Dodany: 22.12.2022 09:55|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

1 osoba poleca ten tekst.

KONKURS: Wygraj ksiażkę "Emily Brontë: Królestwo na wrzosowisku"!


Jak dobrze zakończyć stary, a powitać nowy rok? Wygraną w BiblioNETkowym konkursie! Mamy dla Was egzemplarz książki "Emily Brontë: Królestwo na wrzosowisku" autorstwa Eryka Ostrowskiego - zachęcamy do udziału w zabawie.

"Emily Brontë: Królestwo na wrzosowisku" to pierwsza polska biografia Emily Brontë. Autor, Eryk Ostrowski, w 2013 roku opublikował głośną książkę "Charlotte Brontë i jej siostry śpiące", w której odsłania nieznane fakty z życia pisarki. Okazuje się, że ukrywała ważny sekret, o którym nie przeczytamy w żadnej z poświęconych jej książek. Nie udało jej się zabrać go do grobu – pamięć o nim przechowały prywatne dokumenty świadków oraz ich potomków. Ujawnienie tej tajemnicy nie zakłóca obrazu dziewczyny, którą widzimy na tych wietrznych wzgórzach; rozsnuwa jedynie mgłę, która dotąd spowijała jej postać. Otóż ktoś w życiu Emily Brontë był – był naprawdę…

Książka "Emily Brontë: Królestwo na wrzosowisku" zawiera nigdy dotąd nietłumaczone na język polski wiersze i prozę Emily Brontë. Dodatkowym smaczkiem dla naszej społeczności niech będzie to, że za tłumaczenia odpowiada BiblioNETkowiczka, Dorota Tukaj :-)

Jak zdobyć egzemplarz tej wyjątkowej książki? Wystarczy w komentarzu pod tym wpisem odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego w dzisiejszych czasach warto czytać poezję?

Na odpowiedzi czekamy do 2 stycznia do końca dnia. Autorka bądź autor najciekawszej z nich otrzyma książkę "Emily Brontë: Królestwo na wrzosowisku". Powodzenia!

Za przekazanie egzemplarza dziękujemy Wydawnictwu MG, a za literacki cynk - użytkownikowi misiak297 ;-)
____________

Źródło: mat. prasowe / własne
Zdjęcie: mat. prasowe / własne
Opracowanie: DZ

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 16
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 22.12.2022 09:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak dobrze zakoń... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Życzę wszystkim dobrej zabawy.

Do mnie akurat książka "jedzie" i liczę na świetną lekturę.
Użytkownik: idiom1983 22.12.2022 10:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak dobrze zakoń... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dawno temu pewien mędrzec powiedział, że wszyscy żyjący na świecie ludzie są poetami. Nie wszyscy tylko tworzą swoją poezję, za pomocą spisanych na papierze, zamkniętych w wersy, rymy i strofy słów. Poezją wymalowaną na płótnie było malarstwo impresjonistów. Poezją zaklętą w dźwiękach była muzyka Chopina. Poezją wreszcie jest zachwyt człowieka nad pięknem przyrody, czy życzliwy i promienny uśmiech, spontanicznie podarowany drugiej osobie. Najlepiej bez wyrachowania wzajemności. Poezja pulsuje w naszym wnętrzu stale i po brzegi, stając się tym samym immanentą cząstką ludzkiej natury. Dlatego właśnie tak bardzo warto ją mądrze czytać, wrażliwie przeżywać i bogato pomnażać w naszym życiu. Być może teraz, kiedy tak blisko nas toczy sie okrutna wojna, szlachetna moc poezji jest jeszcze potężniejsza? Kto wie, czy to nie jest aby najskuteczniejszy oręż w walce przeciwko ciemnym i złym mocom, które pragną zawładnąć człowieczymi duszami, aby te dusze zdeprawować i sprowadzić na nie zgubę? Niedawno, w mozaice serdecznych świątecznych życzeń, ktoś życzył mi tego, aby spełniło mi się to, co sam sobie najbardziej na świecie wymarzyłem. Odpowiedziałem poezją. Czy ona jest piękna? Oceńcie już sami...

Ktoś mnie zapytał, więc powiem...

Najbardziej na świecie mi trzeba,
Dwóch dłoni z konwalii utkanych,
Co rosą są przesiąknięte,
I pachną miodową pasieką.

I może jeszcze policzków,
Rzeźbionych w sadzie czereśni,
Żebym im często i chętnie,
Mógł kraść całusy ze śmiechem.

Z pewnością bym nie pogardził,
Gorącym jak upał szeptaniem,
By pleść komety w warkocze,
I liczyć rodzynki piegów.

A gdyby jeszcze tak przyszło,
Rumieńców jutrzenkę odnaleźć,
I oczu wpatrzonych szmaragd,
Z jaśminem lepkim na rzęsach...

Bo kiedy znajdzie to człowiek,
Serce ma w piersiach, nie kamień,
A łza, co po twarzy się toczy,
Nie gorycz zwiastuje, lecz szczęście!
Użytkownik: McGree 23.12.2022 07:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak dobrze zakoń... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
W czasach, gdy jedyną lekturą większości ludzi jest ulotka do pizzerii, poezja może być drogowskazem do rozwoju pasji czytania.
Użytkownik: Robert57 27.12.2022 08:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak dobrze zakoń... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
W dzisiejszych czasach warto czytać poezję,gdyż jest ona najpiękniejszą formą literackiego wyrazu oraz artystycznej ekspresji. Pokazuje bogactwo myśli i emocji,dlatego czytanie jej przysparza wiele radości i dostarcza bardzo silnych doznań.Tym samym zawsze pobudza zarówno nasz umysł jak i serce,inspiruje,skłania do zadumy,do śmiechu i płaczu...Poezja to jak malowanie słowem pięknych obrazów, wobec których nie można przejść obojętnie. Piękna poezja jest najczęściej wyrazem pięknego umysłu i niepospolitej ( bo intrygującej) osobowości.
Użytkownik: dobrawrozka 27.12.2022 17:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak dobrze zakoń... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Czytam poezję, bo wytrąca mnie z rytmu codzienności, zatrzymuje. Na różnych płaszczyznach. Czasem niepokoi społecznie – zwraca uwagę na sytuację ludzi i istot nieludzkich tuż obok mnie lub na drugim końcu globu. Często zachwyca mnie pięknem świata, człowieka, odruchów, które przywracają mi wiarę, dodają nadziei. Zwykle zwraca uwagę także formą, odkrywając przede mną głębokie pokłady języka, na które nie zwracałam wcześniej uwagi, jak skamieliny czy skarby ukryte w ziemi. Zachwycam się tymi odkryciami, oglądam je z wielu stron, jak bursztyn pod słońce. Warto czytać poezję, bo to przyjemność pełna wolności – biorę z niej to, co odczytam, czego dotknę i co mnie poruszy. Z wdzięcznością za to doświadczenie.
Użytkownik: ilia 28.12.2022 20:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak dobrze zakoń... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Pytanie powinno właściwie brzmieć - dlaczego w dzisiejszych czasach czytamy/czytam poezję, a nie czy warto ją czytać. To tak jakby zapytać, czy warto czytać literaturę faktu, polskie powieści itp. Bo odpowiedź jest tylko jedna. Wiersze zazwyczaj wydawane są w książkach, a książki zawsze warto czytać. Z tym, że tych co czytają poezję nie trzeba przekonywać, a tych którzy za nią nie przepadają raczej nie przekona się by się nią delektowali. Mnie można zaliczyć do drugiej grupy. Wolę prozę, poezja zazwyczaj mnie nudzi, choć czasem jakiś wiersz mi się spodoba, wzruszy lub nawet zachwyci.

Taki napisała Bronisława Ostrowska (1881-1928).

Bogdajem rosła jako krzaki głogów
W słonecznem złocie,
Albo wykwitła wśród pustych rozłogów
Jako stokrocie.
Bogdajem była jako brzoza biała
Liście rozwiała,
Lub pokraśniała wśród leśnej gęstwiny,
Jako kaliny.
Bogdajem była dziewanną tą złotą,
Słońca pieszczotą,
Albo wyrosła jak kwiecie kąkolu
We szczerem polu.
Użytkownik: ma_da21 31.12.2022 16:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak dobrze zakoń... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Bo to wspaniała łamigłowka :)

Na analizie wiersza Wita Szostaka "najpierw miąższ" spędziłyśmyz córką 2 wieczory :). A to tylko 4 wyrazy:
"słony potem źdźbła i wymioty". Mój mąż zangażował nawet AI do analizy tego wiersza - ale jednak się zupełnie z nią nie zgadzamy.
4 słowa, a każdy znajdzie w nich co innego, odniesie się do innych wspomnień.
Bo w poezji piękne jest to że można dzięki niej przeżywać swoje najlepsze i najgorsze chwilę od nowa, patrząc na nie z innej perspektywy.
Użytkownik: lourdes 02.01.2023 00:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak dobrze zakoń... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ten gatunek warto czytać, bo... Pozwala spotkać się samym z sobą, gdy poprzez przeczytany wers, w głowie powstaje obraz, jakaś myśl, rodzi się własne odczucie. Umożliwia spojrzeć na wiele codziennych spraw, o których na co dzień może nie chcemy myśleć, bo są trudne. O których zapominamy, bo mamy ważniejsze rzeczy do zrobienia, a które mimo wszystko są gdzieś obok. Poezja to nie tylko ładny język, liczne lub mniej liczne niedosłowności, te wszystkie środki stylistyczne, o których mówią podręczniki. Liryka to próba zmierzenia się z rzeczywistością (dla poety), a dla nas zetknięcie się z tą chwilą, kiedy natchnienie człowieka urealniło się w postaci konkretnych słów.
Użytkownik: Losice 02.01.2023 11:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak dobrze zakoń... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dlaczego warto czytać poezję, dlaczego ja czytam poezję ...

Anna Achmatowa ponad sto lat temu napisała:

"Zasnąć stroskaną,
Wstać zakochaną,
Zobaczyć czerwień maków ..."

Ja też chcę zobaczyć "czerwień maków" ....


Użytkownik: peter.pan12 02.01.2023 19:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak dobrze zakoń... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
To jest bardzo interesujące pytanie. Przede wszystkim poezja to doskonały sposób na wyrażenie emocji i uczuć. Czytając ją, możemy lepiej zrozumieć siebie i innych ludzi. Poezja pomaga nam zatrzymać się i zwolnić. W codziennym życiu często brakuje nam czasu na refleksję i zastanowienie się nad tym, co dla nas ważne. Czytając poezję, możemy znaleźć chwilę wytchnienia i zastanowienia się nad ważnymi kwestiami. Ponadto poezja rozwija wyobraźnię i kreatywność, jako że często opiera się na metaforach i obrazach, które wymagają uruchomienia wyobraźni. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć i docenić sztukę języka. Krótko mówiąc, poezja to doskonały sposób na rozwijanie naszej emocjonalnej, intelektualnej i kulturalnej wrażliwości.
Użytkownik: joanna86 02.01.2023 23:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak dobrze zakoń... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Poetów los obdarzył specyficzną właściwością odbierania i przetwarzania rzeczywistości, są jakby instrumentami, które pokazują nam inne wymiary tego samego świata. Czytając wiersze zaglądamy do tych innych wymiarów, uchylamy drzwi do rzeczy nam niedostępnych, odmiennych, większych niż my sami. Poezja pomaga wejść nam w świat pełniej, zrozumieć inaczej, pokochać mocniej, odważyć się na więcej, z drugiej strony pokazuje jak pogodzić się z bólem, ze stratą, z nieszczęściem. Świat nasz jest tak niejednoznaczny, a my w nim tak wrażliwi, że nic tak jak poezja nie jest w stanie pomóc nam przetrwać współczesnych burz i huraganów.
Użytkownik: Losice 03.01.2023 08:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Poetów los obdarzył specy... | joanna86
Wow - dlaczego nie piszesz czytatek ??
Użytkownik: joanna86 03.01.2023 22:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Wow - dlaczego nie piszes... | Losice
Nigdy o tym nie myślałam:) Ale dzięki za zachętę, może kiedyś spróbuję;)
Użytkownik: Losice 04.01.2023 00:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Nigdy o tym nie myślałam:... | joanna86
Spróbuj szybko - w niejednoznacznym świecie, Twoje słowa mogą jak latarnia oświetlić komuś drogę :)
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 03.01.2023 14:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak dobrze zakoń... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia - jury zabiera się do lektury i wyboru najciekawszej odpowiedzi na pytanie :-) / Daria
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 09.01.2023 12:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak dobrze zakoń... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Jury zdecydowało! ;-)

Dziękujemy Wam za wszystkie poruszające odpowiedzi na konkursowe pytanie - jeśli jeszcze ktoś kiedykolwiek będzie się zastanawiał, dlaczego warto sięgać po poezję, odeślemy go tutaj ;-)

Wybór był bardzo trudny, jednak nasze jury zdecydowało się wyróżnić joanna86 - gratulujemy i prosimy o kontakt w wiadomości prywatnej!
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: