Dodany: 12.07.2022 13:50|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nominacje do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida

W tym roku Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida za całokształt twórczości odbierze jeden z najznakomitszych aktorów teatralnych i filmowych, Andrzej Seweryn. Kapituły nagrody zdecydowały również o nominacjach w kategoriach Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne i Teatr za dzieło lub kreację powstałe w 2021 roku.

Tegoroczną statuetkę Nagrody "Dzieło Życia", przyznawaną za całokształt twórczości, odbierze należący do grona najznakomitszych polskich aktorów teatralnych i filmowych – Andrzej Seweryn. Laureat jest cenionym artystą scen polskich i zagranicznych. Jako jeden z nielicznych cudzoziemców w historii, otrzymał angaż do Comédie Française, jednego z najbardziej prestiżowych zespołów teatralnych na świecie.

Nominacje w kategorii Literatura otrzymały następujące pozycje:
- Do syta (Cichy Michał),
- Święto ognia (Małecki Jakub [pisarz]),
- Pamiętam (Stankiewicz Piotr (ur. 1983)).

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida ustanowiona została 29 października 2001 roku przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. Przyznawana jest corocznie artystom tworzącym na Mazowszu w czterech kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr za wybitne dzieło bądź kreację powstałe w roku poprzedzającym. Od 2005 roku Samorząd Województwa Mazowieckiego przyznaje również nagrodę specjalną “Dzieło Życia” za całokształt twórczości artyście tworzącemu na obszarze województwa mazowieckiego.

Celem i ideą Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida jest przede wszystkim ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów mazowieckich – z pochodzenia lub wyboru – przyczyniających się do wzrostu rangi naszego regionu na mapie kulturalnej Polski i Europy.

Laureaci Nagrody otrzymują okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 30 tysięcy złotych, a laureat Nagrody “Dzieło Życia” 40 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody otrzymują imienny medal okolicznościowy oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych.

Za którą z literackich nominacji najbardziej trzymacie kciuki?

Źródło/zdjęcie: nagrodanorwida.pl
Opracowanie: DZ