Dodany: 05.01.2023 21:56|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wybierz książkę stycznia!

BiblioNETkowa książka miesiąca powraca! Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji naszej zabawy w nieco zmienionej odsłonie. Sprawdźcie szczegóły!

W tym roku kontynuujemy cykl głosowań na książkę miesiąca w BiblioNETce. Jak będą wyglądały odświeżone zasady?

Wybory w dalszym ciągu odbywać się będą w dwóch etapach.

W pierwszym BiblioNETkowicze zgłaszają propozycje nawiązujące do motywu przewodniego wraz z uzasadnieniem. Motyw wskazywany jest przez użytkownika, którego kandydatura na książkę miesiąca zwycięży w poprzednim miesiącu. Każdy użytkownik może zglosic maksymalnie 2 propozycje.

W drugim spośród - i tu zmiana - WSZYSTKICH zgłoszonych tytułów odbywać się będzie wybór książki miesiąca w systemie, który znacie już z głosowania na książkę roku. Głos będzie można oddać na 3 tytuły, dopasowane do miejsc 1-3. Pierwsze wskazanie otrzyma 5 punktów, drugie - 3 punkty, a trzecie - 1 punkt.

Po zsumowaniu wszystkich punktów będziemy ogłaszać tytuł miesiąca.

Za sugestię dziękujemy idiom1983 i mamy nadzieję, że taka formuła pozwoli uatrakcyjnić zabawę ;-)

A w styczniu motyw wybrała dla Was jolekp i będzie nim... przyjaźń :-)

Czekamy na Wasze propozycje tytułów wraz z uzasadnieniem do 12 stycznia.

Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 06.01.2023 01:23 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
No i namieszaliście z tymi 2-ma propozycjami ;)
Mam dylemat, bo nr 1 mam pewniak:
Myszy i ludzie (Steinbeck John),
którego raczej nie trzeba szczególnie uzasadniać, jest to opowieść o przyjaźni dwóch facetów, która ma tragiczne zakończenie. Krótka, ale bardzo emocjonująca powieść.

Jako pozycję nr 2 po długim zastanowieniu wybrałem:

Rzeka tajemnic (Lehane Dennis)

Książka opowiada o morderstwie pewnej młodej dziewczyny, która była córką miejscowego mafiozy. A ten podejrzewać zaczyna o zabicie jej swego przyjaciela z dzieciństwa, dziwaka i samotnika. Czy tak było? Bardzo dobra fabuła, polecam.
Użytkownik: Valaya 06.01.2023 10:14 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Chciałabym zgłosić książkę "Władca Pierścieni" J.R.R. Tolkiena jako całość lub chociaż Drużyna Pierścienia (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)) . Nić przyjaźni oplata w zasadzie większość bohaterów: Frodo - Sam, czterech hobbitów razem, Drużyna Pierścienia, Gandalf i hobbici, Legolas i Gimli - oto co przychodzi do głowy od razu. Ponadto już na zawsze zapamiętam zagadkę-hasło wypisaną na wrotach Morii, nad którą długo głowił się Gandalf: "Speak, friend, and enter". (Powiedz przyjacielu i wejdź).
Użytkownik: ilia 06.01.2023 15:19 napisał(a):
Moje propozycje:
1. Pax (Pennypacker Sara (właśc. Young Sarah)) - jest to piękna i wzruszająca książka o przyjaźni chłopca i liska, którzy zostali rozdzieleni w wyniku wojny. Chłopiec musiał przeprowadzić się do dziadka, kilkaset kilometrów od domu, a liska zmuszony był wypuścić do lasu. Jednak tęsknota za przyjacielem i obawa czy lisek poradzi sobie w nieznanym mu środowisku powoduje, że wyrusza (sam) w drogę powrotną do domu. Bo trzeba podążać za tym co ma się w sercu nie zważając na przeszkody, podążać za sobą.

2. Winnetou (May Karol (May Karl Friedrich)). Wszyscy znają bohaterów, jeśli nie z książki, to z filmów. Przyjaźń jaka łączy wodza Apaczów Winnetou i trapera Old Shatterhanda jest wyjątkowa. Mimo iż wiele ich dzieli, to jeszcze więcej łączy. I jak napisała Dot w swojej recenzji "wartość człowieka nie zależy od koloru skóry ani wykształcenia, ani majątku, ani wyznawanej religii".
Użytkownik: Marylek 06.01.2023 15:38 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zgłaszam dwie pozycje (ach! dlaczego można tylko dwie?) o przyjaźni między człowiekiem a zwierzęciem:

- Kot Bob i ja: Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy (Bowen James) - o przyjaźni kota i człowieka. Kot Bob, wprowadziwszy się do swojego człowieka uratował go przed stoczeniem się w otchłań narkomanii i alkoholizmu, dał mu cel w życiu - opiekę nad drugim stworzeniem. To pozwoliło mu wrócić do społeczeństwa. A człowiek, James, dał kotu dom, pełną miseczkę, swoją miłość i troskę i kolorowy szalik. W ten sposób uratowali się nawzajem. A właściwie uratowała ich przyjaźń.

- Srebrzynek i ja: Elegia andaluzyjska (Jiménez Juan Ramón)
Tutaj przyjaźń jest okrzepła i długoletnia. To przyjaźń starego człowieka i jego starzejącego się osiołka o szarej sierści, Srebrzynka. Ta dwójka rozumie się bez słów, pomaga sobie wzajemnie, cieszy się obecnością drugiego. Przyjaźń zwierzęcia z człowiekiem, to przyjaźń zawsze bezinteresowna. Czasami ta bezinteresowność działa też w drugą stronę. Łatwiej żyć, gdy ma się przyjaciela.
Użytkownik: ewa1207 06.01.2023 17:06 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zgłaszam książkę Genialna przyjaciółka (Ferrante Elena), pierwszy tom cyklu Tetralogia neapolitańska . który właściwie w całości nadaje się do polecenia na zadany w styczniu temat.
Jest to opowieść, która najlepiej, najprawdziwiej ze wszystkich, które przychodzą mi na myśl, oddaje istotę dziewczęcej (kobiecej) przyjaźni. Autorka doskonale uchwyciła złożoność charakteryzującą tę relację, tę mieszankę uczuć, to wspieranie się i rywalizację, zrozumienie i pretensje, podziw i zazdrość. Ogólnie można książkę oceniać różnie, ale w kategorii „przyjaźń” Genialna przyjaciółka (Ferrante Elena) jest mistrzowska.
Użytkownik: idiom1983 06.01.2023 18:06 napisał(a):
Zgłaszam Trzej muszkieterowie (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre))#
To klasyka literatury z gatunku "płaszcza i szpady", w której znajdziemy wielką przygodę, wielkie namiętności, wielką rywalizację i przede wszystkim - wielką przyjaźń kawalera D'Artagnana z Atosem, Portosem i Aramisem. Hasło "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego", pokazuje, że na prawdziwych przyjaciół zawsze można liczyć!

Drugą książką, którą chciałbym zgłosić to: Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa (Doyle Arthur Conan (Doyle Conan))# To być może najbardziej oryginalna historia o przyjaźni w całej historii literatury światowej. Introwertyczny detektyw, który kieruje się swoimi dedukcyjnymi zdolnościami, zaprzyjaźnia się z lekarzem-racjonalistą, który zafascynowany przyjacielem, wiernie spisuje jego niesamowite osiągnięcia w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek. Przemierzając spowite smogiem i mgłą londyńskie ulice, detektyw i jego przyjaciel tropią przestępców z nieustępliwą dociekliwością i spektakularną błyskotliwością zarazem. Zebrane w jednym tomie wszystkie przygody Holmesa i Watsona, choć ubrane jeszcze w grzeczny konwenans epoki wiktoriańskiej, mają już w sobie zalążek kryminału w stylu noir. Częściej bowiem niż geniusz zła, złowrogi profesor Moriarty, przeciwnikami detektywa i doktora są przedstawiciele brytyjskich elit, z sumieniem ubrudzonym wieloma ciężkimi grzechami i wstydliwymi tajemnicami. Serdecznie polecam wszystkim obie te bardzo ciekawe książki!
Użytkownik: jolietjakeblues 11.01.2023 09:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgłaszam Trzej muszkieter... | idiom1983
Głosuję na "Trzech muszkieterów".
Użytkownik: yyc_wanda 06.01.2023 18:58 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Przyjaźń zobowiązuje, przyjaźń wymaga jasnego opowiedzenia się, po której stronie się stoi. Nie jest to zawsze łatwe i czasem zmusza do podjęcia decyzji, które zaważą na dalszych losach. Przekonali się o tym bohaterowie tych powieści.

Nienawiść, którą dajesz (Thomas Angie) Star Carter żyje na pograniczu dwóch światów. Mieszka w biednej murzyńskiej dzielnicy, w której rządzą gangi, ale większość dnia spędza w prywatnej szkole wśród białej, bogatej młodzieży. Kiedy zostaje zastrzelony jej przyjaciel z okresu dzieciństwa, Star musi podjąć niełatwą decyzję. Może bronić jego wizerunku, sfalszowanego przez media za sprawą policji, albo siedzieć cicho i uważać na to co mówi, by uniknąć łatki „obrońcy gangstera”. Cała przyszłość Star zależy od tej jednej decyzji.

Chłopiec z latawcem (Hosseini Khaled) A tu przykład na to, że w przyjaźni nie można tylko brać, trzeba także dać coś od siebie. Że nie można wybierać przyjaciół na okoliczności sprzyjające, a unikać ich, gdy nie pasują do towarzystwa. I że zawsze przyjdzie taki moment, że trzeba będzie udowodnić na ile jest się wartym tej przyjaźni.

Tak, przyjaźń nie zawsze jest łatwa i czasem zmusza do spojrzenia w głąb siebie - ile jesteśmy skłonni poświęcić i z czego zrezygnowąć w imię przyjaźni. A bilans bywa różny.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 06.01.2023 19:50 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
U mnie będzie o przyjaźni, która pomaga pokonywać przeszkody:
1/ międzygatunkowej, dzięki której dwa zwierzęce maluchy mogą przetrwać w trudnych, wręcz dramatycznych warunkach, na co w pojedynkę miałyby znacznie mniejsze szanse. A przy okazji opowieść uczy młodego czytelnika empatii dla zwierząt i szacunku dla natury:
Włóczęgi Północy (Curwood James Oliver)
i 2/ międzyludzkiej, dzięki której bohaterowie zaczynają sobie radzić ze swoimi lękami, uprzedzeniami i niską samooceną:
Po prostu razem (Gavalda Anna)
Użytkownik: Ged 06.01.2023 19:53 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Pierwsza z moich propozycji nasunęła się na hasło "przyjaźń" automatycznie - Calvin i Hobbes (Watterson Bill).
Nie znam książki, gdzie tej przyjaźni byłoby więcej, mimo tego, że jednym z przyjaciół jest pluszowy (czy na pewno?) tygrys. Podaję pierwszy tom, ale ewentualny głos proszę traktować jako głos na całą serię, w mojej opinii genialną, uroczą, refleksyjną.
Użytkownik: Ged 06.01.2023 19:58 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Druga propozycja to Wilk zwany Romeo (Jans Nick).
Utrwaliło się się, że przyjaciele to muszkieterowie, dzielni woje Mirmiła, czy zgrana paczka nastolatków. Ale czy tylko ludzie mają prawo do takich uczuć? Ta książka udowadnia, że zgraną paczkę można utworzyć z kilku gatunków. Polecam :)
Użytkownik: Kakyuu 06.01.2023 20:08 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Myśląc o przyjaźni w literaturze moim pierwszym skojarzeniem jest Kubuś Puchatek (Milne Alan Alexander (Milne A. A.)). Ów miś, mimo swojego małego rozumku i nieustannej ochoty na miodek, nigdy nie zapomina o swoich przyjaciołach, jest troskliwy, życzliwy, zawsze można na niego liczyć. Myślę, że z takim przyjacielem nikt nie mógłby czuć się samotnie i obco, nawet w Stumilowym Lesie. Takich przyjaciół potrzeba w naszych obecnych czasach - kogoś, to jest jak Kubuś - nie musi wszystkiego wiedzieć, znać się na wszystkim, ale dobrze, żeby zawsze był i wspierał w potrzebie. Kto ma ochotę podążyć za uroczym misiem? :)
Użytkownik: margines 08.01.2023 13:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Myśląc o przyjaźni w lite... | Kakyuu
Jak najbardziej popieram.
Użytkownik: fugare 07.01.2023 22:21 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Proponuję dwie książki kandydatki, obie z motywem przyjaźni, lecz bez szczęśliwego zakończenia.
Pierwsza to Żar (Márai Sándor) - powieść o męskiej przyjaźni, która miała zadatki na uczucie doskonałe, a może nawet taka była? O tym, kto kogo zawiódł, lub co się komu wydawało i jaką rolę w relacji odegrać może ego - to tylko jedna z propozycji odczytania morału.
Drugą książką jest Tajemna historia (Tartt Donna), choć tytuł sugeruje coś innego, to nie jest banalna opowieść. Przyjaciół ze studenckiej paczki połączy poza zamiłowaniem do historii i nielegalnych przyjemności coś jeszcze. W tym gronie przyjaźń nie będzie uczuciem bezinteresownym.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 11.01.2023 10:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Proponuję dwie książki ka... | fugare
Żar (Márai Sándor) ma mój głos!
Użytkownik: jolekp 11.01.2023 10:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Żar ma mój głos! | LouriOpiekun BiblioNETki
Z tego co zrozumiałam w tym etapie się nie głosuje :)
Użytkownik: fugare 11.01.2023 10:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Z tego co zrozumiałam w t... | jolekp
Głosuje się - można przyporządkować miejsca i punktację trzem tytułom - tyle, że to wprowadza, moim zdaniem, sporo zamieszania i lepsza była poprzednia wersja konkursu.
Użytkownik: fugare 11.01.2023 10:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Z tego co zrozumiałam w t... | jolekp
Ach, nie, doczytałam i masz rację!
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 11.01.2023 14:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Ach, nie, doczytałam i ma... | fugare
To ja tylko potwierdzę, że od stycznia zmieniamy trochę formułę i w pierwszym etapie tylko zbieramy propozycje, a w następnym spośród wszystkich tytułów każdy będzie mógł oddać głos na 3 wybrane propozycje. Jeśli uważacie, że coś jest we wpisie nie do końca jasne, to chętnie przyjmę sugestie, jak edytować treść, żeby nikt nie miał wątpliwości :-) / Daria
Użytkownik: Ged 11.01.2023 19:15 napisał(a):
Odpowiedź na: To ja tylko potwierdzę, ż... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dużo propozycji, będzie ciekawie w drugim etapie :)
Użytkownik: porcelanka 08.01.2023 11:25 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Mały Książę (Saint-Exupéry Antoine de) - bo to najpiękniejsza przypowieść o przyjaźni jaką znam. Pozornie skierowana do dzieci, ale dopiero z wiekiem zaczyna się rozumieć większość prawd w niej zawartych. Mały Książę uczy się nawiązywać relacje, co znaczy odpowiedzialność, jak być przyjacielem. "Będziesz zawsze moim przyjacielem. Będziesz miał ochotę śmiać się ze mną. Będziesz od czasu do czasu otwierał okno – ot, tak sobie, dla przyjemności. Twoich przyjaciół zdziwi to, że śmiejesz się, patrząc na gwiazdy. Wtedy im powiesz: „Gwiazdy zawsze pobudzają mnie do śmiechu”. "Mały Książę" udowadnia jak ważna w życiu jest przyjaźń - "Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół."
Użytkownik: margines 08.01.2023 13:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Mały Książę - bo to najpi... | porcelanka
Tak, tak, po stokroć tak!
Jak ja czekałem na niego!:)
Brakowało mi… nie wiem, zapału, odwagi, żeby samemu wystartować w tym głosowaniu.
Użytkownik: margines 08.01.2023 13:34 napisał(a):
Moje głosy mają:
Kubuś Puchatek (Milne Alan Alexander (Milne A. A.))
i Mały Książę (Saint-Exupéry Antoine de)

