Dodany: 17.03.2023 11:54|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zmarł Kenzaburō Ōe

Japoński prozaik, aktywista pokojowy i antynuklearny Kenzaburō Ōe, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1994 roku, zmarł 3 marca z przyczyn naturalnych w wieku 88 lat.

Kenzaburō Ōe zasłynął jako pisarz, który "z poetycką siłą tworzy wyobrażony świat, w którym życie i mit łączą się, tworząc niepokojący obraz dzisiejszej ludzkiej sytuacji". Właśnie takie uzasadnienie przedstawiła w 1994 r. Komisja Noblowska, przyznając mu tę prestiżową nagrodę w dziedzinie literatury.

Ōe urodził się w wiosce Ōse na wyspie Sikoku (najmniejsza z czterech głównych wysp Japonii). W 1954 r. ukończył pobliskie liceum w Matsuyamie i w tym samym roku przeniósł się do stolicy kraju. Tam podjął studia na prestiżowym Uniwersytecie Tokijskim, gdzie zajął się literaturą francuską.

W 2006 r. wydawnictwo Kodansha ufundowało Nagrodę im. Kenzaburō Ōe, która powstała w celu promowania japońskich powieści literackich opublikowanych w ostatnim roku. Zwycięska praca była wybierana wyłącznie przez Ōe, a laureat nie otrzymywał nagrody pieniężnej - najlepsza powieść była tłumaczona na języki obce.

W Polsce ukazały się książki Kenzaburō Ōe: "Futbol ery Manen" (1995), "Zerwać pąki, zabić dzieci" (2004) i "Sprawa osobista" (2005). Ta ostatnia doczekała się w 2022 r. nowego przekładu i wydania pt. "Osobiste doświadczenie".

Źródło: ksiazki.wp.pl
Zdjęcie: ksiazki.wp.pl / CC BY-SA 3.0
Opracowanie: DZ

Użytkownik: ilia 17.03.2023 20:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Japoński prozaik... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zawsze jest smutno, gdy ktoś umiera. Gdy umiera pisarz, a zwłaszcza dobry pisarz mamy tę świadomość, że nigdy już nic nie napisze. Całkiem niedawno, w związku z książką miesiąca przeglądałam jego twórczość i zdecydowałam się przeczytać (wrzuciłam do schowka) Futbol ery Manen (Ōe Kenzaburō)