Dodany: 25.07.2022 15:50|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

1 osoba poleca ten tekst.

Sejm ustanowił 2023 Rokiem Aleksandra Fredry


Sejm ustanowił 2023 Rokiem Aleksandra Fredry. Związane jest to z przypadającą w przyszłym roku 230. rocznicą urodzin najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich.

Aleksander Fredro wywodzący się ze starej rodziny szlacheckiej o kilkusetletniej tradycji urodził się 20 czerwca 1793 roku w majątku rodzinnym w Surochowie k. Jarosławia. Jako 16-letni chłopiec wstąpił na ochotnika do armii Księstwa Warszawskiego dowodzonej przez księcia Józefa Poniatowskiego. Brał udział m.in. w wyprawie na Moskwę w 1812 roku, dosłużył się stopnia kapitana. Za męstwo w walkach został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, a przez cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte Orderem Legii Honorowej” – napisano w uchwale Sejmu.

Uchwała określa Fredrę jako "twórcę oryginalnej polskiej komedii". Napisał on kilkadziesiąt utworów scenicznych: jednoaktówek i komedii wieloaktowych, fars, grotesek i wodewilów, które trafiały na sceny teatrów: lwowskiego, warszawskiego i krakowskiego. Zadebiutował w 1818 roku swoją pierwszą komedią "Pan Geldhab", a sceniczną inauguracją kariery była jednoaktówka "Intryga na prędce, czyli Nie ma złego bez dobrego", wystawiona po raz pierwszy w 1817 roku. Najbardziej znanymi dziełami Aleksandra Fredry są "Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca", "Zemsta", "Damy i huzary", "Pan Jowialski" czy "Dożywocie'”.

Fredro znany jest także jako twórca bajek i wierszy dla dzieci, m.in. “Małpy w kąpieli”, “Pawła i Gawła” oraz “Osiołkowi w żłoby dano”. Jest również autorem pamiętników z epoki napoleońskiej “Trzy po trzy”, uznanych za klasykę literatury wspomnieniowej.

Aleksander Fredro zmarł we Lwowie w 1876 roku.

Źródło: Sejm/Rynek Książki
Zdjęcie: Aleksander Raczyński - http://www.marchand.pl/obraz.php?id=435&l=pl
Opracowanie: DZ

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: