Dodany: 01.02.2023 14:41|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Głosujemy na książkę lutego!

Czas na kolejną odsłonę zabawy "BiblioNETkowa książka miesiąca"! W najkrótszym z miesięcy motywem przewodnim głosowania będzie... śnieg.

W lutym temat zgłaszanych propozycji wybrała dla Was porcelanka, która tak uzasadniła swój pomysł:

- Zima w pełni, a do szczęścia zimą może brakować tylko śniegu. Białego, puszystego, skrzącego się w słońcu i otulającego ulice, podwórka i budynki. Sypiącego za oknem drobnymi płatkami lub zmieniającego się w srogą zamieć. Nie ma udanych ferii bez śniegu – lepienia bałwanów, zjeżdżania na sankach, bitwy na śnieżki, czy wypadu na narty. W bajkowej, śnieżnej scenerii świat wydaje się piękniejszy, ale śnieg to także zasypane i nieprzejezdne drogi, śliskie chodniki i utrudnienia atmosferyczne mogące powodować różnego rodzaju inne niebezpieczeństwa. Śnieg może malowniczo ukrywać brzydotę zimowej rzeczywistości, ale też zwodzić i mylić, bo pod jego osłoną nie tylko krajobraz zmienia swoje oblicze. Wreszcie śnieg wiąże się także nierozerwalnie z zimą w górach i odsłania zimny majestat gór, które stają się groźniejsze niż kiedykolwiek. Śnieg symbolizuje również wieczne zmarzliny, daleką północ, czy niedostępne zwykłym śmiertelnikom szczyty najwyższych gór. Śnieg może być symbolem wewnętrznego chłodu, wyobcowania, pustki – ale i czystości, doskonałości i niewinności.

Podekscytowani? My bardzo! ;-) Czas zatem na rozpoczęcie zgłaszania tytułów, które nawiązują do motywu śniegu. Na Wasze propozycje czekamy do 7 lutego do 23.59.

Przypominamy: od tego roku w pierwszym etapie zabawy odbywa się wyłącznie zgłaszanie książek - wraz z uzasadnieniem, w jaki sposób nawiązują do motywu przewodniego. Można zgłosić maksymalnie dwie propozycje. Nie ma potrzeby popierania lub głosowania na konkretne tytuły - wszystkie propozycje przechodzą do kolejnego etapu, w którym będzie można oddać głosy na 3 wybrane kandydatki.

Zachęcamy do obserwowania czytatki poświęconej wyborom książki miesiąca w 2023 roku: BiblioNETkowa książka miesiąca: wybory 2023.

Wszystkie zgłaszane przez Was propozycje będziemy umieszczać tutaj: BiblioNETkowa książka miesiąca 2023: wszystkie zgłoszone propozycje.

Użytkownik: idiom1983 01.02.2023 15:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na kolejną ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zgłaszam kandydaturę Korona śniegu i krwi (Cherezińska Elżbieta)#. Rozbicie dzielnicowe to stosunkowo słabo znany fragment dziejów Polski. Podzielony kraj, targany wewnętrznymi konfliktami oraz zagrożeniem zewnętrznym ze strony zaborczych sąsiadów, spowija podobna do mroźnej zimowej nocy pomroka upadku. Nikt tak barwnie, jak Elżbieta Cherezińska, nie oddaje atmosfery tamtych czasów, tak odległych, a jednocześnie tak fascynujących.

Drugą książką, którą chciałbym zgłosić jest Lód (Dukaj Jacek)#. To opowieść o tym, jak skostniała w okowach mrozu Polska i Europa musi na nowo zredefiniować swoją kulturową tożsamość. Syberyscy zesłańcy, niczym Stanisław Wokulski z "Lalki" Bolesława Prusa, stają się bogatymi biznesmenami, z moralnym dylematem, jak spożytkować zarobioną przez siebie fortunę? Warto przeczytać i przekonać się, że i dzisiaj zasada "business as usual" nie straciła wiele na swojej wartości.
Użytkownik: ilia 01.02.2023 19:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na kolejną ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Proponuję książkę Zima Muminków (Jansson Tove). Muminki przesypiają zimę, ale pewnego razu Muminek niespodziewanie obudził się i gdy reszta rodziny spała, on musiał zmierzyć się z nowym, nieznanym mu światem w którym było pełno śniegu, a jego ukochana dolina nie była zielona tylko biała. "- To jest śnieg - szepnął Muminek. - Słyszałem o tym od Mamy, to nazywa się śnieg." I w tej śnieżnej krainie mały Muminek przeżywa różne przygody. Kto czytał to wie jakie, kto nie czytał niech szybko zabiera się do lektury, bo warto :)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.02.2023 21:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Proponuję książkę Zima Mu... | ilia
Ooo... wyprzedziłaś mnie, i teraz muszę coś innego wymyślić :-).
Użytkownik: margines 02.02.2023 00:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Proponuję książkę Zima Mu... | ilia
No i mnie!

O, nie!

Bo właśnie o niej myślałem.
Użytkownik: jolekp 01.02.2023 21:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na kolejną ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zgłaszam Morderstwo w Orient Expresie (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)). Tytułowy luksusowy pociąg staje w szczerym polu, bo dalszą podróż uniemożliwiają potężne śnieżne zaspy, a wkrótce potem jeden z pasażerów ginie śmiercią gwałtowną. Z jednej strony to absolutna klasyka kryminału, z drugiej książka z bardzo oryginalnym i nowatorskim pomysłem, a przy tym ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko ciekawą intrygę, dzięki czemu może się podobać nie tylko fanom gatunku.
Użytkownik: fugare 03.02.2023 17:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na kolejną ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
"Żył sobie niegdyś bardzo złośliwy czarodziej."

Skojarzenia nasuwają się od razu....

Tymi słowami rozpoczyna się jedna z moich ulubionych bajek, w której jest motyw śniegu, a dziwnym zbiegiem okoliczności, za oknem właśnie pada. Jest w niej dobro i zło, przyjaźń i serce zamienione w sopel lodu, są wytrwałość i poświęcenie nagrodzone pokonaniem przeciwnika, który wydawał się być poza zasięgiem małej Gerdy.
Moja propozycja książki lutego to trochę oczywista, a trochę symboliczna Królowa Śniegu (Andersen Hans Christian)
Użytkownik: margines 03.02.2023 17:23 napisał(a):
Odpowiedź na: "Żył sobie niegdyś bardzo... | fugare
To nie jest motyw, to jest „kwint i esencja” tej baśni.

A u mnie trochę z przerwami, padał, a raczej prał, ale deszcz.
Użytkownik: fugare 03.02.2023 18:06 napisał(a):
Odpowiedź na: To nie jest motyw, to jes... | margines
A u nas dzisiaj... cudnie, chyba pierwszy raz tak padał śnieg tej zimy.

Użytkownik: Ged 03.02.2023 18:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na kolejną ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
No to na początek Atak obłąkanych, zmutowanych śnieżnych potworów zabójców (Watterson Bill) - Calvin i Hobbes to zdecydowanie arcymistrzowie lepienia bałwanów (nie chcielibyście mieszkać w ich okolicy).

Po drugie, Lew, czarownica i stara szafa (Lewis Clive Staples) - bo kto nie kroczył przez zaśnieżoną Narnię z Łucją, Zuzanną, Piotrem i Edmundem?
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 05.02.2023 15:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na kolejną ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zgłaszam: Lewa ręka ciemności (Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber))
Akcja powieści dzieje się na planecie Zima - ciężko chyba o coś bardziej w śnieżnych klimatach niż cała mroźna planeta (życie możliwe jest tylko wokół równika, a i tam jest mnóstwo śniegu). Jednym z najważniejszych fragmentów jest wspaniały opis przeprawy przez lodowiec, a cała powieść daje bardzo wiele inspiracji do przemyśleń.

