Dodany: 01.06.2023 16:17|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

1 osoba poleca ten tekst.

BiblioNETkowa książka czerwca - zgłoś swoje propozycje!


Gorący czerwiec przed nami, a razem z powiewem lata przybywamy z kolejną odsłoną BiblioNETkowej książki miesiąca. Tym razem motywem naszej zabawy będzie dom.

Motyw przewodni w tym miesiącu wybrała dla Was Marylek, która tak opisała swoją propozycję:

Dom jako budynek mieszkalny lub służący innym celom. Chatka, willa, blok, wieżowiec, szałas czy namiot. Miejsce do życia. Dom jako ognisko rodzinne, przystań, azyl, schronienie. Dom jako miejsce zła i siedlisko strachu, skąd chce się uciec. Dom jako przechowalnia larów i penatów, gratów które gromadzimy w drodze przez życie. Dom jako symbol rodu, ciągłości nazwiska, dynastii, klanu.

To jest coś, o czym każdy ma coś do powiedzenia. Przed nami okres urlopowy, wyjeżdżamy z domu, wracamy do domu… Czyli – dokąd?


Zachęcamy do zgłaszania propozycji nawiązujących do motywu do 6 czerwca do końca dnia.

Przypominamy: w pierwszym etapie zabawy odbywa się wyłącznie zgłaszanie książek - wraz z uzasadnieniem, w jaki sposób nawiązują do motywu przewodniego. Można zgłosić maksymalnie dwie propozycje. Nie ma potrzeby popierania lub głosowania na konkretne tytuły - wszystkie propozycje przechodzą do kolejnego etapu, w którym będzie można oddać głosy na 3 wybrane kandydatki.

Zachęcamy do obserwowania czytatki poświęconej wyborom książki miesiąca w 2023 roku: BiblioNETkowa książka miesiąca: wybory 2023.
 

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 24
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 01.06.2023 17:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Gorący czerwiec przed n... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. W Dolinie Muminków (Jansson Tove) – do tego magicznego domu ściągają stworzonka małe i duże z bliższej i dalszej okolicy, bo znajdują tam kwintesencję domu. Kto czytał, ten wie!

2. Rebeka (Maurier Daphne du) – dom, a właściwie posiadłość Manderley, siedziba wielkiej tajemnicy i niezapomniane miejsce akcji magicznej książki. Warto do Manderley wracać!
Użytkownik: Aril27 01.06.2023 19:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Gorący czerwiec przed n... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Żeby konfitury nie latały za muchą (Boglar Krystyna) - kamienica w powojennej Warszawie, która jest dla mieszkańców jedynym domem jaki znają.
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 01.06.2023 19:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Gorący czerwiec przed n... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Przeminęło z wiatrem (Mitchell Margaret) - książka i film na pewno należą do tych znanych historii, wątków i motywów w niej dostatek, ale pozwolę sobie nominować za dom. Dom - Tara - to miejsce niewątpliwie ważne dla Scarlett. Miejsce, do którego można wrócić i w którym można pomyśleć. Jutro.
Użytkownik: idiom1983 01.06.2023 20:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Gorący czerwiec przed n... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1.Hobbit czyli Tam i z powrotem (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel))#

Wyprawa Krasnoludów do Ereboru, żeby odzyskać swój utracony dom, zagarnięty przez ziejącego ogniem, niegodziwego smoka Smauga. I towarzysz ich wyprawy, niepozorny Niziołek, hobbit "Włamywacz" Bilbo Baggins, który bardzo daleko od domu odkryje piękno rodzinnej krainy Shire! Absolutna i ponadczasowa klasyka. Nie tylko dla najmłodszych czytelników.

2. Dom na Placu Waszyngtona (James Henry)#

Miłość życia, czy tylko "niecierpliwość serca"? Książę z bajki, czy tylko nikczemny łowca posagów? Kochający ojciec, czy tyran, który nie znosi sprzeciwu? W pisarstwie Jamesa najważniejsza jest trudna do uchwycenia tzw. "podszewka zdarzeń", zbiór z pozoru nieistotnych i trzeciorzędnych faktów, plotek i okoliczności, które jednak w pewnym momencie, nie wiadomo skąd i dlaczego, nagle i zupełnie niespodziewanie przeobrażają się w sprawy arcyistotne i nabierają fundamentalnego znaczenia. Nie inaczej jest też w historii miłosnych perypetii Catherine Sloper, która zakochana w mężczyźnie wberw woli ojca, miotając się między namiętnością i lojalnością, dojrzewa do bycia silną i dojrzałą, pewną swej wielkiej wartości kobietą.

Użytkownik: fugare 02.06.2023 14:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Gorący czerwiec przed n... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dwa domy – dwa miejsca symbole. Budynki – siedziby rodu, rodziny, a także zewnętrzna emanacja jej zasobności i władzy. Dwie rodziny żyjące w tych domach, będących efektem dążenia do osiągnięcia wysokiego statusu materialnego, dającego podziw i akceptację społeczeństwa. Obie, także symbolicznie, nieszczęśliwe.

Dom pierwszy w Absalomie, Absalomie... (Faulkner William) to posiadłość i plantacja zbudowane przez Thomasa Sutpena - człowieka „znikąd” - sprytem, walecznością, pomysłowością, bezkompromisowym podejściem do życia, bezwzględnie traktującego i wykorzystującego swoich podwładnych i niewolników. Dom, który miał się stać siedzibą rodu, a został świadkiem tragicznego upadku swojego fundatora i jego potomków.

Dom drugi - Dom Holendrów (Patchett Ann). Rodzeństwo Danny i Maeve Conroyowie są już dorośli, ale ciągnie się za nimi historia z dzieciństwa. Dom nazywany "Domem Holendrów", w którym dorastali, kupił ich ojciec. Słynący w okolicy z niezwykłej architektury i wystroju miał być spełnieniem marzeń i ambicji, a przyczynił się do rozpadu małżeństwa.
Użytkownik: yyc_wanda 02.06.2023 17:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Gorący czerwiec przed n... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zew Kalahari (Owens Delia, Owens Mark James) Domem Dalii I Marka Owens był namiot rozbity pod samotnym drzewem na pustyni Kalaharii. Modzi zoolodzy wybrali to właśnie miejsce, dzikie, nieprzyjazne i nigdy niebadane przez naukowców, do przeprowadzania swych zoologicznych obserwacji. Z każdym dniem wrastali mocniej w to środowisko, byli częścią Kalahari, akceptowaną przez jej dzikich mieszkańców. Szakale, lwy i hieny odwiedzały ich prymitywny kamping. Nie zawsze były to bezpieczne spotkania. Młodzi zoolodzy nie raz spojrzeli śmierci w oczy, czy to z powodu dzikich zwierząt, szalejących sztormów, czy pożarów, ale z niewzruszoną determinacją trwali na posterunku. Spędzili tu siedem lat i z bólem serca opuszczli to miejsce, obiecując sobie jeszcze tu wrócić.
Użytkownik: ewa1207 02.06.2023 21:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Gorący czerwiec przed n... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Wskazując motyw na czerwiec Marylek podsunęła nam kilka tropów dotyczących znaczenia, sposobu rozumienia słowa "Dom". Ten chyba najprostszy z nich to budynek, schronienie, dach nad głową, miejsce, w którym się mieszka. I z takim rozumieniem domu wiąże się moja propozycja.
Może jest polski autor bardziej niż Springer Filip kojarzący się z domami w sensie budynków, budowli, ale mnie nikt taki nie przychodzi na myśl, Springer to numer jeden w tej dziedzinie. Niemal każda jego książka, to wydarzenie literackie i niemal każda pasuje do czerwcowego motywu. W naszej zabawie nie zgłasza się jednak autorów, lecz ich dzieła, więc coś musiałam wybrać i myślę, że najlepiej z motywem domu koresponduje opowieść o rynku mieszkaniowym w Polsce, czyli 13 pięter (Springer Filip) – literatura faktu o tym, czym jest własne mieszkanie i jak ważne jest posiadanie własnego kąta oraz o związanych z tym problemach.
Użytkownik: Losice 02.06.2023 23:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Gorący czerwiec przed n... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Pan Tadeusz (Mickiewicz Adam)

Paryskie pokolenie polskiej ponapoleońskiej emigracji:

"O czem tu dumać na paryskim bruku,
Przynosząc z miasta uszy pełne stuku,
Przeklęstw i kłamstwa, niewczesnych zamiarów,
Za poznych żalów, potępieńczych swarów!
Biada nam, zbiegi, żeśmy w czas morowy
Lękliwe nieśli za granicę głowy!
Bo gdzie stąpili, szła przed nimi trwoga,
W każdym sąsiedzi znajdowali wroga,
Aż nas objęto w ciasny krąg łańcucha
I każą oddać co najprędzej ducha."

i motyw tęsknoty do utraconej ojczyzny i domu dzieciństwa:

"Śród takich pól przed laty, nad brzegiem ruczaju,
Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju,
Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany;
Świeciły się z daleka pobielane ściany,
Tym bielsze, że odbite od ciemnej zieleni
Topoli, co go bronią od wiatrów jesieni.
Dóm mieszkalny niewielki, lecz zewsząd chędogi,
I stodołę miał wielką, i przy niej trzy stogi
Użątku, co pod strzechą zmieścić się nie może;
Widać, że okolica obfita we zboże,
I widać z liczby kopic, co wzdłuż i wszerz smugów
Świecą gęsto jak gwiazdy, widać z liczby pługów
Orzących wcześnie łany ogromne ugoru,
Czarnoziemne, zapewne należne do dworu,
Uprawne dobrze na kształt ogrodowych grządek:
Że w tym domu dostatek mieszka i porządek.
Brama na wciąż otwarta przechodniom ogłasza,
Że gościnna i wszystkich w gościnę zaprasza."

I jeszcze kilka strof Juliusza Słowackiego, moich ulubionych, które są pewną klamrą domykającą myśl Mickiewicza.

"Dzisiaj na wielkiem morzu obłąkany,
Sto mil od brzegu i sto mil przed brzegiem,
Widziałem lotne w powietrzu bociany
Długim szeregiem.
Żem je znał kiedyś na polskim ugorze,
Smutno mi, Boże!"

Użytkownik: minutka 03.06.2023 13:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Gorący czerwiec przed n... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1.Ania z Zielonego Wzgórza (Montgomery Lucy Maud)

"Ania z Zielonego Wzgórza" (lub "Anne z Zielonych Szczytów", jak kto woli), pokazuje jak ważny jest dom w życiu dziecka. Zaniedbana sierota, która rozwija się w mądrą, ciekawą świata dziewczynkę, a potem rozkwita w piękną kobietę nie miałaby szansy na tę zmianę, gdyby nie dobry dom, a właściwie to, co go stanowi: kochający ludzie. Wzajemna miłość i troska to kwintesencja domu z najlepszym jego znaczeniu.


2. Saga rodu Forsyte'ów (Galsworthy John)
"Saga rodu Forsyte'ów" czyli w jedności siła. Klasyczna powieść o rodzinie, która jest silna dopóki wszyscy trzymają się razem. Dom rodowy nie musi stanowić miejsca wspólnego zamieszkania dla wszystkich członków klanu; jest natomiast tym, co jednoczy, pozwala stawiać czoła światu i jego wyzwaniom. Poczucie przynależności daje siłę, pozwala przetrwać trudne chwile. Jednak zbytnie skupienie się na posiadaniu - domu i tego kto w nim przebywa - nie przynosi szczęścia, prowadzi do upadku. A rozpad domu, to rozpad rodziny, zwiastuje klęskę wszystkich członków klanu.
Użytkownik: ilia 03.06.2023 14:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Gorący czerwiec przed n... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Moją propozycją jest Dom lalki (Ibsen Henryk (Ibsen Henrik)) znany dramat norweskiego pisarza. Mimo iż napisany w XIX wieku porusza problemy i naszego świata. Nora odchodzi z domu, opuszcza męża. A dlaczego? Posłużę się tu słowami babette - autorki znakomitej recenzji Zasłony iluzji opadły.
"Odeszła od męża, aby zachować szacunek do samej siebie. Bo dalsze życie z człowiekiem, który okazał się tchórzem, dla którego ważniejsza od jej uczuć była obrona własnego ego i obrazu w oczach innych, byłoby zbyt wielkim kompromisem. Jeśli on nie miał szacunku dla niej, to dalsze trwanie w tym związku oznaczałoby utratę szacunku do samej siebie. Jeśli przejdziemy do porządku dziennego nad ludzką nikczemnością i małością, to ryzykujemy, że uznając to za normalne, sami staniemy się tacy jak oni".
Użytkownik: Marylek 04.06.2023 10:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Gorący czerwiec przed n... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Gdzie dawniej śpiewał ptak (Wilhelm Kate)
Dom pojęty szeroko, w tej książce nasza planeta, Ziemia, jest naszym domem.

Gdy niszczymy Ziemię, niszczymy swój dom. Innego nie mamy. Co z tego, że zostaną gdzieś ruiny, będące śladami dawnej cywilizacji? Człowiek potrzebuje domu - ciepła, światła, poczucia bezpieczeństwa i jeszcze, dla dobrego samopoczucia, tytułowego śpiewu ptaków.
Użytkownik: janmamut 04.06.2023 10:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Gorący czerwiec przed n... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Noo skooroo doom, to jak najbardziej Masters of Doom: O dwóch takich, co stworzyli imperium i zmienili popkulturę (Kushner David) :-)
To były czasy, gdy grę się miało w domu, a nie gdzieś na serwerze, z comiesięcznym abonamentem (podobno teraz tak właśnie jest, ale w żadną taką nie grałem). To okazja do poczytania sobie więcej o nich, a może też do ukończenia gry bez wspomagania (doszedłem do końca, ale w trybie nieśmiertelności).
Użytkownik: Marylek 05.06.2023 10:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Gorący czerwiec przed n... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zgłaszam Silva rerum (Sabaliauskaitė Kristina), lub też, jeśli można, to całą serię: Silva rerum

Dom rodzinny Narwojszów w Milkontach na Litwie został, co prawda, zburzony po koniec części drugiej, ale nazwę miejscowości członkowie rodu dodali do nazwiska. Sam dom natomiast łączył nie tylko fizycznie ludzi w nim zgromadzonych, pozwalał również czuć się członkiem większej całości: rodziny. Stał się symbolem jedności , dawał poczucie przynależności i moc przetrwania dziejowych burz.
Użytkownik: Ged 06.06.2023 00:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Gorący czerwiec przed n... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
No to na początek nic odkrywczego: Gra o tron (Martin George R. R.). Domy, czyli rody w serii, która od lat podbijała nasze serca jako książki, potem serial. "Nadchodzi zima", "Spłacamy swoje długi", każdy ród uważający się za wielki, każdy roszczący sobie pretensje do choćby kawałeczka łupu, jakim jest siedem królestw. Wszystko w sosie jędrnego, soczystego fantasy :)

Numer dwa, chyba mniej oczywisty: Witamy w Lovecraft (Hill Joe (właśc. King Joseph Hillstrom), Rodriguez Gabriel), też reprezentant serii. Niesamowita posiadłość, niewiarygodne dziedzictwo, klucze i drzwi, a w pewnym miejscu nawet dom w domu...
Użytkownik: mchpro 06.06.2023 11:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Gorący czerwiec przed n... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Proponuję Diuna (Herbert Frank)

Pustynna planeta Arrakis staje się nowym domem rodu Atrydów. Tym, którzy czytali, nie trzeba streszczać.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 06.06.2023 12:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Gorący czerwiec przed n... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dom z liści (Danielewski Mark Z.) - W pewnym domu na odludziu postanawia zamieszkać reporter wojenny wraz z rodziną i odpocząć od trudów reportaży, przy okazji nagrywając sielskie życie rodzinne. Jednak nagle pojawiają się drzwi do sekretnego labiryntu, który zdaje się nie kończyć. Książka jest zbiorem przypisów i komentarzy do opisu filmu dokumentalnego, na którym przedstawiono eksplorację tych tajemniczych korytarzy. Czym są te korytarze? Dokąd prowadzą? Czemu akurat ten Dom? Czy ten film w ogóle istnieje? Ciężko na to wszystko odpowiedzieć, zwłaszcza że opis filmu został stworzony przez niewidomego odludka, który często odwołuje się do nieistniejących cytatów, a komentator najwidoczniej oszalał. Jest to postmodernistyczna metapowieść oraz spore wyzwanie, bo w książce jest mnóstwo typograficznych oraz formalnych gier z czytelnikiem (np. przypisy do przypisów do przypisów, ukryte znaczenia zaszyfrowane w dodatkach, tekst pisany wspak i w lustrzanym odbiciu oraz palimpsestowy druk).


Dom (Roca Paco) - zamiast mojego opisu cytat z noty wydawcy: "Dorosłe rodzeństwo powraca do rodzinnego domku letniskowego rok po śmierci ojca. Vincente, Carla, José przywożą swoje partnerki, żony, mężów i dzieci - chcą razem spędzić czas, ale też posprzątać dom i wystawić go na sprzedaż. Jednak w miarę wynoszenia śmieci, ścierania kurzu, czy dokonywania drobnych napraw konfrontują się ze wspomnieniami. I zaczynają się bać, że razem z domem pozbędą się przeszłości, pamięci nie tylko o ojcu, ale i własnej.
"Dom" Paco Roki, jednego z najważniejszych hiszpańskich twórców komiksu, to uchwycone z niezwykłą wrażliwością i czułością chwile radości, poczucia winy i rozczarowania. To historia rodziny opowiedziana za pomocą z pozoru nieistotnych detali i zdarzeń. To próba zmierzenia się z trudnymi emocjami, które stanowią o tym, kim jesteśmy.
Roca opowiada historię bardzo osobistą i jednocześnie niezwykle uniwersalną. Zadaje pytania o to, czy możemy poradzić sobie z przeszłością i jednocześnie zachować wspomnienia."
Użytkownik: EerieState 06.06.2023 12:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Gorący czerwiec przed n... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zagłada domu Usherów [opowiadanie] (Poe Edgar Allan) - Edgar Allan Poe stworzył w „Zagładzie domu Usherów” złowieszczy nastrój mikroświata zamkniętego w tytułowym domostwie. Główny bohater, odwiedzając dziedzica Usherów, ma okazję zobaczyć część jego mrocznych tajemnic. Dom jest miejscem akcji opowieści i odgrywa znacząca rolę w tej historii - dramatyczne zakończenie również jest związane z losami budynku.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 07.06.2023 09:04 napisał(a):
Odpowiedź na: No i jeszcze: – Dom o... | LouriOpiekun BiblioNETki
Dodamy Wasze propozycje do listy wszystkich tytułów nawiązujących do motywu domu - niech służy :) / Daria
Użytkownik: Losice 07.06.2023 10:41 napisał(a):
Odpowiedź na: No i jeszcze: – Dom o... | LouriOpiekun BiblioNETki
Dom lalki (Ibsen Henryk (Ibsen Henrik)) został zgłoszony z wyczerpującym uzasadnieniem przez ilia
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 07.06.2023 12:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Dom lalki został zgłoszon... | Losice
A racja, przegapiłem, bo post nie zaczynał się tytułem…

Korzystając niejako z okazji dorzucam:

Życie instrukcja obsługi (Perec Georges)
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 07.06.2023 12:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Gorący czerwiec przed n... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zachęcamy do głosowania: Zagłosuj na książkę czerwca! :-)
Użytkownik: Gosia_M 11.06.2023 22:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Gorący czerwiec przed n... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dawno, dawno temu moje pierwsze spotkanie z Joanną Chmielewską, czyli „Nawiedzony dom". Sympatyczna powieść grozy dla młodszych czytelników. Oderwać się nie mogłam.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: