Dodany: 16.11.2022 14:33|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

"Egipcjanin Sinuhe" książką listopada!

Kolejny plebiscyt na książkę miesiąca rozstrzygnięty! W listopadzie dzięki Waszym głosom "Egipcjanin Sinuhe" Miki Waltariego został tytułem miesiąca.

Przypomnijmy, że motywem przewodnim głosowania w tym miesiącu był świat antyczny - taki temat wybrał dla Was idiom1983. Tak się też złożyło, że ten sam BiblioNETkowicz odpowiada za głoszenie zwycięskiej propozycji, czyli Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika). ;-)

- To moim zdaniem najlepsza powieść historyczna, jaką kiedykolwiek napisano w całej światowej literaturze. To jest również fascynująca podróż po licznych krajach starożytnego Bliskiego Wschodu: Egipcie, Mezopotamii, minojskiej Krecie, czy kraju Hetytów, którzy jako pierwsi zaczęli używać uzbrojenia produkowanego z żelaza. Wszystko to widziane oczami lekarza-racjonalisty w świecie, gdzie państwo, wiara, władza i religia bardzo często tworzy jedną, spójną i integralną całość (...) - tak uzasadniał swój wybór idiom1983.

W głosowaniu, które równocześnie odbywało się w BiblioNETce oraz w naszych mediach społecznościowych, Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika) zdobył więcej głosów niż konkurencyjne Ja, Klaudiusz (Graves Robert) oraz Pamiętniki Hadriana (Yourcenar Marguerite (właśc. Crayencour Marguerite de)).

Dziękujemy Wam za udział w zabawie! Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o rezultacie naszej zabawy.

A z kolejną odsłoną BiblioNETkowej książki miesiąca wracamy 1 grudnia!

Więcej: BiblioNETkowa książka miesiąca: wybory 2022

/ DZ

Użytkownik: fugare 17.11.2022 10:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Kolejny plebiscy... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika) to nie tylko powrót do antycznego świata. Można pokusić się dzisiaj o odczytanie jej w odniesieniu do współczesnych wydarzeń, podstawiając europejskie potęgi pod ich antyczne odpowiedniki, tak jak podobno zrobił Mika Waltari portretując jednocześnie otaczającą go w okresie II wojny rzeczywistość. Role byłyby rozdzielone już inaczej, ale niestety historia prawie ta sama. To, jak się teraz często ekonomicznie określa, "wartość dodana" tej lektury.
Użytkownik: idiom1983 17.11.2022 12:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Egipcjanin Sinuhe to nie ... | fugare
Mechanizmy władzy i namiętności ludzkiej natury pozostają niezmienne, zmieniają się tylko osiągnięcia cywilizacyjne, postęp techniczny, przemiany obyczajowe i kulturowe, granice i głowy państw. "Egipcjanin Sinuhe" to książka, która barwnie i fascynująco potrafi oddać unikatowość rzeczywistości życia w poszczególnych kulturach czasów starożytnych, a jednocześnie uniwersalizm niezmiennych prawideł, które pchają ludzi do władzy, wojny, nienawiści i nietolerancji. Tak w czasach antycznych, jak i w XXI wieku. To jest moim zdaniem największa wartość znakomitej powieści Miki Waltariego.