Dodany: 08.03.2023 16:29|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wybierz książkę marca!

Rozpoczynamy finałowy etap wyborów BiblioNETkowej książki miesiąca! Sprawdźcie zgłoszone propozycje w marcowej odsłonie naszej zabawy, której motywem przewodnim była Japonia.

Taki temat wybrała dla Was Fugare, a Wy zgłosiliście wiele ciekawych propozycji, które do tej tematyki nawiązują. Czas zdecydować, która z nich cieszy się Waszym największym uznaniem!

Przypominamy, że każdy z Was może oddać głos na 3 propozycje, przypisując je do miejsc 1-3, gdzie:
- za 1. miejsce dana propozycja otrzymuje 5 punktów,
- za 2. miejsce książka otrzymuje 3 punkty,
- za 3. miejsce tytuł otrzymuje 1 punkt.

Po zsumowaniu wszystkich głosów, propozycja z największą liczbą punktów zostanie książką miesiąca. Na Wasze głosy czekamy do 14 marca do końca dnia.

Lista zgłoszonych tytułów z uzasadnieniem (w kolejności alfabetycznej):

1. 1Q84: Tom 1 (Murakami Haruki) - zgłaszający: Losice
Haruki Murakami najbardziej "nie japoński" japoński pisarz próbuje w swojej twórczości spojrzeć na Japonię przez "europejsko-amerykańskie" okulary. W dystopii inspirowanej orwellowskim Rok 1984 (Orwell George (właśc. Blair Eric Arthur)) prowadzi nas do Japonii, gdzie na nocnym niebie świecą dwa księżyce, a akcja powieści lawiruje w dwóch rzeczywistościach równoległych. Intrygująca opowieść z elementami sensacji i kryminału, pełna jest literackich odniesień do światowej literatury i muzyki. Książka była jedną z najciekawszych przygód literackich, która "zawiodła również i mnie, na skraj rzeczywistości równoległej", o czym kiedyś wspomniałem w swojej recenzji 2Q18.

2. 47 roninów (Richardson Mike, Sakai Stan) - zgłaszający: Ged
Druga propozycja to przełożona na język komiksowy historia o zemście rōninów z Akō. To XVIII-wieczna opowieść o honorze i panujących wówczas zwyczajach.

3. American Fuji (Backer Sara) - zgłaszająca: Vemona
Akcja dzieje się w Japonii i mówi o zetknięciu się niezwykle odmiennych kultur.

4. Chryzantema i miecz: Wzory kultury japońskiej (Benedict Ruth) - zgłaszająca: Vemona
Tu tytuł mówi sam za siebie.

5. Czarodziejski imbryczek: Baśnie i legendy japońskie (Juszkiewiczowa Maria) - zgłaszający: LouriOpiekun BiblioNETki
Jedna z ważniejszych książeczek z baśniami z mojego dzieciństwa. Z nastrojowymi ilustracjami, z atmosferą tak skrajnie różną od tej z baśni europejskich. Piękne!

6. Człowiek z Wysokiego Zamku (Dick Philip K. (Dick Philip Kindred)) - zgłaszająca: ilia
II wojnę światową wygrały Japonia i Niemcy i to one podzieliły większość świata między siebie. Jeśli w tym świecie Japonię określimy jako dobrą, to Niemcy są wcielonym złem. Ale czy to jest rzeczywisty świat? Bardzo popularna w nim jest książka opowiadająca, że Japonia i Niemcy przegrały wojnę. A może oba światy istnieją obok siebie? Jeden z głównych bohaterów książki Philipa K. Dicka pan Tagomi przez chwilę zajrzał w ten drugi, ale nie mógł uwierzyć, że istnieje naprawdę. Pomyślał "nasza przestrzeń i czas są wytworami naszej własnej psychiki i mogą ulegać chwilowym zniekształceniom". A może jest prawdą, że to my sami stwarzamy świat, kreujemy własną rzeczywistość? Albo, że istnieją światy równoległe? Jaki świat jest prawdziwy - ten w którym Japonia i Niemcy przegrały wojnę, czy ten w którym wygrały? Czy jesteśmy postaciami z książki, czy tymi którzy tę książkę czytają?

7. Droga do zapomnienia (Lomax Eric) - zgłaszający: benzmanOpiekun BiblioNETki
Tej nie czytałem, natomiast oglądałem ekranizację. Podobny kontekst, japoński obóz, II wojna światowa. Ale książka opisuje przeżycia już dorosłego, angielskiego byłego żołnierza, który po tylu latach wciąż nie radzi sobie z tym, co przeżył w obozie. Postanawia jeszcze raz pojechać do Japonii, tym razem aby odszukać swojego głównego oprawcę. I ciekawe zakończenie, gdzie główny bohater, ale także japoński kapo doznają oczyszczenia.

