Według oceny:
Prawnik z Lincolna / The Lincoln Lawyer (USA-2011); ocena: 9/10
Mick Halle jest nietypowym adwokatem, który zamiast w kancelarii, pracuje głównie w swoim samochodzie marki Lincoln, co pozwala mu łatwo poruszać się pomiędzy sądami i klientami, z których większość siedzi w więzieniu. Mick jest typowym street-lawyerem, którego klientela to głównie handlarze narkotykami, gagsterzy i mordercy. Aż któregoś dnia trafi na klienta, który okaże się również przebiegły w kruczkach prawnych, jak on sam. Świetny thriller sądowy pełen zaskakujących zwrotów akcji, oparty na powieści Michaela Connelly pod tym samym tytułem.
Reżyseria: Brad Furman
Występują: Matthew McConaughey, Marisa Tomei, Ryan Phillippe
Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej / The Art of Loving (Pol-2017); ocena: 8/10
Bardzo dobry film przedstawiający trudności związane z wydaniem książki Michaliny Wisłockiej za czasów PRL-u, gdy zarówno partia jak i kościół w swym purytańskim zakłamaniu robili wszystko, by do publikacji nie dopuścić. Poznajemy Wisłocką zarówno od strony zawodowej jak i prywatnej. Była to postać barwna, ekscentryczna i daleka od ideału, która swoją książką, wydaną w 1976 roku, zrewolucjonizowała edukację seksualną Polaków. Scenariusz oparty na
Michalina Wisłocka: Sztuka kochania gorszycielki (
Ozminkowski Violetta)
.
Reżyseria: Maria Sadowska
Występują: Magdalena Boczarska, Eryk Lubos, Piotr Adamczyk, Justyna Wasilewska
Ostatni ślad / Last Seen Alive (USA-2022); ocena: 7/10
Will i Lisa przeżywają małżeński kryzys. Will odwozi ją do jej rodzinnnengo miasta, by spędziła tam trochę czasu z rodzicami i przemyślała sytuację. Gdy zatrzymują się na stacji benzynowej, Lisa znika. Policja podejrzewa, że ma to coś wspólnego z jej pozamałżeńskim romansem, ale Will przekonany jest, że została porwana...Thriller w starym stylu, bez specjalnych effektów i udziwnionej akcji, ale ciekawy i trzyma w napięciu.
Reżyseria: Brian Goodman
Występują: Gerard Butler, Jaimie Alexander, Russell Hornsby
Operacja „Bekon” / Canadian Bacon (USA/Canada-1995); ocena: 7/10
Popularność prezydenta USA jest wyjątkowo niska, a tu wybory za pasem. Jak podbudować jego image i przekonać Amerykanów, by na niego głosowali? Najlepiej wymyśleć jakiś konflikt i rozbudzić w obywatelach uczucia patriotyczne. Z braku lepszego pomysłu, propaganda zakrojona na szeroką skalę rozsiewa wiadomość jakoby Kanada miała wrogie zamiary i przymierzała się do ataku na Amerykę. Absurdalny pomysł, zabawny sam w sobie, a przy tym satyra ukazująca w krzywym zwierciadle mentalność obywateli obu krajów.
Reżyseria: Michael Moore
Występują: John Candy, Alan Alda, Rhea Palman, Kevin Pollack
Drugi człowiek / Vice (USA-2018) ocena: 6/10
Film biograficzny o Dicku Cheney, wiceprezydencie USA (do George’a W. Busha), który uzurpował sobie wyjątkowe prawa do rządzenia i podejmowania politycznych decyzji, nigdy wcześniej nieprzynależne tej symbolicznej pozycji. Wpływy jego decyzji odczuwalne są do dziś. Wystarczył w rządzie jeden socjopata o silnej osobowości, który narzucał współpracownikom własny punkt widzenia, wspierany przez media i tak oto wkroczyliśmy w erę amerykańskich interwencji w Afganistanie i Iraku oraz wojny informacyjnej, która trwa do dziś. Depresyjny film, który uzmysławia jak bezsilni jesteśmy wobec politycznej machiny.
Film zdobył Oscara za najlepszą charakteryzację.. Faktem jest, że postać Cheney’go ucharakteryzowana została znakomicie.
Reżyseria: Adam McKay
Występują: Christian Bale, Amy Adams, Steve Carell
Abduction: The Mary Stauffer Story (USA-2019); TV movie; ocena: 6/10
W 1980 roku Mary Stauffer wraz z jej 8-letnią córką Beth zostały uprowadzone przez jej byłego ucznia, który miał na jej punkcie niezdrową obsesję. Historia wstrząsająca, ale opowiedziana w sposób ugładzny i prawie wyłącznie z punktu widzenia Mary.
Reżyseria: Jim Donovan
Występują: Alyson Hannigan, Howie Lai
(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.