Dodany: 30.11.2022 22:15|Autor: mafiaOpiekun BiblioNETki

Książki i okolice> Książki w ogóle

4 osoby polecają ten tekst.

Wspomnienia z listopada 2022


Zapraszam. ;)
Wyświetleń: 3393
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 46
Użytkownik: margines 30.11.2022 23:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Listopad 2022 (niestety 24.02.2022 „światem zaczęła rządzić…” wojna):

Migranci (Watanabe Issa) - tym razem książkowo chociaż… realnych i tak cały czas mam w głowie; ci książkowi kojarzyli się (przez tę NOC, czarność i wszędobylską ciszę!) z „Wojną w Kuropatkach”. – 6, 19 listopada 2022
Intruzi (Isern Susanna, Wimmer Sonja) - którzy powinni być w cudzysłowie „”. 6!, 19 listopada 2022
Dwudziesty pułk kawalerii; Eskorta; Zasieki na prerii (Goscinny René, Morris (właśc. Bèvére Maurice de)) - 5, 2 listopada 2022.

Po kilku próbach czytelniczych, nieudanych czytankach, porzuconych książkach, w nowy miesiąc w końcu wprowadza mnie Pomylony narzeczony (Szczygielski Marcin)
Użytkownik: ktrya 30.11.2022 23:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Nie było szału ilościowego i jakościowego. Natomiast ostatnie trzy lektury łączyły dwie rzeczy: bohaterowie czytali Dostojewskiego i metrykalnie byli znacznie młodsi (średnio o 20 lat) niż siebie opisywali. Ta pierwsza sprawiła, że niemal w dzisiejszą długą podróż wzięłabym Braci Karamazow, ale ostatecznie zrezygnowałam z targania tego tomiszcza.

Niepowinność (Radziszewski Paweł) - 4 [recenzja na blogu]
Nowoczesność bez granic: Kulturowe wymiary globalizacji (Appadurai Arjun) - 4,5
81:1: Opowieści z Wysp Owczych (Michalski Marcin, Wasielewski Maciej) - 4 [miejscami bardzo zabawna a miejscami mniej interesująca]
Możliwość wyspy (Houellebecq Michel) - 5 [recenzja na blogu]
Listy (Kerouac Jack, Ginsberg Allen) - 4 [Mam trochę zastrzeżeń do redakcji, która pisała uzupełniające noty, tam gdzie były zbędne, bo podawała informacje, które można było wywnioskować z listów, a tam gdzie przydałoby się uzupełnienie biograficzne, np. w bodaj przy roku 1962, w którym jest tylko jeden list, redakcja milczy.]
Pomniejsi wędrowcy (McBride Eimear) - 4 [W końcu jakaś pauzowa książka, którą przeczytałam do końca, bo już jakby po raz trzeci na spotkaniu miała mówić, jak bardzo nudna/nijaka i niewarta lektury jest ta książka, to zaczęliby mnie brać za jakiegoś trolla. Tu w przeciwieństwie do wcześniejszych klubowych powieści mamy interesującego bohatera o bardzo barwnym, choć straumatyzowanym i momentami fatalnym życiorysie.)
Użytkownik: Aquilla 01.12.2022 00:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Z czego zrobiony jest świat: Jak żelazo pomaga nam oddychać, potas pozwala nam widzieć i inne supermoce pierwiastków (Røyne Anja) (4.0) - niby książka o pierwiastkach, ale w sumie to o wszystkim - zaczyna się wykładem z chemii, kończy wykładem z ekonomii. Trochę ciekawych informacji, ale strasznie skacze z kwiatka na kwiatek. No i bardzo norwegio-centryczna - wychodzi na to że Norwegia to raj na Ziemi i wszyscy powinni ją podziwiać. Rady dotyczące racjonalnego wykorzystywania surowców z punktu widzenia Norwegii przypominały rady tych asów ekonomicznych, co to żeby zaoszczędzić proponują wynająć swoje drugie mieszkanie i rzadziej jeść w pięciogwiazdkowych restauracjach.

Dotknięcie pustki (Simpson Joe) (5.0) - chyba najsłynniejsze górskie wspomnienia. Widziałam film, przeczytałam książkę, książka lepsza, chociaż mialam sporą trudność z wyobrażeniem sobie wszystkich szczegółów opisywanej wspinaczki, nawet mimo słowniczka na końcu. No ale ja totalny laik, po górach lubię łazić, ale tylko po ładnie wytyczonych szlakach.

Listonosz dzwoni zawsze dwa razy; Podwójne odszkodowanie (Cain James Mallahan) (3,5) - brzydcy ludzie robią brzydkie rzeczy i spotykają ich brzydkie konsekwencje.Myślałam że lubię konwencję noir, ale zmieniam zdanie - bardzo lubię noir opowiadający o detektywach i śledztwach, ale z punktu widzenia tych złych, już mnie tak nie bawi.

Kosmos: 10 rzeczy, które należy o nim wiedzieć: 14 miliardów lat dla osób, które nie mają dużo czasu (Smethurst Becky) (4.0) - Doktor Becky powadzi jeden z moich ulubionych kanałów na you tubie, więc sprawdziłam, co tam opowiada o kosmosie. Książka dobra, ale strasznie krótka - dobra broszurka dla tych, którzy chcą się wgłębić w podstawy astrofizyki, ale wiele nowego się z niej nie dowiedziałam.
Użytkownik: ilia 01.12.2022 00:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
1. Nokaut: Historia bokserki (Rylik Agnieszka, Zawioła Wojciech) (4) Agnieszka Rylik zaczynała trenować sporty walki jako piętnastolatka. Bardzo szybko osiągnęła sukcesy. Była wielokrotną mistrzynią Polski, Europy i świata w kick boxingu i boksie zawodowym. Fascynująca kobieta.
2. Spalić wiedźmę (Kubasiewicz Magdalena) (4,5) t. 1 cyklu fantasy "Królewska wiedźma"
3. Wiedźma Jego Królewskiej Mości (Kubasiewicz Magdalena) (4,5) t. 2 cyklu. Akcja dzieje się we współczesnym świecie w Krakowie, tylko Polska jest Polanią, monarchią z królem urzędującym na Wawelu i społeczeństwem, którego część włada magią...
4. Panny z Wilka (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter)) (5) opowiadanie z 1932 roku sfilmowane pięknie przez Andrzeja Wajdę w 1979 r.
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 01.12.2022 06:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Z przeczytanych tylko trzy:

32. Księżyce Jowisza (Munro Alice) - 5
33. Przygody wielkiego wezyra Iznoguda: Tom 1 (Goscinny René, Tabary Jean) - 5,5 (z półki)
34. Pierwsze wrażenia (Sittenfeld Curtis) - 4

Podobnie z zaczętymi:

Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >)
Wołanie w górach (Jagiełło Michał)
Matka odchodzi (Różewicz Tadeusz)

:)
Użytkownik: Monika.W 01.12.2022 12:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Średni ten listopad - najlepsze to powtórki starej polskiej fantastyki, tym razem odsłuchane.

65. Święto ognia (Małecki Jakub [pisarz]), ocena: 4,5
Małecki pisze dobrze. To pewnik. Można brać w ciemno. Skusiłam się, bo słyszałam, że ma być sfilmowana. Jakoś wydawało mi się, że Małecki nie jest filmowy. Ale fakt - można to będzie ładnie pokazać.
Powieść dobra, może bez wodotrysków, ale dobra. 2 różne światy - 2 siostry: jedna z porażeniem mózgowym, druga tańczy w Polskim Balecie Narodowym. Trudno o większy kontrast. Która jest szczęśliwsza. Rzeczywistość potrafi nas mocno zaskoczyć...

66. Miecz przeznaczenia (Sapkowski Andrzej), ocena: 5
67. Ostatnie życzenie (Sapkowski Andrzej), ocena: 5
Opowiadania Sapkowskiego czytałam pierwszy raz, gdy ... drukowano je w Fantastyce. Kiedy to było... Odsłuchałam sobie teraz w Audiotece, w tzw. superprodukcji czyli w czymś na kształt słuchowiska. Lubię je, po prostu je lubię. Może nie jest to zachwyt nastolatki i ocenianie na 6. Ale mocna 5 zawsze. No i sentyment do Geralta zostanie we mnie na zawsze. Taki twardy twardziel.... Ale Yennefer jak nie lubiłam, tak nie lubię nadal. Dobrze, że nie ma jej za wiele (w odróżnieniu od serialu).

68. Porwanie Europy (Márai Sándor), ocena: 5
Marai jeździ po Europie zaraz po II wojnie, w 1947 roku - i spisuje swoje odczucia. Miałam skojarzenia z Dziennik podróży do Austrii i Niemiec (Stempowski Jerzy (pseud. Hostowiec Paweł)). Obaj spędzili wojnę trochę z boku - Stempowski w Szwajcarii, Marai na Węgrzech, które de facto też tę wojnę trochę z boku przeżyły (gdy patrzymy np. z punktu widzenia Polski) - a teraz patrzą na krajobraz po bitwie.
Bardzo dobra rzecz. Nie ma w niej właściwie nadziei i optymizmu - może i wojna się skończyła, ale razem z Europą. Z Europą taką, jaka była. Pewnym symbolem i punktem odniesienia, ostoją wartości i kultury. Tego już nie ma. A co będzie??? Marai nie jest optymistą. Cóż, miał rację.

69. Demony Rosji (Jurasz Witold), ocena: 4
Jurasz to polski dyplomata, był na placówkach w Rosji i Białorusi. Opowiada o Rosji znanej mu z własnego doświadczenia. Znam jego aktualne teksty z Onetu, komentujące wojnę i okoliczności powiązane, podobały mi się. Ale książka mnie rozczarowała - nie dowiedziałam się z niej o Rosji niczego, czego bym nie wiedziała. Mam wrażenie, że odbiorcą miało być pokolenie, które nie miało rosyjskiego obowiązkowego od 5 klasy podstawówki i dla którego Rosja to przyjaciel, dostarczający UE tani gaz, aby mogło nam się wygodnie żyć. Jarosz tłumaczy i opisuje rzeczy oczywiste. Nie jest to zła książka, ale nie jest to książka dla mnie.

70. Churchill: Opowieść o przegranym zwycięzcy (Smolar Nina), ocena: 4
Skusiłam się w bibliotece, ktoś przede mną oddawał, wzięłam bez zastanowienia. Nie zachwyciła. Czegoś mi brakowało, bardziej całościowego, obrazu epoki. Ale mnie trudno zadowolić, jeśli idzie o biografie. Cały czas miałam wrażenie, że anegdotycznie ślizgam się po powierzchni.

71. Wyjście z cienia (Zajdel Janusz A. (Zajdel Janusz Andrzej)), ocena: 5
Od jakiegoś czasu powtarzam sobie Zajdle. I nadal mi się podobają. Zajdel to wybitny pisarz, a jago refleksje nad światem są aktualne. Pięknie pokazane, jak można omamić całą ludzkość, jak sami to robimy, jak wcale nie trzeba wielkiego aparatu opresji. Jak za święty spokój oddamy wolność. Smutny bardzo obraz ludzkości, jak zawsze u Zajdla.

72. Quichotte (Rushdie Salman), ocena: 3,5
Skusiłam się opisem: "Błyskotliwy obraz tandetnego, plugawego, przerażającego pandemonium, jakim jest życie w dzisiejszych czasach". I tak jest, przez pierwsze 100 stron intryguje, bawi, zaskakuje. Przez kolejne 100 stron - zaczyna nużyć. A ostatnie 200 to była męczarnia z pytaniem - serio? kolejny raz to samo? wciąż i wciąż to samo? Te same kwestie, powiedziałabym: obsesje. Wciąż i wciąż. Gdyby książka miała 150 stron, pewnie ocena byłaby inna.

73. Paryż na widelcu: Sekretne życie miasta (Clarke Stephen), ocena: 3,5
Opowiastki o Paryżu. Średnie.
Użytkownik: misiak297 01.12.2022 13:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Średni ten listopad - naj... | Monika.W
Niby sfilmowana i nagrodzona, ale z drugiej strony Małecki został zjechany za tę książkę, uznaną za szkodliwą przez niektórych czytelników (ja nie czytałem). Podobno napisał tam sporo bzdur i nielogiczności na temat bohaterki z porażeniem mózgowym. Tak jakby nie było dobrego researchu.
Użytkownik: Monika.W 01.12.2022 21:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Niby sfilmowana i nagrodz... | misiak297
Wiele rzeczy odnośnie bohaterki z porażeniem mózgowym wydawało mi się co najmniej dziwne, a wręcz nieprawdopodobne. Nie mam żadnej wiedzy lub doświadczeń w tym zakresie, to przyjęłam, jak jest.

Nie jest to książka wybitna. Ale Małecki poniżej pewnego poziomu nie schodzi. Na pewno dużo lepsza, niż średnia tego, co się teraz drukuje.
Użytkownik: misiak297 01.12.2022 22:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiele rzeczy odnośnie boh... | Monika.W
Tutaj jest recenzja Wojciecha Szota:

https://zdaniemszota.pl/4208-recenzja-jakub-malecki-swieto-ognia

A w komentarzu odnośnik do bloga i recenzji pewnej blogerki.

No i jeszcze czytałem tę recenzję:

https://siekierka.home.blog/2022/01/27/brak-reprezentacji-jest-lepszy-niz-karykaturalna-reprezentacja-jakub-malecki-swieto-ognia/

Piszę o tym, bo interesowała mnie ta afera.
Użytkownik: Monika.W 02.12.2022 18:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Tutaj jest recenzja Wojci... | misiak297
Bardzo ostre recenzje.

Podobała mi się ta druga oraz ta z linka z komantarza. Pewnie nawet otwarły oczy na parę kwestii, choć też miałam wątpliwości co do matury, skoro 1 zdanie pisze Nastka godzinę.

Natomiast nie podobała mi się recenzja Szota - bo to jest recenzja anty-Małecka. Tak to odebrałam. Szot nie lubi Małeckiego i już. Osobiste wycieczki.

Ja ani nie jestem anty-Małecka, ani nie mam wiedzy o porażeniu mózgowym - Stąd też książce dałam 4,5. Rozumiem oburzenie obu recenzentek - one wiedzą, jaka jest prawda. Ja nie wiem. Nie mam pojęcia o porażeniu mózgowym.
To trochę tak, jak zrezygnowałam z Mroza po 1 książce - bo prawniczo było w niej setki błędów, które mnie uniemożliwiały lekturę. Ale wierzę, że ktoś bez wiedzy prawniczej może mieć przyjemność czytania, skoro nie widzi tych błędów.

Użytkownik: benten 02.12.2022 17:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Średni ten listopad - naj... | Monika.W
Bardzo mnie cieszy Twoje zdanie na temat Zajdla. Ja do tej pory czytałam tylko Limes inferior, ale w przyszłym roku chciałabym poczytać trochę więcej. Zawsze pozytywnie, kiedy inni lubią też.
Użytkownik: Monika.W 02.12.2022 18:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo mnie cieszy Twoje ... | benten
Zajdla wsadzili w szufladę S-F. Według mnie zupełnie bez sensu. To nie jest żadne S-F. To głęboka socjologia i historiozofia. Jak Dukaj.
Następna w planie do powtórki jest Paradyzja.
Użytkownik: benten 02.12.2022 20:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Zajdla wsadzili w szuflad... | Monika.W
Ale nie widzę w tym nic złego. Zauważyłam, że często jak ktoś lubi jakieś książki Pratchetta albo innych sławnych autorów sci-fi czy fantasy, zaczyna od zaznaczenia, że to nie takie fantasy czy sci-fi tylko właśnie dogłębna filozofia. Czemu nie może spełniać obu tych funkcji na raz. Nie mam jakichś szczególnych uczuć do tych gatunków, ale wiele pozycji, które z nich czytałam, było rozważaniem filozoficznym nad naturą ludzką.
Użytkownik: Monika.W 03.12.2022 20:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Ale nie widzę w tym nic z... | benten
Chodziło mi o to, że poprzez łatkę "SF" wiele osób nie sięgnie - bo będą na pewno roboty, statki kosmiczne, podróże międzygwiezdne i kosmici. Tak większość rozumie SF. A u Zajdla jest gdzieś zupełnie w tle, jako przyczynek do rozważań nad naturą ludzką.

Zaś co do Pratchetta - to jest fantasy pełną gębą, ze wszystkimi atrybutami. Tylko po prostu takie fantasy z górnej półki. W końcu "Lalka" też jest romansem - tylko z górnej półki i z wyjątkowo szerokim drugim planem.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 07.12.2022 11:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Chodziło mi o to, że popr... | Monika.W
Po prawdzie to Zajdel raczej siedzi w szufladce S-F socjologiczne, wespół z np. Wnuk-Lipiński Edmund.
Użytkownik: Aquilla 02.12.2022 19:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Średni ten listopad - naj... | Monika.W
Małecki to mi za chwilę z lodówki wyskoczy... wszędzie mi go polecają, a Goodreads to już ze skóry wyłazi i wciska mi w swoich polecankach z 5 pozycji. Może się w końcu się skuszę, chociaż jeszcze się waham. Jakoś książki obyczajowe mi nie wchodzą.
Użytkownik: Monika.W 03.12.2022 20:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Małecki to mi za chwilę z... | Aquilla
To nie próbuj, bo to jednak obyczajówka jest. Albo może spróbuj "Rdzę"? Mnie się najbardziej podobała.
Ja większość odsłuchałam na spacerach - bardzo dobrze się nadaje do tego.
Użytkownik: benten 02.12.2022 17:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Listopad:
Dziewięciu książąt Amberu (Zelazny Roger) Początek niezwykle wciągający i obiecujący, tak że zanim się obejrzałam byłam w połowie książki. Pod koniec pojawiło się kilka powtarzalnych tropów, które zmniejszyły przyjemność czytania, ale ogólnie uważam to pierwsze spotkanie za udane (4,5)

The Nature of the Book: Print and Knowledge in the Making - Adrian Johns informacje może ciekawe, ale lektura szła mi jak krew z nosa (czytałam od września). Książka jest ewidentnie publikacją czyjejś dysertacji, bo styl bardzo charakterystyczny (nie wiem co postawić)

Samopoczucie kulturalne Polaków (Adamski Jerzy) kolejne ciekawe odkrycie, nie pamiętam skąd znalazło się w moim schowku. Raport/esej o stanie kultury i odbioru kultury przez Polaków w latach '80. Wiele ciekawych i aktualnych spostrzeżeń, sporo informacji o których niby wiedziałam, ale głębiej nie myślałam (np wojsku jako mecenasie kultury). Mimo, że jest to tekst jak najbardziej popularnonaukowy to na kartach przebija również poczucie humoru i dystans autora. Inne książki już w schowku (5)

Rzeczy (Perec Georges) Perec jest dla mnie zdecydowanie odkryciem roku, kolejna trafiona pozycja. Tu myślę, że zrozumiałam i odkryłam też więcej niż przy poprzednich spotkaniach. Mimo, że pisana w latach '60 bardzo aktualna. Bo każdy zna ludzi, którzy ciągle marzą o rzeczach nie ze względu na ich walor użytkowy, ale ze względu na walor klasowy. (5)

Więc myślisz, że jesteś człowiekiem?: Krótka historia ludzkości (Fernández-Armesto Felipe) Zbiór bardzo ciekawych esejów łączących niejako filozoficzne pojęcie "człowieczeństwa" z najnowszymi odkryciami genetyki i biologii. Jak zwykle ciekawie (4,5)

Zawód: czytelnik: Notatki o prozie polskiej lat 90 (Nowacki Dariusz) Niestety okazało się, że nie wiem tak dużo o prozie polskiej jak mi się wydawało. Natomiast większość pozycji znałam ze słyszenia, a autorów z innych pozycji, co pomogło mi w odbiorze książki. Jej największym atutem jest pióro autora, więc polecam osobom, podobnie jak ja, mało obeznanym. (5)

Osobne przyjemności (Mathews Harry) Lektura na jeden wieczór, w pewien sposób zabawna. Największym plusem jest długość odpowiednia do zawartości, gdyby książka była obszerniejsza, znudzenie i irytacja pewnie dałyby o sobie znać (4)

Forests and Korean Culture - Young Woo Chun (2,5)

Rok w Prowansji (Mayle Peter) to jest Mayle i Prowansja jakie lubię. Bezpretensjonalnie, z humorem i dystansem. Miło się czyta (5)

Minuta nonsensu (Mello Anthony de) trochę rozumiem, trochę nie rozumiem. Jeśli faktycznie opowiastki miały być nonsensowne, udało się. Myślę jednak, że traktują się zbyt poważnie, żeby poziom nonsensu był tu zamierzony. (3)

Hotel Pastis (Mayle Peter) Trochę o niczym, jednak wolę jego eseje i pamiętniki. Tu niby o budowie hotelu, niby o romansie, niby o przestępstwie, ale tak naprawdę trochę "wish fulfillment" faceta w podeszłym wieku (3)

Ukryte życie lasu: Rok podglądania natury (Haskell David George) Miałam trochę problem z tą książką. Z jednej strony - olbrzymia wiedza autora na temat biologii, fauny i flory. Z drugiej - przeplatana pseudo-głębokimi rozważaniami ubranymi w otoczkę uduchowienia. Te ostatnie nie zdołały do końca zabić przyjemności lektury (4,5)

Between Dreams and Reality: The Military Examination in Late Chosŏn Korea, 1600-1894 - Eugene Y. Park. Praca raczej porządkująca wiedzę i porządkująca istniejące dane. Przydatna, ale nic nowego. (4,5)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 02.12.2022 19:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Listopad: Dziewięciu ks... | benten
A ja sobie przez Ciebie zapycham schowek w bibliotece - za każdym razem z podsumowania wyciągam dwie, trzy pozycje... (tym razem Adamski, Perec i Nowacki)
Użytkownik: Monika.W 02.12.2022 19:45 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja sobie przez Ciebie z... | dot59Opiekun BiblioNETki
Adamski i Nowacki brzmią dobrze. A gdzie się to dostaje? W bibliotekach?
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 02.12.2022 19:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Adamski i Nowacki brzmią ... | Monika.W
Ja wyszukałam w Śląskiej, z tym że nie patrzyłam, czy są dostępne od ręki, bo na zimę robię sobie przerwę w wypożyczaniu (w nadziei, że trochę odciążę półkę pożyczkową, którą jak ostatnio przejrzałam, to o mało nie padłam, uświadamiając sobie, ile tego nabrałam od ludzi i co gorsza, jak dawno...).
Użytkownik: benten 02.12.2022 20:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja wyszukałam w Śląskiej,... | dot59Opiekun BiblioNETki
hahahaha, ja odwrotnie - jestem obłożona przez pożyczanki biblioteczne, nie mam czasu czytać swoich. Plus taki, że do biblioteki trzeba oddać.
W ogóle muszę się pochwalić, kupiłam fotel, podnóżek i zrobię sobie kącik czytelniczy, żeby mi się wygodnie zimę spędziło.
Użytkownik: benten 02.12.2022 20:39 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja sobie przez Ciebie z... | dot59Opiekun BiblioNETki
Wszystkie trzy polecam, chociaż Adamski pisze z obecnego punktu widzenia oczywistości, ale dzięki temu widać, że kwestia konsumpcji kultury w Polsce jest problemem od dawna. W sumie bardzo aktualne spostrzeżenia, zwłaszcza odnoście światopoglądu i nastawienia Polaków jako grupy do kultury i tego co ma oferować. Ja też mam już w schowku inne jego pozycje.
Perec - tak jak mówię, odkrycie roku. Muszę się bardziej przyjrzeć pisarzom z tej grupy OuLiPo, przeczytałam do tej pory Ćwiczenia stylistyczne (Queneau Raymond), a właściwie to Gondowicza, bo poziom gimnastyki tłumaczeniowej, którą musiał wykonać zasługuje na przypisanie autorstwa. Do tej grupy należał też Calvino, więc on jest kolejny na mojej liście, na razie przeczytałam świetne Opowieści kosmikomiczne (Calvino Italo). Co do Rzeczy (Perec Georges), zdecydowanie polecam, zresztą Louri chyba też, bo mówiliśmy o tym z zeszłym miesiącu, jak skończyłam kobylaste Życie instrukcja obsługi (Perec Georges)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 07.12.2022 11:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Wszystkie trzy polecam, c... | benten
Tak jest, "Rzeczy" na pewno dobre i "jednostrzałowe" :)

Wspominasz Gondowicza – a kojarzysz może Paradoks o autorze (Gondowicz Jan) ? Ja mam to od dawna w schowku, ale jest bardzo trudne do zdobycia/wypożyczenia… Ciekaw jestem, czy warto się jednak wysilić.
Użytkownik: benten 07.12.2022 12:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak jest, "Rzeczy" na pew... | LouriOpiekun BiblioNETki
Nie kojarzę, niestety. Gondowicza czytałam Pan tu nie stał: Artykuły drugiej potrzeby (Gondowicz Jan), gorąco polecam i eseje w Przejęzyczeniu.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 02.12.2022 19:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
U mnie wyszło tyle:

Maninbo: Dziesięć tysięcy istnień (Ko Un) (5) [recenzja: Koreańska Spoon River ]
Przesilenie: Droga do siebie, kiedy przytłacza cię świat (May Katherine) (5) [recenzja: Nieneurotypowa kobieta na złocistym szlaku poznania ]
Narkoza (Artymicz Rafał) (2) [czytatka: Czepliwy Czytelnik doznaje szoku z powodu palm w samych bokserkach (i nie tylko) ]
Steinbeck: Wściekły na świat: Biografia (Souder William) (4) [recenzja: Nie chciał być celebrytą ]
Pogo (Sieczko Jakub) (6) [recenzja: Taniec wokół cudzego życia ]
Wyspa zaginionych drzew (Shafak Elif (Şafak Elif)) (5,5) [recenzja: Opowieść jak kwitnące drzewo ]
W ciszy (Bublanová Alžběta) (4) [recenzja: Zaklęty krąg dorosłości ]
Siedem wieków śmierci: Podróż przez życie (Shepherd Richard) (5,5) [czytatka: Czytatka-remanentka XI 22 ]
Miś, Tygrysek i nowi przyjaciele (Janosch (właśc. Eckert Horst)) (3) [czytatka: Czytatka-remanentka XI 22 ]
Krótko i szczęśliwie: Historie późnych miłości (Romaniuk Agata [dziennikarka]) (5,5) [recenzja: Jeśli serce zapłonie, zanim się piasek przesypie... ]

Rendez-vous z Agathą Christie:
Zakończeniem jest śmierć (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (5) [recenzja: Czy to język - i czyj - okazał się winien? ]

Własna półka:
Czarodzicielstwo (Pratchett Terry) (powt.; ocena bez zmian) [recenzja: Prawdziwa magia, Rincewind i KOTY... ]
Siga siga: Smak Grecji na twoim talerzu (Francuz Sabina) (5 ) [recenzja: Nie ma pośpiechu, zdążymy zjeść! ]



Użytkownik: benten 02.12.2022 20:47 napisał(a):
Odpowiedź na: U mnie wyszło tyle: Ma... | dot59Opiekun BiblioNETki
Ja podobno zapycham schowek Tobie, Ty - mnie. Pogo (Sieczko Jakub), Krótko i szczęśliwie: Historie późnych miłości (Romaniuk Agata [dziennikarka]), a Siedem wieków śmierci: Podróż przez życie (Shepherd Richard) już było w schowku po zeszłym miesiącu...
Użytkownik: verdiana 03.12.2022 02:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
85. "Prokurator" Paulina Świst
86. "Komisarz" Paulina Świst
87. "Podejrzany" Paulina Świst
88. "Fighter" Paulina Świst
89. "Lista Lucyfera" Krzysztof Bochus
90. "Pomruk" Michał Śmielak
91. "Arszenik i stare obrazy" Jacek Getner
92. "Boski znak" Krzysztof Bochus
93. "Klątwa Lucyfera" Krzysztof Bochus
94. "Wirtuoz" Krzysztof Bochus
95. "Skóra" Piotr Kościelny
96. "Miłość" Helene Delforge & Quentin Greban
97. "Skrucha" Marek Stelar
98. "Krzywda" Marek Stelar
99. "Ким я мрію бути?" Quentin Greban
100. "Mama" Quentin Greban & Helene Delforge
101. "Co czytali sobie, kiedy byli mali" antologia
102. "Słoneczko" Maria Buyno-Arctowa
103. "Bal u lamorożca" Agata Romaniuk
104. "Rówieśniczki" Katarzyna Tubylewicz
105. "Lotem gęsi" Mariusz Wilk
Użytkownik: Rbit 03.12.2022 12:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Śniadanie pachnie trupem: Ukraina na wojnie (Parafianowicz Zbigniew) (4,5)
Kto czyta teksty autora w Dzienniku Gazecie Prawnej, ten ten wie, czego się spodziewać. Świetne rozeznanie w temacie, kontakty, rozmówcy, ale też chropawy styl, jakby autor chciał na raz przekazać za dużo informacji.

Sprawa osobista (Ōe Kenzaburō) (4,5)
Mocna i chyba jednak dobra rzecz. Waham się, bo postaci zbyt często zamiast dialogować wygłaszają kwestie. Pachnie dydaktyzmem. Zacząłem stare wydanie przełożone z angielskiego, skończyłem świeżo wydanym przekładem z japońskiego.

Najstarsza z Potęg (Kres Feliks W. (właśc. Chmielecki Witold)) (4,0)
Gdy po 15 latach Feliks W. Kres wrócił do pisania, by zakończyć cykl szererski, jeden z wątków rozrósł mu się na tyle, że wyodrębnił go w osobny tom. Gotowy i zredagowany miał premierę tuż po niespodziewanej śmierci autora. "Najstarsza z potęg" to morze. Bezmiary, których ulubieńcami są piracki książę Raladan i jego przybrana córka Ridareta. To ich wątek Kres domyka.
Widać nieco inny styl niż przed laty. Drażni zbyt wiele wyjaśnień dla nowych czytelników. Niektóre wątki zdają się niedokończone, urwane. Jednak dla fanów cyklu gratka.

Jak przeżyć w starożytnym Rzymie (Trafford L. J.) (4,0)
Jak przeżyć w starożytnej Grecji (Garland Robert) (4,0)
Jak przeżyć w starożytnym Egipcie (Booth Charlotte) (4,5)
Idealne, jeśli szukacie na prezent coś lekkiego dla osób zainteresowanych historią, ale niespecjalistów. Opowieści o normalnym życiu. Ubiór, zakupy, choroby, sport, praca... Coś na zasadzie popularnego formatu TV "Polacy za granicą", gdy nasz rodak — emigrant opowiada, jak mu się żyje.

Brzemię pustego morza (Łopalewski Tadeusz) (5,0)
Czytatka Zdrajca, marzyciel, bohater. O życiu i śmierci Patkula.

Moja rodzina i inne zwierzęta (Durrell Gerald) (powtórka, zmiana oceny z 5,5 na 5,0)
Młodość, słońce, przyroda, pasja i dużo brytyjskiego humoru. Nadal bawi, choć nieco mniej niż lata temu, gdy pochłaniałem lekturę jako dzieciak.

Urząd (Breza Tadeusz) (5,0)
Przykład na to, że kiedyś nawet propagandowe przesłanie nie wykluczało wysokiej klasy literatury. Pod antykościelną warstwą Breza zawarł uniwersalny obraz bezradności jednostki wobec układu sił machiny biurokratycznej.

Księgowi w kulturze (Masztalerz Marek, Osikowicz Marcin) (5,0)
W życiu się nie spodziewałem, że książkę o księgowych przeczytam jednym tchem! Trochę analizy stereotypów i masa impresji (miniesejów?) o księgowych w literaturze, filmie, piosenkach itd. Jest w otwartym dostępie.
Użytkownik: benten 03.12.2022 13:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Śniadanie pachnie trupem:... | Rbit
Moja rodzina i inne zwierzęta (Durrell Gerald) to taki dla mnie przykład, dlaczego czasem strach czytać ulubione książki. Czy nostalgia przemówi czy okaże się, że tekst nie jest tak dobry. Zbieram się do Stu lat samotności już któryś miesiąc.

Księgowi w kulturze (Masztalerz Marek, Osikowicz Marcin) do schowka.
Użytkownik: yyc_wanda 03.12.2022 19:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Stoickie ścieżki życia: Od Zenona do Marka Aureliusza (Holiday Ryan, Hanselman Stephen) ocena: 6
Zbiór króciutkich biografii 26 przedstawicieli stoicyzmu, począwszy od założyciela tego nurtu w filozofii, Zenona z Kition, do jej najwybitniejszgo wyznawcy i praktykanta, Marka Aureliusza. Kompilacja wiedzy o filozofii stoickiej na tle historii starożytnej Grecji i Rzymu.
Recenzja: ABC filozofii stoickiej

Życie po życiu (Moody Raymond A.) ocena: 3,5
Klasyk w literaturze opisującej NDE, czyli doświadczenie bliskiej śmierci, relacjonujący prekursorskie badania dr Moody. Na podstawie rozmów z pacjentami, ktorzy przeżyli śmierć kliniczną, dr Moody buduje obraz tego, co nas czeka po „drugiej stronie”.

