Dodany: 12.01.2023 12:26|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Polska bez "zerowego" VAT-u na książki

Po długich negocjacjach z przedstawicielami Polskiej Izby Książki oraz Izby Wydawców Prasy rząd odmówił wprowadzenia zerowej stawki VAT na prasę i książki.

"Zważywszy na nadzwyczajną sytuację związaną z konfliktem zbrojnym w Ukrainie i wysoką inflacją najwyższy obecnie priorytet mają działania ukierunkowane na zapewnienie możliwości realizacji podstawowych potrzeb obywateli i przedsiębiorców" - uzasadniało swoją decyzję Ministerstwo Finansów w piśmie przekazanym do Polskiej Izby Książki oraz Izby Wydawców Prasy.

Oznacza to, że wydawnictwa książkowe tak jak dotychczas objęte będą obniżoną pięcioprocentową stawką VAT, zaś prasa — stawką wynoszącą 8%. To duży cios dla branży, która w obliczu rosnących cen papieru, energii i druku przeżywa ogromny kryzys. Dotyka on nie tylko małych wydawców, ale także duże koncerny.

Sonia Draga, prezeska Polskiej Izby Książki, załamuje ręce, mówiąc, że polski rząd po raz kolejny zepchnął na margines problemy branży wydawniczej. — Niektóre państwa wprowadziły już narzędzia osłonowe dla branży wydawniczej podczas pandemii jak kupony na kulturę czy bony na zakup książek. Połowa Europy chroni też rynek poprzez ustawy o cenach książek. Mieliśmy nadzieję, że trudną sytuację spowodowaną wzrostem kosztów funkcjonowania oraz cen papieru branża będzie mogła skompensować obniżeniem stawki VAT. Niestety, po raz kolejny apele naszego środowiska pozostają bez echa ze strony władz. Ciężko się z tym pogodzić w czasie, gdy powinniśmy robić wszystko, by poprawić stan czytelnictwa i słabą rentowność naszej branży, bo jedno z drugim jest nierozerwalnie połączone — podkreśla Draga.

Więcej informacji i komentarzy do decyzji Mijisterstwa Finansów znajdziecie w Onecie.

Źródło: Onet
Zdjęcie: AdobeStock
Opracowanie: DZ
Użytkownik: reniferze 12.01.2023 14:16 napisał(a):
Odpowiedź na:   P... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Głupimi ludźmi rządzi się łatwiej. Po co ułatwiać komukolwiek rozwój intelektualny? Słuszną linię ma nasza władza.