Dodany: 29.07.2022 07:56|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wystawa plenerowa "Baczyński bez filtra" w Warszawie

34 fotografie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zainspirowane wierszami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, które zostały nagrodzone i wyróżnione w ogólnopolskim konkursie "Baczyński bez filtra", prezentuje wystawa pod tym samym tytułem. Ekspozycja została otwarta w czwartek 28 lipca przed Kordegardą, czyli galerią Narodowego Centrum Kultury.

Inauguracja wystawy odbyła się w przededniu 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – wybitnego poety, mistrza słowa, a także uczestnika ruchu oporu, żołnierza Armii Krajowej, który w wieku 23 lat, w czwartym dniu powstania, w Pałacu Blanka zginął od kuli niemieckiego snajpera.

Konkurs "Baczyński bez filtra" rozpoczął się 4 sierpnia 2021 roku, w rocznicę śmierci poety i trwał do 31 grudnia. Skierowany był do młodzieży szkolnej, a zdanie konkursowe polegało na wykonaniu zdjęcia, będącego osobistą interpretacją wybranego wiersza Baczyńskiego. Łącznie do konkursu 450 uczniów zgłosiło ponad 1,1 tys. fotografii. Laureatów konkursu ogłoszono w 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, czyli 14 lutego 2022 r.

Organizatorem konkursu była Fundacja na Rzecz Wielkich Historii, mecenasem – Fundacja PGE, a honorowymi patronami: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury.

Efektem konkursu będzie także wydany pod koniec 2022 roku album, w którym prace prezentowane na wystawie posłużą jako narzędzie dla nauczycieli, dzięki któremu będą mogli włączyć w proces nauki nowe technologie, np. Instagram. Album trafi do około 700 szkół w całej Polsce.

Źródło: PAP/Instytut Książki
Zdjęcie: IK