Dodany: 2022-08-27 14:49|Autor:

zawartość zbioru


- Champfleury: Opiekun figur woskowych
- Camille Lemonnier: Zabójca kobiet; Sukub; Kobieta w zielonym czepku
- Léon Bloy: Staruszek rezydent; Ostatni wypiek
- Joris-Karl Huysmans: Z prądem
- Octave Mirbeau: Numer 24; Piosenka Carmen; Biedny Tom!; Galanteria skórzana; Pawilonik; Pstra krowa
- Jean Richepin: Cesarz; Lilith; Papuga; Siostry Moche
- Jean Lorrain: Dama o krwistych wargach; Paskuda; Dworcówka; Skarga pośmiertna; Dolmancé; Szpary maski; Walc z "Giselle"
- Georges Rodenbach: Przeprowadzka; Wielkomiejski myśliwy; Przyjaciel luster
- Remy de Gourmont: Fegor; Faun; Mała Danae; Na progu; Wodniste oczy; Nieuchwytne; Amator
- Henri de Régnier: Opowieść Damy od Siedmiu Zwierciadeł; Śmierć pana de Nouâtre i pani de Ferlinde; Pod znakiem klucza i krzyża
- Gabriel Mourey: Lord Sorry; Spotkanie
- Marcel Schwob: Arachne; Człowiek w masce; Bramy opium; Orfila 52 i 53; Król w złotej masce; Tamten dom


[Wydawnictwo Sic!, 2021]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 47
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: jolietjakeblues 2022-09-22 19:48 napisał(a):
Odpowiedź na: - Champfleury: Opiekun fi... | jolietjakeblues
Gabriel Mourey (Marsylia 1865 - Neuilly-sur-Seine 1943). Poeta, dramaturg, powieściopisarz, eseista, krytyk sztuki, autor tomu opowiadań "Monada" (1894), którym debiutował jako prozaik. Anglofil, tłumaczył poezje Swinburne'a i Poego, bardziej od impresjonistów cenił angielskich prerafaelitów, szczególnie Rossettiego, któremu poświęcił książkę, a wyżej od francuskiej sztuki dekoracyjnej stawiał ruch artystyczny Arts and Crafts Williama Morrisa. Był przyjacielem Lorraina, przyjaźnił się i współpracował z Debussym, wielbił Wagnera. Szerokości jego zainteresowań dowodzi biografia prowansalskiej beginki, św. Dulceliny, ekstatyczki, żyjącej w latach 1214-1274, oraz tom "Paryskie zabawy ludowe" (1906), wydany w nakładzie stu trzydziestu egzemplarzy z pięknymi grawiurami Edgara Chahine'a.
Użytkownik: jolietjakeblues 2022-09-27 10:44 napisał(a):
Odpowiedź na: - Champfleury: Opiekun fi... | jolietjakeblues
Remy de Gourmont (Bazoches-au-Houlme 1858 - Paryż 1915). Pochodził ze starej arystokratycznej rodziny osiadłej w Normandii. Studiował prawo w Caen, po uzyskaniu licencjatu w roku 1879 przeniósł się do Paryża, gdzie w latach 1881-1891 pracował jako kustosz w Bibliotèque Nationale. Przez te lata zdobył niezwykle rozległą erudycję, poznał wielu literatów odwiedzających Bibliotekę i nawiązał trwałe przyjaźnie m.in. z Villiers de l'Isle Adamem, Huysmansem i Mallarmém, a z młodszych z Alfredem Jarry. W roku 1890 wydał powieść "Sykstyna. Romans z życia cerebralnego", który ugruntował jego pozycję literacką. W tym samym roku wraz z grupą przyjaciół założył pismo "Mercure de France", którego był filarem. Pisał powieści, opowiadania, poezje, sztuki teatralne oraz liczne eseje literackie i filozoficzne. Najbardziej znanym jego dziełem jest dwutomowa "Księga masek" (1896 i 1898), zbiór portretów pisarzy symbolistów, ilustrowany przez Félixa Vallottona.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: