Dodany: 04.09.2022 17:05|Autor: martynak

Wakacje na wsi


Oficjalna recenzja PWN
Recenzent: Martyna Kardyś

Seria książek aktywizujących autorstwa Marcina Kraski to nietypowe podejście do literatury dziecięcej. Poszczególne pozycje wypełnione są treściami poznawczo-rozwojowymi, które rozbudzają ciekawość młodego człowieka do świata. Poświęcone są życiu na wsi, w mieście czy lesie. Czytelnik znajdzie tu odpowiedzi na nurtujące go pytania i przy okazji wzbogaci swój zasób słownictwa.

Trzecia odsłona "WygibLasów" przenosi nas na wieś. Razem z bohaterami rymowanek możemy spędzić wakacje pośród zieleni i zwierząt. Lato to czas żniw i ciężkiej pracy. Wynagrodzeniem za te trudy jest święto plonów, czyli dożynki. Wszystkie te atrakcje zapewniła leśnym przyjaciołom krowa, kierowana wdzięcznością za pomoc w powrocie do domu.

Nie jest to typowa książka. Nie znajdziemy tutaj historii opowiedzianej od początku do końca. "WygibLasy 3" to podobnie jak poprzednie części zbiór rymowanek oraz piosenek bardzo luźno ze sobą powiązanych. Głównym wspólnym mianownikiem jest wiejsko-letnia tematyka. Całość spięta jest pewną klamrą - pierwszy wierszyk opowiada o krowie zapraszającej leśnych przyjaciół na wieś, a ostatni o ich powrocie do domu.

Książka skierowana jest do najmłodszych czytelników, jednak w warstwie słownej przewija się kilka trudnych słów, które mogą stanowić problem. Warto przysiąść z dzieckiem, żeby w razie pewnych wątpliwości móc mu pomóc i dodatkowo wytłumaczyć. Dzięki temu dziecko się nie zniechęci, a jedynie wzbogaci się o nowe pojęcia.

Dopełnienie treści stanowią zadania dodatkowe. Obok każdego wierszyka znajduje się miejsce na ilustrację, która ma zobrazować treść. Do tego znajdziemy bonusowe zadania, które wymagają od dziecka większego zaangażowania, np. wymyślenia własnej piosenki, wykonania pewnej czynności czy poszukania informacji. Wszystko to przekłada się na to, że z pewnością czytelnik nie będzie się nudził podczas pracy z książką.

"WygibLasy 3" obfitują w ciekawe treści, które uczą dziecko nowych rzeczy. Na ile książka była dla niego interesująca, można sprawdzić za pomocą krótkiego quizu, dotyczącego zawartych w niej rymowanek. Kilkanaście pytań sprawdza, jak uważnie czytelnik zapoznał się z nimi. Nagrodą za przeżytą przygodę jest proporczyk wakacyjnego nastroju, po którego zdobyciu malec poczuje satysfakcję i z pewnością zechce kontynuować przygodę z czytelnictwem.

Ocena: 5/6

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 202
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: