Dodany: 13.01.2023 10:32|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

5 osób poleca ten tekst.

Zagłosuj na książkę stycznia!

Finałowy etap wyborów BiblioNETkowej książki stycznia przed Wami! Sprawdźcie listę zgłoszonych przez Was tytułów i oddajcie głos na trzy wybrane propozycje.

Przypominamy - w styczniu motywem przewodnim, zaproponowanym przez jolekp, jest przyjaźń. Wokół tego tematu zgłosiliście blisko 30 propozycji, na które w drugim etapie będzie można zagłosować.

Każdy BiblioNETkowicz będzie mógł zagłosować na trzy tytuły w systemie punktowym, gdzie:
- za 1. miejsce dana propozycja otrzymuje 5 punktów,
- za 2. miejsce książka otrzymuje 3 punkty,
- za 3. miejsce tytuł otrzymuje 1 punkt.

Po zsumowaniu wszystkich głosów, propozycja z największą liczbą punktów zostanie książką miesiąca. Wiemy, że po roku innej formuły zabawy, taka zmiana może być na początku skomplikowana, ale wierzę, że wpłynie ona pozytywnie zarówno na zaciętość rywalizacji, jak i poznawanie większej liczby tytułów. Podsumowując: pierwszy etap to wyłącznie zgłaszanie propozycji wraz z ich uzasadnieniem, natomiast w drugim odbywa się jedyne głosowanie, w którym wyłaniana jest zwyciężczyni danego miesiąca. Jeśli macie jakieś pytania co do nowych zasad, coś jest niejasne lub macie dodatkowe sugestie - śmiało piszcie w komentarzach.

A teraz czas na crème de la crème, czyli nasze głosowanie! Poniżej prezentujemy wszystkie zgłoszone przez Was propozycje razem z uzasadnieniem. W komentarzach prosimy o głosowanie na trzy tytuły (z dopasowaniem ich odpowiednio do miejsc 1-3). Na Wasze głosy czekamy do 19 stycznia do końca dnia.

Lista propozycji (w kolejności alfabetycznej) z uzasadnieniem oraz zgłaszającym:

1. Aksamitny Królik czyli Jak zabawki stają się prawdziwe (Williams Margery (właśc. Bianco Margery Winifred Williams)): Chyba zapomniana klasyka powieści dla dzieci. A szkoda, bo to piękna opowieść właśnie o przyjaźni (misiak297)

2. Calvin i Hobbes (Watterson Bill): Nie znam książki, gdzie tej przyjaźni byłoby więcej, mimo tego, że jednym z przyjaciół jest pluszowy (czy na pewno?) tygrys. Podaję pierwszy tom, ale ewentualny głos proszę traktować jako głos na całą serię, w mojej opinii genialną, uroczą, refleksyjną (Ged)

3. Chłopiec z latawcem (Hosseini Khaled): A tu przykład na to, że w przyjaźni nie można tylko brać, trzeba także dać coś od siebie. Że nie można wybierać przyjaciół na okoliczności sprzyjające, a unikać ich, gdy nie pasują do towarzystwa. I że zawsze przyjdzie taki moment, że trzeba będzie udowodnić na ile jest się wartym tej przyjaźni (yyc_wanda)

4. Drużyna Pierścienia (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)): Nić przyjaźni oplata w zasadzie większość bohaterów: Frodo - Sam, czterech hobbitów razem, Drużyna Pierścienia, Gandalf i hobbici, Legolas i Gimli - oto co przychodzi do głowy od razu. Ponadto już na zawsze zapamiętam zagadkę-hasło wypisaną na wrotach Morii, nad którą długo głowił się Gandalf: "Speak, friend, and enter". (Powiedz przyjacielu i wejdź) (Valaya)

5. Dzieci z Bullerbyn (Lindgren Astrid): Nie wiem, czy umiem uzasadnić wybór ich, ale to dla mnie „kwint i esencja” dzieciństwa i zabaw w grupie, szczęśliwości, no i oczywiście ubaw po pachy. Przy nich szlifowałem czytanie i chichrałem się do niemożliwości (margines)

6. Genialna przyjaciółka (Ferrante Elena) (pierwszy tom cyklu Tetralogia neapolitańska): Jest to opowieść, która najlepiej, najprawdziwiej ze wszystkich, które przychodzą mi na myśl, oddaje istotę dziewczęcej (kobiecej) przyjaźni. Autorka doskonale uchwyciła złożoność charakteryzującą tę relację, tę mieszankę uczuć, to wspieranie się i rywalizację, zrozumienie i pretensje, podziw i zazdrość. Ogólnie można książkę oceniać różnie, ale w kategorii „przyjaźń” Genialna przyjaciółka (Ferrante Elena) jest mistrzowska (ewa1207)

7. Jeden dzień (Nicholls David): Trochę jak wyżej (w odniesieniu do uzasadnienia innej kandydatury: powieść stawiająca pytanie, czym jest przyjaźń, co w relacji przyjacielskiej wypada, a czego nie, jakie są granice i czy między przyjaciółmi może pojawić się miłość, a jeśli tak, to czy dalej jest to przyjaźń? - przyp. red.), a trochę odzwierciedla znane powiedzenie, że można z przyjacielem nie kontaktować się bardzo długi czas, ale po przerwie zaczynacie ze sobą rozmawiać, jakbyście skończyli wczoraj (ktrya)

8. Kot Bob i ja: Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy (Bowen James): O przyjaźni kota i człowieka. Kot Bob, wprowadziwszy się do swojego człowieka uratował go przed stoczeniem się w otchłań narkomanii i alkoholizmu, dał mu cel w życiu - opiekę nad drugim stworzeniem. To pozwoliło mu wrócić do społeczeństwa. A człowiek, James, dał kotu dom, pełną miseczkę, swoją miłość i troskę i kolorowy szalik. W ten sposób uratowali się nawzajem. A właściwie uratowała ich przyjaźń (Marylek)

9. Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa (Doyle Arthur Conan (Doyle Conan)): To być może najbardziej oryginalna historia o przyjaźni w całej historii literatury światowej. Introwertyczny detektyw, który kieruje się swoimi dedukcyjnymi zdolnościami, zaprzyjaźnia się z lekarzem-racjonalistą, który zafascynowany przyjacielem, wiernie spisuje jego niesamowite osiągnięcia w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek. Przemierzając spowite smogiem i mgłą londyńskie ulice, detektyw i jego przyjaciel tropią przestępców z nieustępliwą dociekliwością i spektakularną błyskotliwością zarazem. Zebrane w jednym tomie wszystkie przygody Holmesa i Watsona, choć ubrane jeszcze w grzeczny konwenans epoki wiktoriańskiej, mają już w sobie zalążek kryminału w stylu noir. Częściej bowiem niż geniusz zła, złowrogi profesor Moriarty, przeciwnikami detektywa i doktora są przedstawiciele brytyjskich elit, z sumieniem ubrudzonym wieloma ciężkimi grzechami i wstydliwymi tajemnicami (idiom1983)

10. Kubuś Puchatek (Milne Alan Alexander (Milne A. A.)): Ów miś, mimo swojego małego rozumku i nieustannej ochoty na miodek, nigdy nie zapomina o swoich przyjaciołach, jest troskliwy, życzliwy, zawsze można na niego liczyć. Myślę, że z takim przyjacielem nikt nie mógłby czuć się samotnie i obco, nawet w Stumilowym Lesie. Takich przyjaciół potrzeba w naszych obecnych czasach - kogoś, to jest jak Kubuś - nie musi wszystkiego wiedzieć, znać się na wszystkim, ale dobrze, żeby zawsze był i wspierał w potrzebie. Kto ma ochotę podążyć za uroczym misiem? :) (Kakyuu)

11. Małe życie (Yanagihara Hanya): Można wiele tej powieści zarzucić, ale byłem urzeczony i wzruszony m.in. motywem wielkiej, silnej przyjaźni trwającej przez lata na przekór okolicznościom (misiak297)

12. Mały Książę (Saint-Exupéry Antoine de): Bo to najpiękniejsza przypowieść o przyjaźni jaką znam. Pozornie skierowana do dzieci, ale dopiero z wiekiem zaczyna się rozumieć większość prawd w niej zawartych. Mały Książę uczy się nawiązywać relacje, co znaczy odpowiedzialność, jak być przyjacielem. "Będziesz zawsze moim przyjacielem. Będziesz miał ochotę śmiać się ze mną. Będziesz od czasu do czasu otwierał okno – ot, tak sobie, dla przyjemności. Twoich przyjaciół zdziwi to, że śmiejesz się, patrząc na gwiazdy. Wtedy im powiesz: „Gwiazdy zawsze pobudzają mnie do śmiechu”. "Mały Książę" udowadnia jak ważna w życiu jest przyjaźń - "Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół." (porcelanka)

13. Myszy i ludzie (Steinbeck John): Jest to opowieść o przyjaźni dwóch facetów, która ma tragiczne zakończenie. Krótka, ale bardzo emocjonująca powieść (benzmanOpiekun BiblioNETki)

14. Nienawiść, którą dajesz (Thomas Angie): Star Carter żyje na pograniczu dwóch światów. Mieszka w biednej murzyńskiej dzielnicy, w której rządzą gangi, ale większość dnia spędza w prywatnej szkole wśród białej, bogatej młodzieży. Kiedy zostaje zastrzelony jej przyjaciel z okresu dzieciństwa, Star musi podjąć niełatwą decyzję. Może bronić jego wizerunku, sfalszowanego przez media za sprawą policji, albo siedzieć cicho i uważać na to co mówi, by uniknąć łatki „obrońcy gangstera”. Cała przyszłość Star zależy od tej jednej decyzji (yyc_wanda)

15. Pax (Pennypacker Sara (właśc. Young Sarah)): Jest to piękna i wzruszająca książka o przyjaźni chłopca i liska, którzy zostali rozdzieleni w wyniku wojny. Chłopiec musiał przeprowadzić się do dziadka, kilkaset kilometrów od domu, a liska zmuszony był wypuścić do lasu. Jednak tęsknota za przyjacielem i obawa czy lisek poradzi sobie w nieznanym mu środowisku powoduje, że wyrusza (sam) w drogę powrotną do domu. Bo trzeba podążać za tym co ma się w sercu nie zważając na przeszkody, podążać za sobą (ilia )

16. Po prostu razem (Gavalda Anna): O przyjaźni międzyludzkiej, dzięki której bohaterowie zaczynają sobie radzić ze swoimi lękami, uprzedzeniami i niską samooceną (dot59Opiekun BiblioNETki)

17. Rozmowy z przyjaciółmi (Rooney Sally): Powieść stawiająca pytanie, czym jest przyjaźń, co w relacji przyjacielskiej wypada, a czego nie, jakie są granice i czy między przyjaciółmi może pojawić się miłość, a jeśli tak, to czy dalej jest to przyjaźń? (ktrya)

18. Rzeka tajemnic (Lehane Dennis): Książka opowiada o morderstwie pewnej młodej dziewczyny, która była córką miejscowego mafiozy. A ten podejrzewać zaczyna o zabicie jej swego przyjaciela z dzieciństwa, dziwaka i samotnika. Czy tak było? Bardzo dobra fabuła, polecam (benzmanOpiekun BiblioNETki)

19. Srebrzynek i ja: Elegia andaluzyjska (Jiménez Juan Ramón): Tutaj przyjaźń jest okrzepła i długoletnia. To przyjaźń starego człowieka i jego starzejącego się osiołka o szarej sierści, Srebrzynka. Ta dwójka rozumie się bez słów, pomaga sobie wzajemnie, cieszy się obecnością drugiego. Przyjaźń zwierzęcia z człowiekiem, to przyjaźń zawsze bezinteresowna. Czasami ta bezinteresowność działa też w drugą stronę. Łatwiej żyć, gdy ma się przyjaciela (Marylek)

20. Tajemna historia (Tartt Donna): Choć tytuł sugeruje coś innego, to nie jest banalna opowieść. Przyjaciół ze studenckiej paczki połączy poza zamiłowaniem do historii i nielegalnych przyjemności coś jeszcze. W tym gronie przyjaźń nie będzie uczuciem bezinteresownym (fugare)

21. Tajemniczy ogród (Hodgson-Burnett Frances): Za jego budzącą się wśród bohaterów (nie tylko w ludzkiej postaci) przyjaźń, dobroć, ogromną przemianę postawy głównej bohaterki i wielką tajemnicę skrzętnie i zgodnie skrywaną przez bohaterów. Same spojlery;), nie wiem, czy nie trzeba by poukrywać tego wszystkiego w paplach. Ale z drugiej strony… czy jest ktoś, kto nie zna tych historii? (margines)

22. Trzej muszkieterowie (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre)): To klasyka literatury z gatunku "płaszcza i szpady", w której znajdziemy wielką przygodę, wielkie namiętności, wielką rywalizację i przede wszystkim - wielką przyjaźń kawalera D'Artagnana z Atosem, Portosem i Aramisem. Hasło "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego", pokazuje, że na prawdziwych przyjaciół zawsze można liczyć! (idiom1983)

23. Trzej towarzysze (Remarque Erich Maria (właśc. Remark Erich Paul)): Jak można się domyślać z tytułu, opowiadają historię pięknej i niezłomnej przyjaźni trzech mężczyzn, rozgrywającej się w nieciekawych realiach międzywojennych Niemiec. Można przy tej książce śmiać się przez łzy, a także wynieść wiele cennych lekcji życiowych - jak choćby tego, w jaki sposób prawidłowo obrzucać wyzwiskami przypadkowych ludzi na ulicy albo na co najlepiej wydać cudem zarobione pieniądze i dlaczego właśnie na alkohol. Ale przede wszystkim to historia o ludziach, którzy zawsze mogą na siebie liczyć i którzy nie zostawią przyjaciela w potrzebie, nawet jeśli będą musieli przez to zrezygnować z realizacji własnych marzeń. I to po prostu piękna książka, moim zdaniem jedna z najlepszych w dorobku Remarque'a (jolekp)

24. Wilk zwany Romeo (Jans Nick): Utrwaliło się się, że przyjaciele to muszkieterowie, dzielni woje Mirmiła, czy zgrana paczka nastolatków. Ale czy tylko ludzie mają prawo do takich uczuć? Ta książka udowadnia, że zgraną paczkę można utworzyć z kilku gatunków (Ged)

25. Winnetou (May Karol (May Karl Friedrich)): Wszyscy znają bohaterów, jeśli nie z książki, to z filmów. Przyjaźń jaka łączy wodza Apaczów Winnetou i trapera Old Shatterhanda jest wyjątkowa. Mimo iż wiele ich dzieli, to jeszcze więcej łączy. I jak napisała Dot w swojej recenzji "wartość człowieka nie zależy od koloru skóry ani wykształcenia, ani majątku, ani wyznawanej religii"(ilia )

26. Włóczęgi Północy (Curwood James Oliver): O przyjaźni międzygatunkowej, dzięki której dwa zwierzęce maluchy mogą przetrwać w trudnych, wręcz dramatycznych warunkach, na co w pojedynkę miałyby znacznie mniejsze szanse. A przy okazji opowieść uczy młodego czytelnika empatii dla zwierząt i szacunku dla natury (dot59Opiekun BiblioNETki)

27. Żar (Márai Sándor): Powieść o męskiej przyjaźni, która miała zadatki na uczucie doskonałe, a może nawet taka była? O tym, kto kogo zawiódł, lub co się komu wydawało i jaką rolę w relacji odegrać może ego - to tylko jedna z propozycji odczytania morału (fugare)

Zachęcamy też do zaobserwowania czytatki poświęconej tegorocznym wyborom książki miesiąca: BiblioNETkowa książka miesiąca: wybory 2023.

/ DZ

Użytkownik: jolekp 13.01.2023 11:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Finałowy etap wy... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Trudny wybór, dużo ciekawych propozycji.

1. Trzej towarzysze (Remarque Erich Maria (właśc. Remark Erich Paul))
2. Dzieci z Bullerbyn (Lindgren Astrid)
3. Małe życie (Yanagihara Hanya)

Zabrakło mi miejsca dla "Kota Boba" i "Rzeki tajemnic" :(
3 Kot Bob i ja

Ale wybór trudny:)
Użytkownik: Losice 13.01.2023 11:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Finałowy etap wy... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Powstała bardzo ciekawa lista, a mój wybór to:

1. Myszy i ludzie (Steinbeck John)
2. Małe życie (Yanagihara Hanya)
3. Rozmowy z przyjaciółmi (Rooney Sally)
Użytkownik: Marylek 13.01.2023 13:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Finałowy etap wy... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Podoba mi się nowa formuła głosowania, każdy tytuł ma swoją szansę.

Wybór arcytrudny! Zanim podałam swoje tytuły zrobiłam sobie listę książek kojarzących mi się od razu z hasłem "przyjaźń" i niestety, ich liczba był dwucyfrowa! Niektóre z nich, szczęśliwie, pojawiły się i tutaj.

1. Myszy i ludzie (Steinbeck John)
2. Trzej muszkieterowie (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre))
3. Srebrzynek i ja: Elegia andaluzyjska (Jiménez Juan Ramón)
Użytkownik: yyc_wanda 13.01.2023 17:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Finałowy etap wy... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Teraz zabawa zrobiła się naprawdę ciekawa!
Głosuję na:

1/ Winnetou (May Karol (May Karl Friedrich))
2/ Dzieci z Bullerbyn (Lindgren Astrid)
3/ Chłopiec z latawcem (Hosseini Khaled)
Użytkownik: vana 13.01.2023 17:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Finałowy etap wy... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Mały Książę (Saint-Exupéry Antoine de)
2. Tajemniczy ogród (Hodgson-Burnett Frances)
3. Kubuś Puchatek (Milne Alan Alexander (Milne A. A.))
Użytkownik: Valaya 13.01.2023 20:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Finałowy etap wy... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ile wspaniałych kandydatek! Ciężko wybrać, naprawdę!

1. Drużyna Pierścienia (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel))
2. Wilk zwany Romeo (Jans Nick)
3. Dzieci z Bullerbyn (Lindgren Astrid)
Użytkownik: margines 14.01.2023 13:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Finałowy etap wy... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ciężko wybrać, tym bardziej, że muszę ustawić je na miejscach, ale jednak wybieram - z pominięciem swoich kandydatów i kandydatek:
5 - Mały Książę (Saint-Exupéry Antoine de) - bezkonkurencyjnie.
3 - Aksamitny Królik czyli Jak zabawki stają się prawdziwe (Williams Margery (właśc. Bianco Margery Winifred Williams)) - taka „puchatość” i wręcz (wręcz dosłownie) „przytulankowość”; no, tego to się wtedy nie spodziewałem.
1 - Kubuś Puchatek (Milne Alan Alexander (Milne A. A.))
Użytkownik: marcin19 15.01.2023 21:02 napisał(a):
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 20.01.2023 07:59 napisał(a):
Dziękujemy Wam za oddane głosy - przystępujemy do liczenia! / Daria
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 20.01.2023 09:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękujemy Wam za oddane ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Tutaj znajdziecie wyniki: "Mały Książę" BiblioNETkową książką stycznia! :-) / Daria