Druga propozycja: W śnieżnej bieli (Díaz Canales Juan, Guarnido Juanjo)
To komiksowy kryminał w stylistyce noir, gdzie wszystkie postacie są antropomorficznymi zwierzętami, a głównym bohaterem jest czarny kot John Blacksad. Akcja tego tomu dzieje się akurat w zimie i dotyczy poszukiwań zaginionej dziewczynki. Przepiękne rysunki i całkiem ciekawa historia, a do tego (jak w całej serii) świetne wykorzystanie kolorów oraz różnych zwierząt do pokazywania charakterów postaci.
Użytkownik: janmamut 05.02.2023 16:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgłaszam: Lewa ręka ciemn... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
O, BiblioNETka znowu działa! Będzie 100 zawiśnięć w roku, jak 100 wykolejeń tramwajów we Wrocławiu?

Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 06.02.2023 13:29 napisał(a):
Odpowiedź na: O, BiblioNETka znowu dzia... | janmamut
A mógłbyś napisać, kiedy nie działała? I ile to trwało mniej więcej? Może być w wiadomości prywatnej. / Daria
Użytkownik: margines 06.02.2023 16:23 napisał(a):
Odpowiedź na: A mógłbyś napisać, kiedy ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Wszystko ("A znalazłoby się cos jeszcze" - cytując <niestety może być niedokładnie, bo z pamięci> Krystynę. Z Nowaków) jest na profilu bnetki (profil bnetka, nie biblionetka) na fb.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 07.02.2023 09:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Wszystko ("A znalazłoby s... | margines
Dla ścisłości - to nie profil, tylko grupa prywatna.
Użytkownik: margines 07.02.2023 12:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Dla ścisłości - to nie pr... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Tak, tak, dzięki wielkie.
Użytkownik: janmamut 06.02.2023 17:33 napisał(a):
Odpowiedź na: A mógłbyś napisać, kiedy ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Regularnie w nocy. Nie codziennie, ale takie zawiśnięcia są co najmniej dwugodzinne. Akurat, jak koło północy chciałoby się zajrzeć. Czasem również w dzień, jak w komentarzu do Wwojtusia. Wcześniej przez dłuższy czas wisiało.

Win10/FF.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 07.02.2023 12:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Regularnie w nocy. Nie co... | janmamut
Okej. Wysłałam zapytanie do IT, a do Ciebie (i wszystkich BiblioNETkowiczów) mam prośbę - jeśli takie sytuacje będą się powtarzać to, o ile będziesz miał możliwość, prosiłabym o bardziej precyzyjne informacje. Najlepiej data i godzina/godziny, kiedy serwis nie był dostępny, czy był jakiś komunikat o błędzie (i jeśli tak to jaki), czy nie działał cały serwis czy tylko wybrane funkcje. To naprawdę pomoże :)

I jeśli to nie problem, to takie wiadomości o wyłączeniach zgłaszaj w wiadomości prywatnej lub na maila, nie przez tę grupę na Facebooku. / Daria

Użytkownik: janmamut 08.02.2023 09:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Okej. Wysłałam zapytanie ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
W sumie, gdy będzie wisieć, to e-mail wydaje się skuteczniejszy. Tylko czy aby na pewno to nadal magdalena.jurkitewicz@epwn.pl?
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 08.02.2023 09:43 napisał(a):
Odpowiedź na: W sumie, gdy będzie wisie... | janmamut
Jak trafi do Magdy, to na pewno się nie zgubi :-) Ale najlepiej będzie słać wiadomości pod ten adres: redakcjabiblionetka@gmail.com. Dziękuję za pomoc! :-)
Użytkownik: Raptusiewicz 05.02.2023 18:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na kolejną ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zgłaszam książkę Kubuś Puchatek (Milne Alan Alexander (Milne A. A.)), w której to Kubuś (z pomocą Watso... yy, Prosiaczka) tropi własne ślady na śniegu, myśląc, że są to jakieś Nieprzyjacielskie Zwierzęta. Klasyka literatury kryminalnej.

Zglaszam jeszcze Chatka Puchatka (Milne Alan Alexander (Milne A. A.)), w której Kłapouchy marznie ("Ach, muszę ci powiedzieć, Krzysiu, że ten śnieg i to, i owo na mojej łączce, nie mówiąc już o soplach lodu, wszystko to nie sprawia, aby o trzeciej nad ranem było tam tak Ciepło, jak to się niektórym zdaje"), a Puchatek zostaje poetą:

Im bardziej pada śnieg,
Im bardziej prószy śnieg,
Tym bardziej sypie śnieg
Bim-bom
Jak biały puch z poduszki.
I nie wie zwierz ni człek,
Choć żyłby cały wiek,
Kiedy tak pada śnieg,
Jak marzną mi paluszki.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 06.02.2023 13:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na kolejną ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Wszystkim, którzy jeszcze zastanawiają się nad zgłoszeniem swojej propozycji w lutowej odsłonie naszej zabawy, przypominamy - zostały jeszcze dwa dni! :-) / Daria
Użytkownik: Marylek 06.02.2023 14:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na kolejną ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zgłaszam dwie książki, w których śnieg, lód, trudne zimowe warunki przyczyniły się do tragedii.

Wszystko za Everest: Katastrofalny sezon 1996 w relacji naocznego świadka (Krakauer Jon)
Relację i o tragedii na Mount Evereście z 1996 roku. Sporo lat już minęło, jednak tamta katastrofa wciąż porusza swoim ogromem i niepotrzebnością. Komercyjnych wypraw w góry wysokie jest dziś więcej niż prawie trzydzieści lat temu. Są pewnie lepiej przygotowane technicznie, tylko góry ze swoją odległą niedostępnością wciąż kuszą...

Na zawsze w lodzie: Śladami tragicznej wyprawy Johna Franklina (Beattie Owen, Geiger John) - a to opowieść o poszukiwaniu Przejścia Północno-Zachodniego przez Ocean Arktyczny przez ekipę Johna Franklina i jego dwa statki: Terror i Erebus. Był rok 1845. Opowieść jest wstrząsająca, a śniegu i lodu w niej pełno, jak to na biegunie. Śniegu, który nie jest w stanie przykryć emocji, ambicji, ale też ludzkich błędów wynikłych z braku wiedzy i lekceważenia sił przyrody.
Użytkownik: Valaya 06.02.2023 15:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na kolejną ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zgłaszam Dotknięcie pustki (Simpson Joe). Tutaj z kolei mróz, śnieg i wysokość wyzwalają ogromne pokłady sił na walkę z żywiołem i sobą. Poza tym, jest to moja książka-motywator: kiedy już jestem znużona długim marszem, trasą, czy też biegiem, albo pojawia się inny problem z dziedziny tych bolących, zawsze mówię sobie "No weeź, typ "szedł" w ekstremalnych warunkach ze złamaną nogą, a ty tych głupich 15 kilometrów z nieco bolącą stópką nie zrobisz? Nie bądź przegrywem, do roboty!".
Użytkownik: porcelanka 06.02.2023 19:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na kolejną ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Broad Peak: Niebo i piekło (Dobroch Bartek, Wilczyński Przemysław) - bo to śnieg był scenerią tragicznych zdarzeń, śnieg pokrywa Broad Peak i czyni szczyt niedostępnym.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 07.02.2023 09:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na kolejną ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Wspólnie z Miciuś zgłaszamy dwie propozycje, które równie dobrze mogłyby pasować do ubiegłego tematu miesiąca, ale nam się nasunęły właśnie na myśl o wiecznych (albo prawie wiecznych) śniegach:
- Bella i Sebastian (Aubry Cécile) (góry, gdzie śniegu nigdy nie brakuje, a na tym tle piękna przyjaźń chłopca i psa)
- Biały Kieł (London Jack (właśc. Chaney John Griffith)) (i jeszcze raz surowa przyroda, śnieg i lód jako środowisko, gdzie przetrwają najsilniejsi - a jednak znów jest miejsce na przyjaźń)
Użytkownik: Losice 08.02.2023 10:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na kolejną ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Wiem, że jestem spóźniony, bo paradoksalnie ostatnie trzy dni spędziłem w zasypanej śniegiem Skandynawii, ale tak poza konkursem zgłoszę dwie propozycje (obie noblowskie) i obie bez uzasadnienia (niech będą niewiadomą):
Śnieg (Pamuk Orhan)
Śniegi Kilimandżaro [Książka i Wiedza] (Hemingway Ernest)
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 08.02.2023 14:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na kolejną ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zapraszamy do głosowania w kolejnym etapie! Wybierz BiblioNETkową książkę lutego!