Dodany: 07.07.2022 21:53|Autor: mirejlle

Czytatnik: Słowo jest darem

Lektury lipca 2022

47.
Chemia śmierci (Beckett Simon)
48.
Zapisane w kościach (Beckett Simon)
49.
Niewybaczalne (Janiszewska Izabela)
Ocena: 4,5

Gatunek: thriller, sensacja, kryminał

Lato u mnie kryminałem stoi. Dobrze się to czyta i już. Przy okazji można się kilku ciekawych rzeczy dowiedzieć. :)
50.
Idealna (Stachula Magda)
Gatunek: thriller, sensacja, kryminał

Tak sobie rozrywkowo wzięłam bez większej analizy, spodobał mi się opis.
No i cóż, dosyć niewiarygodna, a w dodatku zdarzyło się to, czego w kryminałach nienawidzę, domyśliłam się wszystkiego w połowie, choć oczywiście zbyt intensywnie nie myślałam, żeby nie psuć sobie do reszty przyjemności. No i naprawdę w domyślaniu się kto zabił nie jestem mistrzynią. Za drugi tom więc serdecznie podziękuję. Jak i z poprzednim cyklem tej pani zrobiłam.

51.
Kąkol (Papużanka Zośka)
Gatunek: literatura polska
Warto docenić literacki styl, barwny język. Wymyślne porównania, nieoczywiste przenośnie. Obraz zbudowany dla czytelnika z podprowadzeń i niedopowiedzeń.
Jednak zdecydowanie zabrakło prawdziwie wielkiego finału, który dla mnie spiąłby to wszystko w jedną całość, porządnie ukazał cel takiej narracji. Wyraźny - już niezawoalowany wpływ zaistniałych sytuacji na życie bohaterki. I chociaż rozumiem szpileczki wbijane delikatnie, jakby nigdy nic, ale skutecznie, rozumiem też w większości to, co autorka chciała przekazać i doceniam wyjątkowość metody, nie przekonuje mnie to ostatecznie.
Ale szansę kolejną z powodu tego języka dam na pewno

52.
Długa noc (Chmielarz Wojciech)
Ocena: 5
Gatunek: thriller, sensacja, kryminał

No cóż, podobało mi się niezmiernie! Pozostaje podziękować Legimi za kolejne nieprzespane noce. A jakże, długie!
Mój ulubiony typ kryminału, bardzo społeczny i bardzo psychologiczny. Niniejszym absolutnie nie dostrzegam niedociągnięć żadnych, bo czyta się wartko, przesłuchanie opisane znakomicie, wątki interesujące, że oderwać się trudno, prawdopodobieństwo na swoim miejscu. No i świetny zabieg przesunięcia bohaterów w czasie do chwili bieżącej.
53.
2/3 sukcesu (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena))
Ocena: 4,5
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Dużo lepsza niż poprzedni tom, niemniej średnio raczej dla obecnej młodzieży, jej się nie podoba, za to mnie bardzo. :) Kontynuacja cyklu jak najbardziej wskazana.