Dodany: 25.01.2023 16:28|Autor: MikeSoray

Książki i okolice> Zestawienia tematyczne

Książka o kolorach, ich historii i zastosowaniu

Witam,

Poszukuję książki (może być w j. polskim lub angielskim), która opisywałaby rodzaje kolorów. W idealnej postaci, której poszukuję byłby to katalog opisujący w każdym kolejnym punkcie dany kolor - genezę jego nazwy, pochodzenie, historię, popularne zastosowanie w modzie, architekturze, technice, sztuce itp. Kolorów, w takim egzemplarzu byłoby dużo, ponad 400 i zawierałby on kolory takie jak: szafirowy, hiacyntowy, banana yellow, alabastrowy, cyjan, itp. itd.

Oczywiście, książki, która idealnie by wpasowywała się w powyższą wizję pewnie nie znajdę, ale podałem ją, by możliwie jak najbardziej zbliżyć się "do ideału".

Czy ktoś z Użytkowników może wskazać jakieś przykłady?

Dziękuję.
Michał.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 25.01.2023 20:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam, Poszukuję książ... | MikeSoray
Wydaje mi się, że w pewnym stopniu wskazane przez Ciebie kryteria może spełniać "The colour bible: the definitive guide to colour in art and design" L.Perryman (aczkolwiek ile tam jest kolorów wymienionych, nie wiem - wnioskuję tylko z opisu, że zawiera przynajmniej część pożądanych informacji), a z dostępnych po polsku "Sekrety kolorów" K. St.Clair, Historia kolorów: Jak kolory kształtowały świat (Gifford Clive) i
Historia kolorów: Tajemniczy świat barw (Evans Gavin).