Dodany: 07.06.2023 12:11|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zagłosuj na książkę czerwca!

Czas na ostateczną rozgrywkę i głosowanie na BiblioNETkową książkę czerwca! W tym miesiącu tematem przewodnim jest dom.

Motyw domu wybrała dla Was Marylek, a Wy zgłosiliście wiele ciekawych propozycji, które do tej tematyki nawiązują. Czas zdecydować, która z nich cieszy się Waszym największym uznaniem!

Przypominamy, że każdy z Was może oddać głos na 3 propozycje, przypisując je do miejsc 1-3, gdzie:
- za 1. miejsce dana propozycja otrzymuje 5 punktów,
- za 2. miejsce książka otrzymuje 3 punkty,
- za 3. miejsce tytuł otrzymuje 1 punkt.

Po zsumowaniu wszystkich głosów, propozycja z największą liczbą punktów zostanie książką miesiąca. Na Wasze głosy czekamy do 14 czerwca do końca dnia.

Lista propozycji wraz z uzasadnieniem (w kolejności alfabetycznej):

1. 13 pięter (Springer Filip) (zgłasza: ewa1207)
Wskazując motyw na czerwiec Marylek podsunęła nam kilka tropów dotyczących znaczenia, sposobu rozumienia słowa "Dom". Ten chyba najprostszy z nich to budynek, schronienie, dach nad głową, miejsce, w którym się mieszka. I z takim rozumieniem domu wiąże się moja propozycja. Może jest polski autor bardziej niż Filip Springer kojarzący się z domami w sensie budynków, budowli, ale mnie nikt taki nie przychodzi na myśl, Springer to numer jeden w tej dziedzinie. Niemal każda jego książka, to wydarzenie literackie i niemal każda pasuje do czerwcowego motywu. W naszej zabawie nie zgłasza się jednak autorów, lecz ich dzieła, więc coś musiałam wybrać i myślę, że najlepiej z motywem domu koresponduje opowieść o rynku mieszkaniowym w Polsce, czyli "13 pięter" – literatura faktu o tym, czym jest własne mieszkanie i jak ważne jest posiadanie własnego kąta oraz o związanych z tym problemach.

2. Absalomie, Absalomie... (Faulkner William) (zgłasza: fugare)
Dom pierwszy w "Absalomie, Absalomie..." to posiadłość i plantacja zbudowane przez Thomasa Sutpena - człowieka „znikąd” - sprytem, walecznością, pomysłowością, bezkompromisowym podejściem do życia, bezwzględnie traktującego i wykorzystującego swoich podwładnych i niewolników. Dom, który miał się stać siedzibą rodu, a został świadkiem tragicznego upadku swojego fundatora i jego potomków.

3. Ania z Zielonego Wzgórza (Montgomery Lucy Maud) (zgłasza: minutka)
"Ania z Zielonego Wzgórza" (lub "Anne z Zielonych Szczytów", jak kto woli), pokazuje jak ważny jest dom w życiu dziecka. Zaniedbana sierota, która rozwija się w mądrą, ciekawą świata dziewczynkę, a potem rozkwita w piękną kobietę nie miałaby szansy na tę zmianę, gdyby nie dobry dom, a właściwie to, co go stanowi: kochający ludzie. Wzajemna miłość i troska to kwintesencja domu z najlepszym jego znaczeniu.

4. Diuna (Herbert Frank) (zgłasza: mchpro)
Pustynna planeta Arrakis staje się nowym domem rodu Atrydów. Tym, którzy czytali, nie trzeba streszczać.

5. Dom (Roca Paco) (zgłasza: wwwojtusOpiekun BiblioNETki)
Zamiast mojego opisu cytat z noty wydawcy: "Dorosłe rodzeństwo powraca do rodzinnego domku letniskowego rok po śmierci ojca. Vincente, Carla, José przywożą swoje partnerki, żony, mężów i dzieci - chcą razem spędzić czas, ale też posprzątać dom i wystawić go na sprzedaż. Jednak w miarę wynoszenia śmieci, ścierania kurzu, czy dokonywania drobnych napraw konfrontują się ze wspomnieniami. I zaczynają się bać, że razem z domem pozbędą się przeszłości, pamięci nie tylko o ojcu, ale i własnej. "Dom" Paco Roki, jednego z najważniejszych hiszpańskich twórców komiksu, to uchwycone z niezwykłą wrażliwością i czułością chwile radości, poczucia winy i rozczarowania. To historia rodziny opowiedziana za pomocą z pozoru nieistotnych detali i zdarzeń. To próba zmierzenia się z trudnymi emocjami, które stanowią o tym, kim jesteśmy.
Roca opowiada historię bardzo osobistą i jednocześnie niezwykle uniwersalną. Zadaje pytania o to, czy możemy poradzić sobie z przeszłością i jednocześnie zachować wspomnienia."

6. Dom Holendrów (Patchett Ann) (zgłasza: fugare)
Rodzeństwo Danny i Maeve Conroyowie są już dorośli, ale ciągnie się za nimi historia z dzieciństwa. Dom nazywany "Domem Holendrów", w którym dorastali, kupił ich ojciec. Słynący w okolicy z niezwykłej architektury i wystroju miał być spełnieniem marzeń i ambicji, a przyczynił się do rozpadu małżeństwa.

7. Dom lalki (Ibsen Henryk (Ibsen Henrik)) (zgłasza: ilia )
Znany dramat norweskiego pisarza. Mimo iż napisany w XIX wieku porusza problemy i naszego świata. Nora odchodzi z domu, opuszcza męża. A dlaczego? Posłużę się tu słowami babette - autorki znakomitej recenzji Zasłony iluzji opadły.
"Odeszła od męża, aby zachować szacunek do samej siebie. Bo dalsze życie z człowiekiem, który okazał się tchórzem, dla którego ważniejsza od jej uczuć była obrona własnego ego i obrazu w oczach innych, byłoby zbyt wielkim kompromisem. Jeśli on nie miał szacunku dla niej, to dalsze trwanie w tym związku oznaczałoby utratę szacunku do samej siebie. Jeśli przejdziemy do porządku dziennego nad ludzką nikczemnością i małością, to ryzykujemy, że uznając to za normalne, sami staniemy się tacy jak oni".

8. Dom na Placu Waszyngtona (James Henry) (zgłasza: idiom1983)
Miłość życia, czy tylko "niecierpliwość serca"? Książę z bajki, czy tylko nikczemny łowca posagów? Kochający ojciec, czy tyran, który nie znosi sprzeciwu? W pisarstwie Jamesa najważniejsza jest trudna do uchwycenia tzw. "podszewka zdarzeń", zbiór z pozoru nieistotnych i trzeciorzędnych faktów, plotek i okoliczności, które jednak w pewnym momencie, nie wiadomo skąd i dlaczego, nagle i zupełnie niespodziewanie przeobrażają się w sprawy arcyistotne i nabierają fundamentalnego znaczenia. Nie inaczej jest też w historii miłosnych perypetii Catherine Sloper, która zakochana w mężczyźnie wberw woli ojca, miotając się między namiętnością i lojalnością, dojrzewa do bycia silną i dojrzałą, pewną swej wielkiej wartości kobietą.

9. Dom z liści (Danielewski Mark Z.) (zgłasza: wwwojtusOpiekun BiblioNETki)
W pewnym domu na odludziu postanawia zamieszkać reporter wojenny wraz z rodziną i odpocząć od trudów reportaży, przy okazji nagrywając sielskie życie rodzinne. Jednak nagle pojawiają się drzwi do sekretnego labiryntu, który zdaje się nie kończyć. Książka jest zbiorem przypisów i komentarzy do opisu filmu dokumentalnego, na którym przedstawiono eksplorację tych tajemniczych korytarzy. Czym są te korytarze? Dokąd prowadzą? Czemu akurat ten Dom? Czy ten film w ogóle istnieje? Ciężko na to wszystko odpowiedzieć, zwłaszcza że opis filmu został stworzony przez niewidomego odludka, który często odwołuje się do nieistniejących cytatów, a komentator najwidoczniej oszalał. Jest to postmodernistyczna metapowieść oraz spore wyzwanie, bo w książce jest mnóstwo typograficznych oraz formalnych gier z czytelnikiem (np. przypisy do przypisów do przypisów, ukryte znaczenia zaszyfrowane w dodatkach, tekst pisany wspak i w lustrzanym odbiciu oraz palimpsestowy druk).

10. Gdzie dawniej śpiewał ptak (Wilhelm Kate) (zgłasza: Marylek)
Dom pojęty szeroko, w tej książce nasza planeta, Ziemia, jest naszym domem. Gdy niszczymy Ziemię, niszczymy swój dom. Innego nie mamy. Co z tego, że zostaną gdzieś ruiny, będące śladami dawnej cywilizacji? Człowiek potrzebuje domu - ciepła, światła, poczucia bezpieczeństwa i jeszcze, dla dobrego samopoczucia, tytułowego śpiewu ptaków.

11. Gra o tron (Martin George R. R.) (zgłasza: Ged)
Domy, czyli rody w serii, która od lat podbijała nasze serca jako książki, potem serial. "Nadchodzi zima", "Spłacamy swoje długi", każdy ród uważający się za wielki, każdy roszczący sobie pretensje do choćby kawałeczka łupu, jakim jest siedem królestw. Wszystko w sosie jędrnego, soczystego fantasy :)

12. Hobbit czyli Tam i z powrotem (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)) (zgłasza: idiom1983)
Wyprawa Krasnoludów do Ereboru, żeby odzyskać swój utracony dom, zagarnięty przez ziejącego ogniem, niegodziwego smoka Smauga. I towarzysz ich wyprawy, niepozorny Niziołek, hobbit "Włamywacz" Bilbo Baggins, który bardzo daleko od domu odkryje piękno rodzinnej krainy Shire! Absolutna i ponadczasowa klasyka. Nie tylko dla najmłodszych czytelników.

13. Masters of Doom: O dwóch takich, co stworzyli imperium i zmienili popkulturę (Kushner David) (zgłasza: janmamut)
Noo skooroo doom, to jak najbardziej "Masters of Doom: O dwóch takich, co stworzyli imperium i zmienili popkulturę" :-) To były czasy, gdy grę się miało w domu, a nie gdzieś na serwerze, z comiesięcznym abonamentem (podobno teraz tak właśnie jest, ale w żadną taką nie grałem). To okazja do poczytania sobie więcej o nich, a może też do ukończenia gry bez wspomagania (doszedłem do końca, ale w trybie nieśmiertelności).

14. Pan Tadeusz (Mickiewicz Adam) (zgłasza: Losice)
Paryskie pokolenie polskiej ponapoleońskiej emigracji:

"O czem tu dumać na paryskim bruku,
Przynosząc z miasta uszy pełne stuku,
Przeklęstw i kłamstwa, niewczesnych zamiarów,
Za poznych żalów, potępieńczych swarów!
Biada nam, zbiegi, żeśmy w czas morowy
Lękliwe nieśli za granicę głowy!
Bo gdzie stąpili, szła przed nimi trwoga,
W każdym sąsiedzi znajdowali wroga,
Aż nas objęto w ciasny krąg łańcucha
I każą oddać co najprędzej ducha."

i motyw tęsknoty do utraconej ojczyzny i domu dzieciństwa:

"Śród takich pól przed laty, nad brzegiem ruczaju,
Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju,
Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany;
Świeciły się z daleka pobielane ściany,
Tym bielsze, że odbite od ciemnej zieleni
Topoli, co go bronią od wiatrów jesieni.
Dóm mieszkalny niewielki, lecz zewsząd chędogi,
I stodołę miał wielką, i przy niej trzy stogi
Użątku, co pod strzechą zmieścić się nie może;
Widać, że okolica obfita we zboże,
I widać z liczby kopic, co wzdłuż i wszerz smugów
Świecą gęsto jak gwiazdy, widać z liczby pługów
Orzących wcześnie łany ogromne ugoru,
Czarnoziemne, zapewne należne do dworu,
Uprawne dobrze na kształt ogrodowych grządek:
Że w tym domu dostatek mieszka i porządek.
Brama na wciąż otwarta przechodniom ogłasza,
Że gościnna i wszystkich w gościnę zaprasza."

I jeszcze kilka strof Juliusza Słowackiego, moich ulubionych, które są pewną klamrą domykającą myśl Mickiewicza.

"Dzisiaj na wielkiem morzu obłąkany,
Sto mil od brzegu i sto mil przed brzegiem,
Widziałem lotne w powietrzu bociany
Długim szeregiem.
Żem je znał kiedyś na polskim ugorze,
Smutno mi, Boże!"

15. Przeminęło z wiatrem (Mitchell Margaret) (zgłasza: mafiaOpiekun BiblioNETki)
Książka i film na pewno należą do tych znanych historii, wątków i motywów w niej dostatek, ale pozwolę sobie nominować za dom. Dom - Tara - to miejsce niewątpliwie ważne dla Scarlett. Miejsce, do którego można wrócić i w którym można pomyśleć. Jutro.

16. Rebeka (Maurier Daphne du) (zgłasza: LouriOpiekun BiblioNETki)
Dom, a właściwie posiadłość Manderley, siedziba wielkiej tajemnicy i niezapomniane miejsce akcji magicznej książki. Warto do Manderley wracać!

17. Saga rodu Forsyte'ów (Galsworthy John) (zgłasza: minutka)
"Saga rodu Forsyte'ów" czyli w jedności siła. Klasyczna powieść o rodzinie, która jest silna dopóki wszyscy trzymają się razem. Dom rodowy nie musi stanowić miejsca wspólnego zamieszkania dla wszystkich członków klanu; jest natomiast tym, co jednoczy, pozwala stawiać czoła światu i jego wyzwaniom. Poczucie przynależności daje siłę, pozwala przetrwać trudne chwile. Jednak zbytnie skupienie się na posiadaniu - domu i tego kto w nim przebywa - nie przynosi szczęścia, prowadzi do upadku. A rozpad domu, to rozpad rodziny, zwiastuje klęskę wszystkich członków klanu.

18. Silva rerum (Sabaliauskaitė Kristina) [seria: Silva rerum] (zgłasza: Marylek)
Dom rodzinny Narwojszów w Milkontach na Litwie został, co prawda, zburzony po koniec części drugiej, ale nazwę miejscowości członkowie rodu dodali do nazwiska. Sam dom natomiast łączył nie tylko fizycznie ludzi w nim zgromadzonych, pozwalał również czuć się członkiem większej całości: rodziny. Stał się symbolem jedności , dawał poczucie przynależności i moc przetrwania dziejowych burz.

19. W Dolinie Muminków (Jansson Tove) (zgłasza: LouriOpiekun BiblioNETki)
Do tego magicznego domu ściągają stworzonka małe i duże z bliższej i dalszej okolicy, bo znajdują tam kwintesencję domu. Kto czytał, ten wie!

20. Witamy w Lovecraft (Hill Joe (właśc. King Joseph Hillstrom), Rodriguez Gabriel) (zgłasza: Ged)
Niesamowita posiadłość, niewiarygodne dziedzictwo, klucze i drzwi, a w pewnym miejscu nawet dom w domu...

21. Zagłada domu Usherów [opowiadanie] (Poe Edgar Allan) (zgłasza: EerieState)
Edgar Allan Poe stworzył w „Zagładzie domu Usherów” złowieszczy nastrój mikroświata zamkniętego w tytułowym domostwie. Główny bohater, odwiedzając dziedzica Usherów, ma okazję zobaczyć część jego mrocznych tajemnic. Dom jest miejscem akcji opowieści i odgrywa znacząca rolę w tej historii - dramatyczne zakończenie również jest związane z losami budynku.

22. Zew Kalahari (Owens Delia, Owens Mark James) (zgłasza: yyc_wanda)
Domem Dalii I Marka Owens był namiot rozbity pod samotnym drzewem na pustyni Kalaharii. Modzi zoolodzy wybrali to właśnie miejsce, dzikie, nieprzyjazne i nigdy niebadane przez naukowców, do przeprowadzania swych zoologicznych obserwacji. Z każdym dniem wrastali mocniej w to środowisko, byli częścią Kalahari, akceptowaną przez jej dzikich mieszkańców. Szakale, lwy i hieny odwiedzały ich prymitywny kamping. Nie zawsze były to bezpieczne spotkania. Młodzi zoolodzy nie raz spojrzeli śmierci w oczy, czy to z powodu dzikich zwierząt, szalejących sztormów, czy pożarów, ale z niewzruszoną determinacją trwali na posterunku. Spędzili tu siedem lat i z bólem serca opuszczli to miejsce, obiecując sobie jeszcze tu wrócić.

23. Żeby konfitury nie latały za muchą (Boglar Krystyna) (zgłasza: Aril27)
Kamienica w powojennej Warszawie, która jest dla mieszkańców jedynym domem jaki znają.

Zachęcamy do obserwowania czytatek poświęconych wyborom książki miesiąca w 2023 roku: BiblioNETkowa książka miesiąca: wybory 2023 oraz BiblioNETkowa książka miesiąca 2023: wszystkie zgłoszone propozycje.

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 10.06.2023 15:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na ostatecz... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Dom z liści (Danielewski Mark Z.)
2. Dom (Roca Paco)
3. Masters of Doom: O dwóch takich, co stworzyli imperium i zmienili popkulturę (Kushner David) (nic innego mnie jakoś nie przekonało, a to kiedyś nawet chciałem przeczytać, ale nie mogę ebooka namierzyć...)
Użytkownik: ksiomolek 12.06.2023 22:33 napisał(a):
1. Absalomie, Absalomie... (Faulkner William),
2. Dom na Placu Waszyngtona (James Henry),
3. W Dolinie Muminków (Jansson Tove).
Użytkownik: Alldonna 14.06.2023 13:10 napisał(a):
1 Ania z Zielonego Wzgórza
2 Przeminęło z wiatrem
3 Dolina Muminków
Użytkownik: ilia 20.06.2023 16:26 napisał(a):
Odpowiedź na: 1) Rebeka 2) Przeminęło ... | joanna86
Głosowanie zakończyło się 14 czerwca. Wynik jest na samej górze strony głównej Biblionetki "Przeminęło z wiatrem" książką czerwca!.
A jeśli nie wchodzisz na Biblionetkę przez stronę główną, to w wątku, gdzie dzisiaj zagłosowałaś, informacja do którego dnia można głosować jest na początku "Zagłosuj na książkę czerwca".
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 20.06.2023 17:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Głosowanie zakończyło się... | ilia
Na szczęście głos nie zmieniłby najwyższych pozycji na liście, jedynie przemieszał książki na miejscach 10+. :-)
Użytkownik: joanna86 20.06.2023 20:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Głosowanie zakończyło się... | ilia
Dzięki, nie zwróciłam uwagi na datę:) Ani na wyniki! Ale i tak wygrał jeden z moich typów;)