Dodany: 22.06.2022 15:48|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ogłoszono finalistów Nagrody Poetyckiej Orfeusz

Jury XI edycji Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ za najlepszy tom poetycki roku wyłoniło finałową piątkę spośród dwudziestu nominowanych wcześniej do nagrody książek.

„Nagroda Poetycka im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku – ORFEUSZ” jest przyznawana za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki – oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym. Nazwa i patron nagrody zakreślają obszar zjawisk poetyckich, które ORFEUSZ chce promować i rozwijać.

W gronie tegorocznych finalistów znalazły się następujące pozycje:
- 2020 (Machej Zbigniew)
- Hotel Globo (Muszalik Michał)
- Jerozolima: Fragment większej całości (Szatters Dorota)
- Zielone rolety (Szymańska Adriana)
- Małe nowe ciała (Wierny Aleksander)

Jury obradowało w składzie: Jarosław Ławski (przewodniczący), Agnieszka Kosińska, Anna Legeżyńska, Bronisław Maj, Marek Zagańczyk. Sekretarzem jury jest Wojciech Kass.

Laureata Nagrody ORFEUSZA poznamy 30 lipca podczas uroczystej gali wręczenia nagrody w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu. Oprócz statuetki otrzyma on 30 tys. zł, natomiast laureat Orfeusza Mazurskiego – 10 tys. zł, jak co roku fundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: orfeusz-nagroda.pl
Zdjęcie: orfeusz-nagroda.pl