Dodany: 17.03.2023 12:43|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nagroda Literacka Unii Europejskiej 2023: znamy nominowanych

Poznaliśmy tegoroczną listę nominowanych do Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie literatury (EUPL). Nagroda przyznawana jest wschodzącym pisarzom beletrystyki z Europy, a jej celem jest podkreślenie kreatywności, ogromnego i różnorodnego bogactwa współczesnej literatury europejskiej.

W 2022 roku wprowadzone zostały zmiany w ogólnej organizacji Nagrody – zamiast przyznać wyróżnienie laureatom z każdego kraju, jury wyłania jednego zwycięzcę spośród wszystkich nominowanych oraz przyznaje pięć wyróżnień specjalnych.

Lista nominowanych do nagrody EUPL 2023:

• Armenia: Lusine Charratian, Ս Ր ԱՎ Պ (A Syrian Affair), Wydawca: Granish,
• Chorwacja: Martina Vidaić, Stjenice (Bedbugs),), Wydawca: Naklada Ljevak,
• Cypr: Χάρη Ν. Σπανού (Hari N. Spanou), Φυλάκιο (The Outlook), Wydawca: Εκδόσεις Αιγαίον (Aegan Publications),
• Czarnogóra: Ilija Đurović, Sampas, Wydawca: Treći Trg,
• Czechy: Ondřej Štindl, Tolik popela (So Much Ash), Wydawca: Argo,
• Estonia: Tonis Tootsen, Ahvide pasteet. Ühe ahvi mälestusi ja mõtteid (Pâté of the Apes: One Primate’s Thoughts and Memories), Wydawca: Kaarnakivi Seltsi Kirjastus,
• Finlandia: Iida Rauma, Hävitys (Destruction), Wydawca: Siltala Publishing,
• Francja: Maud Simonnot, L’heure des oiseaux ,(The Hour of Birds), wydawca: Editions de l’Observatoire,
• Kosowo: Ag Apolloni, Kësulëkuqja, përrallë për të rritur (Little Red Riding Hood, a tale for adults), Wydawca: Bard Books,
• Liechtenstein: Anna Ospelt, Fruhe pflanzung ((Early Planting), Wydawca: Limmat,
• Luksemburg: Jeff Schinker, Ma vie sous les tentes, (My life in tents),
• Polska: Sabina Jakubowska, Akuszerki, Wydawca: Grupa Wydawnicza Relacja,
• Szwecja: Marit Kapla, Kärlek på svenska (Love in Swedish), Wydawca: Teg Publishing.

Zwycięzcę wyłoni siedmioosobowe międzynarodowe jury, a jego werdykt zostanie ogłoszony 28 kwietnia podczas Targów Książki w Lipsku.

O nominację z Polski ubiegało się pięciu autorów i autorek:
- Jeśli przecięto cię na pół (Barys Łukasz) (Wydawcnictwo Cyranka),
- Akuszerki (Jakubowska Sabina) (Grupa Wydawnicza Relacja),
- Ucichło (Karpińska Maria) (Grupa Wydawnicza Foksal),
- Berdyczów (Kozłowska Marta) (Wydawnictwo Ha!art),
- Bella, ciao (Siemion Piotr) (Wydawnictwo Filtry).

Źródło: kreatywna-europa.eu
Zdjęcie: kreatywna-europa.eu