Dodany: 18.05.2023 18:35|Autor: meinhard

Czytatnik: Cytatnik

Elif Shafak, Czterdzieści zasad miłości, Kraków 2012 [Wyd. Literackie]

Niektórzy ludzie mylą poddanie się ze słabością, podczas gdy to dwie zupełnie różne rzeczy. Poddanie się to forma pokojowego zaakceptowania zasad funkcjonowania wszechświata, w tym także tego, czego obecnie nie potrafimy ani zmienić, ani pojąć. [s. 77]

Pamiętaj, poznać można jedynie to, co jest się w stanie pokochać. Nie ma mądrości bez miłości. [s. 150]

Przeszłość to wir. Jeśli pozwolisz mu zawładnąć chwilą teraźniejszą, wessie cię i pochłonie - powiedział Szams, jakby czytając w moich myślach. - Czas to tylko złudzenie. Powinnaś żyć tylko obecną chwilą. Tylko to się liczy. [s. 188]

Wszyscy zostaliśmy stworzeni na Jego obraz, a mimo to każde z nas zostało stworzone jako odrębna i inna od pozostałych istota. Nie ma dwóch takich samych ludzi. Nie ma dwóch serc, które biłyby w identycznym rytmie. Jeśli Bóg chciałby, żeby wszyscy byli tacy sami, z pewności by nas takimi uczynił. A zatem lekceważenie różnic i narzucanie własnych myśli innym jest równoznaczne z nieposzanowaniem świętego planu Boga. [s. 194]

Przeszłość to interpretacja. Przyszłość to złudzenie. Świat nie porusza się w czasie po linii prostej, wiodącej z przeszłości w przyszłość. [s. 299]

Na tym świecie to nie podobieństwa pozwalają nam zrobić krok naprzód, lecz zdecydowane przeciwieństwa, obecne w każdym z nas bez wyjątku. [s. 421]