Dodany: 05.09.2022 07:30|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

"Nad Niemnem" lekturą Narodowego Czytania 2023

Znamy lekturę kolejnej edycji Narodowego Czytania. Decyzją Prezydenta RP, w 2023 roku będzie to "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

Tak ten wybór podczas finału tegorocznej odsłony inicjatywy zaprezentował prezydent Andrzej Duda: - W przyszłym roku przypada 160. rocznica powstania styczniowego; powstania, które w jakimś sensie – można powiedzieć – było także efektem tego romantycznego ducha, który wtedy się rodził, tej właśnie niezgody na niewolę, na tyranię, tego pragnienia wolności, które tak bardzo rozgorzało wtedy w Polakach, zwłaszcza w ludziach młodego pokolenia. Dlatego zdecydowaliśmy – kierując się również głosami, które od lat dobiegały i od internautów, którzy głosowali w naszych plebiscytach, i od ekspertów, którzy wypowiadali się na temat tego, jaka powinna być lektura kolejnych Narodowych Czytań – że przyszłoroczną narodową lekturą, lekturą Narodowego Czytania będzie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

Jak dodał, powieść autorstwa Orzeszkowej "jest nie tylko pokazaniem polskiej duszy, (...) nie tylko niezwykłym opisem polskiej przyrody, polskiego życia tamtych popowstaniowych czasów, po powstaniu styczniowym, ale jest także już w jakimś sensie polemiką właśnie z tym romantycznym duchem. Polemiką, na ile ten duch, kształtując nasze dzieje, służy, a na ile przeszkadza; na ile jest właściwą drogą, a na ile jednak powinien twardo się zetknąć z większą racjonalnością".

Akcja Narodowego Czytania to coroczna inicjatywa, organizowana przez Prezydenta RP, która polega na wspólnym czytaniu wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. 3 września odbyła się 11. edycja tego wydarzenia, której bohaterem były "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Źródło: prezydent.pl
Zdjęcie: NAC / polskieradio.pl