Dodany: 01.12.2022 07:59|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

4 osoby polecają ten tekst.

Grudniowa książka miesiąca - I etap


I dotarliśmy wspólnie do ostatniej odsłony wyborów BiblioNETkowej książki miesiąca w tym roku! Zachęcamy Was do zgłaszania propozycji w grudniowej edycji naszej zabawy, której motywem przewodnim będzie... literatura iberoamerykańska.
 
W listopadzie zwyciężyła propozycja zgłoszona przez BiblioNETkowicza idiom1983 i to on wybrał dla Was temat w grudniu. A tak uzasadnił swoją decyzję:

- Jako motyw przewodni w plebiscycie na książkę grudnia wybieram literaturę iberoamerykańską. To fascynująca podróż przez przebogatą kulturę Ameryki Środkowej i Południowej, utworzoną poprzez zderzenie prastarych cywilizacji prekolumbijskich Inków, Majów czy Azteków; z ich mitologią i wierzeniami, przebogatą kulturą materialną, dokonaniami na polu nauki, architektury i medycyny z przyniesioną poprzez konkwistę dokonaniami cywilizacji europejskiej. Mozaikę obu tych kultur tworzą współczesne narody Meksykanów, Argentyńczyków czy Brazylijczyków. Uhonorowana noblistami takimi jak Asturias, Neruda, García Márquez i Vargas Llosa, literatura iberoamerykańska dała literaturze światowej pisarzy tej sławy co Cortázar, Borges, Allende, Fuentes, Carpentier, Coelho czy Amado. Tu realizm magiczny przeplata się z wnikliwą analizą wielu problemów i nierówności społecznych, "wojny konserwatystów z liberałami", autorytaryzmu wojskowych junt i rewolucji wielkich ludowych mas. Bogactwo tematów i bogactwo bestsellerów! Wybierajcie!
 
Zapowiada się interesująco! Swoje propozycje w I etapie wraz z uzasadnieniem zgłaszajcie w komentarzach pod tym wpisem do 7 grudnia do końca dnia.

Zasady zabawy:

Etap I polega na zgłaszaniu propozycji przez użytkowników BiblioNETki pod wpisem inaugurującym zabawę wraz z krótkim uzasadnieniem, w jaki sposób książka nawiązuje do motywu przewodniego. Głosy poparcia dla danej propozycji należy oddawać w odpowiedzi na komentarz z konkretnym tytułem. Można zgłosić dowolną liczbę książek (ale w granicach rozsądku! ;-).

Etap II to wybór pomiędzy dwoma propozycjami, które w pierwszym etapie zyskały Wasze największe poparcie. W przypadku remisu możliwe dopuszczenie jest większej liczby książek do finałowego głosowania, które odbywać się będzie zarówno w serwisie pod odpowiednim wpisem, jak i w BiblioNETkowych mediach społecznościowych.

Więcej: BiblioNETkowa książka miesiąca: wybory 2022

/DZ

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 44
Użytkownik: melania35 01.12.2022 08:21 napisał(a):
Odpowiedź na: I dotarliśmy wspó... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Moja propozycja, która kojarzy mi się z literaturą iberoamerykańską najbardziej to

Dom duchów (Allende Isabel)



Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 02.12.2022 06:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Moja propozycja, która ko... | melania35
Popieram. :)
Użytkownik: jolekp 01.12.2022 08:46 napisał(a):
Odpowiedź na: I dotarliśmy wspó... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zgłaszam Sto lat samotności (García Márquez Gabriel), bo nie ma chyba niczego bardziej iberoamerykańskiego. To książka, która łączy w sobie fascynującą opowieść o losach jednej rodziny i ciążącej na niej klątwy, z historycznymi dziejami Kolumbii. I - mimo że to dzieło Noblisty - jest to rzecz, którą zdecydowanie da się czytać z przyjemnością :).
Użytkownik: nutinka 01.12.2022 14:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgłaszam Sto lat samotnoś... | jolekp
Oddaję głos na Sto lat samotności (García Márquez Gabriel)
Użytkownik: ewa1207 02.12.2022 00:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgłaszam Sto lat samotnoś... | jolekp
Absolutnie i bezapelacyjnie Sto lat samotności (García Márquez Gabriel). Literatura iberoamerykańska zawsze będzie mi się kojarzyła w pierwszej kolejności z tym tytułem.
Użytkownik: jolietjakeblues 04.12.2022 11:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgłaszam Sto lat samotnoś... | jolekp
Przepraszam wwwojtusOpiekun BiblioNETki, głos oddaję na Sto lat samotności (García Márquez Gabriel).
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 04.12.2022 12:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Przepraszam wwwojtus, gło... | jolietjakeblues
Nie jest źle, przynajmniej się wahałeś. ;-)
Użytkownik: jolietjakeblues 04.12.2022 19:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie jest źle, przynajmnie... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Ogromnie!
Użytkownik: minutka 05.12.2022 12:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgłaszam Sto lat samotnoś... | jolekp
Oddaję głos na Sto lat samotności (García Márquez Gabriel). Dzięki tej książce, przeczytanej wiele lat temu, zainteresowałam się literaturą iberoamerykańską.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 01.12.2022 10:37 napisał(a):
Odpowiedź na: I dotarliśmy wspó... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zgłaszam nie tak znaną u nas, za to jedną z najwybitniejszych powieści chilijskich (a dla mnie ogólnie najwybitniejszą powieścią z nurtu realizmu magicznego):

Plugawy ptak nocy (Donoso José)

Upiorna atmosfera (turpizm), zapętlenia fabularne, świat południowoamerykańskich wierzeń i zabobonów, w końcu ważkie społecznie tematy (starość, pragnienie przedłużenia rodu, miłosne wielokąty, intryga i zemsta) sprawiają, że jest to literatura wybitna, pozostawiająca niezatarte wrażenie.
Użytkownik: jarekczek 05.12.2022 21:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgłaszam nie tak znaną u ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Literatura iberoamerykańska to dla mnie numer jeden. W ramach tej półki - numer jeden to Plugawy ptak nocy. Imbunche, chonchon, czarownica, poczwary - inwazja mrocznej magii do świata współczesnych (autorowi) ludzi.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.12.2022 10:42 napisał(a):
Odpowiedź na: I dotarliśmy wspó... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Kiedy tylko zobaczyłam hasło "literatura iberoamerykańska, wiedziałam, jaką propozycję wysunę. Bo choć, mniej lub bardziej, znam i cenię niejednego pisarza z tamtego regionu, to tylko do twórczości jednego mam stosunek w pewnym sensie osobisty. Jest nim Cortázar Julio, którego najbardziej znana powieść, Gra w klasy (Cortázar Julio), otworzyła mi oczy na inne oblicza literatury (przedtem, gdzieś do połowy liceum, preferowałam linearną narrację, opowiadającą spójną historię. "Gra w klasy" wywróciła do góry nogami wszystkie moje pojęcia o tym, co i jak można opowiadać, i co może czytelnika ująć i oczarować, nawet, jeśli mu się obiektywnie nie podoba :-).
I to jest pierwsza moja propozycja. A ponieważ napisane jest czarno na białym, że można zgłosić ich więcej, przechodzę do następnego komentarza.
Użytkownik: Ged 01.12.2022 19:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Kiedy tylko zobaczyłam ha... | dot59Opiekun BiblioNETki
Dokładnie! Gra w klasy (Cortázar Julio) to pierwsza książka, która przyszła mi do głowy po zobaczeniu tematu. Popieram :)
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 01.12.2022 23:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Kiedy tylko zobaczyłam ha... | dot59Opiekun BiblioNETki
Miałem dylemat. Zaproponowano 3 książki (dwie z nich to: Plugawy ptak nocy (Donoso José) i Sto lat samotności (García Márquez Gabriel)), żadnej nie czytałem, ale wszystkie w planach. Metodą wyliczanki wybrałem i popieram 3: Gra w klasy (Cortázar Julio)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.12.2022 10:48 napisał(a):
Odpowiedź na: I dotarliśmy wspó... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Druga moja propozycja to tegoż autora Autonauci z kosmostrady albo Pozaczasowa podróż Paryż-Marsylia (Dunlop Carol, Cortázar Julio), która jest jednocześnie iberoamerykańska i europejska, realistyczna i metafizyczna, osobista i uniwersalna. A do tego piękna i wzruszająca. To jedna z tych książek, którą za pierwszym razem przeczytałam trzy razy od początku do końca, a oddawszy ją właścicielce, dotąd kopałam po antykwariatach, aż kupiłam własną. I obrzydliwie egoistycznie nikomu nie pożyczam, bo chcę ją mieć pod ręką na wypadek, gdyby mi się zachciało przeczytać kawałek rozdziału, „W którym Niedźwiedzica przemawia do Wilka i wszystko zostaje powiedziane raz na zawsze”.
Użytkownik: Marylek 01.12.2022 12:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Druga moja propozycja to ... | dot59Opiekun BiblioNETki
Popieram Autonauci z kosmostrady albo Pozaczasowa podróż Paryż-Marsylia (Dunlop Carol, Cortázar Julio)

Swoją drogą, ja mój egzemplarz komuś pożyczyłam i nie wrócił... :(
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.12.2022 12:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Popieram Autonauci z kosm... | Marylek
Oj, to rzeczywiście poważna strata! Ja właśnie od Ciebie miałam, jeśli się nie mylę, ale oddałam na pewno. Wrzuć może komentarz na wątek spotkaniowy, a nuż ktoś z rzadziej bywających przyjdzie i odda - mogę się zaopiekować w takim wypadku i dostarczyć Ci następnym razem.
Użytkownik: Marylek 01.12.2022 12:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj, to rzeczywiście poważ... | dot59Opiekun BiblioNETki
Ty chyba miałaś od Seneki, a ja od Ciebie i - zupełnie jak Ty - po przeczytaniu kupiłam sobie własny egzemplarz. Już kiedyś pytałam, bez efektu. Może faktycznie, poszukam w antykwariatach. To wspaniała książka jest!
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.12.2022 10:54 napisał(a):
Odpowiedź na: I dotarliśmy wspó... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
I trzecia moja propozycja to znów książka tego samego autora, tak bardzo inna od dwóch pozostałych (co, swoją drogą, świadczy o jego szerokich horyzontach twórczych), która mnie, stroniącą od metafizyki i groteski, zaczarowała opowiadaniem o niezwykłym niedźwiedziu mieszkającym w rurach wodociągowych i ciepłowniczych, i uderzyła rozmiarem prawdy, zawartej w zwariowanych historyjkach o zielonych, wilgotnych i nieporządnych kronopiach:
Opowieści o kronopiach i famach (Cortázar Julio) (w wersji: "Opowieści o kronopiach i famach i inne historie") .
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 01.12.2022 15:36 napisał(a):
Odpowiedź na: I dotarliśmy wspó... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zgłaszam swoją propozycję: Dzicy detektywi (Bolaño Roberto)
Jest to książką dziwna, nietypowa i pokręcona. Książka, która z pewnością wielu czytelników odrzuci, a część ledwo przez nią przebrnie, zastanawiając się po drodze "po co ja to wszystko czytam?".
Ale dla części może to być niezapomniana przygoda i wspaniałe wyzwanie, które sprawi, że będą chcieli tylko więcej i więcej Bolaño.
Użytkownik: Kakyuu 04.12.2022 12:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgłaszam swoją propozycję... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
U mnie właśnie czekają na półce wypożyczonych z biblioteki, więc powinnam wkrótce się za nią zabrać. ;) Także niech ma mój głos.
Użytkownik: idiom1983 01.12.2022 19:11 napisał(a):
Odpowiedź na: I dotarliśmy wspó... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Oddaję swój głos na Wojna końca świata (Vargas Llosa Mario). To moim zdaniem najwybitniejsza powieść peruwiańskiego noblisty. Opowiada o rebelii i swoistego rodzaju wojnie domowej w Brazylii pod koniec XIX wieku, kiedy po zniesieniu niewolnictwa i obaleniu cesarstwa, wprowadzono świecką Republikę z rozdziałem kościoła od państwa. Część społeczeństwa nie akceptuje nowo wprowadzonych zmian. Papierowe banknoty Republiki są dla nich bezwartościowe i dalej używają monet z podobizną obalonego Cesarza. W ogóle w całej twórczości Vargasa Llosy motyw polityczny uważam za najlepszy i najbardziej wartościowy.

Waszą uwagę chciałbym jednak zwrócić na twórczość Carpentier Alejo. Ten urodzony w Hawanie syn Francuza i Rosjanki, przeszedł do historii literatury jako jeden z najwybitniejszych pisarzy kubańskich. Wielki erudyta i znawca dziejów i kultury swojego narodu i całej Ameryki Łacińskiej, chyba właśnie przez swą erudycję i ekskluzywność nie jest tak poczytny i popularny jak Julio Cortazar, Gabriel García Márquez czy Isabel Allende. W powieści Eksplozja w katedrze (Carpentier Alejo) daje czytelnikowi pasjonujący obraz Rewolucji Francuskiej z perspektywy drugiej strony Atlantyku i Nowego Świata, uwikłanego w kolonializm i niewolnictwo. Z kolei powieść Harfa i cień (Carpentier Alejo) to beletryzowana biografia Krzysztofa Kolumba, kiedy wielki odkrywca, z poczuciem krzywdy i zapomnienia, rozlicza swoje mające się wkrótce zakończyć życie. Polecam Wam jego twórczość, gdyż jego książki to wielka czytelnicza uczta i wielka intelektualna satysfakcja.
Użytkownik: ewa1207 02.12.2022 00:11 napisał(a):
Odpowiedź na: I dotarliśmy wspó... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
"Można zgłosić dowolną liczbę książek"
A jak liczy się wtedy głos osoby zgłaszającej? Kilkakrotnie, tylko na pierwszą zgłoszoną książkę, czy jeszcze jakoś inaczej?
Użytkownik: Ged 04.12.2022 13:22 napisał(a):
Odpowiedź na: "Można zgłosić dowolną li... | ewa1207
Dołączam do pytania.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 05.12.2022 15:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Dołączam do pytania. | Ged
Dotychczas w przypadku zgłaszania dwóch lub większej liczby tytułów przez jednego użytkownika, głos zliczaliśmy przy każdej pozycji (jako preferencyjne podejście do osób dorzucających kolejne propozycje do zabawy). Ale jest to kwestia, którą doprecyzowujemy w nowych zasadach kolejnej edycji zabawy. Dziękuję Wam - i za pytanie, i za cierpliwość w oczekiwaniu na odpowiedź. / Daria
Użytkownik: ewa1207 06.12.2022 23:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Dotychczas w przypadku zg... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dopiero przed chwilą zobaczyłam, że jest odpowiedź, dziękuję. Właściwie to drugorzędna rzecz, jak jest liczony głos, bo to przecież zabawa, a nie jakieś zawody, ale wiedząc, co idzie "łeb w łeb", łatwiej kibicować :)
Użytkownik: Raptusiewicz 02.12.2022 04:26 napisał(a):
Odpowiedź na: I dotarliśmy wspó... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dorzucam propozycję: Opowiadania wszystkie (Lispector Clarice). Co prawda raczej nie ma szans na wygraną, za mało ocen, ale opowiadania świetne, a w literaturze latynoamerykańskiej jest jedną z najbardziej uznanych autorek.
Użytkownik: Losice 02.12.2022 13:13 napisał(a):
Odpowiedź na: I dotarliśmy wspó... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Z pewnością przeczytałem tę powieść zbyt wcześnie, kończyłem właśnie osiemnaście lat. W moim wydaniu nie było przedmowy Witolda Gombrowicza i nie wiedziałem, że jej urzekające piękno oprócz namiętności ociera się o granice perwersji.
Ten obraz miłosci wchodzącego w dorosłe życie głownego bohatera do starszej i tajemniczej Aleksandry przez długi czas wyznaczał granice moich marzeń i pragnień - i zachował do dzisiaj swój zniewalajacy czar. Wiele lat póżniej przeczytałem przedmowę Witolda Gombrowicza (znajdującą się również na stronie książki w biblionetce).

