Dodany: 27.02.2023 18:34|Autor: yyc_wanda

Czytatnik: Przeczytane... oglądane...

Notki filmowe 01-02/2023

Green Book (USA-2018); ocena: 10/10
Green Book to poradnik dla podróżujących po Ameryce Afroamerykanów. W tę książeczkę zaopatrzyli się dwaj nietypowi towarzysze podróży: słynny czarnoskóry pianista, Donald Shirley i jego szofer-ochroniarz, Tony Vallelongi - Amerykanin włoskiego pochodzenia. Akcja filmu rozgrywa się w 1962 roku. Trasa koncertowa wiedzie przez stany południowe Ameryki, gdzie rasizm jest na porządku dziennym, co doprowadza do absurdalnych i często niebezpiecznych sytuacji. Bardzo dobry film drogi oparty na autentycznych wydarzeniach, a do tego świetna gra aktorska. Film, do którego będę powracać.
Reyseria: Peter Farrelly
Występują: Viggo Mortensen, Mahershala Ali,
Film otrzymał 3 Oscary: Najlepszy film; Najlepszy actor drugoplanowy (Mahershala Ali); Najlepszy scenariusz.

Naga broń: Z akt Wydziału Specjalnego / The Naked Gun: From the Files of Police Squad (USA-1988); ocena: 9/10
Frank Debrin jest policjantem Brygady Specjalnej, której to powierzono ochronę królowej Elżbiety II podczas wizyty w Los Angeles. Zabawny film pełen gagów, a już sama obecność Leslie Nielsona w roli głównej to dodatkowy powód do śmiechu.
Reżyseria: David Zucker
Występują: Leslie Nielson, Priscilla Presley, George Kennedy

Adwokat Diabła / The Devil’s Advocate (USA-1997); ocena: 9/10
Wybitnie zdolny adwokat z Florydy, który jeszcze nigdy nie przegrał sprawy, dostaje intratną propozycję zatrudnienia w słynnej kancelarii adwokackiej w Nowym Jorku. Ale splendor, sława i pieniądze mają swoją cenę, o czym wkrótce przekona się nasz bohater.
Według powieści Adwokat Diabła (Neiderman Andrew (pseud. Andrews Virginia C. lub Andrews Virginia Cleo))
Reżyseria: Taylor Hackford
Występują: Keanu Reeves, Al Pacino, Charlize Theron, Craig T. Nelson (Coach)

Elizabeth: Złoty wiek / Elizabeth: The Golden Age (UK-France-USA-2007); ocena: 8/10
Rok 1585. Katolicka Hiszpania jest potegą i prorestancka Anglia jest jej solą w oku. Król Filip II pragnąłby osadzić swą córkę Izabelę na angielskim tronie. Ale żeby rozpocząć wojnę, potrzebny jest jakiś pretekst. Piękny film historyczny, kostiumowy, choć więcej w nim fikcji niż historii. Ale oglądało się świetnie. Mam słabość do tego typu filmów.
Reżyseria: Shekhar Kapur
Występują: Cate Blanchett, Clive Owen, Geoffrey Rush

Cudotwórca / Leap of Faith (USA-1992); ocena: 8/10
Jonas to kaznodziej-uzdrowiciel, który wraz z swoją sektą Miracles and Wonders jeździ po kraju i odstawia przedstawienia, mające na celu przekonanie widowni o jego nadprzyrodzonych zdolnościach, a co za tym idzie, zebranie jak największej kasy. Film zaskakująco dobry, a Steve Martin przeszedł samego siebie odgrywając postać żarliwego kaznodziei, szalejącego na scenie w stanach eforii i uniesienia. Choćby tylko dla tej roli Martina warto ten film obejrzeć.
Reżyseria: Richard Pearce
Występują: Steve Martin, Debra Winger, Liam Neeson

Stan i Ollie (USA/UK-2018); ocena: 7/10
Film biograficzny o moich ulubionych komikach z okresu dzieciństwa – Flipie i Flapie, a właściwie tylko o jednym epizodzie z ich kariery. W 1953 roku, po 16-letniej przerwie w występach tego duetu, obaj panowie planują powrót Flipa i Flapa na ekrany kin. W tym też celu wyjeżdzają na tournée po Wielkiej Brytanii i Irlandii, jednocześnie mając nadzieję na podpisanie kontraktu filmowego. Świetna charakteryzacja i gra obu aktorów, odtwarzających postacie komików.
Film oparty na biograficznej relacji z tournée: „Laurel and Hardy – The British Tour” autorstwa A.J. Mariotta.
Reżyseria: Jon S. Baird
Występują: Steve Coogan, John C. Reilly

Niedościgli Jonesowie /The Joneses (USA-2009); ocean: 7/10
Kate and Steve Jones wraz z dwójką nastoletnich dzieci wprowadzają się do domu w bogatej dzielnicy. Chociaż wszyscy sąsiedzi należą do śmietanki towarzyskiej, to styl życia Jonesów pobija ich na głowę. Ale za fasadą idealnej rodziny nie wszystko jest tak idealne i do pozazdroszczenia. Ten film to satyra na konsumpcjonizm i zachłanność współczesnego społeczeństwa. I na marketing, który włazi w nasze życie drzwiami i oknami.
Reżyseria: Derrick Borte
Występują: Demi Moore, David Duchovny, Amber Heard

Firma / The Firm (USA-1993); ocena: 7/10
Młody prawnik, Mitch McDeere, dostaje z kancelarii adwokackiej ofertę pracy nie do odrzucenia. Ale z czasem okazuje się, że łatwiej było się zatrudnić niż zwolnić. Całkiem niezły triller oparty na powieści Firma (Grisham John)
Reżyseria: Sydney Pollack
Występują: Tom Cruise, Jeanne Tripplehorn, Gene Hackman

Godziny szczytu / Rush Hour (USA-1998); ocena: 7/10
11-letnia córka chińskiego konsula zostaje porwana w Los Angeles. Na pomoc przyjeżdża z Hong Kongu przyjaciel konsula i wybitny dedektyw, Lee. Wraz z miejscowym policjantem Carterem starają się uwolnić dziewczynkę. Popisowe akrobacje Jackie Chana oraz świetna rola komediowa Tuckera tworzą zabawną komedię kryminalną.
Reżyseria: Brett Ratner
Występują: Jackie Chan, Chris Tucker

Daleka północ / North Country (USA-2005); ocena: 7/10
Lata 80. ubiegłego wieku, Minnesota. Zatrudnianie kobiet w koplni rudy żalaza jest nowym i nieaprobowanym przez mężczyzn prawem. Niektórzy dają upust niezadowoleniu, traktując zatrudnione współpracownice w karygodny, uwłaszczający ich godności sposób. Doprowadziło to do wytyczenia przez jedną z nich sprawy sądowej właścicielom kopalni o molestowanie. Bardzo dobry film oparty na autentycznych wydarzeniach. Jest również książka / reportaż autorstwa Clary Bingham pt. „Class Action”.
Reżyseria: Niki Caro
Występują: Charlize Theron, Frances McDormand, Woody Harrelson

Wiek Adaline / The Age od Adaline (USA/Canada-2015); ocena: 7/10
Melanż fantasy i romansu, a przy tym piękna historia miłosna. Na skutek wypadku Adaline przestaje się
starzeć, na zawsze zatrzymana w wieku 29 lat, co okazuje się prawdziwym utrapienim. Jak żyć wsród ludzi, którzy starzeją się i odchodzą?
Reżyseria: Lee Toland Krieger
Występują: Blake Lively, Michiel Huisman, Harrison Ford, Kathy Baker

Samoloty z papieru / Paper planes (Australia-2014); ocena: 6/10
12-letni chłopiec, Dylan Weber, bierze udział w zawodach w rzucaniu na odległość papierowych samolotów (nigdy nie wiedziałam, że takie istnieją). Problem tylko w tym, by zainteresować tym ojca, który od czasu śmierci żony, popadł w depresję i praktycznie nie wychodzi z domu. W tle krajobraz zachodniej Australii.
Reżyseria: Robert Connolly
Występują: Sam Worthington, Ed Oxenbould

Loving (USA-2016); ocena: 6/10
Lata 50. XX wieku. Richard Loving I Mildred Jeter postanawiają się pobrać. Problem tylko w tym, że w stanie Virginia małżeństwa międzyrasowe są zakazane i traktowane jako przestępstwo. Młodzi wyjeżdżają do Washington D.C., by tam zawrzeć ślub, który niestety nie jest honorowany w ich miejscu zamieszkania. Film biograficzny ukazujący walkę o jednakowe prawa do zawierania małżeństwa dla osób białych i kolorowych.
Reżyseria: Jeff Nichols
Występują: Ruth Negga, Joel Edgerton

Gdyby ulica Beale umiała mówić / If Beale Street Could Talk (USA-2018); ocean: 5/10
Nowy Jork, lata 70. ubiegłego wieku. Młoda para Afroamerykanów, Tish and Fonny, kochają się i chcą się pobrać, ale na przeszkodzie staje fałszywe oskarżenie o gwałt. Film jest adaptacją powieści Gdyby ulica Beale umiała mówić (Baldwin James) i piętnuje rasizm i niesprawiedliwość społeczną. Jego największym mankamentem jest akcja rozciągnięta do granic wytrzymałości. Niewiele się dzieje, trochę dialogów, trochę wspomnień, melancholijne postacie, senna atmosfera. Po oglądnięciu tego filmu niewiele zostało mi w pamięci.
Reżyseria: Barry Jenkins
Występują: Kiki Layne, Stephen James, Regina King
Regina King otrzymała nagrodę Oscara za najlepszą rolę drugoplanową.

Bulwar / Boulevard (USA-2014); ocena: 4/10
Nolan, urzędniki bankowy, prowadzi wraz z żoną ustabilizowane, spokojne życie. Do czasu, gdy pewnego dnia, spotyka na swej drodze młodego, prostytującego się chłopaka. Film melancholijny, w którym jest jakaś tam akcja, ale to wszystko takie bez ikry, a Robin Williams w swej ostatniej roli filmowej jest taki depresyjno-obsesyjny.
Reżyseria: Dito Montiel
Występują: Robin Williams, Kathy Baker, Roberto Aguire