O psie, który jeździł koleją (Pisarski Roman (pseud. Wolski Józef)) ocena: 6
Piękna opowieść o psie Lampo. Wzruszyła mnie przy pierwszym czytaniu lata temu. Teraz też sprawiła, że zakręciła mi się łza w oku. Cieszy mnie to, że książka jest ciągle lekturą w szkole podstawowej i następne pokolenia dzieci mają okazję poznać przygody Lampo i jego wielkie serce.

Więcej szczegółów: Przeczytane: Q4, 2022
Użytkownik: ka.ja 04.12.2022 15:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
W listopadzie brnęłam przez lektury powoli, czasem nawet z wysiłkiem, i przekopałam się tylko przez cztery książki:
Żółw przypomniany: Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do "Niucha" (Pratchett Terry, Briggs Stephen) - jako dziecko czytałam encyklopedie i leksykony, uwielbiałam to, często niewiele rozumiałam, ale zupełnie mnie to nie zrażało. Okazuje się, że nadal lubię się zagłębiać w porządek alfabetyczny i grzebać w hasłach, skacząc po odnośnikach. Bardzo żałuję, że wydawnictwo Prószyński i Spółka nie pokusiło się o dodanie do imion i nazw własnych ich angielskich oryginałów, bo mnóstwo czasu musiałam spędzić na mozolnym odgrzebywaniu ich w pamięci lub internecie.

Mali tułacze (Lada Wojciech) - mam w rodzinie dzieci Andersa, ale bardzo niewiele wiem o ich losach, bo ciocia nigdy nie chciała tego wspominać, a wujek umarł, zanim mogłam mu zadać jakiekolwiek pytania, miałam więc nadzieję, że w tej książce znajdę jakiś kluczyk do tej części mojej historii rodzinnej, niestety autor bardziej skupił się na miejscach, w które los rzucił małych tułaczy, niż na samych bohaterach tej wyjątkowej odysei.

Krzyk czapli (Cleeves Ann) - rozczarowanie. Dawno się tak nie umęczyłam nad kryminałem, tęsknię za Verą Stanhope, bo męscy detektywi wychodzą pani Cleeves jacyś nieprzekonujący, im więcej jest o ich życiu osobistym, tym nudniej, śledztwo kuleje i grzęźnie w dywagacjach emocjonalno-uczuciowych.

Dzikie żądze: Bronisław Malinowski nie tylko w terenie (Łyś Grzegorz) - świetna biografia na tle epok i kultur, do tego plejada bardzo ciekawych postaci w tle; znakomicie się przy tym bawiłam.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 07.12.2022 10:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
LISTOPAD 2022 (ΣR=25101s;Σm=1934s;𝔼m=2282)

ogólnie pod znakiem (ale niewyłącznym) KWP[8][2022-12-24]

1.(68.) Okrutny miecz (Cameron Miles) 4.5 (806s)
2.(69.) Straszny smok (Cameron Miles) 5.0 (739s)
Wrażenia dopisane do Cykl "Syn zdrajcy" Milesa Camerona

3.(70.) Pożegnanie z biblioteką (Manguel Alberto) 4.0 Manguel i biblioteka (162s)

4.(71.)(CSA.33.1) Homo Faber: Relacja (Frisch Max) 3.5 Główny bohater to inżynier-neurotyk (unikanie współpasażera – ucieczka z samolotu), który wpada w sidła Fatum, ciągnąc go nieświadomego w kierunku tragedii, sprokurowanej przez zdarzenia z młodości. Nie wiem dlaczego, ale nie poruszyło mnie specjalnie, nie identyfikuję się z bohaterem, choć rozumiem jego przemianę. (227s) [Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła]
Użytkownik: ewa1207 09.12.2022 11:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Najsłabszy ilościowo miesiąc w tym roku, a i jakościowo lichutko, jeśli uwzględnić, jakie nadzieje wiązałam z tymi tytułami:
1. Burza (Szekspir (Shakespeare William)) - 4,0.
Podobno to sztuka Szekspira, w której żegna się on ze sceną, podobno najlepszy komediodramat w jego dorobku, ale mnie niezbyt zachwyciła. W zasadzie przeczytałam ją w ramach wstępu do czytania Burza: Czarci pomiot (Atwood Margaret), której dotychczas nawet jeszcze nie zaczęłam.
2. Krzyk czapli (Cleeves Ann) - 3,5
Druga część cyklu Dwie rzeki . Pierwsza mi się podobała, więc i teraz oczekiwałam czegoś super. Ale nie było nawet dobrze, w dodatku przekonałam się, że nic nie pamiętam z tej pierwszej części, więc następnej raczej nie przeczytam, no chyba że z biblioteki, bo na pewno nie kupię.
3. Chołod (Twardoch Szczepan) - 4,5
Jestem wielką fanką Twardochowych powieści, więc naszykowałam się na kolejne cudo. No i podobała mi się ta historia, ale nie styl, w jakim Twardoch ją opowiedział.
4. Miłość w trybie awaryjnym (Lipska Ewa) - 4,5
Mój pierwszy tom poezji Ewy Lipskiej. Na pewno będę wracać i do tej poetki i do tego tomiku.
Użytkownik: jolekp 09.12.2022 11:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Najsłabszy ilościowo mies... | ewa1207
Jakby co, to "Czarci pomiot" (który zresztą bardzo polecam, moim zdaniem to świetna książka) da się czytać bez znajomości "Burzy", bo jest ona tam dokładnie omówiona.
Użytkownik: ewa1207 09.12.2022 11:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Jakby co, to "Czarci pomi... | jolekp
Za późno, już poznałam, i na razie jestem trochę jak Himilsbach z angielskim :D
Ale przeczytam Atwood, nie odpuszczę, choć z Nesbo i Makbetem mam taką samą sytuację na razie, za to rok albo dwa dłużej :)
A w Otellu też jest omówienie, nie potrzeba sobie przypominać? Przypuszczam, że nie polecasz Otello: Ten nowy (Chevalier Tracy) , ale tak na wszelki wypadek pytam, gdybym kiedyś przysiadła nad całym Projektem Szekspir.
Użytkownik: jolekp 09.12.2022 12:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Za późno, już poznałam, i... | ewa1207
Na razie czytałam z tej serii tylko "Burzę" i "Otella". W "Otellu" nie ma omówienia, ale ta książka jest naprawdę kiepska i moim zdaniem niewarta zachodu. Z tego co widziałam w "Zimowej opowieści" też jest na początku streszczenie pierwowzoru.
Użytkownik: ewa1207 09.12.2022 12:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Na razie czytałam z tej s... | jolekp
Dziękuję.
Pytałam o Otella, bo podejrzałam, co oceniłaś, a tu jeszcze dostałam podpowiedź z Zimowej opowieści :)
Użytkownik: JERZY MADEJ 09.12.2022 18:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Lektury - LISTOPAD 2022 r.

1-6. Potop (Sienkiewicz Henryk (1846-1916)) (6) - powtórka
7. Don Garcja z Nawary, czyli zazdrosny książę - w: Dzieła: II (Molier (właśc. Poquelin Jean Baptiste)) (5)
8. Błękitny szafir (Edigey Jerzy (właśc. Korycki Jerzy)) (4)
9. Szkoła mężów - w: Dzieła: II (Molier (właśc. Poquelin Jean Baptiste)) (5)
10. Bogusia (Michalak Katarzyna (ur. 1969; właśc. Lesiecka Katarzyna)) (4,5)
11. Adela (Michalak Katarzyna (ur. 1969; właśc. Lesiecka Katarzyna)) (4,5)
12. Lidka (Michalak Katarzyna (ur. 1969; właśc. Lesiecka Katarzyna)) (4,5)
13. Natręty - w: Dzieła: II (Molier (właśc. Poquelin Jean Baptiste)) (5)
14. Szkoła żon - w: Dzieła: II (Molier (właśc. Poquelin Jean Baptiste)) (5)
15. Rok w Poziomce (Michalak Katarzyna (ur. 1969; właśc. Lesiecka Katarzyna)) (4,5)
16. Powrót do Poziomki (Michalak Katarzyna (ur. 1969; właśc. Lesiecka Katarzyna)) (4,5)
17. Lato w Jagódce (Michalak Katarzyna (ur. 1969; właśc. Lesiecka Katarzyna)) (4,5)
18. Podziękowanie królowi jegomości - w: Dzieła: II (Molier (właśc. Poquelin Jean Baptiste)) (4)
19. Pod kulawym Belzebubem (Wojt Albert (właśc. Sadrakuła Wojciech)) (4) - powtórka
20. Krytyka Szkoły żon - w: Dzieła: II (Molier (właśc. Poquelin Jean Baptiste)) (5)
21. Сатанинско сборище (Пол Дохърти) - Satan in St Mary’s - Szatan w St. Mary's - (Paul Doherty) (5) - BG
22. Improwizacja w Wersalu (Molier (właśc. Poquelin Jean Baptiste)) (4)

W ciągłym czytaniu:

1. Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >)
2. Żywoty Świętych Pańskich na wszystkie dnie roku: Podług najwiarogodniejszych źródeł wyjętych z dzieł ojców i doktorów Kościoła św. (< praca zbiorowa / wielu autorów >)
Użytkownik: beatrixCenci 09.12.2022 23:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Jakoś tak ułożył mi się miesiąc po francusku:

1. Kawabata Yasunari "Chronique d'Asakusa" ("Kronika Asakusy") (3.5) - z opisu wynika, że jest to powieść (lub przynajmniej, jej zamysł) powstała na podstawie kronik-felietonów z dzielnicy Tokio, Asakusy, z lat 30-tych XX. wieku. Nie ma tu w zasadzie żadnej akcji, garstka postaci zarysowanych paroma kreskami, do tego całość cierpi na nużące przeskoki narracyjne od pierwszej do trzeciej osoby, względem cały czas jednej i tej samej osoby. Dziś Asakusa jest uważana za malowniczą i za jedną z dzielnic, które zachowały klimat dawnego Tokio. Wówczas była zaś dzielnicą półświatka, pełną sypiających w parku bezdomnych (w końcu to lata Wielkiego Kryzysu, do tego parę lat przed "akcją" książki, Tokio nawiedziło silne trzęsienie ziemi, które również przyczyniło się do takiej sytuacji) i wszelkiego rodzaju kabaretów, dancingów i klubów nocnych. Poraża nakreślona mimochodem sytuacja japońskich kobiet w tym środowisku - traktowane są jak przedmioty, przekazywane z rąk do rąk bez pytania o zgodę i bez uprzedzenia, są zmuszane do prostytucji w bardzo młodym wieku, a np. właściciel sklepu ma prawo bić zatrudnione ekspedientki, bo nie podoba mu się, że czytają gazety. Tak więc formalnie książka leży, ale można w niej wyczytać trochę ciekawych informacji.

2. Gary Romain (właśc. Kacew Roman, pseud. Ajar Émile) "Tulipe" ("Tulipan") (5) - napisana pod koniec wojny powieść opowiada o byłym więźniu Buchenwaldu, który trafiwszy po wojnie do Ameryki, wpada na pomysł na założenie ruchu duchowego "Modlitwa za zwycięzców", którego zostaje duchowym przywódcą. Początkowo pomysł ten ma być sposobem na wydobycie się z biedy, ale zaczyna zataczać coraz większe koła i w końcu nawet sam założyciel przejmie się swoją rolą. Jest to dziwna książka, coś w rodzaju apokryficznej groteski-fantasmagorii, rzekomo odtworzonej kilka tysiącleci później przez jakąś inną cywilizację, która skrajnie miesza dobrze nam znane fakty o Drugiej Wojnie Światowej, a zarazem jest to apokryf opatrzony przypiskami samego Tulipana, czyli głównego bohatera, którego losy opisuje. Do tego są jeszcze wstawki rodem z "Kubusia i jego pana". Książka bardzo zabawna, choć trudno stwierdzić do końca, jakie było przesłanie autora, w każdym razie sprzeciw przeciwko "miasteczku obok" (w sensie dosłownym: obok obozu koncentracyjnego, a ogólnie jako metafory obojętności ludzi na tragedię dziejącą się tuż obok) na pewno odczuwał też sam autor.
Użytkownik: Rigel90 03.02.2023 11:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
370. Ilona Wiśniewska, „Lud z grenlandzkiej wyspy”, Czarne 2018
371. James Joyce, „Ulisses”, przeł. Maciej Świerkocki, Officyna 2021
372. Krystyna Kurczab-Redlich, „Głową o mur Kremla”, W.A.B. 201
373. Katarzyna Żak, „Wierzeje Czasu”, Ridero 2018
374. Blanca Miosi, „Waldek. Chłopiec, który przebaczył nazistom”, przeł. Piotr Jarco, Autornia 2022
375. Joseph Conrad, „Amy Foster”, przeł. Aniela Zagórska, Dodo Press 2015
376. Laura Savaes, „Za kurtyną. Apogeum”, cykl: Za kurtyną, t. I, You & YA
377. Michael Lewis, „Umysł nieracjonalny. Krótka historia teorii perspektywy”, przeł. Justyna Kukian, Sonia Draga 2018
378. Tomasz Mościski, Kryptonim „Dziady”, Bellona 2018
379. Marcin Majkusiak, „Teneryfa i Gran Canaria”, Ridero 2022
380. Ann-Sophie Barwich, „Węch. Co nos mówi umysłowi”, przeł. Tadeusz Chawziuk, Copernicus Center Press 2022
381. Homer, „Iliada. Wydanie ilustrowane”, przeł. Franciszek Ksawery Dmochowski, Wydawnictwo MG 2022
382. Marta Matyszczak, „Tajemnicza śmierć Marianny Biel”, Wydawnictwo Dolnośląskie 2017
383. Marta Grzebuła, „Joker”, E-bookowo 2014
384. Guillaume Musso, „Zabawa w chowanego”, przeł. Joanna Prądzyńska, Albatros 2021
385. Margit Auer, „Szkoła magicznych zwierząt”, cykl: Szkoła magicznych zwierząt, t. I, przeł. Agata Janiszewska, Debit 2019
386. Margit Auer, „Tajemnica szkolnego podwórka”, cykl: Szkoła magicznych zwierząt, t. II, przeł. Agata Janiszewska, Debit 2019
387. Margit Auer, „W ciemnościach”, cykl: Szkoła magicznych zwierząt, t. III, przeł. Agata Janiszewska, Debit 2019
388. Margit Auer, „Odjazd”, cykl: Szkoła magicznych zwierząt, t. IV, przeł. Agata Janiszewska, Debit 2020
389. Margit Auer, „Hit czy kit”, cykl: Szkoła magicznych zwierząt, t. V, przeł. Agata Janiszewska, Debit 2020
390. Margit Auer, „Szkolny bal”, cykl: Szkoła magicznych zwierząt, t. VIII, przeł. Agata Janiszewska, Debit 2022
391. Maksymilian Dzikowski, „Pieśni widmowej trawy”, Novae Res 2019
392. Artur Owczarski, „Luizjańskie gumbo”, BookEdit 2022
393. Yan Lianke, „Dzień, w którym umarło słońce”, przeł. Joanna Krenz, PIW 2022
394. Martyna Kaczmarczyk, „Gruzja. Jak się żyje Polce w kraju wina, gościnności i drogowych absurdów”, Pascal 2021
395. Jenny Erpenbeck, „Jeszcze nie wieczór”, przeł. Eliza Borg, Sonia Draga 2021
396. Alex Kerr, „Japonia utracona”, przeł. Maria Kwiecińska-Decker, Karakter 2019
397. Maciej Zdzienicki, „Pozagrobowe. Nawiedzone miejsca w Polsce”, Replika 2022
398. Ha-Joon Chang, „Ekonomia. Instrukcja obsługi”, przeł. Barbara Szelewa, Krytyka Polityczna 2015
399. Marta Obuch, „Dama ciężkich obyczajów”, Filia 2021
400. Elżbieta Chojna, Piotr Rowicki, „16.10 do Bergamo”, Wydawnictwo Literatura 2017
401. Colson Whitehead, „Miedziaki”, przeł. Robert Sudoł, Albatros 2019
402. Kesley Miller, „Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie”, przeł. Magda Witkowska, SQN 2019
403. Samanta Schweblin, „Kentuki”, przeł. Tomasz Pindel, Sonia Draga 2020
404. Joanna Lessnau, „Oswoić Hiszpanię”, Novae Res 2020
405. Wasilij Machanienko, „Tajemnica mrocznego lasu”, cykl: Droga szamana, t. III, przeł., Insignis 2020
406. Sasza Hady, „Na końcu wchodzą ninja”, Soda Studio 2015
407. Bartosz Brożek, Michał Heller, Jerzy Stelmach, „Szkice z filozofii głupoty”, Copernicus Center Press 2020
408. Phun Hye-Young, „Dół”, przeł. Marzena Stefańska-Adams, Kwiaty Orientu 2017
409. Magdalena Kubasiewicz, „Wszystko pochłonie morze”, Uroboros 2021
410. Anna Nieznaj, „Dolina niesamowitości”, SQN 2021
411. Souvankham Thammavongsa, „Jak wymówić knife”, przeł. Emilia Skowrońska, Labreto 2022
412. Katarzyna Tubylewicz, „Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą”, Wielka Litera 2019
413. Marta Kisiel, „Bazyl i Licho”, Miętówka 2022
414. Patrick Deville, „Amazonia”, przeł. Jan Maria Kłoczkowski, Noir sur Blanc 2022
415. „Joseph Conrad and Postcriticque”, Palgrave Macmillan 2021
416. Brandon Mull, „Baśniobór”, cykl: Baśniobór, t. I, przeł. Rafał Lisowski, W.A.B 2011
417. Przemysław Wielgosz, „Witajcie w cięższych czasach”, przeł. Mira Michałowska, Rebis 2002
418. Monika Saławecka, „Hejt”, Pascal 2021
419. Katarzyna Maniszewska, „Podróżnik bez powodu. Impresje z drogi”, Poligraf 2012
420. Graham Masterton, „Bazyliszek”, cykl: Nathan Underhill, t. I, przeł. Piotr Kuś, Rebis 2009
421. Helena Kowalik, „Przed sądem II RP”, Muza 2020
422. Dorota Masłowska, „Inni ludzie”, Wydawnictwo Literackie 2022
423. Szymon Falaciński, „Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie”, Prószyński i S-ka 2022
424. Sławomir Koper, „Sekretne życie autorów lektur szkolnych”, Fronda 2020
425. Rosecrans Baldwin, „Los Angeles. Miasto-państwo w siedmiu lekcjach”, przeł. Filip Łobodziński, Czarne 2022
426. Mark Manson, Will Smith, „Will”, przeł. Michał Strąkow, Michał Jóźwiak, Insignis Media 2021
427. „Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku”, Wydawnictwo Literackie 2022
428. Teodor Tripplin, „Lunatyka podróż po księżycu”, Wydawnictwo Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego 2017
429. Wiktor Hajdenrach, „Kalecy. In Domunium via tu”, Wydawnictwo Horyzont Idei 2021
430. Maks Dieter, „Strażnik piekła”, Nakładem autora Paweł Krzysztof Polusik 2022
431. Marcin Łobejko, Łukasz Łamża, „Co się dzieje w świecie kwantów”, Copernicus Center Press 2019
432. N.K. Jemisin, „Miasto, którym się staliśmy”, cykl: Wielkie miasta, przeł. Maciej Pawlak, Grzegorz Gajek, t. I, Imaginatio SQN 2022
433. Marcin Sergiusz Przybyłek, „Gamedec. Granica rzeczywistości”, cyk: Gamedec, t. I, Rebis 2021
434. Jakub Ćwiek, „Drelich. Prosto w splot”, Marginesy 2021
435. Beth O’Leary, „Współlokatorzy”, przeł. Robert Waliś, Albatros 2022
436. Marianne Power, „Help Me. Czy poradniki rzeczywiście pomagają zmienić życie na lepsze?”, przeł. Adriana Celińska
437. Alice Schwarzer, „Moja algierska rodzina”, przeł. Alicja Rosenau, Czarne 2019
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: