Dodany: 17.03.2023 17:40|Autor: yyc_wanda

Notki filmowe 03-04/2023

Według oceny:

Mroczne wody / Dark Waters (USA-2019); ocena: 10/10
Dramat społecznie zaangażowany o nierównej walce firmy prawniczej z DuPoint, potężnym koncernem chemicznym, którego produkty szkodliwe dla zdrowia są w powszechnym użyciu, a skladowiska odpadów powodują choroby rakotwórcze i przedwczesną śmierć ludzi i zwierząt z okolicznych terenów. Po raz kolejny dowiadujemy się, jak mało znanczące jest ludzkie życie i jak łatwo przegrywa w obliczu korporacyjnych zysków. Film ten powinni oglądnąć ci, którzy wierzą, że koalicja rządu i korporacji ma na celu dobro ludzkości. I że na corocznych spotkaniach w Davos dyskutuje się o tym, jak uratować świat od ekologicznej katastrofy.
Reżyseria: Todd Haynes
Występują: Mark Ruffalo, Anne Hathaway, Tim Robbins

Troja / Troy (USA/Malta/UK); ocena: 10/10
Piękna Helena, królowa Sparty, opuszcza wraz z Parisem swój kraj i udaje się do Troi. Jej mąż, Menelaus, któremu duma nie pozwala puścić tego płazem, wraz z bratem, Agamemnonem, żądnym slawy i bogactw, organizują wyprawę, mającą na celu odbicie branki i zdobycie Troi. Piękny film, oszałamiająca sceneria, doskonała gra aktorska, która pozwala spojrzeć z bliska na herosów z czasów starożytnych.
Scenariusz filmu oparty na Iliada (Homer (Homerus))
Reżyseria: Wolfgang Petersen
Występują: Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom, Diane Kruger, Peter O’Toole

Prawnik z Lincolna / The Lincoln Lawyer (USA-2011); ocena: 9/10
Mick Halle jest nietypowym adwokatem, który zamiast w kancelarii, pracuje głównie w swoim samochodzie marki Lincoln, co pozwala mu łatwo poruszać się pomiędzy sądami i klientami, z których większość siedzi w więzieniu. Mick jest typowym street-lawyerem, którego klientela to głównie handlarze narkotykami, gagsterzy i mordercy. Aż któregoś dnia trafi na klienta, który okaże się również przebiegły w kruczkach prawnych, jak on sam. Świetny thriller sądowy pełen zaskakujących zwrotów akcji, oparty na powieści Adwokat (Connelly Michael)
Reżyseria: Brad Furman
Występują: Matthew McConaughey, Marisa Tomei, Ryan Phillippe

Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej / The Art of Loving (Pol-2017); ocena: 8/10
Bardzo dobry film przedstawiający trudności związane z wydaniem książki Michaliny Wisłockiej za czasów PRL-u, gdy zarówno partia jak i kościół w swym purytańskim zakłamaniu robili wszystko, by do publikacji nie dopuścić. Poznajemy Wisłocką zarówno od strony zawodowej jak i prywatnej. Była to postać barwna, ekscentryczna i daleka od ideału, która swoją książką, wydaną w 1976 roku, zrewolucjonizowała edukację seksualną Polaków. Scenariusz oparty na Michalina Wisłocka: Sztuka kochania gorszycielki (Ozminkowski Violetta).
Reżyseria: Maria Sadowska
Występują: Magdalena Boczarska, Eryk Lubos, Piotr Adamczyk, Justyna Wasilewska

Ostatni ślad / Last Seen Alive (USA-2022); ocena: 7/10
Will i Lisa przeżywają małżeński kryzys. Will odwozi ją do jej rodzinnnengo miasta, by spędziła tam trochę czasu z rodzicami i przemyślała sytuację. Gdy zatrzymują się na stacji benzynowej, Lisa znika. Policja podejrzewa, że ma to coś wspólnego z jej pozamałżeńskim romansem, ale Will przekonany jest, że została porwana...Thriller w starym stylu, bez specjalnych effektów i udziwnionej akcji, ale ciekawy i trzyma w napięciu.
Reżyseria: Brian Goodman
Występują: Gerard Butler, Jaimie Alexander, Russell Hornsby

Operacja „Bekon” / Canadian Bacon (USA/Canada-1995); ocena: 7/10
Popularność prezydenta USA jest wyjątkowo niska, a tu wybory za pasem. Jak podbudować jego image i przekonać Amerykanów, by na niego głosowali? Najlepiej wymyśleć jakiś konflikt i rozbudzić w obywatelach uczucia patriotyczne. Z braku lepszego pomysłu, propaganda zakrojona na szeroką skalę rozsiewa wiadomość jakoby Kanada miała wrogie zamiary i przymierzała się do ataku na Amerykę. Absurdalny pomysł, zabawny sam w sobie, a przy tym satyra ukazująca w krzywym zwierciadle mentalność obywateli obu krajów.
Reżyseria: Michael Moore
Występują: John Candy, Alan Alda, Rhea Palman, Kevin Pollack

Drugi człowiek / Vice (USA-2018) ocena: 6/10
Film biograficzny o Dicku Cheney, wiceprezydencie USA (do George’a W. Busha), który uzurpował sobie wyjątkowe prawa do rządzenia i podejmowania politycznych decyzji, nigdy wcześniej nieprzynależne tej symbolicznej pozycji. Wpływy jego decyzji odczuwalne są do dziś. Wystarczył w rządzie jeden socjopata o silnej osobowości, który narzucał współpracownikom własny punkt widzenia, wspierany przez media i tak oto wkroczyliśmy w erę amerykańskich interwencji w Afganistanie i Iraku oraz wojny informacyjnej, która trwa do dziś. Depresyjny film, który uzmysławia jak bezsilni jesteśmy wobec politycznej machiny.
Film zdobył Oscara za najlepszą charakteryzację.. Faktem jest, że postać Cheney’go ucharakteryzowana została znakomicie.
Reżyseria: Adam McKay
Występują: Christian Bale, Amy Adams, Steve Carell

Mów do mnie / Talk to Me (USA-2007); ocena: 6/10
Nietypowa kariera „Peteya” Greena, który z gangstera z przeszłością kryminalną awansował na popularnego wśród murzyńskiej społeczności Washingtonu prezentera radiowego w latach 60. ubiegłego wieku.
Reżyseria: Kasi Lemmons
Występują: Don Cheadle, Chiwetel Ejiofor, Martin Sheen

Abduction: The Mary Stauffer Story (USA-2019); TV movie; ocena: 6/10
W 1980 roku Mary Stauffer wraz z jej 8-letnią córką Beth zostały uprowadzone przez jej byłego ucznia, który miał na jej punkcie niezdrową obsesję. Historia wstrząsająca, ale opowiedziana w sposób ugładzny i prawie wyłącznie z punktu widzenia Mary.
Reżyseria: Jim Donovan
Występują: Alyson Hannigan, Howie Lai

Moja gwiazda / Teen Spirit (UK-2018); ocena: 5/10
Film muzyczny. 17-letnia Brytyjka polskiego pochodzenia bierze udzia w konkursie piosenkarskim dla nastolatków. Jej matka jest temu przeciwna. Violet znajduje sprzymierzeńca w osobie byłego śpiewaka operowego z Chorwacji, który daje jej lekcje śpiewu. Od strony muzycznej film jest okay, ale fabularnie raczej słaby.
Reżyseria: Max Minghella
Występują: Elle Fanning, Zlatko Buric, Agnieszka Grochowska

Brzydka prawda / The Ugly Truth (USA-2009); ocena: 4/10
Abby, producentka programu TV, marzy o spotkaniu Mr Perfekt. Mike jest typem macho, który traktuje kobiety jak rzecz przechodnią. Bezlitośnie naśmiewa się z idealistycznych marzeń Abby i czekaniu na księcia z bajki, co sprawia, że ciągle jest osobą samotną. W końcu postanawia nauczyć ją, jak należy zdobywać faceta... Raczej słaba, oparta na stereotypach komedia romantyczna. Oglądnęłam ją wyłacznie z sympatii do Gerarda Butlera.
Reżyseria: Robbert Luketic
Występują: Katherine Heigl, Gerard Butler, Eric Winter

Notki filmowe 01-02/2023

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 17.03.2023 18:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Według oceny: Mroczne ... | yyc_wanda
Dwa pierwsze widziałam, rzeczywiście udane.
A znasz książkową biografię Wisłockiej, Michalina Wisłocka: Sztuka kochania gorszycielki (Ozminkowski Violetta)? Bardzo mi się podobała.
Użytkownik: yyc_wanda 18.03.2023 16:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Dwa pierwsze widziałam, r... | dot59Opiekun BiblioNETki
Nie, nie znam. Czy to na podstawie tej książki nakręcono film?
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 18.03.2023 17:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie, nie znam. Czy to na ... | yyc_wanda
Tak mi się zdaje (choć stuprocentowej pewności nie mam), ale jak dla mnie, to książka jest trochę bogatsza i pełniejsza, bo jednak w biografiach nie wszystko da się przełożyć na język filmu.
Użytkownik: Tiste Andii 19.03.2023 12:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie, nie znam. Czy to na ... | yyc_wanda
W napisach końcowych filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” Marii Sadowskiej pojawia się informacja, iż scenariusz powstał na podstawie książki tej autorki.
Użytkownik: yyc_wanda 19.03.2023 15:33 napisał(a):
Odpowiedź na: W napisach końcowych film... | Tiste Andii
Dzięki. Notka uzupełniona o tę informację.