Dodany: 08.11.2022 12:24|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Finaliści Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Kapituła Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego wybrała 5 prac, które będą konkurować o tytuł najlepszego dzieła humanistycznego wydanego w Polsce w 2021 roku.

Spośród 61 nadesłanych na konkurs, członkowie Kapituły orzekli, że w finale VIII edycji znalazły się następujące pozycje:
- "Każdy pyta, co z nami będzie": Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie (Ferenc Maria)
- Stanisław Lem: Wypędzony z Wysokiego Zamku: Biografia (Gajewska Agnieszka)
- "Pierre Jacquelot: L'Art de vivre longuement sous le nom de Medee" (Koźluk Magdalena)
- Łódź Ulissesa (Świerkocki Maciej)
- Cień Boga w ogrodzie filozofa: Parc de La Villette w Paryżu w kontekście filozofii chôry (Wąs Cezary)

To już VIII edycja Konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Dzieła zgłaszają uczelnie, jednostki organizacyjne uczelni, instytuty PAN, wydawnictwa naukowe i inne instytucje naukowe. Każdego roku Kapituła Nagrody wskazuje 5 najlepszych prac z takich obszarów jak m.in.: filozofia, historia, psychologia, literaturoznawstwo czy filozofia prawa. Wybrane dzieła wpisują się niejednokrotnie w aktualny dyskurs społeczny i naukowy.

Autor zwycięskiej pozycji, która zostanie wyłoniona z finałowej piątki, otrzyma od Uniwersytetu Łódzkiego 50 tysięcy złotych na dalszy rozwój naukowy. Uroczysta gala wręczenia nagrody 29 stycznia 2023 r w Łódzkiej Filharmonii.

Źródło: uni.lodz.pl
Zdjęcie: uni.lodz.pl