Dodany: 28.10.2022 08:54|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Rafał Matyja laureatem Nagrody im. Jana Długosza

Podczas 25. Międzynarodowych Targów Książki odbyła się specjalna gala, podczas której ogłoszono zwycięzcę Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Laureatem został Rafał Matyja, autor książki "Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością".

Rafał Matyja urodził się w 1967 roku. Jest politologiem i publicystą, wykładowcą Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Stale współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym". Napisał m.in. "Państwo, czyli kłopot" (2009), "Konserwatyzm po komunizmie" (2009), "Rywalizacja polityczna w Polsce" (2013), "Wyjście awaryjne" (2018).

W najnowszej, nagrodzonej książce "Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością" autor opowiada fascynującą historię naszych ziem, ze szczególnym uwzględnieniem miast, w kontekście rozwoju całej Europy. Czerpie z setek trudno dostępnych źródeł, zestawia dane, pozwala wyobrazić sobie, jak tworzyły się zręby nowoczesności i jak wpływało to na codzienne życie mieszkańców – od rewolucyjnego wynalazku dyliżansu po szybką kolej, od organizacji poczty po informatyzację. Równolegle z opowieścią historyczną, obfitującą w barwne, nieraz zdumiewające przykłady, Matyja rozwija metarefleksję nad tym, co w największym stopniu odcisnęło piętno na nas jako społeczeństwie i sposobie, w jaki postrzegamy państwo.

W tym roku w gronie nominowanych znalazły się następujące pozycje:
- Auschwitz: Monografia Człowieka (Cywiński Piotr M. A.)
- Sekrety ludzkiego czasu (Golka Marian)
- Mazurek Dąbrowskiego: Muzyczne narodziny hymnu (Gołąb Maciej)
- Wina, kara, polityka: Rozliczenia ze zbrodniami II Wojny Światowej (Machcewicz Paweł, Paczkowski Andrzej)
- Kłopoty ze sztuką ludową: Gust, ideologie, nowoczesność (Klekot Ewa)
- Awangardowa klisza: Polska fotografia w dwudziestoleciu międzywojennym (Kobylińska Weronika)
- Józef Beck: Biografia (Kornat Marek, Wołos Mariusz)
- Krytycyzm, sceptycyzm i zetetycyzm we wczesnej filozofii greckiej (Kubok Dariusz)
- Miejski grunt: 250 lat polskiej gry z nowoczesnością (Matyja Rafał)
- Intensywność i rzeczy pokrewne (Zaleski Marek)

Konkurs o Nagrodę imienia Jana Długosza nagradza dzieła wnoszące istotny wkład w rozwój światowej nauki i kultury. Strategicznym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja książki naukowej i popularnonaukowej z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki, poprzez aktywizowanie i motywowanie obecnych na polskim rynku wydawnictw do publikowania dokonań polskich naukowców i badaczy.

Źródło: dlugosz.krakow.pl
Zdjęcie: dlugosz.krakow.pl