Dodany: 10.11.2022 08:31|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Listopadowa książka miesiąca - II etap

Przechodzimy do II etapu głosowania na listopadową książkę miesiąca! Tym razem w finałowej rozgrywce powalczą ze sobą trzy Wasze propozycje poświęcone światu antycznemu.

Przypomnijmy, że w tym miesiącu motyw przewodni wybrał dla Was idiom1983, a jest nim świat antyczny. W I etapie zgłosiliście wiele interesujących propozycji, których lektura może uatrakcyjnić szare, jesienne popołudnia i wieczory. Z powodu remisu pomiędzy dwoma książkami, w finałowym głosowaniu - ku uciesze niektórych ;-) - wezmą 3 tytuły:

- Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika), propozycja zgłoszona przez idiom1983
[uzasadnienie: To moim zdaniem najlepsza powieść historyczna, jaką kiedykolwiek napisano w całej światowej literaturze. To jest również fascynująca podróż po licznych krajach starożytnego Bliskiego Wschodu: Egipcie, Mezopotamii, minojskiej Krecie, czy kraju Hetytów, którzy jako pierwsi zaczęli używać uzbrojenia produkowanego z żelaza. Wszystko to widziane oczami lekarza-racjonalisty w świecie, gdzie państwo, wiara, władza i religia bardzo często tworzy jedną, spójną i integralną całość (...).]

- Ja, Klaudiusz (Graves Robert), propozycja zgłoszona przez benzmanOpiekun BiblioNETki
[uzasadnienie: Wyjątkowo dobrze skonstruowana fabuła, bardzo ciekawe rysy psychologiczne bohaterów. No i te intrygi dworskie!
Pozycja, jak sądzę, która musiała się znaleźć wśród kandydatów.
]

- Pamiętniki Hadriana (Yourcenar Marguerite (właśc. Crayencour Marguerite de)), propozycja zgłoszona przez Losice
[uzasadnienie: Zachwycał się nimi Tomasz Mann, napisana w 1951 roku najsłynniejsza powieść francuskiej autorki.
Pamiętniki cesarza Hadriana skierowane do jego wnuka Marka Aureliusza, największego myśliciela wśród wszystkich cesarzy i prawego człowieka (...).
]

Na który tytuł zdecydujecie się zagłosować? ;-) Na Wasze głosy pod tym wpisem czekamy do 15 listopada do końca dnia. Tradycyjnie, w II etapie głosowanie odbywać się będzie także w naszych mediach społecznościowych, a ostateczne wyniki będą sumą głosów oddanych we wszystkich kanałach.

Powodzenia! ;-)

Więcej: Listopadowa książka miesiąca - I etap
Listę dotychczas wyróżnionych tytułów znajdziecie tutaj: BiblioNETkowa książka miesiąca: wybory 2022

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 10.11.2022 08:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Przechodzimy do ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Oczywiście Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika).
Użytkownik: idiom1983 10.11.2022 09:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Przechodzimy do ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Cieszę się niezmiernie, że trzy wspaniałe książki, które wszystkie przeczytałem i oceniam bardzo wysoko, znalazły się w finale. Głosuję na Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika)# z tego względu, że powieść ta nad wyraz barwnie opisuje liczne kultury czasów antycznych, nie ograniczając się tylko do jednej z nich. Waszej uwadze chciałbym poświęcić także inne niezwykle ciekawe książki, dotyczące kultury i historii starożytnej. Przede wszystkim powieść Julian (Vidal Gore)#.
To historia burzliwego życia i panowania cesarza Juliana Apostaty, który wychowywany w religii chrześcijańskiej, zdecydował się na powrót do hellenistycznego i rzymskiego pogaństwa. Książka ta, jak może żadna inna w całej literaturze, nie obrazuje tak kunsztownie tego, jak wiele chrześcijańska obrzędowość zawdzięcza poprzedzającej jej obrzędowości religii starożytnych Greków i Rzymian. Może nie czyta się jej tak lekko jak książek Gravesa, ale dla każdego, kto po uszy zanurzy się w tamtym świecie, to będzie wielka intelektualna uczta.
Nie wypada też pominąć kontynuacji powieści Ja, Klaudiusz (Graves Robert)#, czyli książki Klaudiusz i Messalina (Graves Robert)#.
W pełni dorównująca części pierwszej, barwnie opisująca cesarskie perypetie Klaudiusza, jak np. zapoczątkowany przez niego podbój Brytanii, w mojej ocenie stanowi z pierwszym tomem zwartą, integralną i wręcz nierozerwalną całość. Przeczytajcie, a przekonacie się sami! 😃
Użytkownik: Raptusiewicz 10.11.2022 11:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Cieszę się niezmiernie, ż... | idiom1983
Julian (Vidal Gore) do schowka :)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 10.11.2022 09:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Przechodzimy do ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Konsekwentnie popieram Ja, Klaudiusz (Graves Robert).
Użytkownik: fugare 10.11.2022 10:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Przechodzimy do ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika) z uwagi na szeroką panoramę świata antycznego, po którym wręcz podróżujemy razem z bohaterem.
Wybieram tylko pomiędzy dwoma propozycjami, bo Pamiętniki Hadriana (Yourcenar Marguerite (właśc. Crayencour Marguerite de)) są mi jeszcze nieznane.
Użytkownik: Losice 10.11.2022 10:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Przechodzimy do ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Pamiętniki Hadriana (Yourcenar Marguerite (właśc. Crayencour Marguerite de)) to nadal mój wybór.
Użytkownik: Marylek 10.11.2022 12:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Przechodzimy do ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Głosuję na Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika)
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 10.11.2022 15:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Przechodzimy do ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika) - podtrzymuję swój głos.
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 10.11.2022 17:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Przechodzimy do ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ponownie Ja, Klaudiusz (Graves Robert)
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 10.11.2022 18:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Przechodzimy do ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika)
Użytkownik: nutinka 11.11.2022 00:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Przechodzimy do ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ja, Klaudiusz (Graves Robert)
Użytkownik: Akrim 11.11.2022 10:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Przechodzimy do ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ja na Ja, Klaudiusz (Graves Robert)
Użytkownik: minutka 11.11.2022 12:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Przechodzimy do ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Głosuję na Ja, Klaudiusz (Graves Robert)
Użytkownik: juti 12.11.2022 22:58 napisał(a):
Ja,Klaudiusz
Użytkownik: Foxie 13.11.2022 14:21 napisał(a):
Głosuję na Ja, Klaudiusz
Użytkownik: Neska 13.11.2022 19:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Przechodzimy do ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Głosuję na - Ja, Klaudiusz ( Graves Robert)
Użytkownik: agatam 14.11.2022 19:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Przechodzimy do ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Głosuję na Egipcjanin Sinuhe.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 15.11.2022 07:51 napisał(a):
Ostatni dzień głosowania na książkę listopada - zachęcamy do udziału! / Daria
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 15.11.2022 13:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Przechodzimy do ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Głos na "Pamiętniki Hadriana".
Główne dlatego, że już tak długo czeka u mnie na półce na przeczytanie. Taka nagroda pocieszenia. :-)
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 16.11.2022 14:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Przechodzimy do ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Znamy wyniki ;-) "Egipcjanin Sinuhe" książką listopada!