Dodany: 23.01.2023 15:53|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Bogusław Kierc ze Złotym Medalem Gloria Artis


Z okazji 80. urodzin aktora, reżysera, krytyka i eseisty Bogusława Kierca wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński uhonorował jubilata Złotym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".

Bogusław Kierc to reżyser, aktor, pedagog, poeta, krytyk literacki i eseista, który urodził się 22 stycznia 1943 roku w Bielsku-Białej. Przez wiele lat wykładał na Wydziale Aktorskim i Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu.

W 1994 roku za całokształt twórczości dramaturgicznej oraz reżyserskiej otrzymał Nagrodę Asistej im. Jana Dormana. Został także uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jako poeta wydał kilkadziesiąt tomów poetyckich i kilka zbiorów prozy poetyckiej. W ostatnich latach dwukrotnie był finalistą Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego Orfeusz za tom "jatentamten" (2018) oraz za tom "Notesprospera" (2019). W 2022 roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazał się zbiór "Tyle na chwilę. Wiersze z lat 1967-2020", będący obszernym wyborem poezji Kierca, którą ten tworzył przez ostatnie pół wieku.

Źródło: PAP / IK
Zdjęcie: gov.pl
Opracowanie: DZ

 

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: Meszuge 23.01.2023 18:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Z okazji 80. uro... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Jakoś za nim nie przepadam. Głównie dlatego: Wojaczek nadal tajemniczy
Użytkownik: janmamut 23.01.2023 22:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Z okazji 80. uro... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Nareszcie! Ciekawe, czy Sława Przybylska będzie musiała dożyć dziewięćdziesiątki (to już w tym roku), czy dopiero setki, by zostać uhonorowana.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: