Dodany: 20.01.2023 09:05|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

"Mały Książę" BiblioNETkową książką stycznia!

Premierowe wybory BiblioNETkowej książki miesiąca w 2023 roku rozstrzygnięte! Waszymi głosami tytułem stycznia został "Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego.

W styczniu motywem przewodnim naszej zabawy, który wybrała dla Was jolekp, była przyjaźń. Zgłosiliście 27 propozycji, na które w finałowym etapie głosy oddało 30 użytkowników. Najwięcej punktów uzyskał Mały Książę (Saint-Exupéry Antoine de) - kandydatura zgłoszona przez Natalię M. Na pozostałych stopniach wirtualnego podium znalazły się: Drużyna Pierścienia (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)) (zgłoszona przez Valayę) oraz Myszy i ludzie (Steinbeck John) (zaproponowana przez benzmana).

Tak Natalia uzasadniała zgłoszenie "Małego Księcia" do styczniowej edycji wyborów książki miesiąca: Bo to najpiękniejsza przypowieść o przyjaźni jaką znam. Pozornie skierowana do dzieci, ale dopiero z wiekiem zaczyna się rozumieć większość prawd w niej zawartych. Mały Książę uczy się nawiązywać relacje, co znaczy odpowiedzialność, jak być przyjacielem. "Będziesz zawsze moim przyjacielem. Będziesz miał ochotę śmiać się ze mną. Będziesz od czasu do czasu otwierał okno – ot, tak sobie, dla przyjemności. Twoich przyjaciół zdziwi to, że śmiejesz się, patrząc na gwiazdy. Wtedy im powiesz: „Gwiazdy zawsze pobudzają mnie do śmiechu”. "Mały Książę" udowadnia jak ważna w życiu jest przyjaźń - "Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół."

Jesteście zadowoleni z takiego rezultatu? ;-) Dziękujemy Wam za aktywny udział w zabawie - mamy nadzieję, że nieco zmodyfikowana formuła głosowania była dla Was bardziej interesująca i emocjonująca. Wracamy w lutym! ;-)

Szczegółowe wyniki głosowania - TOP10:
1. Mały Książę (Saint-Exupéry Antoine de) - 35 pkt.
2. Drużyna Pierścienia (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)) - 30 pkt.
3. Myszy i ludzie (Steinbeck John) - 25 pkt.

4. Kubuś Puchatek (Milne Alan Alexander (Milne A. A.)) - 19 pkt.
5. Tajemniczy ogród (Hodgson-Burnett Frances) - 18 pkt.
6-7. Dzieci z Bullerbyn (Lindgren Astrid) - 15 pkt.
6-7. Małe życie (Yanagihara Hanya) - 15 pkt.
8-10. Chłopiec z latawcem (Hosseini Khaled) - 12 pkt.
8-10. Trzej muszkieterowie (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre)) - 12 pkt.
8-10. Trzej towarzysze (Remarque Erich Maria (właśc. Remark Erich Paul)) - 12 pkt.

Zachęcamy do obserwowania czytatki poświęconej wyborom książki miesiąca w 2023 roku: BiblioNETkowa książka miesiąca: wybory 2023.

Wszystkie zgłaszane przez Was propozycje będziemy umieszczać tutaj: BiblioNETkowa książka miesiąca 2023: wszystkie zgłoszone propozycje.

/ DZ

Użytkownik: Losice 20.01.2023 09:51 napisał(a):
Na liście TOP 10 (na pozycji 10) wymieniona jest książka:
Czarny kielich: Pieczęć Salomona (Berling Peter)

Nie ma jej na liście zgłoszonych kandydatur - czy nie jest to pomyłka w linku ???
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 20.01.2023 10:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Na liście TOP 10 (na pozy... | Losice
Tak, pomyłka. Dziękuję - oczywiście, 9. miejsce ex aequo zajęły książki Trzej muszkieterowie (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre)) oraz Trzej towarzysze (Remarque Erich Maria (właśc. Remark Erich Paul)). / Daria
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 20.01.2023 13:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Premierowe wybor... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Moja ukochana książka :) Do Małego Księcia wracam co jakiś czas i zawsze coś dla siebie w niej odkrywam.
Użytkownik: ilia 20.01.2023 23:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Premierowe wybor... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
"Chłopiec z latawcem", który ma 17 punktów i jest na szóstej pozycji, w rzeczywistości ma ich 12.

Dla ciekawości sprawdziłam na jakich pozycjach uplasowały się książki spoza najpopularniejszej dziesiątki.
11-12. Calvin i Hobbes (Watterson Bill) (10 pkt)
11-12. Pax (Pennypacker Sara (właśc. Young Sarah)) (10)
13. Wilk zwany Romeo (Jans Nick) (9)
14. Żar (Márai Sándor) (8)
15-16. Po prostu razem (Gavalda Anna) (7)
15-16. Winnetou (May Karol (May Karl Friedrich)) (7)
17-19. Aksamitny Królik czyli Jak zabawki stają się prawdziwe (Williams Margery (właśc. Bianco Margery Winifred Williams)) (6)
17-19. Genialna przyjaciółka (Ferrante Elena) (6)
17-19. Rozmowy z przyjaciółmi (Rooney Sally) (6)
20. Włóczęgi Północy (Curwood James Oliver) (3)
21. Tajemna historia (Tartt Donna) (2)
22-24. Kot Bob i ja: Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy (Bowen James) (1)
22-24. Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa (Doyle Arthur Conan (Doyle Conan)) (1)
22-24. Srebrzynek i ja: Elegia andaluzyjska (Jiménez Juan Ramón) (1)
25-27. Jeden dzień (Nicholls David) (0)
25-27. Nienawiść, którą dajesz (Thomas Angie) (0)
25-27. Rzeka tajemnic (Lehane Dennis) (0)
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 23.01.2023 08:10 napisał(a):
Odpowiedź na: "Chłopiec z latawcem", kt... | ilia
Hej, dziękuję - faktycznie, źle przepisałam jeden wynik, ale reszta wyników (po ponownej weryfikacji) się zgadza. Sprawdziłam z Twoimi wyliczeniami ;-) Jeśli interesują Was pełne rezultaty to mogę udostępniać całą listę od następnej edycji. / Daria