Dodany: 13.05.2024 08:13|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

2 osoby polecają ten tekst.

Zagłosuj na polecankę maja!


Polecacie i wybieracie! Czas na głosowanie w zabawie "Czytamy i polecamy" na książkową rekomendację maja. Sprawdźcie wszystkie propozycje.

W drugim etapie zabawy "Czytamy i polecamy!" każdy BiblioNETkowicz może zagłosować na trzy książki, których nie zna, a które chciałby przeczytać w najbliższym czasie (co oznacza, że nie można głosować na swoje i przeczytane propozycje). Tak jak w przypadku głosowania na książkę miesiąca, przyznajemy punkty: 5 pkt. - 1. miejsce, 3 pkt. - 2. miejsce, 1 pkt - 3. miejsce.

Poniżej prezentujemy Wasze zgłoszenia w kolejności alfabetycznej - zachęcamy do udziału w głosowaniu. Czas na wytypowanie swojej propozycji macie do końca tygodnia (niedziela, 19 maja) do godziny 23.59.

Czytamy i polecamy - propozycje na maj:

1. Centennial (Michener James Albert) (zgłasza: ewa1207)
Wydana w Polsce chyba tylko raz, w 1989 roku, w Biblionetce oceniona jedynie przez 15 osób (za to na średnią 5,0), dwutomowa powieść o dziejach Ameryki Północnej od czasów prehistorycznych do XX wieku, od kształtowania się kontynentu aż po kształtowanie się współczesnej nam Ameryki i społeczeństwa amerykańskiego. Stosując jedność miejsca - prowincjonalne miasteczko Centennial - autor pokazuje, jak u zarania dziejów powstał obszar, na którym zbudowano miasteczko i jak tu właśnie przebiegała historia. Po może trochę trudnym początku, gdy autor opisuje, jak powstawała Ameryka jako kontynent, przechodzimy do na ogół fascynujących, a przynajmniej interesujących i wciągających rozdziałów o kolejnych etapach historycznych, przedstawionych za pośrednictwem opowieści o indywidualnych losach istot kolejno zamieszkujących powieściowy teren. Najszerzej przedstawiony jest najkrótszy w dziejach Ziemi okres – czasy, gdy panował już na niej człowiek, od chwili przybycia na kontynent ok. 12 tysięcy lat temu poprzez losy Indian i osadników aż do ukształtowania się obecnego amerykańskiego społeczeństwa. Zachęcam do lektury tej mało znanej, a przecież pasjonującej i wciągającej sagi, której bohaterem jest Ameryka Północna.

2. Czara wyroczni (Riley Judith Merkle) (zgłasza: anek7)
Mroczne oblicze Paryża czasów Ludwika XIV oczami młodej dziewczyny. Genovieve urodziła się z fizycznym kalectwem, odtrącona przez matkę staje się ulubienicą ojca, który, zafascynowany antycznymi filozofami, wpaja córce miłość do książek i filozofii. Splot tragicznych okoliczności sprawia, że dziewczyna musi opuścić rodzinny dom i trafia pod opiekę La Voisin, niekoronowanej królowej paryskich czarownic. Okazuje się, że dziewczyna ma niesamowity dar - w naczyniu z wodą (tytułowej czarze wyroczni) potrafi dostrzec przyszłość i La Voisin widzi możliwość zarobienia na tej umiejętności oraz zdobycia wpływów w królewskim otoczeniu. Naiwna, początkowo, dziewczyna z czasem poznaje mroczne tajemnice swojej mentorki oraz działalność jej otoczenia. A jej życiu zagraża poważne niebezpieczeństwo.
Książka opiera się na dokumentach z prawdziwego śledztwa przeciwko paryskim wróżkom i czarownicom (a przy okazji trucicielkom) prowadzonego po aresztowaniu niejakiej Marie Bosse. Zdecydowana większość wydarzeń miała miejsce w rzeczywistości jak również duża część bohaterów to postaci historyczne.