"W oczach krytyki współczesnej O bohaterach i grobach (Sábato Ernesto) będzie mieć z pewnością tę wadę, iż jest zbyt urzekające. (...) Przypatrzmy się (...) tej powieści Ernesta Sábato należącej do najbardziej podejrzanej kategorii książek: tych, które kończymy czytać o czwartej nad ranem. (...) Mamy w niej do czynienia nie z ideami, lecz z namiętnościami, urzeczeniami, perwersjami, inicjacjami, rytuałami - ze światem poety. (...)

Spędziłem w Argentynie dwadzieścia cztery lata życia, ale nie znam innej książki wprowadzającej lepiej w tajniki wrażliwości południowoamerykańskiej, w jej mity, fobie i fascynacje...".

Jeśli tak postrzegał tę książkę Gombrowicz, to myślę, że powinna się ona znaleźć w naszym konkursie
O bohaterach i grobach (Sábato Ernesto)
Użytkownik: mchpro 02.12.2022 13:22 napisał(a):
Odpowiedź na: I dotarliśmy wspó... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Mario Vargas Llosa to jeden z moich ulubionych pisarzy. Wysoko cenię niemal całą jego twórczość, ale do plebiscytu postanowiłem zgłosić
Rozmowa w "Katedrze" (Vargas Llosa Mario)
Nie będę silił się długie opisy, zacytuję jedynie notę wydawcy, z którą zgadzam się w pełni:

"Rozmowa w "Katedrze" to wielka powieść polityczna, w której autor, opierając się na precyzyjnej intrydze sensacyjnej, daje przekrój całego społeczeństwa peruwiańskiego i ukazuje mechanizmy władzy dyktatorskiej państwa latynoskiego. Wielopłaszczyznowość wątków, oryginalna konstrukcja, swoboda w operowaniu różnymi technikami pisarskimi stawiają powieść Vargasa Llosy w rzędzie największych osiągnięć literackich ostatnich lat.
[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1973]
Użytkownik: fugare 03.12.2022 22:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Mario Vargas Llosa to jed... | mchpro
Rozmowa w "Katedrze" (Vargas Llosa Mario) ma mój głos.
Użytkownik: ilia 05.12.2022 16:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Mario Vargas Llosa to jed... | mchpro
Popieram "Rozmowę w »Katedrze«" Mario Vargasa Llosy. To także pisarz peruwiański, podobnie jak zgłoszony przeze mnie Alfredo Bryce Echenique z książką "Świat dla Juliusza". Widocznie lubię peruwiańskich pisarzy :)
Użytkownik: ilia 03.12.2022 21:45 napisał(a):
Odpowiedź na: I dotarliśmy wspó... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zgłaszam książkę Świat dla Juliusza (Bryce Echenique Alfredo). Rzadko powtarzam książki, ale tę przeczytałam dwa razy i mam zamiar jeszcze raz ją przeczytać. Książka odniosła duży sukces, została przetłumaczona na wiele języków. Jest uważana za jedną z ważniejszych w literaturze iberoamerykańskiej. Opowiada przejmująco o dzieciństwie Juliusza, syna przedstawicieli arystokracji peruwiańskiej i końcu tego dzieciństwa. Przedstawia "wielki świat" Limy widziany oczami dziecka.

Książka została napisana w 1970 r., w Polsce wydał ją PIW w serii Klub Interesującej Książki. Autor Alfredo Bryce Echenique znalazł się na liście Lista dziennika "El Mundo" - 100 najlepszych powieści hiszpańskojęzycznych XX wieku z inną książką.

W Biblionetce "Świat dla Juliusza" oceniło tylko 8 osób (średnia 4,94). Zachęcam do jej przeczytania, choć będzie trudno. Sprawdziłam miejskie biblioteki w Rudzie Śląskiej i w Katowicach - nie ma. Nie ma także w Bibliotece Śląskiej, która jest ostatnią deską ratunku na Śląsku, gdyż tam prawie wszystko jest. Zostają antykwariaty lub rodzina czy znajomi posiadający książki z dawnych lat. Ale warto poszukać.
Użytkownik: yyc_wanda 05.12.2022 18:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgłaszam książkę Świat dl... | ilia
Głosuję na Świat dla Juliusza (Bryce Echenique Alfredo). Bardzo lubię książki, w których świat widziany jest oczami dziecka. Ale masz rację, ze zdobyciem egzemplarza będzie trudno. Co nie znaczy, że nie warto spróbować.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 05.12.2022 19:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgłaszam książkę Świat dl... | ilia
Ja sprawdziłam biblioteki na Śląsku Cieszyńskim: Wisła - nie ma, Ustroń - nie ma, Cieszyn - nie ma. O Istebnej nie wspominam, bo nawet nie ma katalogu online.
Użytkownik: jolekp 05.12.2022 19:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja sprawdziłam biblioteki... | dot59Opiekun BiblioNETki
W mojej są trzy egzemplarze. To jest zastanawiająco dobrze zaopatrzona biblioteka, jak na samo serce azji.
Użytkownik: Foxie 06.12.2022 20:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja sprawdziłam biblioteki... | dot59Opiekun BiblioNETki
Czy miałaś na myśli książkę: "Świat dla Juliusza"? Jeśli tak, to katalog w Cieszynie pokazuję, że jest dostępna. Jedynie: wymagane wcześniejsze uzgodnienie terminu wypożyczenia.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 07.12.2022 08:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy miałaś na myśli książ... | Foxie
Dzięki, sprawdziłam jeszcze raz i już wiem, jaki popełniłam błąd przy wyszukiwaniu: wpisałam nazwisko autora tak, jak figuruje w katalogu Biblionetki - Bryce. I takiego wyniku nie było. Natomiast w katalogu cieszyńskiej biblioteki jako nazwisko autora podany jest drugi człon - Echenique. W takim razie muszę sprawdzić i w tych pozostałych, bo one korzystają z tej samej wersji katalogu i być może też przeoczyłam tam dostępność książki.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 07.12.2022 08:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki, sprawdziłam jeszc... | dot59Opiekun BiblioNETki
W tych bliższych nie ma, a do Cieszyna mam tak lekko 40 min. jazdy w jedną stronę... Ale dobrze wiedzieć, że jest, może latem się podjedzie.
Użytkownik: Foxie 07.12.2022 19:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki, sprawdziłam jeszc... | dot59Opiekun BiblioNETki
Nie ma sprawy :) Czasem trzeba się nagłówkować przy szukaniu w katalogach, ale ważne że coś się znajduję.
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 06.12.2022 11:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgłaszam książkę Świat dl... | ilia
Popieram "Świat dla Juliusza".
Użytkownik: jolietjakeblues 04.12.2022 11:54 napisał(a):
Odpowiedź na: I dotarliśmy wspó... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
I znowu dylemat, "Sto lat samotności" czy "Dzicy detektywi"?
Użytkownik: misiak297 05.12.2022 12:26 napisał(a):
Odpowiedź na: I dotarliśmy wspó... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Oczywiście "Sto lat samotności".
Użytkownik: p.a. 06.12.2022 10:17 napisał(a):
Odpowiedź na: I dotarliśmy wspó... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. "Gra w klasy", Julio Cortazar. Dlaczego? Bo "sfranzuciały Argentyńczyk" mocno wyróżnia się na tle reszty i jest świetnym przykładem na to, że nie samym realizmem magicznym literatura iberoamerykańska stoi.

2. "Rozmowa w katedrze", Mario Vargas Llosa. Bo to jubilerska wręcz robota, jeśli o przyjętą formę narracji idzie.

3. "Burza za progiem", Agustin Yanez. Bo to mało znana rzecz i zasługuje na większe uznanie. Warto też przyjrzeć się, jak autor przemycał faulknerowską narrację na meksykańskim poletku.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 08.12.2022 16:29 napisał(a):
Odpowiedź na: I dotarliśmy wspó... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Na podsumowanie i kolejną turę głosowania zapraszam tutaj: BiblioNETkowa książka miesiąca: grudzień - II etap / Daria
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: