Dodany: 03.05.2023 21:42|Autor:

Książka: Czas odnaleziony
Proust Marcel
Notę wprowadził(a): Don Kichot

nota wydawcy


Czas odnaleziony to ostatni, siódmy tom quasi-autobiograficznego cyklu Marcela Prousta "W poszukiwaniu straconego czasu", a jednocześnie klamra spinająca wszystkie poprzednie tomy: "W stronę Swanna", "W cieniu zakwitających dziewcząt", "Strona Guermantes", "Sodoma o Gomora", "Uwięziona", "Nie ma Albertyny".

Na szczęście Autor mylił się przepowiadając śmierć swoich książek po stu latach (cytat poniżej). To prawda, że niewiele utworów potrafi przetrwać próbę czasu. "W poszukiwaniu straconego czasu" jest niezwykłym wyjątkiem.


"Bez wątpienia moje książki umrą pewnego dnia, podobne w tym do mej cielesnej powłoki. Śmierć trzeba przyjmować z rezygnacją. Musimy zgodzić się, że przestaniemy istnieć za dziesięć lat, a nasze książki za sto. Życie wieczne nie jest dane ani ludziom, ani książkom. Nasze książki są szkicowane przez nasze namiętności, piszemy dopiero w chwilach odpoczynku między nimi. Życie bowiem zawodzi nas tak dalece, że zaczynamy w końcu wierzyć, iż literatura nie ma z nim żadnego związku, ogarnia więc nas osłupienie, jeśli widzimy jak cenne myśli ukazane w książkach rozprzestrzeniają się, nie lękając się zagłady, spontanicznie, naturalnie, wśród pełni życia codziennego…"

Marcel Proust


[Wydawnictwo Mg, 2016]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 36
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: