Dodany: 23.03.2023 08:08|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Marcin Pilis z nagrodą miesięcznika "Nowe Książki"

Redakcja miesięcznika "Nowe Książki" wręczyła swoją doroczną nagrodę. Jej laureatem za rok 2022 został Marcin Pilis, nagrodzony za powieść "Mnogość rzeczy".

- Jestem bardzo wzruszony, bo zupełnie nie spodziewałem się, że akurat za tę książkę przyjdzie mi odebrać taką nagrodę. Jest to książka, która – w odróżnieniu na przykład od "Ciszy w Pogrance" – jest "literaturą czystą". Nie ma tu wojny, nie ma zawartych tez na wielkie tematy. "Mnogość rzeczy" to po prostu powieść o miłości. Miłość to temat, który bardzo trudno poruszać w literaturze, a ja postawiłem sobie kiedyś za cel napisanie romansu. Wyszedł mi taki właśnie romans – właściwie antyromans - powiedział po odebraniu nagrody Marcin Pilis.

Autor wyróżnionej książki "Mnogość rzeczy" jest prozaikiem, twórcą kilku powieści i opowiadań. Ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Mieszka w Myszkowie, gdzie przez lata pracował jako dziennikarz w lokalnej prasie. Jego proza łączy w sobie elementy powieści obyczajowej i psychologicznej z wątkami historycznymi – pisarz nie boi się wypowiadać na najtrudniejsze i wciąż żywe tematy związane z przeszłością naszego kraju i tej części Europy. Za powieść "Cisza w Pogrance" został w 2022 roku uhonorowany Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza.

Nagroda Książka Roku miesięcznika "Nowe Książki" jest przyznawana od 1999 roku. Jej dotychczasowymi laureatami byli m.in. Tadeusz Różewicz, Jerzy Jedlicki, Ryszard Kapuściński, Barbara Skarga, Urszula Kozioł, Kazimierz Orłoś, Maria Poprzęcka, a w ubiegłym roku Urszula Zajączkowska. Nagroda wynosi 10 tysięcy zł, a jej fundatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Werdyktu dokonuje jury składające się z członków redakcji pisma.

Źródło: Instytut Książki
Zdjęcie: Daniel Bednarz / Instytut Książki