8. Dziewczyna z konbini (Murata Sayaka) - zgłaszająca: ahafia
Współczesna Japonia, ale pokazana z perspektywy dość specyficznej, będącej być może w spektrum autyzmu bohaterki.

9. Gejsza z Gion (Iwasaki Mineko (właśc. Tanaka Masako)) - zgłaszająca: fugare
Autobiografia słynnej gejszy, której wspomnienia wykorzystał Arthur Golden do napisania bestsellera „Wyznania gejszy”. Mineko Iwasaki nie była podobno zadowolona ze sposobu, w jaki Golden przedstawił jej przygody i postanowiła sama opowiedzieć swoją historię. Obie książki są zresztą warte polecenia, a "Wyznania gejszy" są z pewnością lepsze (moim zdaniem), niż nakręcony na ich podstawie film.

10. Hiroszima (Hersey John) - zgłaszająca: ilia
"Gdy pękło niebo, a błysk stał się jaśniejszy niż słońce... W jednej chwili sto tysięcy ludzi po prostu wyparowało, a Japonia została rzucona na kolana". Amerykański pisarz opowiada o dniu 6 sierpnia 1945 r. w którym Amerykanie zrzucili na Hiroszimę bombę atomową oraz o dniach, tygodniach po armagedonie. Opiera się na opowieściach sześciorga ludzi, którzy byli w centrum wydarzeń i przeżyli ten koszmar.

11. Imperium chmur (Dukaj Jacek) - zgłaszający: mchpro
Powieść sf o Japonii. Nie tylko powieść, nie tylko o Japonii. A na dodatek związana z moją ulubioną "Lalką" Prusa.

12. Kobieta z wydm (Abe Kōbō (właśc. Kimifusa Abe)) - zgłaszająca: Marylek
Klasyka i - jak to bywa z klasyką - uniwersalna, choć wykorzystująca dość egzotyczną scenografię. O tym, jak łatwo człowiek potrafi zrezygnować z buntu, z walki o siebie. Jak potrafimy przystosować się do wszystkiego, czego, oczywiście, dowodzi i historia, i codzienność. A jednak Kobo wciąż potrafi wstrząsnąć i zaskoczyć.

13. Kot w Tokio (Bradley Nick) - zgłaszająca: dot59Opiekun BiblioNETki
Nieco surrealistyczna impresja, w której elementy japońskiej kultury splatają się z motywami uniwersalnymi, dając czytelnikowi trochę pojęcia o życiu we współczesnej Japonii (na przykład o zjawisku tsundoku, nieobcym i użytkownikom Biblionetki 😊) a przy tym na tyle ciekawa i zapisana w sposób wystarczająco artystyczny, by pozostawić w pamięci czytelnika długotrwały ślad.

14. Król szczurów (Clavell James) - zgłaszający: benzmanOpiekun BiblioNETki
Książkę czytałem bardzo dawno temu. Nie opowiada typo o Japonii, bardziej o tej gorszej części naszego, zachodniego człowieka, jakim się staje aby przeżyć w bardzo nieludzkich warunkach obozu jenieckiego w Japonii. Pokazuje nam trochę tą brzydszą stronę Japońskiego cesarstwa, które było przecież bezlitosne nie tylko dla wroga zewnętrznego, ale także dla swoich poddanych. Pod każdym względem lektura warta poznania.

15. Kwiaty w pudełku: Japonia oczami kobiet (Bednarz Karolina) - zgłaszająca: Marylek
Cytując klasyka: Tytuł mówi sam za siebie. No, może raczej podtytuł. Przy czym są to oczy kobiet japońskich, choć rozmowy z nimi prowadziła Polka. Same o sobie, o swoim kraju i (nie)zmieniającej się rzeczywistości.

16. Norwegian Wood (Murakami Haruki) - zgłaszający: idiom1983
Nie ma moim zdaniem lepszej powieści o dylematach współczesnego pokolenia Japończyków, w newralgicznym momencie dziejów tego narodu, niż powieść Harukiego Murakamiego. Zderzenie tradycji z nowoczesnością, kodeksu bushido z rock and rollem i dylematów moralnych z tym związanych, to głęboko zapadająca w pamięć lektura, która mocno osadzona w japońskiej rzeczywistości, staje się też uniwersalną opowieścią o dojrzewaniu, inicjacji w dorosłość i poszukiwaniu własnej życiowej drogi.

17, Pejzaż w kolorze sepii (Ishiguro Kazuo) - zgłaszający: Losice
Kazuo Ishiguro urodził się w Nagasaki w Japonii, ale w wieku 6 lat przeniósł się z rodzicami na stałe do Anglii, gdy jego ojciec otrzymał propozycję objęcia stanowiska w prestiżowym Narodowym Instytucie Oceanografii. Pisarz przynależy do kultury brytyjskiej i swoje utwory pisze w języku angielskim. W przeciwieństwie do Murakamiego, Ishiguro, jako Brytyjczyk próbuje spojrzeć na Japonię (swoje miejsce urodzenia) przez "japońskie okulary". Nostalgiczna historia tocząca się w dwóch perspektywach czasowych, w której autor powraca do Nagasaki, w pierwszych latach po zakończeniu wojny i zrzuceniu na miasto bomby atomowej. Japonia odarta ze swojego zbrodniczego mitu, kraj po kapitulacji militarnej i katastrofie moralnej, gdzie wybory życiowe bohaterów opierają się na najprostszych instynktach ludzkich, bliskich zwierzęcej podświadomości. Książka pełna niedopowiedzeń, niejasnych dylematów, zaskakujących wyborów, tajemnic ... świat, w którym czytelnik musi sam odnaleźć odpowiedzi, poskładać obrazy... Intrygująca powieść laureata Nagrody Nobla z roku 2017.

18. Pustka i pełnia: Zapiski z Japonii 1964-1970 (Bouvier Nicolas) - zgłaszająca: dot59Opiekun BiblioNETki
Wyborny reportaż literacki, którego autor ani nie próbuje na czytelniku wywrzeć presji, by ten zachwycał się Japonią, ani nie chce w nim wzbudzić poczucia, że to kraj zupełnie nie dla ludzi z naszego wycinka globu, tylko zanurza się w codzienność i pisze, co widzi, co słyszy, czego kosztuje. A Japonia wynurza się między wierszami.

19. Shogun: Powieść o Japonii (Clavell James) - zgłaszający: idiom1983
Historia Johna Blackthorne'a w epoce Sengoku, czyli walk lokalnych japońskich feudałów o władzę w kraju rządzonym przez Shoguna, to chyba najbardziej fascynujący portret Kraju Kwitnącej Wiśni, jaki kiedykolwiek napisano w całej światowej literaturze.

20. Ścieżki północy (Flanagan Richard) - zgłaszająca: fugare
Tu Japonia jest antybohaterem. Japońska armia buduje rękami alianckich więźniów tzw. „kolej śmierci” wiodącą do Birmy. Australijski lekarz-chirurg Dorrigo Evans staje się dowódcą oddziału jenieckiego i udaje mu się ocalić nie tylko życie, ale i człowieczeństwo. W tle również niebanalna historia miłosna. Bardzo dobra, mocna powieść, nagrodzona w 2014 r. „The Man Booker Prize for Fiction”.

21. Tysiąc jesieni Jacoba de Zoeta (Mitchell David (ur. 1969)) - zgłaszający: mchpro
Koniec XVIII wieku. Japonia odcięta od reszty świata i przybysz z Europy.

22. Wyznania gejszy (Golden Arthur) - zgłaszająca: ahafia
Znana jest i książka i jej filmowa adaptacja, a tytuł odpowiada treści - poznajemy tajemniczy świat gejsz.

23. Zatonięcie Japonii (Komatsu Sakyo) - zgłaszający: Ged
Oprócz opisu katastrofy na archipelagu, który zresztą częściowo stał się proroctwem, mamy tu też obserwację zwykłego, codziennego życia Japończyków.

Zapowiada się ciekawa literacka rozgrywka! Czekamy na Wasze głosy, a w międzyczasie zapraszamy do obserwowania czytatek związanych z naszym BiblioNETkowym plebiscytem:
BiblioNETkowa książka miesiąca: wybory 2023
BiblioNETkowa książka miesiąca 2023: wszystkie zgłoszone propozycje

Użytkownik: ilia 08.03.2023 23:36 napisał(a):
1. Hiroszima
2. Człowiek z Wysokiego Zamku
3. Ścieżki północy
Użytkownik: Foxie 10.03.2023 19:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Rozpoczynamy fin... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Czarodziejski imbryczek: Baśnie i legendy japońskie (Juszkiewiczowa Maria)
2. Kot w Tokio (Bradley Nick)
3. Norwegian Wood (Murakami Haruki)
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 14.03.2023 09:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Rozpoczynamy fin... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ostatni dzień na głosowanie! Jeśli ktoś jeszcze nie wskazał swoich trzech faworytek to zachęcamy do wspólnej zabawy :-) / Daria
Użytkownik: Neska 14.03.2023 16:43 napisał(a):

1. Kobieta z wydm