Dodany: 27.03.2023 09:27|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Książka tygodnia: "Muzeum. Historia światowa: Od skarbca do muzeum"


Książka "Muzeum. Historia światowa: Od skarbca do muzeum" autorstwa Krzysztofa Pomiana jest książką tygodnia w BiblioNETce. Za publikację odpowiada Wydawnictwo słowo/obraz terytoria.

Pierwszy tom trylogii "Muzeum - historia światowa" zatytułowany "Od skarbca do muzeum" kieruje się ku źródłom. Rekonstruuje proces kształtowania się nowożytnego projektu "muzeum". Pokazuje czytelnikom, w jaki sposób i w jakim zakresie oświeceniowe muzea sztuki i muzea archeologiczne stały się następcami antycznych grobowców i skarbców.

Tak wydawca opisuje pierwszą część "Muzeum - historii światowej": Od egipskich czy chińskich grobowców, przez królewskie skarbce, gabinety osobliwości, prywatne kolekcje i „etnograficzne” zbiory kolonizatorów, po dzisiejszy Luwr – upłynie wiele wieków, zanim skrystalizuje się forma muzeum i jej funkcja, polegająca na przechowywaniu, badaniu i eksponowaniu obiektów. Tymczasem światowa historia muzeum – polityczna, społeczna i kulturowa – nie została dotąd opisana. Nigdy nie była też jednorodna ani moralnie przejrzysta. Składają się na nią zarówno dobrowolne dary, zakupy czy strategie dyplomatyczne, jak i kradzieże, fałszerstwa i wojny. To dzieje architektury i sztuki, lecz także dzieje handlu, prawa, nauki i techniki, w oderwaniu od których idea muzeum nie mogłaby się odnawiać.
 

Za tłumaczenie Muzeum: Historia światowa: Od skarbca do muzeum (Pomian Krzysztof) odpowiada Tomasz Stróżyński. Książkę w przedsprzedaży kupicie w Księgarni PWN.

O autorze:

Krzysztof Pomian urodził się w 1934 roku w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił doktorat z filozofii, a następnie uzyskał habilitację. Jego nauczycielami byli Tadeusz Kotarbiński, Leszek Kołakowski i Bronisław Baczko. W roku 1966 został wykluczony z PZPR, a dwa lata później usunięty ze stanowiska adiunkta w Katedrze Historii Filozofii Nowożytnej UW za publiczną krytykę władz PRL. Przez trzy lata pracował w Bibliotece Narodowej.

W 1973 roku wyjechał na stypendium do Centre national de la recherche scientifique w Paryżu, gdzie w 1984 został profesorem. Równolegle wykładał między innymi w École des hautes études en sciences sociales, École du Louvre i Université de Genève. W latach 1999–2007 pracował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W roku 2001 objął funkcję dyrektora naukowego Muzeum Europy w Brukseli. Jest jednym z twórców tej instytucji, która przypomina, jak kształtowała się europejska wspólnota historyczna i kulturowa na przestrzeni ponad dwóch i pół tysiąca lat. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, Ateneo Veneto w Wenecji i Accademia Clementina w Bolonii. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Legii Honorowej i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Jest autorem książek w języku polskim i francuskim, m.in.: "Przeszłość jako przedmiot wiary", "Człowiek pośród rzeczy", "Porządek czasu", "Zbieracze i osobliwości", "Europa i jej narody". Jego publikacje i artykuły były tłumaczone między innymi na angielski, hiszpański, holenderski, japoński, niemiecki, portugalski i włoski. Jest laureatem prestiżowej francuskiej nagrody literackiej Prix Femina 2022 za całokształt twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem wielkiego, trzytomowego dzieła pt. "Le Musée – une histoire mondiale" ["Muzeum – historia światowa"], opublikowanego przez wydawnictwo Gallimard.

Źródło: terytoria.com.pl
Zdjęcie: terytoria.com.pl
Opracowanie: DZ

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: