Dodany: 06.01.2023 00:32|Autor: Małgorzata_

Czytatnik: szufladka

PRZECZYTANE 2023 - 55 książek

STYCZEŃ
1. "Dom nad błękitnym morzem" T. J. Klune - ocena: 4,5 - lektura ciepła jak kocyk :)

2. "Cuda wianki" Aneta Jadowska - ocena: 4 - baaardzo polubiłam ten nieokiełzany żywioł czyli ród Koźlaczek :)

3. "Panie czarowne" Jakub Ćwiek - ocena: 4 - 2 w 1, czyli zaczęłam pomału odkrywać książki z motywami słowiańskimi + chciałam poznać warsztat pisarski Ćwieka. I nie żałuję, że sięgnęłam po tę książkę :)

4. "Ludzie, których spotykamy na wakacjach" Emily Henry - ocena: 4 - nieplanowana czytanka :) a pojawiła się w ramach akcji Legimi wspierającej WOŚP. Legimi udostępniło kolekcję 20 bezpłatnych e-booków i audiobooków i każdy przeczytany lub odsłuchany egzemplarz oznaczał wpłatę 10 zł na rzecz WOŚP. A sama książka ok, standardowy romans.

5. "Practice girl" Estelle Laure - ocena: 3,5 - zdecydowanie książka przeznaczona głównie dla nastoletnich dziewczyn.

LUTY

6. "Wywiad z wampirem" Anne Rice - ocena: 3,5 - odkąd zobaczyłam film, bardzo chciałam poznać książkowy pierwowzór. Niestety... dla mnie książka okazała się zbyt monotonna. Za najciekawszy w książce uważam wątek relacji Louisa i Armanda.

7. "Dar krwi" S.T. Gibson -ocena: 4 - listy żony do swojego męża - potężnego wampira, być może Drakuli. Nie jest to książka wybitna, ale przyjemna. Nie żałuję czasu spędzonego przy niej.

8. "Book lovers" Emily Henry - ocena: 4 - kolejny romans tym miesiącu i to tej samej autorki. Jego lektura ani mnie nie porwała, ani nie odrzuciła, czyli chyba… typowy średniak.

9. "Nie było nam dane" Monika Sygo - ocena: 4 - jest to bezpośrednia kontynuacja „A ty będziesz dumna" trylogii „Listami pisane”. Pierwsza cześć opowiadała o smutku, tęsknocie i żałobie. Druga skupia się na rozliczeniu z przeszłością, na pogodzeniu się z tym, co spotkało bohaterów. Po przeczytaniu epilogu z niecierpliwością czekam na ostatni tom. Gorąco polecam zapoznać się z tymi książkami i śledzić dalszy rozwój pisarski Moniki Sygo.

10. "Wzór na miłość" Christina Lauren - ocena: 4 - kolejny romans!!! A ja naprawdę nie czytuję romansów :P Z tych przeczytanych w lutym zdecydowanie najlepszy.

11. "Lekcje chemii" Bonnie Garmus - ocena: 4,5 - faworyt miesiąca!!! Powieść napisana lekkim piórem mądra, zabawna, oryginalna, a jeszcze przy tym poruszająca ważny temat dyskryminacji płciowej. Po prostu polecam.

12. "Perswazje" Jane Austen - ocena: 4 - jedno z postanowień czytelniczych spełnione :)

MARZEC

13. "Cudowne lata" Valerie Perrin - ocena: 4 - podczas czytania pierwszej książki autorki, czyli „Życia Violette” bardzo przypadł mi do gustu styl pisania Perrin. „Cudowne lata” trzymają poziom poprzedniczki.

14. "Sydonia: Słowo się rzekło" Elżbieta Cherezińska - ocena: 4,5 - misternie utkana historia Pomorza z przełomu XVI i XVII wieku z Sydonią von Borck oraz rodem Gryfitów w tle. Jestem pod wrażeniem pracy źródłowej, którą wykonała autorka.

15. „Wiedźmy z Manningtree" A.K. Blakemore - ocena: 4 - Książka ma piękną okładkę, jednak sama opowieść o polowaniach na czarownice w XVII-wiecznej Anglii jest dość przeciętna.

16. „Kukolka" Lana Lux - ocena: 4 - Ta powieść była mocna i brutalna, opisując dzieci, które nigdy nie miały szansy na normalne dzieciństwo. Autorka do bólu realistycznie przedstawiła maltretowanie, molestowanie i prostytucję nieletnich.

17. „Cieszę się, że moja mama umarła" Jennette McCurdy - ocena: 4 - Ta prosta i szczera autobiografia opowiada o toksycznej i destrukcyjnej relacji matki z córką. Książka ukazuje, jak spełnianie marzeń innych może prowadzić do nieszczęścia.

18. „Wrony" Petra Dvořáková - ocena: 4,5 - Ta książka zapadła mi w pamięć. Opowiada historię dzieciństwa i patologicznego rodzicielstwa, które ukrywane jest za fasadą pozornej normalności.

KWIECIEŃ

19. „Kiedy kobiety były smokami" Kelly Barnhill - ocena: 3 - Z kolei ta książka nie przypadła mi do gustu. Zupełnie nie zrozumiałam, co autorka chciała przekazać, przedstawiając masową transformację kobiet w smoki.

20. „Legendy i latte" Travis Baldree - ocena: 4 - Ta ciepła i sympatyczna opowieść opowiada historię orczycy, która postanawia otworzyć wymarzoną kawiarnię. To lekka fantastyka, którą miło się czyta.

21. „Jutro, jutro i znów jutro" - ocena: 4 - Mimo że tematyka gier komputerowych jest mi obca, książka przyciągnęła mnie swoją zgrabną warstwą obyczajową. Czytanie jej było przyjemne.

22. „Park Jurajski" Michael Crichton - ocena: 4 - Po tylu latach od premiery filmu, wreszcie przeczytałam tę książkę. Ciekawiło mnie, w jakim stopniu fabuła została sfabularyzowana. Byłam mile zaskoczona tym, jak dobrze się ją czytało.

23. „Pani March" Virginia Feito - ocena: 4 - Ta powieść była dla mnie trudna do oceny. Z jednej strony fabuła wydawała się leniwa, ale z drugiej strony postać pani March była intrygująca. Nie dostrzegłam w niej satyry społecznej, ale raczej dramat jednostki.

MAJ

24. „Reina Roja. Czerwona Królowa” Juan Gomez-Jurado - ocena: 4 - Międzynarodowy bestseller. Kryminał z najinteligentniejszą osobą na świecie w roli głównej. Mimo wielu pozytywnych opinii w sieci, uważam, że książka jest przyzwoita, ale wcale nie rewelacyjna i oryginalna. Trochę zmarnowany potencjał. Można przeczytać podczas urlopu.

25. „Wylot” Olesia Ivchenko - ocena: 4 - Dystopijna opowieść o wykluczeniu i walce o siebie z dobrze wykreowaną główną bohaterką.

26. „Pokrzywa i Kość” T. Kingfisher - ocena: 4 - Z lektury zapamiętałam nie samą historię, ale ciekawych bohaterów.

27. „Miasto w chmurach” Anthony Doerr - ocena:4 - O ile zostałam zawiedzona nagrodzonym Pulitzerem „Światłem, którego nie widać”, ta powieść zrobiła na mnie większe wrażenie. Czułam w niej miłość autora do książek.

28. „Wojna biedaków” Éric Vuillard - ocena: 4 - Krótka nowelka o fanatycznym kaznodziei, komunistycznym reformatorze i buntowniku Tomaszu Münzerze. Krótko, zwięźle i na temat.

29. „Tak właśnie przegrywasz Wojnę Czasu” Amal El-Mohtar, Max Gladstone - ocena: 4 - Pomimo, że nie jestem fanką SF, wciągnęła mnie rozwijająca się relacja między głównymi bohaterkami.

30. „Cztery pory magii” Antologia - ocena: 4 - Cztery opowiadania inspirowane czterema porami roku. Za najlepsze w zbiorze uważam opowiadania reprezentujące lato – „Żar i wicher” Magdy Kubasiewicz oraz jesień – „Listopadowe dzieci” Anety Jadowskiej. Wiosna, czyli „Cicha woda” Mileny Wójtowicz wypada przeciętnie. A najsłabsze jest opowiadanie zimowe, czyli „Jak długo trawi lew” Marty Kisiel.

CZERWIEC

31. „Necrovet” Joanna W. Gajzler - ocena: 4 - Lekkie i letnie czytadełko fantasy. Przyciąga uwagę okładką. Jedynie absurdalny i przesadzony wątek z okiem psuje nieco ogólny odbiór książki.

32. „Dwie i pół duszy” Justyna Hankus - ocena: 4,5 - Powieść kupiła mnie klimatem dusznej, mrocznej i dzikiej polskiej wsi.

33. „Hamnet” Maggie O’Farrell - ocena: 4 - Napisana ładnym stylem historia o relacjach rodzinnych i o radzeniu sobie ze stratą.

34. „Młody Mungo” Douglas Stuart - ocena: 4 - To jest powieść o życiu w patologicznej rodzinie. O alkoholizmie, przemocy, biedzie i braku akceptacji. Brutalna i szczera.

35. „Nasze winy” Louise Kennedy - ocena: 4 - Trudno było mi się rozeznać w tle historycznym powieści, ponieważ czasy IRA nie są mi dobrze znane. Wątek romansowy nie był porywający, ale mimo to książka jest dobrze napisana.

36. „Pod szepczącymi drzwiami” TJ Klune - ocena: 3,5 - Poprzednia książka autora zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu. W tej główną tematyką jest śmierć i żałoba. Moim zdaniem bohaterom za łatwo przychodzi pogodzenie się z tym, co nieuniknione. Zakończenie jest banalne i cukierkowe.

LIPIEC

37.„Raj pierwszej miłości Fang Si-chi” Lin Yihan - ocena: 4 - Jest to powieść o wykorzystaniu seksualnym nastolatek, praktycznie dzieci, przez nauczyciela. Trudna lektura ze względu na formę i treść.

38. „Heaven” Mieko Kawakami - ocena: 4 - Smutna historia o przemocy szkolnej i jej skutkach.

39. ”Przyjęcie” Natasha Brown - ocena: 4 -Napisana w ciekawiej formie, treściwa minipowieść o rasizmie i płciowej dyskryminacji.

40. „Żmijątko” Monika Maciewicz - ocena: 4 - Trzeci i zarazem ostatni tom słowiańskiej serii o wiedmie Biwii. Autorka bardzo dobrze wykreowała dawny, magiczny świat.

41. „Gniewa” Katarzyna Berenika Miszczuk -ocena: 4 - Nie jest to książka pozbawiona wad, ale jest to również jedna z moich ulubionych serii "guilty pleasure".

SIERPEŃ

42. „Tofa: Księżniczka Słowian” Grzegorz Gajek - ocena: 4 - Z pewnością nie jest to powieść historyczna, a raczej fantazja autora o losach jednej mało znanej słowiańskiej księżniczki. Mimo to jest to zgrabnie napisane i szybko się czyta.

43. „Cecylia” Annie Garthwaite - ocena: 4 - Kolejne fabularyzowane dzieje historyczne, tym razem o czasach wojen Dwóch Róż. Czytało się dobrze i szybko.

44. „Czerwona baśń” Wiktoria Korzeniewska - ocena: 4 - Połączenie Czerwonego Kapturka z motywami słowiańskich wierzeń. Mroczna i klimatyczna baśń, ale autorce zabrakło nieco warsztatu.

45. „Jeśli jutra ma nie być” Jen St. Jude - ocena: 4 - Książka porusza m.in. trudny temat depresji. Jak na młodzieżówkę, jest to bardzo dobra powieść.

WRZESIEŃ

46. „Cyberpunk: Bez przypadku” Rafał Kosik - ocena: 4 - Nie znam gry, ale czytało mi się całkiem przyjemnie. Nie czułam się zagubiona w wykreowanym świecie.

47.,48. „Inne światy”, „Inne nieba” Antologie - ocena: 3,5 i 4 - Z tych dwóch antologii zdecydowanie bardziej przypadły mi do gustu "Inne nieba". Były bardziej w moim klimacie. W "Innych światach" niektóre opowiadania przeczytałam pobieżnie.

[*]. „Dziedzictwo Orquidei Diviny” Zoraida Córdova - Odłożyłam po 100 stronach.

PAŹDZIERNIK

49. „Cyrk nocy” Erin Morgenstern - ocena: 4 Magiczna historia, która przyciąga baśniowym klimatem.

50. „Bezgwiezdne Morze” Erin Morgenstern - ocena: 4 - Dziwna książka. Nie do końca wiem, o czym czytałam, ale jednocześnie coś mnie w tym wciągało.

51. „Wiedźmy” Emilia Hart - ocena: 4 - Książka w jesiennym klimacie, ale po zasłyszanych opiniach spodziewałam się czegoś więcej.

LISTOPAD, GRUDZIEŃ

52., 53., 54. Cykl „Pęknięta ziemia” N.K. Jemisin - ocena: 4 -„Pęknięta Ziemia” to wyjątkowy cykl z pogranicza science fiction i fantasy, który wyróżnia się oryginalnym pomysłem, bogatym światem przedstawionym i wielowymiarowymi postaciami. Jemisin stworzyła świat, który jest jednocześnie piękny i brutalny, a jej bohaterowie są wiarygodni i interesujący. Jednak muszę dodać, że lektura tych książek wymaga dużej koncentracji i uwagi.

55. „Wypieki defensywne” T. Kingfisher -ocena: 4 - Sympatyczna bajka dla dzieci, ale i dla dorosłych, może być przyjemną lekturą, zwłaszcza na zimowy wieczór.