Dodany: 09.05.2023 10:37|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nagroda Wielkiego Kalibru 2023 - nominacje

Poznaliśmy nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru 2023, przyznawanej najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej opublikowanej przez polskiego autora w języku polskim w roku 2022

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru w składzie: prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, dr Anna Marchewka, Piotr Kofta i Grzegorz Sowula ogłosiła nominacje do dwudziestej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru. W gronie nominowanych znalazły się następujące tytuły:

1. Pies ogrodnika (Stachowicz-Gacek Katarzyna (Gacek Katarzyna))
2. Jesień zapomnianych (Kańtoch Anna)
3. Czerwone jezioro (Łapińska Julia)
4. Pakt (Potyra Anna)
5. Syn bagien (Rzewuski Paweł)
6. Katharsis (Siembieda Maciej)
7. Krzywda (Stelar Marek (właśc. Biernawski Maciej))

Nagroda w wysokości 25 000 złotych ufundowana przez Prezydenta Miasta Wrocławia Jacka Sutryka zostanie wręczona 3 czerwca 2023 roku podczas Gali przyznania Nagrody Wielkiego Kalibru, która odbędzie się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2023.

Spośród nominowanej siódemki wybrani zostaną także laureaci innych nagród:
- Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru (zwycięzcę wskaże plebiscyt internetowy),
- Nagrody Edytorskiej Międzynarodowego Festiwalu Kryminału (przyznawanej właśnie za walory edytorskie publikacji),
- Nagrody Specjalnej im. Janiny Paradowskiej (powołanej, by uczcić pamięć wieloletniej przewodniczącej Kapituły NWK).

Laureatów poznamy również podczas Gali. A to nie wszystko: do panteonu festiwalowych wyróżnień wraca również Nagroda Małego Kalibru. Trafi ona do wydawnictwa, które szczególny nacisk kładzie na promocję literatury kryminalnej wśród dzieci i młodzieży.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Wielkiego Kalibru byli m.in. Marek Krajewski, Zygmunt Miłoszewski (dwukrotnie), Gaja Grzegorzewska, Marta Guzowska, Ryszard Ćwirlej, Anna Kańtoch i Grzegorz Dziedzic.

Źródło: inf. prasowa
Zdjęcie: mat. prasowe