Dodany: 29.09.2022 18:02|Autor: mafiaOpiekun BiblioNETki

Książki i okolice> Książki w ogóle

Książkowe wspomnienia z września 2022

Zapraszam. :)
Użytkownik: ilia 29.09.2022 20:34 napisał(a):
Literatura zagraniczna
1. Witaj, smutku (Sagan Françoise (właśc. Quoirez Françoise)) (2) francuska
2. Blask kobiecości (Gary Romain (właśc. Kacew Roman, pseud. Ajar Émile)) (4,5) francuska
3. Prawdziwe życie (Máté Ferenc) (4,5) amerykańska
Biografie
4. Iłła: Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie (Kuciel-Frydryszak Joanna) (5)
5. Krótka historia o długiej miłości (Kuźniak Angelika, Karpacz-Oboładze Ewelina) (5)
Literatura polska
6. Lata powyżej zera (Cieplak Anna) (5) z noty wyd. - "Powieść o pierwszym pokoleniu, które nie pamięta PRL-u, i ostatnim urodzonym bez smartfona w ręku". Dzieje się głównie w Będzinie, ale nie tylko. Autorka nagradzana, urodzona w 1988 roku.
7. Osiem kroków tanga (Mazurek Krzysztof) (4,5) sensacja
8. Sopot w trzech aktach (Matyszczak Marta) (5) tom 10 cyklu "Kryminał pod psem"
Dziecięca
9. Gdzie jest moja czapeczka? (Klassen Jon) (4)
10. Dziurki w nosie (Yagyu Gen-ichiro) (4)
11. O kocie malarzu, krowie biegaczce i prosiaku tancerzu (Wakuła Paweł) (4,5)
12. Bzdurki czyli Bajki dla dzieci i innych (Andrus Artur) (5)
13. Nowe szaty cesarza (Andersen Hans Christian) (5)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 29.09.2022 21:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Literatura zagraniczna 1... | ilia
Witaj, smutku (Sagan Françoise (właśc. Quoirez Françoise)) mi się jako coś głośnego kojarzy… Czemu tak nisko u Ciebie?
Użytkownik: ilia 30.09.2022 21:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Witaj, smutku mi się jako... | LouriOpiekun BiblioNETki
O tym dlaczego "Witaj, smutku" Françoise Sagan tak nisko oceniłam napisałam obszernie pod czytatką Losice Bonjour, tristesse. Tutaj przekopiuję parę zdań.
"A dwójka (nie jedynka) jest dlatego, że książka napisana jest bardzo dobrze i dobrze się ją czyta. Ale poglądy autorki, która będąc nastolatką napisała tę powieść i niewiele jeszcze wiedziała o życiu, miłości, dorosłych ludziach, a zwłaszcza dorosłych kobietach są na poziomie jej wieku. Może gdyby pisała o swoich rówieśnikach, książka byłaby prawdziwa, a tak jest nieprawdziwa. Tak... można się zanurzyć w pięknych okolicznościach przyrody, w upalnym lecie... w młodości głównej bohaterki. (...)
Françoise Sagan napisała "Witaj, smutku" w wieku 16 lat. (...)
A Françoise Sagan tak myśli i pisze: "Czterdzieści lat, strach przed samotnością, może ostatnie porywy zmysłów..." Co szesnastolatka może wiedzieć o porywach zmysłów dojrzałej kobiety? Myśli, że na pewno są to ostatnie takie porywy, bo... przecież już niedaleko do grobu. (...)
Zezłościła mnie ta książka. Bezmyślna dziewczyna, która dużo myślała, ale swoim postępowaniem i knowaniami zniszczyła wszystko co było do zniszczenia w jej zasięgu. No, ale życie toczy się dalej, Cecylia, bohaterka książki żyje sobie beztrosko dalej. A puenta jest taka - Cecylia czasem się trochę smuci - wtedy gdy wzbiera w niej to uczucie, które nazywa smutkiem. Zamyka wtedy oczy i przywołuje je słowami: "Witaj, smutku!" Super, po prostu super!"
Użytkownik: jolekp 30.09.2022 19:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Niby wygląda, że sporo tego było, ale większość to pozycje na jeden wieczór. Wpadło też nietypowo dużo komiksów.

Piąta łódź (Kompaníková Monika) - 4.5, przedstawiciel literatury słowackiej w moim wyzwaniu europejskim
Motywy osobiste (Marinina Aleksandra (właśc. Aleksiejewa Marina)) - 5.0, prawdopodobnie najlepsza część w tym cyklu
Zagłada i czekoladki (Giza Abelard) - 4.0
- ?... - zapytał czas (Siesicka Krystyna) - 5.0
Chrononauci (Millar Mark, Murphy Sean Gordon) - 4.5
Heartstopper - 5.0
Morderstwo na polu golfowym (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - 4.0
Powstanie: Film narodowy (Świdziński Jacek) - 4.5
Lincoln Highway (Towles Amor) - 4.0, bardzo mieszane uczucia
Calico Joe (Grisham John) - 4.5

Jakby to kogoś obchodziło, tu są moje niebywale światłe uwagi: Się czytało się - 2022
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 30.09.2022 22:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Nawet sporo lektur mi się uzbierało, ale część króciutkich.

Od oddechu do oddechu: Najpiękniejsze wiersze i piosenki (Młynarski Wojciech) (5) [czytatka: Czytatka-remanentka IX 22 ]
Zielona dziewczyna (Sołonowicz-Olbrychska Klementyna) (4,5) [czytatka: Książkowy wehikuł czasu - wyprawa trzynasta ]
Belcanto (Patchett Ann) (5,5) [recenzja: Ten piękny głos ]
Nieumarłe: Na ratunek lwom, tygrysom i innym czworonożnym przyjaciołom (Zgrabczyńska Ewa) (5) [recenzja: Nie-ludzie też zasługują na godne życie ]
ADHD: Mózg łowcy i inne supermoce (Leer Kristin) (4,5) [recenzja: Zdolne wiercipięty, obcesowe gaduły, wrażliwi bałaganiarze, impulsywni twórcy i... kto jeszcze? ]
Zastępy świadków (Sayers Dorothy Leigh) (5) [recenzja: Lord Peter dba o honor rodu ]
Dla syna (Ostrowski Eryk) (5) [recenzja: Prosto i wyraziście o uczuciach ]
Szakszuka: Kuchnia Jerozolimy: Bez granic (Kersh Nidal) (4,5) [recenzja: Zrób falafel, przekrocz granice ]
Samotny jak Szwed?: O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami (Tubylewicz Katarzyna) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka IX 22 ]
Gotuj z fantazją 2 (Salzer Sabine, Dickhaut Sebastian) (4) [recenzja: Więcej podstaw, niż fantazji ]
Janosch (właśc. Eckert Horst) – Panama: Wszystkie opowieści o Misiu i Tygrysku (4,5) [czytatka: Czytatka-remanentka IX 22 ]
Edukacja w PRL (antologia; Brzeźniak Karolina, Dobrzycka Joanna, Herman Aneta i inni) (3) [recenzja: Naukowo i wyrywkowo zarazem ]
Życie to za mało: Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei (Michalewicz Iza) (5,5) [recenzja: Nie ma życia bez cierpienia ]
A tam, cicho być!: Biografia Bohdana Smolenia (Olkowicz Katarzyna) (5) [czytatka: Czytatka-remanentka IX 22 ]
Mini wykłady o maxi sprawach jak: O władzy, o sławie, o równości, o kłamstwie, o tolerancji, o podróżach, o cnocie, o odpowiedzialności zbiorowej, o kole fortuny, o wielkiej zdradzie i inne (Kołakowski Leszek) (powt.; ocena bez zmian) [recenzja: Nie wszystko, co mini, jest mało ważne ]
Gadka: W sześćdziesiąt języków dookoła Europy (Dorren Gaston) (5) [czytatka: Czytatka-remanentka IX 22 ]
Okiem pacjenta (antologia; Tomska Justyna, Baranowska Małgorzata, Błaszczyk Ewa i inni) (4,5) [recenzja: Trochę o medycynie, trochę o sztuce ]

Rendez-vous z Agathą Christie:
ABC zbrodni Agathy Christie: Sekrety z archiwum pisarki (Curran John) (3,5) [czytatka: Tak się autor napracował, a czytelnika zmęczyło... ]

Własna półka:
Kolor magii (Pratchett Terry) (powt.; zmiana oceny z 5 na 5,5) [czytatka: Zielonofioletowe (fioletowozielone?) zauroczenie ]
Zła wola (Horst Jørn Lier) (4,5) [recenzja: Jeden zły, drugi jeszcze gorszy ]
Ucieczka szmuglerów: Przygody Hana Solo i Chewbacki (Rucka Greg) (3) [czytatka: Czytatka-remanentka IX 22 ]

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.10.2022 20:44 napisał(a):
Odpowiedź na: No proszę, jakie porozumi... | benten
Ja w sumie za filozofią nie przepadam, ale to się wyjątkowo fajnie czyta, za wyjątkiem jednego tekstu pt. "Matematyk i mistyk", pasującego do reszty jak kwiatek do kożucha, a przy tym dla mnie zupełnie nie do ugryzienia.
Użytkownik: Rbit 01.10.2022 08:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Tu byli, tak stali (Krauze Gabriel) (5,0)
Ojajebe ten Gabriel Krauze na stopro ma bekę z bogatych białasów, co to po lekturze "już wiedzą wszystko o tym jak żyją te patusiarskie gangusy z bloków". Nic nie wiedzą. Ma ziom talent. (Koniecznie słuchać tej nawijki w audiobooku).

Wyrok na Franciszka Kłosa (Rembek Stanisław) (5,0)
Reportażowo, krótko, mocno, klasycznym stylem, uniwersalnie, bezkompromisowo. Wiele trafnych spostrzeżeń. Np. "Po­la­cy na ogół bar­dziej są wraż­li­wi na to, co się o nich mówi czy pisze, niż na to, jak się ich trak­tu­je".

"Wrócisz do ziemi" (Urbańczyk Przemysław) (3,0)
Interesujący katalog naszych postaw i zachowań odnośnie śmieci i zwłok. Szkoda tylko, że sposób podawania źródeł zdjęć woła o pomstę do nieba.

Średniowiecze i pieniądze (Le Goff Jacques) (4,0)
Najciekawsze w tym eseju są liczne tropy oraz odesłania do źródeł i opracowań.

Kamień cierpliwości (Rahimi Atiq) (4,0)
Zwięźle, poetycko, mocno, niepokojąco. Kobieta, islam, seksualność, miłość. Byłoby znakomicie, gdyby nie zgrzytał mansplaining.

Sprawy sercowe: Historia serca w jedenastu operacjach (Morris Thomas) (5,0)
Ablacja, stentowanie, by-passy, kardiowersja, defibrylacja. Płucoserce, rozruszniki, przeszczepy... O wysiłku, ofiarach, zawiści i odwadze. Z wyczuciem, rzetelnie, bez sensacji czy fabularyzowania. Polecam.

Empuzjon: Horror przyrodoleczniczy (Tokarczuk Olga) (4,0)
Przyzwoicie przeciętny literacki pasaż z cytatów. Krzywdę tej prozie robi postrzeganie przez pryzmat autorki, fragmentów mizoginistycznych czy Manna. Tematów jest dużo więcej. Przez ich nadmiar są niedorobione, ledwie zarysowane. Szkoda
Użytkownik: benten 01.10.2022 19:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Tu byli, tak stali (5,0) ... | Rbit
No to teraz ja Twojego Morrisa do schowka wkładam. Mam nadzieję, że czytanie wyjdzie mi mniej brzydliwie, niż przy pierwszym podejściu.
Użytkownik: Rbit 01.10.2022 21:02 napisał(a):
Odpowiedź na: No to teraz ja Twojego Mo... | benten
Brzydliwości nie powinno być. Ale za to sporo żalu wobec setek zmarłych. Ofiar jakie w imię postępu ponieśli pacjenci. Ale też psy, świnie, cielęta czy pawiany.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 05.10.2022 20:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Tu byli, tak stali (5,0) ... | Rbit
Z opisu Tu byli, tak stali (Krauze Gabriel) trochę jak wariacja na temat słynnej Outsiderzy (Hinton Susan Eloise).
Użytkownik: Rbit 06.10.2022 16:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Z opisu Tu byli, tak stal... | LouriOpiekun BiblioNETki
To tak jakbyś Na zachodzie bez zmian uznał za wariację na temat Chłopców z Placu Broni.
No jednak nie.
Użytkownik: Valaya 14.10.2022 22:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Tu byli, tak stali (5,0) ... | Rbit
"Tu byli, tak stali" przeczytane - zachęciłeś! Świetna rzecz, soczysta i prawdziwa. No i fantastyczny przekład Tomasza Gałązki.
Użytkownik: fugare 01.10.2022 09:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Córka (Ferrante Elena) 5,0 – moja pierwsze książka autorki. Bardzo mi się podoba sposób narracji (tylko pozornie prosty), a szczególnie jej umiejętność przekazywania nastrojów, emocji, budowanie napięcia przy użyciu niewielu słów, oszczędnych opisów. Wydawało mi się, że to będzie taka „literatura środka”, a to dużo, dużo lepsze niż przypuszczałam. Pracowity wrzesień nie pozwolił mi na napisanie recenzji, czy choćby czytatki, ale chciałabym bardzo to nadrobić.

Dolina Muminków w listopadzie (Jansson Tove) 4,5 – bez Muminków, też jest interesująco w Dolinie, ale w tym tomie bardzo smutno, a nawet depresyjnie. Chyba raczej nie dla dzieci, a przynajmniej nie dla młodszych, a zresztą może się mylę – dzieci bywają niezwykle przenikliwe i zaskakująco trafnie oceniają różne sprawy. Tylko 4,5 – bo chociaż kocham Muminki „ za całokształt”, ale jakoś tak ciągle „potykam” się językowo czytając. Może to kwestia tłumaczenia – nie bardzo umiem to wyjaśnić, ale czasami wydaje mi się, że niektóre wyrazy nie znajdują się na właściwym miejscu.

Bracia Burgess (Strout Elizabeth) 5,5 – świetna powieść, dużo różnych problemów: rasizm, strach przed „obcym”, rodzinna trauma, prowincjonalny stan i miasteczko amerykańskie, błyskotliwa kariera jednego z braci kontra emocjonalny, empatyczny, chociaż mniej „ustawiony” brat. Wielu bohaterów, różne portrety psychologiczne, nawet postaci drugo- i trzecioplanowych.

Ścieżki północy (Flanagan Richard) – 6,0 – więcej w czytatce : Wojna, miłość i japońska poezja
Użytkownik: fugare 01.10.2022 10:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Córka 5,0 – moja pierwsz... | fugare
Korekta: chyba szybciej piszę niż myślę, lub odwrotnie.
Spotkanie z Ferrante pierwsz(e), ale książka pierwsz(a), oczywiście.
Użytkownik: ktrya 01.10.2022 13:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Najbardziej stresujący miesiąc w roku za mną, więc moje relacje z książkami były ambiwalentne, dwie porzucone, jeden zachwyt nad zachwytami, większość przeciętność.

Od Katowic idzie słońce (Malinowska Anna) - 4,5 (Będzie recenzja na blogu, choć naprawdę nie wiem, co w niej napisać, reportaż w porządku, nie ma czego się przyczepić.)
Ostatni wywiad (Nevo Eshkol) - 3 (Po spotkaniu pauzowym wciąż trudno mi zrozumieć, dlaczego wszyscy zachwycają się tą powieścią, przeciętna do bólu, z męczącym autotematyzmem, który zdusił w zarodku wszystko, co ciekawe - choćby społeczno-kulturowe tło Izraela. Wywiad na 430 stron? Wytrwałam do 280, na resztę szkoda mi czasu.)
Lekcje chemii (Garmus Bonnie) - 6 (Będzie recenzja na blogu, ta powieść to petarda. Boli, śmieszy, wciąga, wzrusza, koi, wywołuje niepohamowaną wściekłość, wymusza przerwy w lekturze, bo dramatyzm bywa zbyt ciężki, ale z drugiej strony chce się w niej tkwić bez końca. Oryginalny koncept, genialna bohaterka. Na losy Elisabeth Zott można patrzeć przez pryzmat pytania, jak potoczyłyby się losy Marii, gdyby Pierre Curie zginąłby przed otrzymaniem Nobla, a zarazem umiała tak świetnie gotować jak Julia Child?)
Podhale: Wszystko na sprzedaż (Gurgul Aleksander) - 3 (Jest recenzja na blogu)
Słońce też wschodzi (Hemingway Ernest) - niezainteresowana (To ta pierwsza porzucona, w połowie. Lata 20. w Paryżu - czy można spartolić takie okoliczności? Można, bo u Hemingwaya bohaterowie nie rozmawiają, jak bohema w tym czasie o sztuce, literaturze, rewolucji, o tym jak zmienić świat, jak opisać doświadczenie wojny... Tutaj dialogi są tak płytkie, pozbawione jakiejkolwiek filozoficznej refleksji, bohaterowie wymieniają się jedynie uwagami, kiedy się zobaczą znowu, czy gdzieś pojadą, a czy ona mu się podoba, czy serio wyjdzie za niego, a to że nie odpisał(a). Jeśli tylko to pisarz był w stanie wydobyć ze swojego pobytu w Paryżu, to musiał być głuchy. Zarysował postacie płaskie, o nieinteresującym charakterze i losie.)
Fakty muszą zatańczyć (Szczygieł Mariusz) - 4,5 (Początkowo stawiała opór w czytaniu, później stwierdziłam, że pomaga mi przy pisaniu. Szkoda, że wielu tych literackich zabiegów nie mogę zastosować w dysertacji naukowej.)
Użytkownik: ewa1207 01.10.2022 17:35 napisał(a):
1. Sąd w Canudos (Márai Sándor) - 5,0
Mój drugi Márai Sándor , tym razem bardzo udany. Skłania do rozważań o istocie wolności, o tym, czy rezygnacja z kultury i cywilizacji prowadzi do zdziczenia, czy do prawdziwej wolności. No i czy prawdziwa demokracja może używać każdych narzędzi, także siłowych, przeciw tym, którzy świadomie wybrali anarchię?
2. Mondo cane (Jarniewicz Jerzy) – 4,5
Zbiór wierszy na krótkiej liście nominowanych do Nike 2022. Bardzo osobiste; niektóre wydały mi się fascynujące, inne dość hermetyczne (czytaj: nie zrozumiałam ich :D ). Ciut podniosłam ocenę, bo autor jest moim ziomkiem.
3. My fajnopolacy (Stankiewicz Piotr (ur. 1983)) – 4,0
Znalazłam kilka perełek, dla których warto było czytać, ale miejscami autor mękoli zupełnie jak skrytykowani przez niego fajnopolacy.
4. Toccata (Bordowicz Maciej Zenon) – 2,5
Z serii Ewa wzywa 07. Nie pamiętam, kiedy trafiłam w tej serii na coś godnego uwagi, ale jakoś nie mogę się wyzwolić od wracania do niej. To chyba siła przyzwyczajenia i wychowanie na PRL-owskich kryminałkach.
5. Pamiętniki Tatusia Muminka (Jansson Tove) – 5,0
Kolejna pozycja w ramach nadrabiania zaległości z klasyki dziecięcej. Najbardziej podoba mi się ta różnorodność charakterów poszczególnych postaci i to, jak zgrabnie autorka potrafi oddać różne typy ludzkie (dziecięce) w sposób na pewno zrozumiały i dostrzegalny dla dziecięcego czytelnika.
6. Dryfując do Betlejem (Didion Joan) – 2,0
Dokonany przez Joan Didion wybór tekstów własnych z lat sześćdziesiątych.
Wymęczyłam się przy tej książce, była mi kompletnie obca: czasowo, terytorialnie, kulturowo, mentalnie i stylistycznie. A że Rok magicznego myślenia (Didion Joan) też niezbyt mi się podobał, więc pani Didion już podziękuję.
7. Krzywda (Stelar Marek (właśc. Biernawski Maciej)) – 5,0
Już miałam porzucić czytanie powieści Marka Stelara po Ukryci (Stelar Marek (właśc. Biernawski Maciej)) , a tu proszę, taka pozytywna niespodzianka. Nie wiem, czy przyczyna jest po mojej stronie, czy to Stelar taki nierówny, że jedne jego powieści bardzo mi się podobają, a inne są takie słabe, że aż drażnią.
Użytkownik: beatrixCenci 01.10.2022 19:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
1. As w rękawie (Proulx Annie E.) (4.5) - młody chłopak, który nie wie, co ze sobą zrobić, zostaje wysłany przez korporację do "teksańskiego rogu", by zdobywać tereny pod budowę korporacyjnych świńskich ferm. Nie bardzo mu idzie, w ogóle to chętniej się zaprzyjaźnia z mieszkańcami, a do tego na "jego teren" nadciąga konkurencja - z tej samej korporacji zresztą, wskutek czego sytuacja się zdecydowanie zaognia. Gdyby nie nad-realistycznie optymistyczne zakończenie, dałabym pół punktu więcej. Poza tym zgrzyta również próba przedstawienia KKK przez jedną z bohaterek jako organizacji pożytku publicznego.

2. Mazowieckie dróżki (Bogusławska Zofia (Sikorska Zofia)) (5) - powieść - chyba zawoalowana autobiografia, choć nie mogę mieć pewności - rozgrywa się w dwóch planach czasowych. "Teraźniejszość" (chyba lata 60-te, ale to nie jest nigdzie wyraźnie powiedziane) opowiada o babci asystującej wnuczce w różnych zatargach z jej rodzicami, a to przywołuje wspomnienia własnego dzieciństwa w Polsce pod zaborami w początkach XX. wieku (wydarzenia z przeszłości kończą się wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości) - głównie z Warszawy, ale pojawiają się i Nałęczów, i Tarczyn, i Skierniewice, i Włocławek. To taka mała, ale bardzo sympatyczna książeczka, gdzie na tle wydarzeń historycznych przewijają się scenki z życia codziennego rodziny głównej bohaterki, Gosi, opisane w sposób ciepły i nie pozbawiony humoru.

3. Wspomnienia (Oberkirch Henriette-Louise d') (3.5) - naszło mnie chyba na literaturę wspomnieniową, bo to już druga taka książka, którą odkurzyłam z domowej półki w tym miesiącu. Tym razem są to wspomnienia z życia szlachcianki francuskiej tuż przed rewolucją. Mamy tu więc sporo wizyt u zaprzyjaźnionej arystokracji, wycieczek na zakupy i do teatru oraz seanse "somnambuliczne" pełne niesamowicie wręcz trafnych przepowiedni, rzecz jasna. Ponieważ autorka ma nawyk wtrącania co chwilę, z kim się ożenił spotkany w danej chwili osobnik, jak również najwyraźniej wszyscy znani jej krewni i znajomi tegoż, nie jest to lektura pasjonująca, choć ma swoje smaczki w rodzaju wzmianki, jakie było najpopularniejsze psie imię w danym okresie, jaka była moda danego sezonu, jak długą genealogią trzeba się było wykazać, by złożyć wizytę parze królewskiej, albo jak widzieli polską szlachtę i magnaterię arystokraci zachodni (np. jedna dama odmówiła swej ręki pewnemu Radziwiłłowi, bo nie uśmiechało jej się życie w kraju "dzikich Sarmatów odzianych w skóry"). Ale i tak największego gola do własnej bramki strzelił tu wydawca, albowiem zabrakło w książce z 10 stron z samego końca wspomnień (i z początku przypisów)...
Użytkownik: benten 01.10.2022 19:50 napisał(a):
Wrzesień:
7. Książka o czytaniu czyli Resztę dopisz sam (Sobolewska Justyna) Zawsze zapominam jaką wyjątkową przyjemnością jest czytanie o czytaniu. W porównaniu z np. esejami Fadiman (które zresztą autorka obficie cytuje) jest to dość prosty koncept, polegający na zebraniu opinii członków świata literackiego o różne książki, techniki czytania, podejście do pożyczania, półkę wstydu, półkę przy łóżku, sposoby upychania książek itd. Pozwala to czytelnikowi na utożsamienie się z bolączkami tych literatów-czytelników, no bo co Hardwig z Międzyrzeckim zrobiliby z książkami w razie rozwodu? Albo co Meller czyta w łazience? A który z nich nie oddaje książek Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu. A także o tym co się czyta w więzieniu, jakie mody na okładki panują i jaki tytuł sprzeda się najlepiej. A także bardzo uporządkowana bibliografia (5)
6. Człowiek, który śpi (Perec Georges) lubię różnego rodzaju zabawy językowe OuLiPo, chociaż dla zrozumienia wielu z nich brakuje mi kompetencji literackich. Tu wyzwaniem jest przeczytanie historii, która składa się z nawiązań do dzieł literatury światowej (czy to nie większość ksiażek?). Jednocześnie jest to literacko piękny opis stanu depresyjnego z życia autora (5)
5. Mini wykłady o maxi sprawach: Seria trzecia i ostatnia: O długach, o wybaczeniu, o rekordach, o posiadaniu samego siebie, o przeszłości ... (Kołakowski Leszek) Dla odświeżenia, ocena niezmieniona (5).
4. Mini wykłady o maxi sprawach jak: O władzy, o sławie, o równości, o kłamstwie, o tolerancji, o podróżach, o cnocie, o odpowiedzialności zbiorowej, o kole fortuny, o wielkiej zdradzie i inne (Kołakowski Leszek) Dla odświeżenia, ocena niezmieniona (5).
3. Filozofia frywolna (Eco Umberto) wspaniała zdobycz podixitowa, jedna z licznych przyjemności tegorocznego zlotu biblionetkowego. Urocze wierszyki, w których można znaleźć wiele perełek filozoficznych (5)
2.Make, Sew and Mend: Traditional Techniques to Sustainably Maintain and Refashion Your Clothes - Bernadete Banner. Podręcznik wyjaśniający różne techniki szycia ręcznego. Lektura dla mnie jako początkujacej.
1. Lunatycy: Historia zmiennych poglądów człowieka na wszechświat (Koestler Arthur) "Wszechświat Ptolemeusza ma w sobie coś głęboko odpychającego. Jest to dzieło pedanta obdarzonego olbrzymią cierpliwością i znikomą oryginalnością, z uporem maniaka dokładającego kolejne kręgi" [2002:71]. Faktycznie Lunatycy. Ale brakowało mi takiego powolnego spaceru po historii idei, bez sprintu do jednego konkretnego "giganta". To raczej powolny spacer, odwiedzający zaułki zapomnianych czy błędnych teorii. To jednocześnie zaduma nad filozofią przyrody i nad współczesnym stanem nauki starającym się brutalnie rozerwać humanistykę i nauki ścisłe. (5,5)

Niższa niż zwykle objętość skończonych we wrześniu wynika z tych trzech bohaterów, które leżą rozgrzebane:
Możliwość rozumu: Ćwiczenia z metafizyki (Poręba Marcin)
Życie instrukcja obsługi (Perec Georges)
The Nature of the Book (Adrian Johns)
Użytkownik: ka.ja 01.10.2022 20:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Czarodziejska góra (Mann Thomas (Mann Tomasz)) - wiele lat miałam tę książkę na półce, ale nie mogłam jej przeczytać, bo jeden z zeszytów był wklejony dwukrotnie, a drugiego brakowało, idiotyczna sprawa. No ale wreszcie mam kompletny egzemplarz. Aż za kompletny - większość ględzenia Settembriniego i prawie całą logoreę Nephty miałam ochotę wyrżnąć zardzewiałą brzytwą. To, co zostałoby po wycięciu nudziarstwa, byłoby najlepszą książką tego roku w moim czytelniczym rankingu.

Wielki Gatsby (Fitzgerald Francis Scott (Fitzgerald F. Scott)) - myślę, że dwadzieścia lat temu bardziej by mi się podobał, ale i teraz nie narzekam, dobrze mi się czytało, zakończenie mnie usatysfakcjonowało, nic dziwnego, że to już klasyka.

Najgłębsze Południe: Opowieści z Natchez, Missisipi (Grant Richard) - ależ się znakomicie bawiłam tym reportażem! Cacuszko.

Zła wola (Horst Jørn Lier) i Bez granic (Horst Jørn Lier)- porządne kryminały, dobrze skonstruowane zagadki, niezłe tempo, dobra rozrywka.

Pamiętnik księgarza (Bythell Shaun) - pochłonęłam ciurkiem i mam wielką ochotę zamówić pozostałe książki tego autora - bezpośrednio w jego sklepie.

Niespokojni ludzie (Backman Fredrik) - mniej więcej do połowy trochę się irytowałam nagromadzeniem postaci, które będą gadać na każdy temat, tylko nie na ten, o który są pytane, ale potem się wciągnęłam i nawet wzruszyłam. Backman zawsze powoduje u mnie łzawienie.
Użytkownik: margines 02.10.2022 15:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Dzisiaj mam wolny dzień, więc dodam tu to i owo.

Wrzesień 2022 (niestety 24.02.2022 „światem zaczęła rządzić…” wojna):

W muzeum (Verde Susan, Reynolds Peter Hamilton) - 6, 30 września 2022 - bo „Przemek Staroń poleca”.
Bercia i Orson (Samojlik Tomasz) - 5, 28 września 2022 - „bo Samojlik” i „Zwierzaki” - z recenzji Dot „Las to dom niedźwiedzia
Wojna w Kuropatkach (Ryrych Katarzyna (Dziki-Ryrych Katarzyna, Dziki Katarzyna, Ryrych-Korczyńska Katarzyna)) - „bo Ryrych”… i niestety temat; 5,5; 27 września 2022 „Wojny dorosłych – Historie dzieci”. Pomagał mi Smoczek wawelski; „Bohaterowie literaccy czytający książki”.
Sempé i jego świat (Sempé Jean Jacques) - 5,5; 21 września 2022
Tajemnica Floriana (Nissimov Chava) - 5,5; 18 września 2022 „Bohaterowie literaccy czytający książki”.
XY (Rudniańska Joanna (Rudniańska-Zalejska Joanna; pseud. J. B. R.)) - 5, 12 września 2022
Sekret sprzedawcy rowerów (Sempé Jean Jacques) - 5, 4 września 2022
Marcelek (Sempé Jean Jacques) - 5, 2 września 2022 - („To jest takie ładne” by Martin Kac i Michał Łangowski i „Jakie to jest piękne” by Elektryczne Gitary)
Tato, ta ci się udała (Svěrák Zdeněk) - 5,5; 1 września 2022 - aż chciałoby się więcej:) W trochę inny sposób niż zwykle, ale też pomagał mi Smoczek wawelski. „Bohaterowie literaccy czytający książki”.
Ziemia obiecana (Jul (właśc. Berjeaut Julien), Achdé (właśc. Darmenton Hervé)) - 4, powiedzmy, że 1 września 2022. „Bohaterowie literaccy czytający książki”.
Użytkownik: Monika.W 02.10.2022 19:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
50. Opowieści małżeńskie (Wharton Edith (Wharton Edyta, Wharton Edith Newbold Jones)), ocena: 5,5
Wharton jak zwykle - doskonała. Jeśli pisze się o ludziach, to i po 100 latach wszystko nadal aktualne, nic się nie starzeje. Piękne opowieści o uczuciach, zagubieniu, zakłamaniu, konwenansach, poszukiwaniu, itp. Gorąco polecam wszystkim lekturę Wharton.

51. Bowie w Warszawie (Masłowska Dorota), ocena: 5
Moja pierwsza Masłowska. Ku memu zdziwieniu - podobało mi się, nawet bardzo. Może dlatego, że odsłuchałam w Superprodukcji Audioteki. Ale z pewnością książka coś w sobie ma, Masłowska świetnie pisze. Lata 70-te XX wieku pięknie oddane.

52. Dom ojców (Muszyński Andrzej), ocena: 4,5
Zlepek rzeczy różnych - połączonych Jurą Krakowską Częstochowską. I właśnie patriotyzm lokalny podniósł ocenę - te wszystkie Jerzmanowice, Paczółtowice, Skały, Morska, itd... Pustynia i jaskinie. Bardzo dobra jest część o tym, jak Muszyński zaczyna uprawiać ziemię. Reszta to taki misz-masz. Choć ciekawie było poczytać o kulturze jerzmanowickiej, trochę sobie poukładać w głowie kolejność pojawiania się naszych przodków.

56. Trzy tłumaczki (Umiński Krzysztof), ocena: 5
Opowieść o 3 tłumaczkach: Joannie Guza, Annie Przedpełskiej-Trzeciakowskiej i Marii Skibniewskiej. Najbardziej spodobała mi się Skibniewska, choć o niej najmniej jest. Lubię takie osobowości. Ale i tak najlepsze w tej książce jest, co obok życia - recepcja ich tłumaczeń, komentarze, wtręty. Umiński świetnie pisze. I widać, że kocha to, co ja kocham: erudycję taką niewymuszoną. Bardzo dobra rzecz. A Umińskiego warto śledzić.

57. Podziemie pamięci (Ogawa Yōko), ocena: 3,5
Miała być dystopia, w stylu "1984". Za dużo realizmu magicznego, aby było było dystopią. Nie przekonała mnie. Choć japońskość w niej piękna.

58. Rada egipska (Sciascia Leonardo), ocena: 3,5
Spodziewałam się czegoś innego chyba. Mamy tutaj za dużo intrygi, za dużo ludzi, za dużo wszystkiego. A za mało wyspy. Chyba lubię Sycylię, ale nie lubię Sycylijczyków? A przynajmniej szlachty sycylijskiej końca XVIII wieku.
Użytkownik: yyc_wanda 03.10.2022 00:00 napisał(a):
Tajemnice zagubionej modlitwy (Braden Gregg); ocena: 5
Wszystko się zmienia, nawet modlimy się inaczej niż nasi starożytni przodkowie. Warto skorzystać z ich wiedzy o tym, jak rozmawiać z Bogiem, jak prosić, by otrzymać i o tym, jak radzić sobie z cierpieniem. Warto spojrzeć na modlitwę z innej perspektywy niż klepanie wyuczonych pacierzy.

W Dolinie Muminków (Jansson Tove); ocena: 3
Tym razem nie było zachwytów. Ta część Muminków jest tytpowo dziecinna, pełna fanazji, abstrakcji i przygód, które nie przypadły mi do gustu. A i bohaterowie pozbawieni są tego charakterystycznego rysu i kolorytu, który ta bardzo podobał mi się w „Komecie”.

Ludzie: Powieść dla Ziemian (Haig Matt); ocena: 5,5
O tym, jak nas widzi przybysz z planety Vonnadoria. Jego przygody i spostrzeżenia podczas pobytu na naszej planecie są zabawne, czasem nas wzruszą, a czasem zmuszą do zastanowienia. Warto przeczytać, uśmiechnąć się i spojrzeć bezstronnie na siebie i innych przedstawicieli rasy ludzkiej.

Więcej szczegółów: Przeczytane: Q3, 2022
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 05.10.2022 18:04 napisał(a):
WRZESIEŃ 2022 (ΣR=20991s;Σm=1978s;𝔼m=2332)

1.(55.) Zabawy poufne (Osiecka Agnieszka) schowkowane gdzieś koło komentarza Książkowe wspomnienia z kwietnia 2012 :-), więc trochę w schowku poleżało :) Zbiór satyrycznych felietonów nt. relacji damsko-męskich, humorem z lekka przypominających Chmielewską, chwilami konwencja była już mocno męcząca (np. fikuśne imiona i nazwiska). Na szczęście brak tu jeszcze poprawności politycznej, pięknie obrywa się każdej z płci i bardzo wielu przywarom. Niestety – zdaje mi się to być lekturą jedynie rozrywkową, nie pozostanie w pamięci na długo. 4.5 [czyszczenie schowka] (203s)

2.(56.) Nauka a kreacjonizm: O naukowych uroszczeniach teorii inteligentnego projektu (antologia; Coyne Jerry A., Susskind Leonard, Dennett Daniel C. (Dennett Daniel Clement) i inni) Recenzja nagrodzona!: Krytyka równie inteligentna jak projekt… 3.0 [czyszczenie schowka](301s)

3.(57.) Oszuści czy ignoranci: O nadużywaniu nauki do celów politycznych (Whyte Jamie) Schowkowane pewnie koło roku 2015 przy okazji tekstu, którego już nie ma na stronie wydawcy. Książka zwyczajnie nudna. W miarę sensowne rozdziały 2. o efekcie zastępowania (trochę jakby nawiązywał do Bastiata) oraz 5. o szczęściu i jego arbitralnych miernikach, natomiast rozdział 3. o biernym paleniu (głównie wyliczenia, ile np. palący małżonek powinien wypłacić niepalącemu a konto zwiększenia ryzyka zachorowania na raka) albo 4. o globalnym ociepleniu (nieaktualny mocno denializm, również kupa głupawych wyliczeń "jaki jest koszt w funtach i komu wypłacić" – w rodzinie alkoholika radziłby wyliczyć ryzyko DDA itp. i po prostu za nie zapłacić i pić dalej!) bez sensu. 2.5 [czyszczenie schowka](211s)

4.(58.) Skazani na Shawshank (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) Poprawne dłuższe opowiadania Kinga. Choć "Skazani na Shawshank" – liczyłem na jakąś bardziej zaskakującą historię, niż po prostu ucieczka z więzienia. Opowieść o "uczniu" hitlerowskiego zbrodniarza interesująca, choć sama psychologia postaci naciągana. Opowieść z dorastania charakterystyczna dla dobrego Kinga, średniawa obyczajówka. Ostatnie chyba najlepsze – klimatyczny, z lekka gotycki i dickensowski klimat. Trochę przegadane wprowadzenie. 4.0 (512s)

KWP[8][2022-12-24]

5.(59.) Fistaszki zebrane: 1950-1952 (Schulz Charles M.) Pierwsze Fistaszki: mądre, zabawne, przenikliwe, dziś niepoprawne politycznie, naprawdę godne uwagi i wychowawcze. Plus interesujący rys biograficzny autora i intrygujący a obszerny wywiad z nim. 5.0 (351s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

6.(60.)(CSA.34.4) Clea (Durrell Lawrence) wrażenia dorzucone do czytatki Aleksandryjskie przemiany miłości Książka na 4.0 (400s)
Użytkownik: JERZY MADEJ 07.10.2022 22:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Lektury - WRZESIEŃ 2022 r.

1. Ипподром (Николай Леонов) - Hipodrom (Nikołaj Leonow) (4)
2. Ловушка (Николай Леонов) - Pułapka (Nikołaj Leonow) (4)
3. Heu-heu czyli Potwór (Haggard Henry Rider) (5)
4. Zgiń, przepadnij (Rudnicka Olga) (5) - powtórka
5. Nieszczęście w szczęściu (Rudnicka Olga) (5)
6. Opowieści połabskie (Barkowski Robert F.) (4)
7. Radykalni - z Budzym, Dzikim i Stopą rozmawiał Marcin Jakimowicz; z Maleo rozmawiał Dziki (antologia; Jakimowicz Marcin, Budzyński Tomasz, Wacław Grzegorz (pseud. Dziki) i inni) (5)
8. Burza (Szekspir (Shakespeare William)) (6)
9. Cymbelin (Szekspir (Shakespeare William)) (6)
10. Капитан Темпеста (Емилио Салгари) - Capitan Tempesta - Kapitan Tempesta (Salgari Emilio) (5)
11. Historia, której nie było (Jankowiak-Maik Agnieszka (pseud. Babka od histy)) (5)
12. Ambitna Emilka (Arczyńska Zuzanna) (4)

W ciągłym czytaniu:

1. Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >)
2. Żywoty Świętych Pańskich na wszystkie dnie roku: Podług najwiarogodniejszych źródeł wyjętych z dzieł ojców i doktorów Kościoła św. (< praca zbiorowa / wielu autorów >)
Użytkownik: Rigel90 03.02.2023 11:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
278. Laia Aguilar, „Wolfgang (niezwyczajny)”, przeł. Karolina Jaszecka, Widnokrąg 2022
279. Thomas Olde Heuvelt, „Hex”, przeł. Piotr Kuś, Albators 2022
280. Michał Gąsior, „Road Trip: Bliski Wschód”, 92 media Mateusz Cieślak 2022
281. Christopher Berry-Dee, „Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła”, przeł. Tomasz Wyżyński, Czarna Owca 2021
282. Lenka Elbe, „Uranova”, przeł. Anna Dorota Kamińska, Mova 2022
283. Irena Powell, „Zamęt”, Novae Res 2022
284. Ginny Myers Sain, „W mroku płytkich kłamstw”, przeł. Kaja Makowska, Wydawnictwo Kobiece 2022
285. Helen Scales, „Ukryte życie oceanów i grożące mu niebezpieczeństwa”, przeł. Rafał Śmietana, Copernicus Center Press 2022
286. Magda Louis, „Moja rodzina na piętrze”, World Audio Publishing International 2022
287. Brian Hare, Vanessa Woods, „Przetrwają najżyczliwsi. Jak ewolucja wyjaśnia historię człowieczeństwa?”, przeł. Kasper Kalinowski, Copernicus Center Press 2022
288. Reeli Reinaus, „Marius, magia i wilkołaczka Lissi”, przeł. Anna Michalczuk-Podlecki, Widnokrąg 2022
289. Przemysław Wilczyński, „Jan Kaczkowski. Życie pod prąd. Biografia”, WAM 2018
290. Christelle Dabos, „Zimowe zaręczyny”, cykl: Lustrzanna, t. I, przeł. Paweł Łapiński, Entliczek 2019
291. Danuta Szulczyńska-Miłosz, „Podszepty”, Novae Res 2022
292. Katarzyna Zawodnik, „Zapisz zmiany”, JanKa 2022
293. Michael Bussi, „W prażącym słońcu”, przeł. Krystyna Szerzyńska-Maćkowiak, Świat Książki 2021
294. Eimear McBride, „Coś nie tak. Kobiecość i wstręt”, przeł. Aga Zano, Wydawnictwo Pauza 2022
295. Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Szkice estetyczne”, Krakowska Spółdzielnia Wydawnicza 2022
296. Bartosz Hajnowski, „Brut”, Plectrumn 2022
297. Hilda Ostby, „Dlaczego marzyciele uratują świat, czyli co nauka o mózgu mówi na temat kreatwności”, przeł. Milena Skoczko-Nakielska, Marginesy 2022
298. Magdalena Świtoń-Kujawa, „We mgle”, Ridero 2022
299. Wojciech Chmielarz, „Wyrwa”, Marginesy 2020
300. Tomasz Czarny, Karolina Kaczkowska, „Ofiarologia”, Dom Horroru 2017
301. Gabriela Zapolska, „Sezonowa miłość”, Bukowy Las 2022
302. Tomasz Tokarz, „Wolność, wielość, wymiana. Eseje o edukacji epoki sieci i smartfona”, Ridero 2021
303. Wendy James, „W sieci zł@”, przeł. Dorota Pomadowska, Poradnia K 2020
304. Lorena Salazar Masso, „Rana pełna ryb”, przeł. Katarzyna Sosnowska, Mova 2022
305. Marcin Szul, „Do Golumii i z powrotem”, Ridero 2019
306. Ludwik Loreń, „Gabinet z widokiem na może”, WasPos 2022
307. Martyna Pawłowska-Dymek, „Stracone szczęście”, cykl: Wszyscy mamy źle w głowach, t. II, Empik Go 2022
308. Wojciech Czernek, „Bliźniaczki”, Wydawnictwo Feniks 2021
309. Antoni Lange, „Miranda”, Dom Horroru 2004
310. Adrian Bednarek, „Ona”, Amare 2022
311. Magdalena Salik, „Płomień”, Powergraph 2021
312. Paweł Górnik, „Cała prawda o inflacji 2022-2025. Jak uniknąć kryzysu i wielkiej biedy”, Estymator 2022