Dodany: 04.10.2022 16:43|Autor:

Książka: Podróże w cieniu Eskulapa
Wiland Piotr [medycyna]
Notę wprowadził(a): Rosco

Od Autora:

"W swojej książce »Podróże w cieniu Eskulapa« połączyłem trzy moje największe zamiłowania: podróże, medycynę i historię. Zapraszam wszystkich, którzy chcieliby po tą książkę sięgnąć w wersji drukowanej lub w formie e-booka na rzadko uczęszczane szlaki tropami znanych lekarzy podróżników, poetów, pisarzy czy laureatów Nagrody Nobla. Na dwustu stronach w dziesięciu rozdziałach zwiedzam kraje Europy, Azji, Afryki, Ameryki Południowej i Oceanii w poszukiwaniu śladów niezwykłych ludzi czy odkrywania zdrowotnych odsłon w różnych społecznościach jak półrocznego poszczenia przez chrześcijan w Etiopii czy o mocy kavy wypijanej na Fidżi.

Skąd pomysł na taką książkę?

Jednym z motywów, które mnie do tego skłoniły, były moje coroczne inauguracyjne wykłady podczas konferencji Trendy w Reumatologii we Wrocławiu. Dotyczyły one tematyki dość znacznie odbiegającej od standardowej medycyny.

Wspominałem w nich o laureatach Nagrody Nobla, urodzonych w moim mieście czy o Albercie Schweitzerze lub Axelu Munthe. W jednym z rozdziałów książki śledzę losy Alberta Schweitzera, opisując jednocześnie swoje wrażenia z dotarcia do miasteczka Lambarene. Tam znajduje się szpital, gdzie pracował on ponad 40 lat i gdzie zgodnie ze swoim życzeniem został pochowany. Od wielu lat fascynowała mnie postawa i zachowanie ludzi w tamtych trudnych czasach. Przygotowując wykład i myśląc o tych osobach, o których chciałem powiedzieć, wyobrażałem sobie siebie w tamtym okresie i bardzo chciałem być w miejscach, które oni odwiedzili. To był powód mojego wyjazdu do Gabonu, gdzie Albert Schweitzer sprawował opiekę nad chorymi. Była to dla mnie niełatwa wyprawa w pojedynkę. Książka powstała z myślą o osobach, których pasją jest poznawanie świata. Cieszy mnie fakt, że mogłem połączyć w niej podróże ze swoimi zainteresowaniami zawodowymi".

[Wydawnictwo Medyczne Termedia, 2020]