3. Dziewięć miesięcy czułego chaosu (Knisley Lucy) (zgłasza: wwwojtusOpiekun BiblioNETki)
Autobiograficzny komiks o przebiegu ciąży, ale też o możliwych przypadkach patologicznych (w tym poronienie), o antykoncepcji i bezpłodności, zabobonach okołociążowych, problemach z opieką medyczną i historii położnictwa. Zabawny, wzruszający, szczery i w kawałkach popularnonaukowych oparty na badaniach.

4. Flagi pokrył kurz (Faulkner William) (zgłasza: jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki)
Arcydzieło Faulknera, w którym autor opowiada o wyimaginowanym miasteczku na Południu Stanów Zjednoczonych, gdzie w końcu I wojny światowej wciąż trwa niezwykle żywa pamięć o bohaterstwie konfederatów podczas wojny secesyjnej, choć zmiany cywilizacyjne - społeczne, polityczne i gospodarcze spychają tę pamięć w kąty domów, wybudowanych przez niegdysiejszych bohaterów.

5. HHhH: Zamach na kata Pragi (Binet Laurent) (zgłasza: jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki)
Opowieść, prawie reporterska o zamachu na Kata Pragi, Rzeźnika, Blond Bestię, dokonanego przez Czecha i Słowaka, ale i historia Trzeciej Rzeszy od jej powstania po czas, w którym pojawią się pierwsze, bardzo znaczące symptomy jej upadku. Rzecz o życiu Heydricha a w kontrze o bohaterstwie, honorze i uporze zamachowców. Z jednej strony straszliwe obrazy Babiego Jaru z września 1941 roku, z drugiej zaś autorskie refleksje o pisaniu, zmaganiu się z historią, literaturą, pracą naukową.

6. Kanon w odwróceniu (Maurensig Paolo) (zgłasza: fugare)
Nie mogę napisać, że to książka mojego życia, bo trochę mam zamiar jeszcze poczytać, ale na pewno jedna z tych dla których mam wielki sentyment. Pretekstem jest również to, że ukazała się trzecia na polskim rynku pozycja Maurensiga "Anagalis.Historia miłosna" - jeszcze jej nie czytałam, ponieważ dopiero wczoraj to odkryłam.

7. Konsul honorowy (Greene Graham) (zgłasza: Losice)
Powieść, nieco zapomnianej gwiazdy literatury brytyjskiej, za życia etatowego kandydata do Nagrody Nobla (który, oczywiście nigdy jej nie otrzymał). Historia nieudanej próby porwania ambasadora amerykańskiego w Argentynie przez lewicowych partyzantów z Paragwaju, stawiająca wielu wplątanych w nią bohaterów (również przypadkowych), przed wyborem moralnym, mającym zatarte granice dobra i zła, odwagi i tchórzoststwa, wierności i zdrady...

8. Kuchenny Kredens: Polska kuchnia przedwojenna (Śmigielska Monika) (zgłasza: ilia )
Książka bardzo ładnie wydana, zawierająca i opisy kuchni przedwojennej i smakowite przepisy. Obdarowałam książką moje córki, ale potem im pozazdrościłam i sobie też kupiłam. Z noty - "Przejadły ci się baby ganoush, wegańskie desery i cudowne diety celebrytek? Wieczorem do nowego odcinka ukochanego serialu zjadłabyś krem szodonowy, mleczko z cukrem palonym lub leguminę z sera? Razem z Moniką Śmigielską wróć do polskiej tradycji kulinarnej. (...) To właśnie w tej - innej niż wszystkie - książce kulinarnej znajdziesz dawne, oryginalne receptury na frykasy, które niegdyś królowały na stołach naszych babć. Dowiesz się, jak w swojej kuchni odtworzyć zapomniane polskie smaki."

9. Libra (DeLillo Don) (zgłasza: Losice)
Jeszcze jedna próba odpowiedzi na pytanie, co naprawdę wydarzyło się 22 listopada 1963 w Dallas. Kto strzelał i śmiertelnie ranił prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy’ego. Agent CIA sporządza wewnętrzny raport specjalny - tajną historię zamachu na prezydenta Kennedy'ego. Czy odpowie na wszystkie pytania i odkryje wszystkie tajemnice? Don DeLillo, co roku pojawiajacy się na liście kandydatów do Nagrody Nobla, tutaj w swojej "najlepszej formie". Książka koresponduje z niedawno polecaną w naszym konkursie Dallas '63 (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)).

10. Na ścieżkach życia: Historia naturalna zachowań zwierzęcych (Attenborough David) (zgłasza: dot59Opiekun BiblioNETki)
Tej jeszcze nie skończyłam, ale nie wiem, co by się musiało stać, żebym ją oceniła na mniej niż 5,5, a jak na razie sądzę, że raczej będzie 6. O przyrodzie Attenborough opowiada lepiej, barwniej, ciekawiej, niż o własnych kolejach losu; czytając, dosłownie "słyszy i widzi" się jego narrację, tak, jakby się oglądało jeden z jego programów. A opowiada tu mnóstwo rzeczy, które nie są może nikomu do niczego potrzebne w sensie praktycznym, ale za to dają pojęcie, jak niewyobrażalnie bogate są pomysły Natury na życie.

11. Regenesis: Jak wyżywić świat nie pożerając planety (Monbiot George) (zgłasza: wwwojtusOpiekun BiblioNETki)
Tak pisałem świeżo po lekturze: Bardzo dobra książka opisująca wpływ rolnictwa na środowisko oraz próbująca wskazać sposoby naprawienia sytuacji. Choć jest to raczej publicystyka, to mocno oparta na naukowych źródłach (autor przeczytał pięć tysięcy prac, lista przypisów ma sto stron) oraz doświadczeniach rzeczywistych rolników eksperymentatorów. Esej jest dogłębny i wielowątkowy (od detalicznego opisu żyjątek znalezionych w kawałku gleby wykopanej w sadzie, przez ekonomiczne rozważania opłacalności pestycydów, po analizę poezji sielankowej i bukolik od antyku po współczesność oraz wpływu jaki to wywarło na postrzeganie rolnictwa). Widać, że Manbiot jest pasjonatem przyrody, ale też jedzenia (pojawiają się intrygujące opisy kulinarnych wyczynów autora). Czy daje jakieś recepty, co zrobić, żeby było lepiej? Tak, ale nie są to proste i oczywiste złote recepty, które sprawdzą się wszędzie jednakowo. Książka jest daleka od próby narzucenia jedynej słusznej ideologii i pokazuje zarówno szanse oraz dobre praktyki, jak i pseudodziałania oraz patologie obecnego systemu.

12. Służące do wszystkiego (Kuciel-Frydryszak Joanna) (zgłasza: anek7)
Jakiś czas temu książką miesiąca zostały "Chłopki" tej samej autorki - jeszcze ich nie czytałam, ale po lekturze "Służących" z pewnością po nie sięgnę. Tym bardziej, że z dziada pradziada mam chłopskie pochodzenie ;) Ale do rzeczy. Książka ukazuje losy wiejskich dziewcząt z początków XX wieku, którym udaje się wyrwać (albo zostają brutalnie wypchnięte) z wiejskiej chałupy i powędrować do, teoretycznie, lepszego świata miejskich służących. Niestety zderzenie z rzeczywistością bywa bolesne. Przepracowane, mieszkające w warunkach nie spełniających jakichkolwiek standardów, często głodne i niedospane, nierzadko molestowane przez chlebodawcę lub jego synów (rodzina Dulskich się kłania...) nie mają żadnych praw. I nie bardzo mają się do kogo zwrócić o pomoc. Kościół zaleca pokorę i modlitwę, towarzystwa dobroczynne apelują do "Państwa" o godne traktowanie służby ale za wiele wskórać nie mogą, zaś lewicowych działaczy, którzy mają w swoich programach poprawę bytu najuboższych służące (najczęściej mocno wierzące) boją się jako "bezbożników". Istnieją co prawda rodziny w których służące są traktowane jak człowiek a nie niewolnik, ale są to wyjątki... I właściwie, po lekturze tej książki, można się przestać zastanawiać dlaczego po II wojnie tak wiele osób poszło za świetlanym i najlepszym z ustrojów - bo wreszcie mieli możliwość odegrać się na swoich dręczycielach. Smutne ale prawdziwe...

13. Struna światła (Herbert Zbigniew) (zgłasza: idiom1983)
Ten być może jeden z najważniejszych i najpiękniejszych tomów poetyckich w historii polskiej literatury współczesnej - przepełniony głębokim humanizmem i mnóstwem odniesień do mitologii i kultury antycznej, a więc do korzeni i fundamentów całej europejskiej kultury i cywilizacji - to swoistego rodzaju przestroga obrosłego w mądrość demiurga, którym Herbert stał się dzięki swoim bolesnym, życiowym, wojennym doświadczeniom. W zbiorze wydanym w 1956 roku, w roku, który zapoczątkował poststalinowską "odwilż", Herbert przestrzega przed lekceważeniem tego, co tak bardzo łatwo zlekceważyć. Blisko siedemdziesiąt lat później, my - spadkobiercy i beneficjenci pokoju, wolności i dobrobytu, z lubością i błogostanem zanurzeni w konsumpcjonizm i wygodnictwo - z dziecinną łatwością potrafimy przegapić moment, kiedy powietrze zaczyna gęstnieć, czarne chmury zaczynają się kłębić, a z daleka, jeszcze niewyraźnie, ale już złowrogo, słychać pierwsze pomruki grzmotów i błyski błyskawic.

14. Ten dom jest mój (Hansen Dörte) (zgłasza: Marylek)
Po II wojnie światowej uciekinierki z Prus Wschodnich - matka i czteroletnia córeczka - trafiają do małej wsi w okolicach Hamburga nad Łabą. Nie są tam mile widziane, nawet język jest inny, same też nie czują się dobrze. A mieszkańcy mają własne problemy i własne zasady. W ciągu ponad 60. lat, wiele zmienia się na świecie, dorastają kolejne pokolenia. W niewielkiej wiejskiej społeczności także zachodzą zmiany, chociaż nieufność do obcych pozostaje. Jak długo, zresztą, trzeba gdzieś mieszkać, żeby nie być obcym? Książka porusza problemy nieprzystosowania, samotności, alienacji społecznej, traum różnej proweniencji, trudności w związkach, konfliktów pokoleniowych... Bez patosu, bez zadęcia, często z humorem. A jednak czyta się ją błyskawicznie i z dużą przyjemnością. Bardzo polecam.

15. Trylogia nowojorska (Auster Paul) (zgłasza: mchpro)
Trzy opowieści detektywistyczne ("Szklane miasto", "Duchy", "Zamknięty pokój") z akcją zlokalizowaną w Nowym Jorku - mrocznym i tajemniczym mieście, którego ulicami przemykają postaci uwikłane w ciąg nierzeczywistych zdarzeń i przedziwne śledztwa. Auster - zmarły kilka dni temu nowojorczyk - tworząc pozory kryminalnej intrygi nieustannie zwodzi czytelnika i do ostatniego słowa nie przestaje zaskakiwać.

16. Umowa o szczęście (Nemes László) (zgłasza: dot59Opiekun BiblioNETki)
Absolutne przykurzątko, jestem pierwszą osobą, która tę książkę oceniła, i zdaję sobie sprawę, że skoro tak jest, to pewnie biblioteki w ten tytuł nie obfitują. Ale polecić mogę - to mocna powieść psychologiczna, pokazująca, jak otoczenie może (czy musi, to sprawa do dyskusji - także i dlatego jest to rzecz warta uwagi) wpłynąć na działania człowieka, na jego stosunek do rzeczywistości.

17. Życie miłosne (Shalev Zeruya (Szalew Ceruja)) (zgłasza: idiom1983)
Ta znakomicie napisana powieść opowiada o destrukcyjnej namiętności młodej kobiety do starszego od siebie, dojrzałego i statecznego mężczyzny, który pomimo swoich wad, przyciąga do siebie zagubioną w poplątanych życiowych ścieżkach Ja'arę jak magnes. Odważna i bezpruderyjne szczera w opisach kobiecej namiętności i erotycznej fascynacji, która spędza na drugi plan małżeństwo, marzenia o macierzyństwie i obiecującą karierę naukową, książka Shalev to również uniwersalne, głęboko humanistyczne, pełne licznych biblijnych nawiązań i skojarzeń, studium rozczarowań zamkniętej w konwenansach małżeństwa, rodziny i społeczeństwa ludzkiej natury.

18. Żywoty niepospolitych kobiet polskiego baroku (Kuchowicz Zbigniew) (zgłasza: benzmanOpiekun BiblioNETki)
Jest to zbiór krótkich biogramów 11 kobiet, naprawdę niepospolitych jak na swoje czasy. Książka ta to wycinek z większej pracy autora pt. Wizerunki niepospolitych niewiast staropolskich. Napisana przystępnym stylem, czyta się lekko i szybko, objętościowo ok. 150 stron z przypisami. Fragment z okładki pióra samego autora: "Barok wydał kobiety nie tylko skromne, nabożne, świątobliwe, lecz także śmiałe, zalotne, okrutne, bezwzględne. Przeważały oczywiście w miarę skromne, w miarę surowe, w miarę nabożne. W książce niniejszej przedstawiamy postacie kobiece reprezentujące ową rozmaitość, złożoność ówczesnych typów."
Nie chcę wymieniać dokładnie, o które kobiety chodzi, ale zacytuję tytuły poszczególnych rozdziałów, chyba najbardziej zachęcające do lektury:
- uczona królewna
- świątobliwa pasjonatka
- heroina kontrreformacji
- "wilczyca kresowa"
- "kobieta fatalna"
- ambitna królowa
- niezwykłe przygody pięknej doboszanki
- nieustraszona komendantowa
- pierwsza autorka polska
- pierwsza lekarka polska
- wybitna poetka i emancypantka
Zachęcam do lektury! Mieliśmy naprawdę wybitne niewiasty w naszej historii (i wciąż mamy takie, które dziś ją tworzą), zarówno ze sfer arystokratycznych, jak również nisko urodzonych.

19. Nowy dowód (Eugenides Jeffrey) (zgłasza: fugare)

Polecam zbiór opowiadań Nowy dowód (Eugenides Jeffrey).
Ujęły mnie stylem, nastrojem i prostotą. Dużo trzeba umiejętności i samodyscypliny, żeby tak pisać o codzienności, co prawda amerykańskich bohaterów, ale jednak. Rozpocząć polecam od końca i wówczas ostatnie, moim zdaniem najsłabsze, czyli pierwsze w kolejności, nie zrazi czytelnika.

 
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 18
Użytkownik: Losice 13.05.2024 09:39 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Centennial 2. Ten dom... | Losice
Nie mogłem zagłosować na Życie miłosne (Shalev Zeruya (Szalew Ceruja)), bo już czytałem - ale jest to powieść, która "zostawia ślad" po przeczytaniu ...
Użytkownik: fugare 13.05.2024 13:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Polecacie i wybi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
W zestawieniu zabrakło jednej z poleconych przeze mnie książek - Nowy dowód (Eugenides Jeffrey).
Użytkownik: ewa1207 18.05.2024 15:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Polecacie i wybi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki

1. Czara wyroczni (Riley Judith Merkle)
2. Umowa o szczęście (Nemes László)
3. Flagi pokrył kurz (Faulkner William)
Bardzo polecam Życie miłosne (Shalev Zeruya (Szalew Ceruja)) Nie mogłam na tę książkę zagłosować, bo czytałam, więc w ten sposób ją poprę, bo to świetna rzecz.
Służące do wszystkiego (Kuciel-Frydryszak Joanna) i Trylogia nowojorska (Auster Paul) też mogę polecić.
Użytkownik: wika. 19.05.2024 20:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Polecacie i wybi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Centennial (Michener James Albert) - 5 punktów
2. Flagi pokrył kurz (Faulkner William) - 3 punkty
3. Libra (DeLillo Don) - 1 punkt
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: