Dodany: 31.05.2023 16:30|Autor: Arta1

Książki i okolice> Kącik językowy

Interpretacja słowa "ryzykalizowanie"


Dzień dobry , bardzo prosze was o rade jak zinterpretować lub zrozumieć słowo "ryzykalizowanie". W gronie moich znajomych jest kilka interpretacji. W słowniku PWN nie znalazłam takiego hasła, będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Wyświetleń: 642
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: margines 31.05.2023 17:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzień dobry , bardzo pros... | Arta1
Co?!


Bo nie ma czegoś takiego.

Co to niby jest?

Chyba chodzi po prostu o ryzykowanie.
Użytkownik: Tiste Andii 01.06.2023 18:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzień dobry , bardzo pros... | Arta1
W angielszczyźnie pojawił się termin: „riskization”. W języku polskim nie ma on jeszcze ustalonego tłumaczenia. Może zatem w tych dyskusjach znajomych chodzi o kalkę językową tego właśnie terminu?
Zazwyczaj używany jest on w naukach politycznych i socjologicznych, w obszarach związanych z bezpieczeństwem. „Riskization” zostało utworzone niejako w opozycji do dominującej wcześniej w „security study” koncepcji - „securization”, sformułowanej w głównej mierze przez badaczy związanych z Copenhagen Peace Research Institute.
Część badaczy uznała, że współczesne koncepcje bezpieczeństwa (i podejmowane w ich ramach działania) daleko odeszły od modelu zaproponowanego przez szkołę kopenhaską, a w związku z tym należy mówić o nowej koncepcji - riskization. Najpełniej termin riskization został omówiony w artykule Olafa Corry'ego „Securitisation and ‘Riskization’: Second-Order Security and the Politics of Climate Change” („Millennium: Journal of International Studies”, Vol. 40, No. 2, 2012). Tekst jest ogólnodostępny i zamieszczony w sieci.
Nie podejmuję się omówienia tego co poszczególni badacze rozumieją pod tym terminem. Riskization oznacza nie tylko koncepcję, ale i poszczególne działania w jej ramach.
Trzeba poznać kontekst wypowiedzi w których pada termin: „ryzykalizowanie” by wiedzieć czy ma to związek z przywołanym przeze mnie angielskim określeniem.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: