Dodany: 08.09.2022 14:30|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Trzy polskie książki na Liście Honorowej IBBY

Ogłoszono Listę Honorową IBBY - spis najjlepszych książek dla dzieci, która jest uzupełniania przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych. W tym roku znalazły się tam trzy propozycje z Polski.

Na Listę Honorową IBBY trafiły:
- w kategorii tekst: Lato Adeli (Wolny-Hamkało Agnieszka),
- w kategorii ilustracje: Balonowa 5 (Pasiński Mikołaj, Herba Gosia (Herba Małgorzata)),
- w kategorii tłumaczenie: Była raz starsza pani (Graboff Abner) (w tłumaczeniu Emilli Kiereś i adaptacji graficznej Anny Pol).

Lista Honorowa jest jedną z form promocji literatury dziecięcej, prowadzonej przez IBBY. Co dwa lata wpisywane są na tę listę najlepsze nowości, promujące autorów, ilustratorów i tłumaczy z krajów, będących członkami IBBY. Tytuły w tych trzech kategoriach nominują poszczególne narodowe sekcje. Kryterium wyboru jest wysoki poziom literacki i artystyczny, a także uniwersalne przesłanie, dające książce możliwość i szansę zaistnienia na szerokim rynku. Pierwsza Lista Honorowa IBBY powstała w 1964 roku, kolejne – co dwa lata.

Wszystkie wyróżnione tytuły znajdziecie tutaj.

Źródło: ibby.org/ibby.pl
Zdjęcie: materiały wydawnictw