Pojawiły się tu już dwie „moje” propozycje, ale też wysuwam jako propozycje Dzieci z Bullerbyn (Lindgren Astrid) - nie wiem, czy umiem uzasadnić wybór ich, ale to dla mnie „kwint i esencja” dzieciństwa i zabaw w grupie, szczęśliwości, no i oczywiście ubaw po pachy. Przy nich szlifowałem czytanie i chichrałem się do niemożliwości.
Drugi niechaj będzie - spośród dwóch tytułów tej autorki, które bym tu podał - Tajemniczy ogród (Hodgson-Burnett Frances)
Za jego budzącą się wśród bohaterów (nie tylko w ludzkiej postaci) przyjaźń, dobroć, ogromną przemianę postawy głównej bohaterki i wielką tajemnicę skrzętnie i zgodnie skrywaną przez bohaterów.
Same spojlery;), nie wiem, czy nie trzeba by poukrywać tego wszystkiego w paplach. Ale z drugiej strony… czy jest ktoś, kto nie zna tych historii?
Użytkownik: ktrya 10.01.2023 20:02 napisał(a):
Ja proponuję coś współczesnego:

Rozmowy z przyjaciółmi (Rooney Sally) - powieść stawiająca pytanie, czym jest przyjaźń, co w relacji przyjacielskiej wypada, a czego nie, jakie są granice i czy między przyjaciółmi może pojawić się miłość, a jeśli tak, to czy dalej jest to przyjaźń?

Jeden dzień (Nicholls David) - trochę jak wyżej, a trochę odzwierciedla znane powiedzenie, że można z przyjacielem nie kontaktować się bardzo długi czas, ale po przerwie zaczynacie ze sobą rozmawiać, jakbyście skończyli wczoraj.
Użytkownik: jolekp 11.01.2023 19:46 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
To jeszcze ja zaproponuję książkę, którą miałam na myśli wybierając temat.

Trzej towarzysze (Remarque Erich Maria (właśc. Remark Erich Paul))
Jak można się domyślać z tytułu, opowiadają historię pięknej i niezłomnej przyjaźni trzech mężczyzn, rozgrywającej się w nieciekawych realiach międzywojennych Niemiec. Można przy tej książce śmiać się przez łzy, a także wynieść wiele cennych lekcji życiowych - jak choćby tego, w jaki sposób prawidłowo obrzucać wyzwiskami przypadkowych ludzi na ulicy albo na co najlepiej wydać cudem zarobione pieniądze i dlaczego właśnie na alkohol. Ale przede wszystkim to historia o ludziach, którzy zawsze mogą na siebie liczyć i którzy nie zostawią przyjaciela w potrzebie, nawet jeśli będą musieli przez to zrezygnować z realizacji własnych marzeń. I to po prostu piękna książka, moim zdaniem jedna z najlepszych w dorobku Remarque'a.
Użytkownik: misiak297 11.01.2023 20:51 napisał(a):
Odpowiedź na: To jeszcze ja zaproponuję... | jolekp
No to ja jeszcze dodam dwie książki w temacie:

Aksamitny Królik czyli Jak zabawki stają się prawdziwe (Williams Margery (właśc. Bianco Margery Winifred Williams)) - chyba zapomniana klasyka powieści dla dzieci. A szkoda, bo to piękna opowieść właśnie o przyjaźni.

Małe życie (Yanagihara Hanya) - można wiele tej powieści zarzucić, ale byłem urzeczony i wzruszony m.in. motywem wielkiej, silnej przyjaźni trwającej przez lata na przekór okolicznościom.

Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 12.01.2023 11:38 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ostatni dzień zgłaszania propozycji! :-) Na Wasze propozycje książek o przyjaźni czekamy do 23.59. / Daria
Użytkownik: Klosterkeller 12.01.2023 15:28 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Polecam, choć tego systemu zupełnie nie rozumiem. Ale dla wielu zapewne zabawa jest ciekawa. Więc powodzenia.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 13.01.2023 10:34 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zapraszamy do głosowania: Zagłosuj na książkę stycznia! ;-)
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 01.02.2023 14:55 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Hej! Wystartowaliśmy z lutową edycją - wpadajcie i zgłaszajcie swoje propozycje ;-) Głosujemy na książkę lutego! / Daria