proulx
Użytkownik: Neska 13.06.2024 18:35 napisał(a):

1. "Ściana " - Haushofer Marlen

2. "Pocztówki " - Proulx Annie

3. "Wariacje pocztowe " - Brandys K.