Dodany: 29.04.2023 23:45|Autor: Rbit

Czas Whm Mswt

Herhor, Amenhotep, Ramzes... Imiona znane nam dobrze z powieści Bolesława Prusa "Faraon". Czasy XI wieku p.n.e., koniec XX dynastii, burzliwy czas "Ery odrodzenia — powtórzenia narodzin" (Wehem mesut, Whm Mswt).

Powieść Prusa jest równie aktualna historycznie, jak taksonomia wielorybów w Moby Dicku. Nie należy jej odbierać jako książki o Egipcie. To traktat o polityce, starciu idealizmu z pragmatyzmem i ziemiach polskich w XIX wieku. Kto chce sięgnąć po powieść historyczną, która z pietyzmem, rzetelnie opisuje czas egipskiej ery powtórnych narodzin, ten powinien sięgnąć po Hieny i lotosy (Niwiński Andrzej)

Profesor Niwiński, to czołowy polski archeolog i egiptolog, od lat łączący pracę naukową, wykopaliska i popularyzację. Jest bohaterem dobrego filmu dokumentalnego „A co jeśli nic?” (2020)

W "Hienach i lotosach" prof. Niwiński gęsto wykorzystuje materiały źródłowe, wplatając je w fabułę. Nie waha się przy tym stosować rozwiniętych form egipskich imion, co dodaje lekturze dodatkowego smaczku. Rzadko zdarza się, szczególnie w Polsce, że uznany profesor swą wiedzę wykorzystuje do popularyzacji nauki w formie powieściowej. Pewnie dlatego "Hieny i lotosy" profesor wydał we własnym wydawnictwie. Trochę szkoda, bo przydałaby się im porządna redakcja i edycja. Niemniej, mimo dostrzegalnych literackich braków, powieść jest zaskakująco dobra! Nie dość, że warstwa informacyjna nie przytłacza, to fabuła potrafi być ciekawa i wartka. Tradycyjny styl i narracja bardziej przyciągają, niż męczą.

W tym roku (2023) jest okazja, aby sięgnąć po lekturę w nietuzinkowej formie. W Wydawnictwie Uniwersytetu Warszawskiego wyszedł bowiem audiobook z "Hienami i lotosami", w którym lektorem jest sam profesor Niwiński. Twierdzenia wydawcy, że "Słuchając, można zatem poczuć się jak na prywatnej wycieczce w towarzystwie znakomitego egiptologa, który oprowadza nas po „swoim” starożytnym Egipcie." nie są przesadzone. O tym, że prof. Niwiński potrafi ciekawie opowiadać, można przekonać się słuchając jego wykładów dostępnych między innymi w serwisie YouTube