Nowości: Długa noc, Amerykańskie więzienie, Epoka hipokryzji
Zaloguj się
Kapituła Nagrody ogłosiła 20 książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia. Wytypowane do finałowej dwudziestki książki to panorama współczesnej polskiej literatury, w której centralnym punkcie stoi językowe mistrzostwo. Zwycięzcy zostaną zaprezentowani podczas uroczystej gali zaplanowanej na 26 sierpnia.
17. edycja jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce jest równocześnie rekordową pod względem nadesłanych propozycji. Do konkursu wpłynęło 586 zgłoszeń, w tym ponad 200 w najliczniejszej z kategorii tj. poezji. Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek tak skomentował tegoroczne nominacje: - Jak co roku nominowane książki są niezwykle różnorodne, ale też nieoczywiste. To, co stało się marką rozpoznawczą Nagrody Literackiej Gdynia, to poszukiwanie głosów innych, zajmujących, ciekawych, ale zawsze literacko wybitnych.
Esej - Notatki z terenu (Dymiter Marcin) - Stanisław Lem: Wypędzony z Wysokiego Zamku: Biografia (Gajewska Agnieszka) - 21 wierszy w przekładach i szkicach (Kopacki Andrzej) - Wszystkie wojny świata (Szerszeń Tomasz) - Wrócę przed nocą: Reportaż o przemilczanym (Szperkowicz Jerzy) Poezja -1,1 (Bira Szymon) - Zimowanie (Honek Urszula) - 112 (Konwerska Emilia) - Największy na świecie drewniany coaster (Kosenda Patryk) - gift. z Podlasia (Kulikowska Justyna)
Proza - Myśliwice, Myśliwice (Bartnicki Krzysztof) - Skończyło się na całowaniu (Jarocka Ewa) - Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję (Pakuła Mateusz) - Pulverkopf (Pasewicz Edward) - Story Jones (Pietrala Krzysztof)
Przekład na język polski - Jerzy Koch za Niepokój przychodzi o zmierzchu (Rijneveld Marieke Lucas) - Maciej Świerkocki za Ulisses (Joyce James) - Karolina Wilamowska za Kurator (Konrád György) - Jarosław Zawadzki za Opowieści kanterberyjskie: Wybór (Chaucer Geoffrey) - Iwona Zimnicka za Trylogia kopenhaska (Ditlevsen Tove)
Źródło: inf. prasowa Zdjęcie: materiały prasowe Opracowanie: DZ
Użytkownicy polecają:
Dodany: 2022-05-18 13:56
Autor: fugare
Bardzo żałuję, że nie będę mogła być w Warszawie 26 maja. W ramach Targów Książki, których Norwegia jest w tym roku gościem honorowym, Oksana Zabużko (...)
Dodany: 2022-05-11 10:55
Finlandia budzi skojarzenia z surową naturą, północnym klimatem, sportami zimowymi, Nokią, zorzą polarną, miasteczkiem Rovaniemi – siedzibą Świętego M (...)
Dodany: 2022-05-06 13:44
„Napis nad moim losem na ziemi: „Spętana dzieciństwem”. Ponad pięćdziesiąt lat, a nadal poddana strachowi przed rodzicielskim autorytetem, którego boj (...)
Dodany: 2022-04-03 21:03
Autor: dot59
Zdecydowanie wolę biografie od powieści biograficznych, jednak i w tym ostatnim gatunku trafiają mi się czasem istne perełki (jak choćby przeznaczona (...)
Dodany: 2022-03-31 21:00
Recenzja oficjalna PWN Recenzent: dot59 Różni ich mnóstwo: wykształcenie, stan majątkowy, koligacje rodzinne, poglądy, podejście do życia – a łą (...)
Redakcja poleca:
Dodany: wczoraj, 17:05
Autor: Meszuge
Od połowy książki zastanawiałem się, jak ewentualnie oddać jej ideę, jej istotę. Bo nie o fabułę mi chodziło – ta jest dość oczywista i w pewnym sensi (...)
Dodany: 2022-06-26 17:13
Autor: porcelanka
Większość powieści o miłości kończy się tam, gdzie dopiero zaczyna się wspólne życie – w momencie ślubu, wyznaniu uczuć lub pokonania przeciwności los (...)
Dodany: 2022-06-25 15:16
Autor: Asienkas
W „Sanatorium Cudów” Izabelli Agaczewskiej pada określenie „Normalsi”. Zanim opowiem wam o tej publikacji, zastanówmy się, jakie cechy musi spełniać „ (...)
Dodany: 2022-06-25 14:49
Typ recenzji: oficjalna PWN Recenzent: Asia Czytasia (Joanna M.) Literatura skandynawska coraz lepiej zadamawia się w Polsce. Świadczy o tym choci (...)
Dodany: 2022-06-19 19:02
Na początku autor definiuje pojęcia, którymi się posługuje, co często sprowadza się do polemiki z poglądami psychologów lub innych naukowców. Na przy (...)