Dodany: 2022-11-21 10:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

1 osoba poleca ten tekst.

Wisława Szymborska patronką roku 2023


Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023. Obok polskiej noblistki, patronami nadchodzących 12 miesięcy będą Mikołaj Kopernik oraz Jan Matejko.

Senatorowie uznali, że "rok 2023 będzie nie tylko doskonałą okazją do pełniejszego zaprezentowania postaci Wisławy Szymborskiej oraz jej twórczości, ale także do debaty na temat miejsca poetyckiego słowa we współczesnym świecie".

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce.W 2023 roku będziemy świętować 100. rocznicę jej urodzin. Jubileusz będzie szczególnie świętowany w Krakowie, mieście gdzie Wisława Szymborska spędziła większość swojego życia i gdzie działa Fundacja powołana na podstawie zapis testamentowego poetki opiekująca się jej spuścizną.

Szymborska jest autorką trzynastu tomów poetyckich. W 1996 r. poetka otrzymała literacką Nagrodę Nobla za – jak brzmiało uzasadnienie Akademii Szwedzkiej – "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości". Została także uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego. Jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków.

Źródło: Onet/krakow.pl
Zdjęcie: Filip Miller / PAP
Opracowanie: DZ

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: