Dodany: 30.03.2023 15:30|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nominowani do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej wybrało 10 książek nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, spośród których wyłoniona zostanie finałowa piątka, a w maju – laureat bądź laureatka. Sprawdźcie najlepszą dziesiątkę

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznana zostanie w tym roku po raz czternasty. Wyróżnienie ustanowiła w styczniu 2010 roku Rada Miasta Stołecznego Warszawy, a jego celem jest wskazanie "najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur", a także "uhonorowanie mieszkającego przez ponad 60 lat w Warszawie wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, jednego z najczęściej tłumaczonych polskich autorów".

Do konkursu zgłoszono 143 książki reporterskie opublikowane w Polsce w 2022 roku. 97 z nich napisano po polsku, wśród języków obcych królują: angielski (33), hiszpański, francuski i rosyjski (po trzy).

Oto pełna lista nominowanych:
1. Nadzy nie boją się wody: Reportaż o ucieczce przed wojną (Aikins Matthieu)

2. Cena: W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie (Bikont Anna)

3. Kanska: Miłość na Wyspach Owczych (Chylaszek Urszula)

4. Głusza (Goc Anna)

5. Pod białym niebem: Natura przyszłości (Kolbert Elizabeth)

6. Nasze ciała, ich pole bitwy: Co wojna robi kobietom (Lamb Christina)

7. Zamalowane okna (Liminowicz Anna)

8. Pogo (Sieczko Jakub)

9. Migot: Z krańca Grenlandii (Wiśniewska Ilona)

10. Na oczach wszystkich: Historia przypadku polskiego Fritzla (Włodkowska Katarzyna)

W ubiegłym roku nagroda nazywana "reporterskim Noblem" powędrowała do hiszpańskiego reportażysty i pisarza Andera Izagirrego, autora "Potosí. Góry, która zjada ludzi". Wśród laureatów wyróżnienia są m.in. Swietłana Aleksijewicz, Jessica Bruder, Maciej Zaremba Bielawski czy Elisabeth Åsbrink.

Nagroda dla osoby, która napisała najlepszą książkę reporterską, wynosi w tym roku 100 tysięcy złotych, dla tłumacza lub tłumaczki najlepszej książki reporterskiej – 20 tysięcy złotych. Wzrosły kwoty nagród dla autorów książki nominowanej – finalistów, którzy nie otrzymają nagrody głównej. Będzie to 10 tysięcy złotych. Z kolei tłumacze książek nominowanych, które nie zwyciężą, otrzymają po 5 tysięcy złotych.

Źródło: wyborcza.pl
Zdjęcie: wyborcza.pl