Dodany: 07.10.2022 09:05|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nominacje do Nagrody Conrada

Poznaliśmy książki nominowane do Nagrody Conrada za rok 2021. Gala wręczenia statuetki odbędzie się 30 października podczas Festiwalu Conrada. O tym, kto zwycięży, zadecyduje kapituła wspólnie z czytelniczkami i czytelnikami, którzy mogą oddać głos za pośrednictwem strony internetowej festiwalu. Sprawdźcie listę nominacji.

Nagroda Conrada zostanie przyznana już po raz ósmy. Prestiżowe wyróżnienie przeznaczone jest dla debiutantów i ma na celu wspieranie autorek i autorów, którzy rozpoczynają pisarską karierę. Szansę na tegoroczną nagrodę mają:
- Szalej (Drzazgowska Monika)
- Story Jones (Pietrala Krzysztof)
- Rzeszot (Sadulski Bartosz)
- Miasto bajka: Wiele historii Kaliningradu (Siegień Paulina)
- Czarnolas (Słowińska Jaga)

W składzie kapituły zasiadają: Julia Fiedorczuk (pisarka, poetka, tłumaczka i wykładowczyni), Monika Ochędowska (dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”), Olga Stanisławska (eseistka, kuratorka i autorka reportaży), Błażej Warkocki (krytyk literacki i wykładowca), Urszula Chwalba (dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada) i Grzegorz Jankowicz (dyrektor programowy Festiwalu Conrada). Przewodniczącym kapituły jest profesor Michał Paweł Markowski (dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada), a funkcję sekretarza nagrody sprawuje Joanna Szulborska (teatrolożka, nauczycielka akademicka i menedżerka kultury).

O tym, kto zwycięży w konkursie, zadecydują zarówno głosy kapituły, jak i publiczności. Odpowiedni formularz jest dostępny na stronie festiwalu, a głosowanie potrwa do 29 października. Gala zwieńczy Festiwal Conrada, który odbędzie się w dn. 24–30 października. Program tegorocznej edycji obejmuje między innymi spotkania z Sylwią Chutnik, Weroniką Gogolą, Carmen Marią Machado, Óscarem Martínezem, Grażyną Plebanek, Zbigniewem Rokitą, Leïlą Slimani, Szczepanem Twardochem, Érikiem Vuillardem i Jakubem Żulczykiem. Na publiczność czeka też pasmo dla dzieci i rodzin, seanse filmowe i wiele innych wydarzeń towarzyszących.

Która z nominowanych książek jest Waszą faworytką?

Źródło: Instytut Książki / Festiwal Conrada
Zdjęcie: Festiwal Conrada
Opracowanie: DZ

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 09.10.2022 15:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Poznaliśmy książ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Cóż... autorów człowiek nie zna, no bo debiutanci. O każdej z tych pięciu książek czytam w tej chwili po raz pierwszy. Tylko trzy z nich mają na stronie notę z grubsza informującą o treści. Ale w sieci można wynaleźć i noty, i nawet okazowe fragmenty treści. Na ich podstawie mogę stwierdzić, że pierwszą, którą bym wybrała do czytania, byłoby Miasto bajka: Wiele historii Kaliningradu (Siegień Paulina),
prawdopodobnie nie zawiodłabym się też, sięgając po Szalej (Drzazgowska Monika) i, być może, Czarnolas (Słowińska Jaga), chociaż nie jestem pewna, bo w tym ostatnim przypadku czytany fragment był trochę za krótki, by stwierdzić, że jest to proza w moim guście.
Natomiast nie zdradzam chęci czytania Rzeszot (Sadulski Bartosz), a już na pewno Story Jones (Pietrala Krzysztof) - zupełnie nie moja bajka.